neprihlásený Sobota, 25. januára 2025, dnes má meniny Gejza
Zap Reader - čítame web stránky rýchlejšie

Dnes si predstavíme len pred menej ako týždňom uvedený nový softvér / službu, ktorej cieľom je urýchliť užívateľom čítanie textov na webových stránkach. Zap Reader využíva už viacero rokov výskumníkmi skúmané rozhranie Rapid Serial Visual Presentation, ktoré by malo umožňovať čítať texty v digitálnych zariadeniach až približne 2.5 - 3.5 krát rýchlejšie ako pri čítaní klasickým spôsobom.

DSL.sk, 19.8.2006


Dnes si predstavíme nový softvér, respektíve službu, ktorá bola sprístupnená len pred menej ako týždňom, 13. augusta.

Zap Reader sa snaží umožniť užívateľom čítať texty na počítačoch, špeciálne texty z webových stránok, rýchlejšie ako pri klasickom spôsobe čítania.

Rapid Serial Visual Presentation

Zap Reader k tomu využíva spôsob prezentácie textu známy pod označením Rapid Serial Visual Presentation (RSVP).

Ľudské oko a mozog dokážu prečítať text len vtedy, ak je poloha oka fixovaná na dané slovo alebo skupinu slov. Bežné čítanie je tak výrazne spomaľované presunom a neustálym doostrovaním oka.

Pri RSVP je naopak text užívateľovi zobrazovaný postupne po jednom alebo viac slovách na jedno miesto, na ktoré má zafixovaný pohľad.

Tento spôsob čítania po krátkom natrénovaní podľa rozličných zdrojov môže urýchliť čítanie aj dvojnásobne, po dlhšom používaní 2.5 až 3.5 násobne. Ako ale preukázali niektoré štúdie, so zvyšujúcou sa rýchlosťou čítania pomocou RSVP klesá aj miera pochopenia textu.

Technika tak nie je odporúčaná na čítanie napríklad odborných textov, článkov a správ, vhodná je ale napríklad na čítanie bežných správ.

V súčasnosti sa skúma a experimentuje aj s využitím RSVP v mobilných zariadeniach.

Zap Reader

Zap Reader nie je prvou aplikáciou podobného typu, RSVP sa skúma už viacero rokov. Na konci 90-rokov vzniklo viacero desktopových aplikácií, ktoré často poskytovali aj plugin pre Internet Explorer, väčšinou sa ale už ich vývoj zastavil.

Zväčšiť
Zap Reader



Zap Reader sa zatiaľ sústreďuje najmä na použitie RSVP na webe. Do prehliadačov sa v súčasnosti inštaluje len pomocou tzv. bookmarkletu, linky ukladajúcej sa do obľúbených bookmarkov, po kliknutí na ktorú sa otvorí stránka Zap Readera.

Pri spustení takýmto spôsobom Zap Reader, java applet, prezentuje pomocou RSVP text aktuálne označený na stránke pred kliknutím na bookmarklet.

Zväčšiť
Nastavenia Zap Readera



Nastaviť na stránke Zap Readera je možné dva hlavné parametre, ktoré sa v súčasnosti ukladajú do cookies prehliadača. Nastaviť je možné celkové množstvo slov prezentovaných za minútu a počet slov zobrazovaných naraz.

Pri bežnom čítaní textu na PC je rýchlosť čítania zvyčajne priemerne pod hranicou 300 slov za minútu, so Zap Readerom sme nemali problém dosiahnuť po niekoľkých minútach používania 500 slov za minútu pri zobrazovaní 2 slov naraz.

Zväčšiť
Integrácia Zap Readera do stránok



Autor pripravuje integráciu Zap Readera aj priamo do ľubovoľných stránok, keď tieto budú môcť integrovať tlačítko pre spustenie čítania napríklad článku pomocou Zap Readera. Ukážku takéhoto spôsobu integrácie je možné nájsť na blogu autora. V súčasnosti je už zároveň k dispozícii plugin pre WordPress, obľúbený publikačný nástroj najmä u blogov.

Zväčšiť
Čítanie ľubovoľného textu



Pomocou Zap Readera je možné čítať aj ľubovoľný text, nielen text z web stránok. Ľubovoľný text je možné prekopírovať do vstupného formulára Zap Readera tu.

Prezentáciu používania Zap Readeru je možné nájsť v podobe flash videa priamo na jeho stránke zapreader.com.

Je čo zlepšovať

Zap Readeru chýba viacero funkcií RSVP, ktorými výskumné projekty ale aj niektoré komerčné desktopové aplikácie minulosti už čiastočne disponovali. Ide najmä o pauzy a zavedenie rytmu, závislého napríklad na dĺžke slov alebo syntaxi vety. Tieto funkcie umožňujú človeku čítať pohodlnejšie, rýchlejšie a zvyšujú aj mieru pochopenia textu.

