Misia robotického vozidla Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA na Mars by mala odštartovať podľa plánu dnes o 13:50 nášho času ako bolo avizované už v polovici mesiaca.
Oproti začiatku týždňa sa nezmenila ani predpoveď počasia a podľa nočných informácií NASA podľa posledných predpovedí budú v termíne štartu s 80% pravdepodobnosťou vhodné podmienky na štart.
Misiu vynáša raketa Atlas V z Mysu Canaveral na Floride, vhodné okno pre štart bude dnes trvať približne dve hodiny.
NASA štart misie odložila už trikrát. Pôvodne bol plánovaný na 17. júla, následne bol posunutý na 20. júla a opäť na 22. júla. Na prelome júna a júla NASA oznámila uskutočnenie štartu najskôr 30. júla.
Pri poslednom posune avizovala technické problémy s raketou, keď pri teste senzor tekutého kyslíka poskytoval nenominálne dáta.
NASA bude zo štartu samozrejme prinášať priamy prenos, ktorý budete môcť sledovať aj na videu v tomto článku.
Plánovaný priamy prenos zo štartu Perseverance (video: NASA)
Vhodné okno pre štart malo pôvodne trvať od 17. júla len do 5. augusta. V júni ale prišlo k prepočítaniu na základe presných informácií napríklad o hmotnosti lode a aktualizovaných informácií o výkone rakety Atlas V a koniec okna bol posunutý na 11. august a neskôr na 15. august. Okno pre možný štart má od dnes stále ešte niečo viac ako dva týždne.
Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.
V tohtoročnom okne letia k Marsu celkom tri misie. Minulý týždeň v noci na pondelok už úspešne odštartovala misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a vo štvrtok aj čínska misia Tianwen-1, ktorá pozostáva zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.
Všetky misie majú priletieť k Marsu vo februári, misia NASA bez ohľadu na termín štartu 18. februára. Kým čínska misia zahŕňa aj satelit a pristávací modul s vozidlom budú najskôr dva mesiace na orbite, vozidlo Perseverance bude hneď po prílete pristávať. Jeho pristávanie je v riedkej atmosfére Marsu ale komplikovanejšie, keď vozidlo má viac ako tonu a čínske vozidlo 240 kg.
Na Marse sa zatiaľ podarilo plne úspešne potvrdene pristáť iba misiám NASA a to osemkrát, Čína sa tak v prípade úspechu stane druhou krajinou. Na Marse pristála aj sovietska misia Mars 3 v roku 1971, či bolo toto pristátie plne úspešné ale nebolo potvrdené. Dáta z pristávacieho modulu totiž prichádzali na Zem len cca 20 sekúnd a zaslaná bola len neúplná snímka, pričom príčina nie je známa.
Naposledy sa neúspešne pokúšala na Marse pristáť európska ESA v rámci misie ExoMars v roku 2016. Misia pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti.
SpaceX nemá dostatočne overenú technológiu na to, aby im NASA zverila takto drahú, a z ich pohľadu dôležitú, misiu. Okrem toho NASA má na tento účel "vlastnú" raketu.
Nejde o uspesnost ale o to ze falcon9 nema dostatocne silny druhy stupen na urychlenie sondy na cestu k Marsu a taktiez tento kontrakt bol podpisany dost davno. Atlas 5 je dobra raketa, netreba mat obavy :)
takze to vozitko Perverserance ide hladat mikroby a bakterie... nie su Ti americania tak trosku skromni? Mali by ist hladat kostry a skeble a podobne vacsie pozostatky niecoho co sa na marse kedysi snazilo prezit...
Prezradim ti tajomstvo, na kazdej planete kde sa nachadza voda v tekutom stave je velka pravdepodobnost ze by sa tam mohol zivot nachadzat. A nie len primitivny.