Spoločnosť SpaceX vo štvrtok úspešne vyniesla ďalších 60 satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu.
Raketa Falcon 9, ktorej štart bol pôvodne naplánovaný už na začiatok februára ale bol opakovane odložený, štartovala o 9:24 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride a prvý stupeň neskôr úspešne pristál na lodi v Atlantickom oceáne.
SpaceX už uskutočnila 21 vynášaní väčšieho počtu satelitov Starlink a celkovo vyniesla už viac ako tisíc satelitov. Spoločnosť vynáša 60 satelitov prípadne o niekoľko kusov menej ak so satelitmi Starlink vynáša aj nejaké satelity pre zákazníkov. Výnimkou bol posledný januárový štart, pri ktorom pre vysoký počet iných satelitov spoločnosť vyniesla len desať Starlink satelitov.
Na marec má predbežne naplánované ďalšie tri štarty so Starlink satelitmi.
SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 540 až 570 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 až 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa prezidentky spoločnosti Gwynne Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.
Starlink je vo verejnom beta teste od konca októbra, pričom SpaceX pre test avizovala rýchlosť od 50 Mbps do 150 Mbps a latenciu od 20 ms do 40 ms. Pripojenie už podľa spoločnosti používa viac ako 10 tisíc užívateľov.
Aktuálne Elon Musk oznámil plán zvýšiť tento rok rýchlosť pripojenia cez Starlink na 300 Mbps a zlepšiť latenciu na 20 ms.
Test odštartoval v severnejších zemepisných šírkach v USA a Kanade, podľa posledných informácií sa ale pripojenie už testuje aj vo Veľkej Británii a v apríli má byť podľa dostupných informácií sprístupnené aj v južnejšie položenom Grécku.
Podľa aktuálnych informácií Muska bude väčšina Zeme pokrytá do konca tohto roka a celá Zem v budúcom roku, následne bude spoločnosť zvyšovať hustotu pokrytia.
ultraradikalny objasňovačizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
5.3.2021 13:50
Z letmého možno, ale keď sa odpočítajú tie špionážne, ktoré medzi nimi skrýva nwo za podporu crossfinancovanie dotáciami, tak vychádza agregácia priekazne jak pri dedinských wifi.
Ekológia
Od reg.: Marek B
|
Pridané:
8.3.2021 12:38
- ako sviňa. Treba zasrať obežnú dráhu zeme tak aby nebolo vidieť ani slnko. Hlavne, že bude internet v temnote. A potom sa budeme očkovať proti covidu lebo vitamín D už zo slnka nikto nikdy mať nebude.