neprihlásený Štvrtok, 25. decembra 2025, dnes je Prvý sviatok vianočný
S elektronickými schránkami pre neziskové organizácie je problém, viac ako polovica nemá prístup

Značky: e-governmenteIDSlovensko

DSL.sk, 25.6.2020


Zapnutie povinného používania elektronických schránok právnickými osobami nezapísanými v obchodnom registri, ako sú napríklad občianske združenia, od 1. júna sprevádza vážny problém najmä na strane týchto subjektov, keď viac ako polovica z nich nemá do svojej schránky prístup.

Elektronické schránky sú ale elektronickým ekvivalentom doručovania písomností na fyzickú poštovú adresu prevádzkovaným štátom a subjektom s povinne aktivovanými schránkami orgány verejnej moci až na výnimky nielen môžu ale musia doručovať rozhodnutia elektronicky do schránok.

Právnických osôb nezapísaných v obchodnom registri je približne 78.9 tisíc. Schránky sa od 1. júna povinne aktivovali pre osem typov z nich, čo predstavovalo viac ako 60 tisíc subjektov vrátane občianskych združení a nadácií.

V prípade právnických osôb sú schránky dostupné štatutárom, prihlasuje sa do nich pomocou elektronického občianskeho eID. Ako ale aktuálne upozornil Úrad podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu, až takmer 33.6 tisíc z týchto 60 tisíc subjektov nemá údaje o svojich štatutároch doplnené v zdrojovom registri a do schránok tak nemajú prístup.

Termín aktivácie schránok pre právnické osoby nezapísané v obchodnom registri sa už viackrát posúval, navyše viaceré typy týchto organizácií mali povinnosť doplniť si informácie o štatutároch do konca júna minulého roka na základe novely zákona o registri mimovládnych neziskových organizácií.

Prečo ale štát napriek tomu v takomto stave s veľmi vysokým podielom týchto subjektov bez prístupu do schránok k aktivácii pristúpil zisťujeme.

Od 1. júna sa schránky aktivovali pre osem typov týchto organizácií, občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie poskytujúce verejnoprospešné služby, odborové a zamestnávateľské organizácie, politické strany a hnutia, záujmové združenia právnických osôb a organizácie s medzinárodným prvkom.

Ďalším typom organizácií budú aktivované v ďalších termínoch, postupne od začiatku augusta, septembra, novembra a od začiatku budúceho roka.



Najnovšie články:

Príjemné prežitie vianočných sviatkov
USA zakázali všetky nové zahraničné drony, vrátane DJI
Boj o HBO pokračuje, Paramount oznámil ďalšiu ponuku
Jeden nemecký štát ušetrí prechodom na open source ročne 15 miliónov
Google kupuje Intersect, staviteľa dátových centier a energetickej infraštruktúry
V tretine nových smartfónov je CPU od MediaTeku
Majetok Elona Muska prekročil 700 miliárd
Najpresnejší zdroj času bol nepresný, kvôli výpadku napájania
Vozidlo Perseverance vydrží prejsť na Marse ešte ďalších 60 km
Kuriózny problém samojazdiacich áut, taxíky Waymo kvôli výpadku elektriny zablokovali premávku


Diskusia:
                               
 

no prečo štát pristúpil, veď preto aby ich donútil splniť si zákonnú povinnosť. nikoho to netrápi kým nezistí že mu nechodí pošta.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

bodla mna bi zme to doho maly naliad dalsye tve milyardi apy do us yslo fesd dopre bes broplemov
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Keď celá spoločnosť vidí, kam vedie podfinancovanie športu a kultúry musím s návrhom na podfinancovanie ďalšej kľúčovej oblasti vyjadriť priekazne zásadný nesúhlas!
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Záver je ten, že nič nezískali.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

neziskovky očistiť od "Open..." politických pijavíc napojených na štátny rozpočet a bude o jeden problém menej!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

zrušit ich všetky, pijavice, a diverzné nepriatelské centrá, plné podvratných, muslimských, sorošových, a negro-islamských agentov..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Praveze tie open si vacsinou nepytaju zdroje od statu a plnia si vsetky "papierove" povinnosti. A dokonca aj skutocne pomahaju tam, kde treba.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

JJ začať môžu s Maticou Slovenskou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 



nejako im tam ten *American Dream moc nefunguje..

https://banned.video/ watch?id= 5ed58e3fb1c7d4002fb6fcf9

to vie oddávna každý hospodár, zoolog, farmár - ked dáte spolu napr.biele lenghorky, biele a čierne sliepky, napríklad, budú sa medzi sebou obe 2grupy proste bit, až dokým nedosáhnu opat jednobarevnost, - teda kým neporazia knkurenčný "druh" (tlupu)

jakživ toto nefunguje, stabilne, v mieri, a nikdy nefungovalo..

Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No neviem, je mrte videi ako sa mlatia 2 ciganske bandy medzi sebou.
Nebude to skor len o tom, ze ziskat nejake zdroje pre seba naviac?
Hlupy to chce pestami a silou, biely golier zakonmi a intrigami.
Kde sa vidis Ty?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak nie je upír, tak asi priekazne v zrkadle.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bha!, ja som lykan! :p
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niečo ako Divoké Kmene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zato ten ruský dream life funguje skvele.

https://youtu.be/DJ0uwIu-Agg
https://youtu.be/34F7VtLRH3k
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a whataboutizmy zacinaju. To su US na tom tak zle, ze sa porovnavaju s Ruskom? Great Success!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár