Spoločnosť SpaceX v nedeľu uskutočnila nakoniec z troch plánovaných štartov len jeden a ďalšie dva odložila.
Najskôr o 16:12 nášho času plánovala vynesenie ďalších desiatok svojich nízko letiacich satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu. Štart mal byť už dvanástym letom s desiatkami satelitov Starlink, pričom spoločnosť pri každom lete vynáša 60 kusov prípadne o niekoľko kusov menej ak so satelitmi Starlink vynáša aj nejaké satelity pre zákazníkov.
Dve hodiny pred štartom ale spoločnosť štart kvôli počasiu zrušila, pričom náhradným termínom je utorok 1. septembra o 15:29.
V nedeľu spoločnosť plánovala aj testovací let s prototypom SN6 lode Starship, ktorý mal letieť podľa dostupných informácií opäť len do výšky 150 metrov.
Aj tento štart bol zrušený. Oficiálne o štarte ani príčine zrušenia SpaceX neinformovala, podľa dostupných informácií to mohlo byť ale tiež kvôli počasiu.
Štart Falcon 9 so satelitom SAOCOM 1B (video: SpaceX)
Tretí plánovaný štart o 1:18 v noci nášho času už SpaceX uskutočnila a vyniesla pri ňom argentínsky satelit SAOCOM 1B a dva menšie satelity. Štart bol okrem iného zaujímavý pristávaním prvého stupňa na pevnine a nie na lodi v oceáne ako u väčšiny letov. V tomto roku prvý stupeň Falcon 9 pristával pred týmto letom na pevnine len raz, v marci pri misii CRS-20 na ISS.
ultraradikalny fakticizmus
Od: syntaxterrorXXX,. X
|
Pridané:
31.8.2020 11:31
Asi by bol lepší Jupiter, nakoľko počasie sa už pri vesmírnych technológiách používa len na zakrývanie priekazne omnoho závažnejších dôvodov aspoň pred laickou verejnosťou..
Ide o laškovanie s verejnosťou.
Od: Elektrikar
|
Pridané:
31.8.2020 12:13
Najprv sa nasľubuje čím viac výpustov a potom sa realizuje jeden. Aj pri deťoch to tak funguje, že keď prídu kolotoče, tak sa im sľúbi cukrová vata, strelnica, obrázok Kiss a nakoniec prší a nejde sa nikam.
nadherne pristatie na pevnine, krasne zabery. fascinujuce ako tie 3metrove stabilizacne titanove plosky tak rychlo kmitali a stabilizovali prvy stupen.
Re: Čo to je?
Od: Sporino
|
Pridané:
2.9.2020 9:03
Ahoj je to uplne bezny jav aj ked v tomto pripade ma omnoho zaujimavejsi tvar. Nie je to nic ine, ako vyformovany lad. Ked sa vypnu motory tento lad sa trhnutim uvolni a pokracuje relativne rovnakou rychlostou ako druhy stupen samotnej rakety. Druhy stupen pouziva rozne thrusty na stabilizaciu, rotaciu a aj pri ich pouziti je tiez mozne vidiet podobne objekty. Rovnako pri pristavani prveho modulu kedy sa zo spodku uvolnuju kusy a prelietaju ku kamere umiestnenej na vrchu. Treba si uvedomit, ze vsetky objekty ktore su v blizkosti rychlo letiacej rakety vidiet na videu, suvisia s nou, nakolko len tie maju relativne podobnu rychlost. Ostatne objekty napr. blizke satelity by preto pozorovatelne neboli.
zaujimavost 2
Od: ako prihlásený užívateľ
|
Pridané:
2.9.2020 8:32
Zaujimavejsie, nez pristatie na pevnine, bola (podla mna) trasa letu. Z floridy sa na polarnu orbitu uz 50 rokov nelietalo, kvoli bezpecnosti pri prelete nad obyvanymi oblastami. To sa ale meni, pouzivanim vsakovakych sikovnych samodestrukcnych systemov.