Ideálna by bola aj priama jednoduchá integrácia do browsera v podobe rozšírení a podpora Opery a Safari, keď bookmarklet podľa vyjadrenia autora pracuje zatiaľ len v Internet Exploreri a Firefoxe.

Zap Readeru podobne ako iným RSVP aplikáciám chýba dostatočne pohodlná, účinná a najmä intuitívna možnosť kontroly nad prezentovaným textom a jeho rýchlosťou, keď tento problém zatiaľ nebol uspokojivo vyriešený.

Podľa dostupných informácií je ale Zap Reader aktívne vyvíjaný a v blízkej budúcnosti je tak možné očakávať ďalšie nové funkcie a vylepšenia.

Ďalšie RSVP aplikácie

Jednou z najlepších existujúcich desktopových RSVP aplikácií je komerčný WinBlit Speedread, ktorý ponúka aj možnosť integrácie do Internet Explorera.

Pre Firefox je zase k dispozícii rozšírenie JS Reader, ktoré ale zatiaľ nie je dostatočne prepracované a neumožňuje napríklad ani zobrazovať viac slov naraz.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko článkov denne priemerne na Internete prečítate? (hlasov: 367)

1      7%
Do 3      7%
Do 5      13%
Do 10      30%
Do 20      17%
Do 50      12%
Do 100      7%
Viac ako 100      8%


Najnovšie články:

Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

nuz, preradujeme do rychlejsej spolocnosti... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked nepodporuje operu .. tak nic ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to v opere ide
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt dobra vecicka...uz sa tesim, ako vymyslia take okuliare a budeme citat jak ten robot Cislo 5. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vypadá to byť dobrý nápad, a zdalo sa mi to menej únavné ako klasické čítanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vynikajuce dlhy clanok precitam za ovela kratsiu dobu
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal som to merat a pri 300wpm som dosiahol rovnaky cas ako pri normalnom citani ... v clanku bolo pisane, ze mi to ma umoznit citat ~3 krat rychlejsie, tak som dal 900wpm a v rekordne kratkom case sa pred mojim zrakom premlelo neuveritelne velke mnozstvo textu, ktory som akosi nestihal registrovat ... ta neviem, ci som dajaky vadny, abo co :( ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyššie rýchlosti sa dosahujú, a určite v prípade začínajúcich užívateľov, zobrazovaním 2 alebo 3 slov naraz, ideálne s týmto softvérom vyzerajú byť 2.

Tak je možné dosiahnuť bez problémov napríklad 500 wpm pri frekvencii len 250 fráz za minutu.

Čítať aj s rýchlejšou frekvenciou ako 300 - 350 fráz za minútu (a prípadných 1000 wpm a viac) zrejme vyžaduje väčší tréning.

Podľa viacerých užívateľov, ktorí to aktívne používajú, 1000 wpm po čase nebýva problémom. Treba ale softvér, ktorý minimálne pauzuje, aby sa dal ten text vnímať po vetách, odstavcoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw. v hinte tlacitok je uvedene, ze klavesou "A" sa spomaluje a "Z" zrychluje, ale funguje to presne naopak ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si vzdy dlhy clanok zuzim na stlpik a len posuvam, ocami skoro nehybem. Ale skusal som to, neni to uplne od veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No keď je človek šikovný (no možno k tomu treba aj vlohy) tak aj bežný text dokáže čítať rýchlejšie, ale taktiež klesá miera pochopenia najmä odborného textu. Ja napríklad bežné správy nečítam slovo po slove ale ako celok pričom oči sa mi nejak automaticky zamerajú na kľúčové slová a význam celého textu si domyslím, prípadne ak neviem tak si tú časť prečítam celú. Funguje to podvedome, neviem či sa to dá nejak vedome naučiť aj keď som počul o seminároch na zvládnutie rýchleho čítania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta verzia pre FireFox je celkom v pohode, lebo pozna aj ciarky, bodky a aj odstavce. Cita sa s tym celkom pohodlne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

konektor priamo do mozgu... pockam si na to... ale skusim aj tento predpotopny sposob... :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

existuje technika rychleho citania klasickeho textu...ktory zvysi vasu rychlost aj 5 nasobne...ide o to...ze clovek podvedome ked cita tak si tie slova aj hovori v mysli...toto odstranit a citate 5 krat rychlejsie :) lepsie ako programy heh :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hura na povinne citanie nech este vymyslia ako rychlejsie pisat :D:D:d
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár