Robotické vozidlo Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA bude pristávať na Marse o necelé tri týždne vo štvrtok 18. februára.
V aktuálnom oznámení to pripomenula NASA a zároveň zverejnila ilustráciu pristávania.
Perseverance bude pristávať 18. februára večer nášho času podobným spôsobom ako podobné vozidlo Curiosity v roku 2012, podľa oznámenia NASA pôjde v tomto prípade ale o prvé autonómne navádzané pristávanie.
Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote v kráteri Jezero. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.
Na Perseverance je ale tiež viacero ďalších zaujímavých zariadení netýkajúcich sa primárnej misie, okrem iného lietajúci dron Ingenuity a zariadenie MOXIE, The Mars Oxygen ISRU Experiment, pre pokusnú výrobu kyslíka z oxidu uhličitého v atmosfére.
Ilustrácia pristávania Perseverance, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)
Po pristátí bude dron Ingenuity naďalej pripevnený na Perseverance ešte dva mesiace, počas ktorých vozidlo nájde vhodné miesto pre položenie. Podľa skorších informácií ho NASA plánuje použiť minimálne na päť testovacích letov vo výške cca 4.5 metrov nad povrchom do vzdialenosti maximálne stoviek metrov s dĺžkou letov do 90 sekúnd.
Ilustrácia pristávania Perseverance (video: NASA)
Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia ako na Zemi, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej, a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.
Dron Mars Helicopter pripevnený na Perseverance zospodu v strede, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)
Aby dron s hmotnosťou 1.8 kg mohol v týchto podmienkach lietať, má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ dlhých 1.2 m, ktoré sa otáčajú rýchlosťou maximálne 2400 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť.
ultraradikalny optimalizatorizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
31.1.2021 3:53
To by ešte stále bola šanca, ale ak sa neopytali pod vlastnymi credentials, dostali odpoveď, customizovanú pre niekoho iného, a až tá je priekazne fatálna.
Re: Kempesovka vodka
Od reg.: drobec255
|
Pridané:
29.1.2021 14:59
Dost. Toto vozidlo dostalo nižší podvozok, elektróny, značkové letné gumy, metalízu, neony, spojler - navrhoval to "miestny" tuningér.
Ženské nato idú.