neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Vydaný TrueNAS 12.0, populárny OS pre NAS-y doteraz označovaný FreeNAS

Značky: NASFreeBSD

DSL.sk, 22.10.2020


Spoločnosť iXsystems, známa ako tvorca dvoch populárnych špecializovaných operačných systémov pre NAS-y FreeNAS a TrueNAS, aktuálne sprístupnila novú hlavnú verziu TrueNAS 12.0.

FreeNAS je voľne dostupným OS špecializovaným pre NAS-y, TrueNAS je komerčným OS pre rovnaký účel. Oba sú založené na FreeBSD, ako hlavný súborový systém využívajú OpenZFS a zdieľajú veľkú časť zdrojových kódov, doteraz ale išlo o dva rozdielne softvéry.

S novou vydanou verziou 12.0 sú tieto OS zjednotené, bezplatná edícia nesie označenie TrueNAS Core namiesto FreeNAS a komerčná edícia TrueNAS Enterprise.

TrueNAS 12.0 prichádza s množstvom noviniek, okrem iného vďaka použitiu OpenZFS 2.0. Pribudla napríklad podpora pre akceleráciu metadát pomocou SSD a akceleráciu zápisov podľa veľkosti pomocou SSD, užívateľské kvóty, natívne šifrovanie, asynchrónny ZFS Trim, lepšia kompatibilita so ZFS pre Linux.

Tvorcovia avizovali tiež zlepšenú podporu procesorov od AMD a rozličných sieťových kariet, zlepšenie výkonu ZFS aj ďalších komponentov, rýchlejšie bootovanie okrem iného pri väčších poliach.

V prípade posledného FreeNAS 11.3 je podporovaný upgrade na TrueNAS Core 12.0. Oznámenie pri prechode na novú verziu odporúča vytvorenie snapshotu aj odzálohovanie dát.

Novú verziu je možné sťahovať z truenas.com/download-tn-core/.

Spoločnosť pripravuje aj novú edíciu TrueNAS Scale, ktorá je postavená na Debiane. Aktuálne sprístupnila verziu Scale 20.10, ktorej jednotlivé komponenty majú rozličnú úroveň stability a celkovo je označená ako alfa. Finálna verzia má byť sprístupnená v druhom štvrťroku budúceho roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


inzerciaDiskusia:
                               
 

:-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na OS pre NAS-y, čo pri prechode na novú verziu odporúča vytvorenie snapshotu aj odzálohovanie dát odporúčam priekazne kladivo.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Súhlas. Neveria svojmu produktu.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

V case, kedy niekto da susit do mikrovlnky macku a potom sa moze sudit a vyhrat odskodne od vyrobcu mikrovlnky je to pochopitelne.
Ak neprestane trolovanie od ludi ktory realne nieco robia, je vcelku spravne, aby taka spolocnost zanikla na svoju nenazratost.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne stačí aj XigmaNAS.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kto nepozna:
The founder of FreeNAS (Olivier Cochard-Labbé) donated the original FreeNAS source code to the NAS4Free project. With the support of the former developers, namely Daisuke Aoyama and Michael Zoon, it carries on the original FreeNAS code base. In 2018, the project applied for the XigmaNAS trademark.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dakovala.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Da sa natom hrat Majnkraft?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, treba ale pocitat so zmenenou perspektivou. Kocky su zdeformovane do kvadrov s proporciami HDD.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano:
https://devpro.media/minecraft-server-freenas/
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár