neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Štart misie NASA na Mars schválený na štvrtok

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 28.7.2020


Misia robotického vozidla Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA na Mars v pondelok úspešne prešla previerkou pripravenosti na štart a ten je tak definitívne plánovaný na tento štvrtok 30. júla.

Momentálne je štart plánovaný na štvrtok o 13:50 nášho času, pričom vhodné okno pre štart bude trvať približne dve hodiny.

Podľa NASA podľa posledných predpovedí počasia budú v termíne štartu s 80% pravdepodobnosťou vhodné podmienky na štart.

Po úspešnej minulotýždňovej previerke pripravenosti na let je loď zapnutá a bude už nepretržite zapnutá.

NASA štart misie odložila už trikrát. Pôvodne bol plánovaný na 17. júla, následne bol posunutý na 20. júla a opäť na 22. júla. Na prelome júna a júla NASA oznámila uskutočnenie štartu najskôr 30. júla.

Pri poslednom posune avizovala technické problémy s raketou, keď pri teste senzor tekutého kyslíka poskytoval nenominálne dáta.


Transport a naloženie vozidla do rakety (video: NASA / JPL-Caltech)



Vhodné okno pre štart malo pôvodne trvať od 17. júla len do 5. augusta. V júni ale prišlo k prepočítaniu na základe presných informácií napríklad o hmotnosti lode a aktualizovaných informácií o výkone rakety Atlas V a koniec okna bol posunutý na 11. august a neskôr na 15. august. Okno pre možný štart má od 30. júla stále ešte niečo viac ako dva týždne.

Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.

V tohtoročnom okne letia k Marsu celkom tri misie. Minulý týždeň v noci na pondelok už úspešne odštartovala misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a vo štvrtok aj čínska misia Tianwen-1, ktorá pozostáva zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.

Všetky misie majú priletieť k Marsu vo februári, misia NASA bez ohľadu na termín štartu 18. februára. Kým čínska misia zahŕňa aj satelit a pristávací modul s vozidlom budú najskôr dva mesiace na orbite, vozidlo Perseverance bude hneď po prílete pristávať. Jeho pristávanie je v riedkej atmosfére Marsu ale komplikovanejšie, keď vozidlo má viac ako tonu a čínske vozidlo 240 kg.

Na Marse sa zatiaľ podarilo plne úspešne potvrdene pristáť iba misiám NASA a to osemkrát, Čína sa tak v prípade úspechu stane druhou krajinou. Na Marse pristála aj sovietska misia Mars 3 v roku 1971, či bolo toto pristátie plne úspešné ale nebolo potvrdené. Dáta z pristávacieho modulu totiž prichádzali na Zem len cca 20 sekúnd a zaslaná bola len neúplná snímka, pričom príčina nie je známa.

Naposledy sa neúspešne pokúšala na Marse pristáť európska ESA v rámci misie ExoMars v roku 2016. Misia pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

No už aby to letelo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať za dodávateľa Garmin, ako NASA,tak na úspechu pondelkovej previerky schválenie priekazne radšej nestaviam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pjetro a Macko pu tam uz cakaju a cakaju a stale tam nie a nie pristat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Trosku ma znervoznuje ze je modul stale zapnuty. Aby sa nakoniec pred startom nevybili baterky a start nakoniec nedopadol ok. A ak to dobija niekto najnovsou technologiou 100+ w, moze bateria degradovat, ako sa tu pisalo. Nevydrzi celu cestu a budeme musiet pristavat potme.
Inak vsimol som si, ze na Pietrov listok tu stoji cely zastup. Niektori maju Ntb intel, iny amd. Neviem ci sa aj vsetci zmestime a to auticko tu asi nechame.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár