neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Ubuntu chystá desktopovú verziu pre Raspberry Pi

Značky: Raspberry PiUbuntu

DSL.sk, 10.6.2020


Spoločnosť Canonical stojaca za populárnou linuxovou distribúciou Ubuntu evidentne pripravuje desktopovú verziu svojho operačného systému pre ARM minipočítač Raspberry Pi.

Veľmi jasne to naznačil Martin Wimpress z Canonical minulý týždeň v Ubuntu Podcast, po 29. minúte.

Wimpress síce explicitne povedal, že Canonical možno pracuje na Ubuntu desktope pre Raspberry Pi. Formulácia a intonácia ale vyzneli tak, že Canonical takúto verziu evidentne pripravuje. Informácia prichádza krátko po tom, ako bola predstavená nová verzia Raspberry Pi 4 Model B s až 8 GB RAM.

Pre Raspberry Pi jeho tvorcovia vydávajú oficiálny operačný systém Raspberry Pi OS postavený na Debiane, ktorý sa donedávna volal Raspbian.

K dispozícii je ale aj viacero iných oficiálne podporovaných linuxových distribúcií, na serverové a IoT použitie ale tiež pre desktop. Pre minipočítač je už oficiálne dostupné aj Ubuntu, ale zatiaľ len vo verzii Ubuntu Server alebo špecificky pre IoT v podobe Ubuntu Core. Neoficiálnymi spôsobmi je možné používať na Raspberry Pi aj Ubuntu s desktopovým prostredím.


Pôvodná verzia Raspberry Pi 4 Model B, kliknite pre zväčšenie (foto: Raspberry Pi)



Posledná generácia Raspberry Pi 4 Model B bola uvedená už takmer pred rokom. Má výrazne vyšší výkon ako predchádzajúci model Raspberry Pi 3 Model B+, keď prešla na štvorjadrový 1.5 GHz Broadcom BCM2711 s Cortex-A72 jadrami vyrábaný 28-nm procesom, má 500 MHz GPU VideoCore VI, gigabitový Ethernet zvláda prenosy na plnej rýchlosti, pribudli USB 3.0 porty, podporované sú naraz dva 4K displeje.

Procesor Broadcom BCM2711 v Raspberry Pi 4 zvláda prvýkrát adresovať viac ako 1 GB pamäte a tvorcovia tak pôvodne uviedli až tri verzie Raspberry Pi 4 Model B, s 1 GB, 2 GB alebo 4 GB LPDDR4 pamäte. Pred pár dňami navyše uviedli novú verziu s 8 GB pamäte.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

bude dostupná 32 či aj 64 bit veria?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

24 bit
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

trošku googlenia dalo odpoveď že obe:
ubuntu.com/download/raspberry-pi

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ano aj 8 a 16 bitova verzia
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

8 GB RAM => 64bit
Odpovedať Hodnotiť:
 

A že to tak celkom neoplatilo ani u i8080...
Ten síce dokázal naadresovať "len" nejakých 64 KB pamäte a práve preto sa používali hardvérové "triky" aby to bolo aj podstatne viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhľadom k nomenklatúre je pri príprave verzie dôležitý predovšetkým citlivý prístup ku hranici granularity diferencovateľnosti hardvéru, pri ktorej dochádza priekazne k náhrade distribúcie firmvérom.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj to tu reálne niekto používa ako počítač? Teda okrem zábaviek, ako prehrávanie filmov a hranie starších hier.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Akurát nad 4 či 8 Gb verziou pokukujem na nenáročnú vektorovú úpravu v GIS, keďže počítače v štátnej správe výrazne podliezajú výkon aj tohoto stroja :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

A sú odpočúvané.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podliezajú??
To čo tam máte 186-ky??
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

skusali ste niekto realne rpi4 na desktop pouzitie? predosla 3 nebola moc pouzitelna, nebolo to moc ono...ako je to s rpi4? realne skusenosti, prosim MS borcov nech sa zdrzia komentov. decku na skolske potreby.dik
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tiež by mi malá review pomohla... díky.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na light browsovanie nejaké yt videá prípadne kancelársku prácu a programovanie je to už použitelné. Samozrejme od toho nemôžeš čakať výkon a odozvu desktopu ale inak je to oveľa lepšie ako trojka.

Nejaké review

https://cutt.ly/5y9eUiL
https://cutt.ly/uy9eDsP
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mam 8gb verziu placnes na to za 15e celokovovi obal s 2 ventilatormi.
Za 15min videa na youtube spravis pretaktovanie troska.A si doma.

Ja ako pojodicka na 1080p monitore Chromium, youtube na fullHD bez problemoc, pri tom stiha spistit Libre Office.
Samozrejme nie su tak x jadier. Tak vypnut jedno druhe zapnut a nemas problem.
Secko islo bez problemov.
Samo si naslo drivre na vsetko co som nan hodil, plugnplay.
Tlaciaren bez problemov naslo tlacilo po sieti normal.

NESETRIT NA KARTE jednoznacne kupit najrychlejsiu co mozete, SamsungEVOplus napr,min. Class 10UHS-I SD-XC. Ale zvladne aj rychlejsie, cim pomalsii tam date potom nenadavajte. Staci Vam bohato 64gb.

Minecraft na 30+fps desktopovy nie mobilnu verziu , celkom slusne.

Koniec NEJAKA REVIEW 2.


Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Minecraft nie je hra ty blbec, uz nieje rok 1999... Dobre pc by nemalo mat problem rozbehat napr. GTA 5 (z roku 2013), chudak tvoje decko a tatko co skrbli na com sa da... A ak chces ist s dobou tak uz su dostupne PC, ktore su schopne rozbehat aj VR na slusnych detailoch. RPi je zbytocne na seriozne pouzivanie, to je ako jazdit na starej babete do prace, da sa ale naco sa trapit ...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Stačilo dať do útulku a priekazne by sa netrebalo namáhať s demotiváciou.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam RPI 4 4GB verziu. Prvotne som ju kupil za ucelom hostovania nejakych sluzieb. Ale tiez som skusil Raspbiana v desktopovom rezime pre overenie co to da.
Cisto subjektivne ta latencia a renderovanie web stranok je citelne v porovnani s desktopom (pri tom mnozstve reklam, mozno s adblockom to by bolo lepsie) a je to pomalsie ako na standardnom desktope. V nudzi pouzitelne, ale nie velmi prijemne na dennu pracu.
Pri youtube to je tiez podobne, dochadza ku droppom framov aj pri 720p (aj ked to nepostrehnem vizualne), a pre 1080p o to viac a tam to je vidiet :D (v chromium browsri). Su distra na RPI vylucne na ucel prehravania streamov ale to je zase iny svet.

Takze stale to vidim ako krabicku pre geekov na specializovane pouzitie ako mala lacna nahrada desktopu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mam 8gb verziu a neviem na com ste to kukali a aku kartu tam mali staru ale toto nie je pravda co pisete ani jedno slovo.
Ked si neviete nastavit Chromium a pridat par addonv aby vam nezahlcovalo stranku od hora dole tak nechape... vy kukate reklamy na strankach bezne? mam 3 programi nandesktope sa ani 1 nedostane mi na prehliadax.
A youtube CO? 1080p BEZ probleeemov , zvladne aj 4K tak co tu pisete neviem ci ste si nepomyli veci ako nepouzivat firefox, a nedavat tam nizsiu kartu ako U10+
Blbost. Nastudujte si par veci o tom co tam treba potom hovorte.

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pridal som svoj subjektivny nazor. Nemyslim si ze reklamne prvky stranok maju taky dopad na celkovy pocit latencie pri scrollovani a vseubecnom redenrovani stranok. Aj na CPU utilizacii to jasne vidiet ako sa sprava. K videam je este mozny byt aj iny faktor ci ide o SW alebo HW rieseny decoding. 1080p pri vizualnej plynulosti sa mi podarilo riesit cez VLC. Aj to trebalo pogooglit konfiguraciu pre VLC a aj to malo svoje muchy.

Nicmenej ja som ho kupoval za inym ucelom, takze u mna ucel splni, len ak mate prilis velke ocakavania nahrady desktopu tak slusne povedane mozete byt mierne v rozpakoch.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano, skusal, a nie, nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano pouzivam a dá sa to ako tak

na prehliadanie netu, mail, dokonca aj na jednoduche upravy a tlač fotiek to funguje super

ale treba si zvyknut ze otvaranie programov trva dlhsie, niečo je pomalšie a má odozvu (ale nie na nepoužiteľnej úrovni)

ale prioritne rpi používam ako thin clienta, teda sa cez remote desktop pripajam k vykonnemu stroju (cez nomachine)

funguje aj steamlink

ak chcem prehravat videa a streamy (lokalne cez plex a aj netflix, yt) použivam kodi, to je lepsie optimalizovane ako prehravanie cez prehliadace (aj ked aj tam by sa to dalo nastavit)

pre mna najvacsia vyhoda je ze je to tiche (mám pasivny kovovy chladič) a teda pri mozem mat aj v spalni aj v obyvacke a nerusia mna ani zvysok rodiny vrciace ventilatory (tie vrcia v skalde na serveri a pracovnej stanici)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na bazosi niekto predáva Pi 4 4GB rám za 40e a po druhom dní užívania konštatujem že je to na nenáročný web browsing postačujúce, 1080p priamo z YT nie je najlepší nápad avšak uložený na disku bez problémov. GIS som rozbehol bez problémov, uvidím aké to bude s indexovaním a výpočtom na ARM architektúre. Zatiaľ system response porovnateľný s pracovným desktopom z roku 2012.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa to bude volať? PiBuntu? RaBuntu? PiRaBuntu? Bude môcť Janka H. vďaka tomu lepšie odpočúvať štátnu správu cez WiFi vo veľkom kancli?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bubuntu je nenazrany, lunex patri do chladnicky.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Kto druhemu jamu kope, tak sa z hory ozyva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ujo horar v lese natiera suchar lunexom preto sa boji Bubuntaka..
Odpovedať Hodnotiť:
 

problemom je podpora VP9 nativneho formatu youtube. Rpi na to nema akcelerator. Ked dontis aby prehraval h264 tak frci aj 4k. Chcelo by to trosku dokopat google mech je moznost prepnut na youtube format.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcelo by to dokopat ludi do otvoreneho formatu a nekupovania HWsrotu ktory podporuje iba vendorlockingovy x264 x265.. A bol by konecne pokoj ako s drbnutym flashom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár