neprihlásený Sobota, 25. januára 2025, dnes má meniny Gejza
PC oslavuje 25 rokov

V sobotu 12. augusta uplynie presne 25 rokov odo dňa, kedy IBM predstavila a uviedla na trh prvý osobný počítač IBM PC. IBM PC sa stal základom dnešnej najrozšírenejšej platformy osobných počítačov, ku ktorej od januára tohto roku prešiel aj doteraz najväčší konkurent, spoločnosť Apple. Paradoxne IBM toto výročie oslavuje už bez vlastnej výroby PC, keď v minulom roku odpredala svoju divíziu osobných počítačov čínskej spoločnosti Lenovo.

DSL.sk, 10.8.2006


12. augusta 1981 predstavila spoločnosť International Business Machines (IBM) prvý osobný počítač IBM PC, ktorý sa stal základom súčasnej dominujúcej x86 platformy osobných počítačov.

IBM PC

Za menej ako rok vyvinul prvý IBM PC model 5150 tím iba niečo viac ako 10 ľudí pod vedením Dona Estridga. Cieľom bolo vytvoriť čo najskôr čo najdostupnejší osobný počítač pre malé firmy ale aj jednotlivcov po veľkom úspechu osobných počítačov od Apple.

Estridge sa preto rozhodol pre využitie štandardných na trhu existujúcich komponentov a nevyvíjanie vlastných, vrátane operačného systému DOS, ktorý dodával pre prvé IBM PC Microsoft.

Jediným vlastným a propietárnym riešením použitým v IBM PC bol BIOS (Basic Input/Output System), IBM si plánovala udržať kontrolu nad otvorenou platformou v prípade jej úspechu práve kontrolou nad BIOSom a jeho licencovaním.

Už v roku 1982 ale vytvoril vlastnú verziu BIOSu plne kompatibilnú s originálnou Compaq, v tom čase ešte plne legálnym reverse engineeringom podľa neoficiálnych informácií s nákladmi 1 milión vtedajších dolárov.

IBM PC bolo postavené na 16-bitovom Intel 8088 procesore s 8-bitovou dátovou zbernicou pracujúcom na 4.77 MHz, s maximom 256 KB pamäte (štandardne 16 alebo 64). Využívalo kazetovú mechaniku alebo voliteľnú 5.25" disketovú mechaniku pre 160 KB diskety.

Použitou systémovou zbernicou bola 8-bitová ISA, grafickou kartou CGA so 40/80 x 25 textovým režimom a obmedzeným farebným rozlíšením 320 x 200 bodov alebo monochromatickým 640 x 200 rozlíšením s podporou výstupu aj na televízor.

Dodávaným operačným systémom bol PC-DOS, DOS postavený na kóde od Microsoftu s vlastným označením. V ROM bol zabudovaný Basic od Microsoftu.

Cena IBM PC bola pri jeho uvedení za základnú verziu bez monitora a disketovej mechaniky 1,565 dolárov, v prepočte na súčasnú hodnotu približne 3,500 dolárov. Prvé PC sa ujali najmä vo firmách, domáci užívatelia nemali o ne príliš veľký záujem.

IBM PC XT a AT

V marci 1983 IBM uviedla PC XT s niekoľkými vylepšeniami, osadenej mohlo byť až 640 KB pamäte. PC XT mal 10 MB pevný disk a 5.25" disketovú mechaniku pre 360 KB diskety. Väčšina predaných kusov bola vybavená MDA grafickou kartou, ktorá poskytovala len textový režim 80x25 ale s väčším rasterom ako CGA, 720 x 350 bodov.

Dodávaným operačným systémom bol PC-DOS 2.0, PC XT obsahovalo v ROM ešte stále Basic.

V auguste 1984 bolo predstavené PC AT s 20 MB diskom, 16-bitovou ISA zbernicou a najmä Intel 80286 procesorom pracujúcim na frekvencii 6 MHz s podporou chráneného režimu.

Operačným systémom bol PC-DOS 3.0.

Podporovaných bolo maximálne 16 MB pamäte, PC bolo dodávané s EGA grafickou kartou s rozlíšením 640 x 350 a podporou zobrazovania 16 farieb zo 64-prvkovej palety.

Dodávaná bola 5.25" disketová mechanika pre diskety s kapacitou 1.2 MB.

Tvorca IBM PC

Tvorca prvého IBM PC Don Estridge sa absolútnej súčasnej dominancie ním vytvorenej platformy nedožil, keď ešte v roku 1985 zahynul už ako vysoký predstaviteľ IBM spolu s ďalšími významnými členmi vedenia spoločnosti pri leteckom nešťastí.

Od tohto nešťastia platí v IBM zákaz letieť viac ako dvom vysokým predstaviteľom spoločnosti tým istým letom.

Ešte v roku 1983, v prvom roku, kedy IBM PC porazilo v predajnosti Apple počítače, ponúkol Steve Jobs, spoluzakladateľ Apple, Estridgovi miesto prezidenta spoločnosti Apple s vtedy nezvyčajne vysokým platom 1 milióna dolárov a 3 miliónovým podpisovým bonusom, Estridge ale ponuku neprijal.

IBM PS/2

Na konci 80-tych rokov sa IBM pokúsila získať naspäť dominantné postavenie v PC, keď jej pozícia bola výrazne oslabovaná inými licencovanými výrobcami aj výrobcami nelicencovaných klonov.

V roku 1987 uviedla IBM PS/2 počítače, ktoré mohli pracovať aj v softvérovo kompatibilnom móde s IBM PC/XT/AT, používali ale propietárny hardvér.

Hoci IBM priniesla s PS/2 viacero zaujímavých technológií, napríklad VGA (640 x 480) a niektoré modely aj XGA (1024 x 768), 72-pinové SIMM RAM moduly, 1.44 MB 3.5" diskety, MCA zbernicu, pre vyššiu cenu a uzavretosť sa týmto osobným počítačom nepodarilo výraznejšie presadiť.

PC po AT

Po skončení éry IBM PC AT sa začala pozícia IBM výrazne oslabovať, a napríklad prvé PC s Intel 80386 procesorom už nepriniesla na trh IBM ale Compaq.

Od začiatku 90-tych rokov mala už IBM minimálny vplyv na celý PC segment, určujúci smer udával vývoj procesorov Intelom, ďalšie hardvérové technológie od Intelu a potreby softvéru, najmä Windows od Microsoftu.

V prvej polovici 90-tych rokov postupne začala zbernica PCI navrhnutá Intelom vytláčať ISA zbernicu, v súčasnosti začína dominovať PCI Express opäť navrhnutá primárne Intelom.

V roku 2005 odpredala IBM svoju divíziu PC zahŕňajúcu výrobu desktopových a populárnych notebookových ThinkPad PC čínskej spoločnosti Lenovo.

Notebooky, servery, Apple

Už takmer na začiatku éry PC sa odčlenil samostatný segment notebookov, keď prvým komerčne uvedeným x86 notebookom bol Compaq Portable z marca 1983 s hmotnosťou 12.5 kg, zároveň vôbec prvý plne IBM PC kompatibilný počítač s Compaq verziou BIOSu.

x86 platforma sa od druhej polovice 90-tych rokov začala výrazne najmä s príchodom Linuxu presadzovať aj v segmente serverov, keď postupne úplne vytláča na iných procesoroch a architektúrach založené výkonné serverové počítače.

V januári 2006 odštartovala rovnako spoločnosť Apple svoj prechod na platformu x86, keď doteraz používala nekompatibilné PowerPC a predtým Motorola procesory. Apple pritom svoj prvý osobný počítač Apple II uviedla v roku 1977, respektíve už päť rokov pred IBM v roku 1976 v podobe Apple I, z ktorého sa predalo približne 200 ručne vyrobených kusov.


V súčasnosti väčšinu komponentov, notebookov aj PC vyrábajú taiwanskí výrobcovia s výrobnými závodmi často v samotnej Číne. Hranica 100 miliónov predaných PC ročne bola prekročená v roku 1999, v minulom roku sa predalo na celom svete takmer 200 miliónov PC.


      Zdieľaj na Twitteri


Používali ste niekedy osobný alebo iný počítač nekompatibilný s IBM PC? (hlasov: 255)

Áno      50%
Nie      50%


Najnovšie články:

Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Všetko najlepšie Personal Computer ! Život bez teba by nemal zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde su tie casy ked som fical na PP06 s DOS-om 3.30
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkom pekna spomienka, zelam PC hlavne vela zdravia, nech sa dozije este veeeeela rokov. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

prvy PC predstavili ked som sa narodil... no, este ze uz mame vykonne a pouzitelne pocitace :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lacno predám IBM PC PP06 za 1564 $.
Značka: ako nové.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja mam nieco take ale predam trochu drahsie za 15 640 £
Odpovedať Hodnotiť:
 

ibnac v tom hlasovani chyba otazka neviem,alebo daco podobne, pochybujem ze si je kazdy isty ze pouzival iba cisto kompatibilne a ze ci vobec nepouzil nekompatibilne =)

inac vyborny clanok, celkom som si zaspominal na moj prvy PC =D 386SX 2MB RAM 512kBgrafika 250MB disk to boli casy ke na jednu disketu sa zmestilo 10hier :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak veru, moj prvy, 286 16HMhz, 20MB HDD, 2MB RAM, grafiku si uz nepametam, velka disketa (na tych 720kb som napchal v zipe aj 10hier) -- skoda ze to dnesny sopli nepoznaju a ficia uz minimalne na 2GHz compoch..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiez "soplos" a pamatam jak fotrik doniesol krasnu 386. Bol som taky happy. Ved to bolo skoro ako 486! A to uz bola fakt bohovska pecka. Si pamatam ten pocit jak som tam rozchodil prehistorika :) Neskor som sa cudoval, ze jak je mozne aby sa nejaka hra nezmestila na disketu a trebalo na nu "AZ" 2 diskety. To bol teda rozmer. Teraz chytim dvd, smarim do mechaniky a buum tam 4 ISO obrazy s hrou. Pekny vyvoj
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj prvy bol PP01
CPU: MHB 8080A 2MHz
RAM / ROM: 64kB / 16kB
počet zobrazených farieb: 8
bezal na tom iba Q-BASIC :D

Odpovedať Hodnotiť:
 

skor 1 iso obraz s hrou :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to bola urcite parada, ale ja som si vtedy rozbalil AMIGU 500, to bol oproti tej 286 ako pocitac z inej planety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

640x400 4096 colorz ;)
Bol to dobry špáš :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

??????????
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, ja som v tej dobe frcal na ATARI 1024 STE a tiez sa na nho zacali vykonovo (grafika + hudba) dotahovat az prve 486... :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak atari a commodore, boli to sice uzatvorene systemy, ale vykonne a hlavne multimedialne, nie ako tie skladacky. (multimedialne, tak toto slovo vzniklo az s prichodom tusim 486 ak nie pentii, hlavne ze oslavuju 25 rokov, pc sa dostali tam kde su iba kvoli tomu ze ich vyrabal kazdy smejd, kvalitou HW a SW to urcite nebolo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ho este vlastnim a nestazujem sa

Odpovedať Hodnotiť:
 

To boli casi ked som este pred 4-rokmi frcal na Comodore 64.
Skoda ze sa uz vytratili
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som zasa zacinal na DIDAKTIKu M :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

ááno. Ja som mal Didaktik Compact. Pamätám si na tú mentálne a fyzicky retardovanú klávesnicu. Ale inak to bol dobrý počítač. 50kb ROM to malo tuším a hra Laser Squad zaberala viac miesta na diskete, ako podobné hry na PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte som zabudol, kúpim nejaký prachom zapadnutý didaktik compact, chcem si zaspomínať, lebo ja som ten svoj predal, blb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiez zacal s Didaktikom M.
No neviem ci sa najde hra na PC s 32kilobajtami...

A mam 2 kusy z tej masiny, stale funkcne. Chce dakto? predam :)


inac. procesor 8088 neje 8-bitovy? (myslim ze tak sa hovorilo, mal len adresovu zbernicu 16 bitov na adresovanie 64 K pamate, a 8-bitovu datovu zbernicu (asi preto 8-bitovy))
Odpovedať Hodnotiť:
 

o jedno M-ko by som mal záujem, ak bude za nejakú symbolickú cenu ;-)
pepst(at)post.sk
Vďaka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor si namiesto frcania mohol chodit do skoly blbce...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja zase spominam na moje atari 800XL...na 1 kazete asi 100hier:-),nahravali sa strasne dlho(nemal som turbo),a to programovanie v BASIC-u...no tusim z neho oklepem prach a zaspominam si...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeeej atari som nevidel uz 100 rokov. To bola ina supa. Si pamatam na jednu hru, ze blekota sa to tusim volalo. Napisany text to rozpravalo. Nebolo to nic super ale haluuuz to bola strasna. Fakt dobra masinka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

xixi ja som mal :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

xixi ja som mal :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamätám sa na moju prvú 286-tku , to bola ozaj káva , bol som nadšený keď som hral Commander Keen alebo ako sa to volalo , môj primárny zdroj informácii do "PC" bola veľká 5,5 palcová disketa a operačný systém všetkým známy modrý MS-DOS , proste to boli časy ,ale tak veľa šťastia a výkonu do budúcna pre všetky PC sveta
Odpovedať Hodnotiť:
 

ms-dos nebol modrý, modrý bol norton commander, alebo jeho klon Volkov commander
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velka disketa bola 5,25 palcova, jednu mam stale v sufliku :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som mal atari 800 xl a jednoihlickovu tlaciaren BT 100 na ktorej ked som tlacil tak to poculi este aj vo vedlajsom vxode. vlastne este mam - volakde odlozenu
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz som to cital o tom atarku a ked sa ti nepaci tak by si mi ho mohol darovat s pozdravom ostavam

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si zase pamatam casy, ked som este ani nemal komp :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si pamätám na časy, keď som ešte ani nevedel, čo je to komp.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru tie casi bez PC ach uz si ani nepametam co som robil ked som nemal PC xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

nas prvy pocitac bol 286 s dvomi procesormi, este je niekde pohodeny mozno vo firme :) ostatne parametre si nepametam, iab ze tam bol nejak 200 MB disk, velka disketovak a bolo to cierno biele (teda monitor) :) heh
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten radič na 286 zvládol 200MB disk? Alebo to ste mali diskové pole?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ja sa pametam ako som u bratranca na nejakej 386 hral duke nukem 3D , som pritom presedel celi den,to bol narez,ve aj prave teraz som za 700 MHz celeronom 128 ram a 16 VGA , lebo sa mi novsi pokazil,a cez tento riesim problemi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tymi problemami asi nebude zistovanie ako sa pouziva SpellCheck namiesto mozgu blbce...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuvaj ma blbecek, ty si nejaky velky sutereen ! :D :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by ste mi prosím niekto vysvetliť, prečo sa do pomerne normálnej debaty musia zapájať takýto "blbečkovia" typu "gto", ktorým neide o nič ine, len aby si dokázali, aké vysoké je ich ego, a že oni sú niečo "extra". !!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm, ani ja nechapem... vecsinou ich prehliadam, ale tento volaky gto ma uz vytocil :D :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj chorobopis je papierovy pocitac ZENIT Pionierov, PMD-85-2, PP01, PP02, ATARI, Comodore 64, GAMA, DELTA, ZX Spectrum 48+ a to som sa stal velkym programatorom textoviek :) potom som badal po Z80 Asembleri, neskor ma zasiahla AMIGA 500 a stal som sa ohovaracom ATARI ST hoci som ho jak ziv nevidel :) nastal firemny cas a zamestnal som sa k nejakemu divnemu 8086 PC :) k BASICU-G vtedy som objavil HDD a ze pocitace nebotuju do programovacieho jazyka BASIC ale aj do C:> v ktorom sa neda urobit zhola nic :) Potom prisla seria 286,386,486, klony, Petium, zazracny WINDOZE XP ale pred tym som na chvilu z WIN 3.11 siel na APPLE a skoro som sa pokakal z toho aky je uzasny, vratil som sa do DOSU koli zmene miesta a dnes som ADMINISTRATOR nejakeho cudneho WINDOWS NT a divnej siete TCP/IP :) ...tvarim sa ze tomu rozumiem ale zacinam byt informacne preplneny tak sa odvolavam len na 0 a 1 :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D:D slusne napisane :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

HH..
Tiez, od zaciatku som napojeny.
Som sa narodil, ma napojili na stroje (dychacie) , potom som presiel na Didaktik M (s tym som zabaval do roku 2001 !!! ) potom na nejake PC. Po case som sa napojil aj na net. Prv nizokorychlostny ( :) ) potom na vysokorychlostny...
Tiez sa rozmyslam len v 0 a 1....

a nato este aj krvnu skupinu mam 0-ku.. no nie nadhera?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a IQ? 0 ci 1 xD
Odpovedať Hodnotiť:
 

10011100
:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

156 nemáš, ale keďže vieš pracovať s PC, určite máš však minimálne 1100100, keďže vieš pracovať s PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keďže vieš pracovať s PC, a ale keďže vieš pracovať s PC, vieš pracovať s PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vieš pracovať s PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som tiez zacinal na PMD, odkedy ho oco prinesiol domov zo skoly, som mal 4 roky, tak odvtedy som vedel ze budem programator. Aj si pamatam na jednu super hru z kazety, volala ze flinstones (asi), tehlicky a tak. Oco stale mastil tetris. Koky, to boli fakt casy. Inac toto hodnotim ako najlepsiu diskusiu, lebo nikto na nikoho na nic nedava, len kazdy krasne spomina a ten to tu prispel, tak mu slovo PC fakt nieco hovori a ma ho rad. Som velmi rad, ze je tu ten clanok. A inac, sa mi vidi, ze moja mamka programovala este na diernych stitkoch :o) tak aj ja velam vela zdaru, a nech ma PC prezije. Ahojte
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ked sme už pri PC, tak mám jeden na predaj:
AMD Sempron 2400+ (1,66 GHz, 256kB L2 cache)
Motherboard Asus A7V600-X (AGP8x, 2xSATA, 8xUSB 2.0, 6xPCI, 2xIDE)
512 MB DDRAM 400 MHz (2 x 256 MB)
VGA ManLi Radeon 9550 (128 MB, 250 MHz GPU, 400 MHz memory, AGP8x)
HDD Maxtor 6L160M0 160GB SATA
DVDRW BenQ (multiformatová)
FDD 3,5"
Bledosivá Case + 300W zdroj
Monitor CRT Philips 107E 17" (1024x768 pri 85Hz, 1152x864 pri 75Hz)
klávesnica + opt. myš
-na CPU, MB a HDD dva roky zaruka.

Cena bez monitoru: 8900 Sk
Cena s monitorom: 10500 Sk

Odpovedať Hodnotiť:
 

No, prve pc zacali este pred mojim narodenim, ale aj tak moj prvy pocitac bol atari - hry z kazety, jednoduche programovanie, klavesnica a jeden joystick. No nadhera. Potom prisla moja 386 a ako dieta som pri tom presedel strasne vela casu a nie len pri hrani ;) Od tej doby som vedel ze pc bude moj zivot. kazdy z vas pozna ten vitazny pocit, ked sa vyskytne nejaky problem na pc a nie len s windows ;) a po dlhej praci sa vam ho podari vyriesit. Krasa. Stastne vyrocie PC !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co, mne stacilo tamagochi...:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som frcal na didaktiku a ATARI. pamatate na to ked ste z kazety nahravali 15 minut hru a vypisalo to chybu? a pretocit a znova. monochromaticky monitor bol perfektny. u kamarata som videl hru Test drive ci ako sa to volalo. takym autickom popri skale. potrebovalo to farebny monitor. myslel som ze sa zblaznim ked mi to neslo. ale zohnal som si Stunts a to islo aj na monochromatickom monitore. :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Téma mohla mať kľudne názov:
Zaregistrujte si svoje PC alebo svoje C(computery) za účelom doplatenia dane z používania computerov a za účelom doplatenia dane z odpadu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď neboli PC, ja som navštevoval videoherňu.Za 2 Kčs som si mohol zahrať napr:FROGGER,GALAXIAN,DONKEY KONG, SCRAMBLE...bolo to takto pred 20 rokmi.Videoherňas bola vtedy v KE na ul.Generála Petrova (teraz Mlynská ulica).Bolo tam plno cigánov,ktorí sa snažili od mladších vymámiť nejakú tu korunu a samozrejme tam boli aj kšesftári s tuzexovými bonmi..........TUZEX....mladší už nevedia,čo to značí :-)))))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

He, tak na tietocasy pamatam aj ja. Nikdy nezabudnem na tu vonu z prehriatych automatov v tej malej maringotke ci co to vlastne bolo. Hralo sa Frogger, PacMan, Donkey Kong, Asteroids a mnoho dalsich. Ale tie spomenute boli asi naj. Dnes ked si chcem zaspominat, natiahnem emulator MAME a zahram nieco z tychto klasik. Proste stare dobre casy ktore sa uz nevratia. Inac presiel som cez Didaktik, Commodore 64, Amiga 500, a nakoniec som zakotvil u PC. Od staruckej 486 a z po dnesnu niekolko Ghz masinku. Na kazdu tuto masinku velmi rad spominam, a ked je cas, natiahnem emu a zahram par starych PECIEK.
TUZEX :))), ozaj nekupite niekto bony ???? :-D
Doma mam odlozeny este jeden.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudí delíme do 10 skupín.

Tí, ktorí rozumejú programovaniu a tí, ktorí nie...

:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-) :-) :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

(-:(-:(-:
Odpovedať Hodnotiť:
 

(-:(-:(-:
Odpovedať Hodnotiť:
 

(-:(-:(-:
Odpovedať Hodnotiť:
 

(-:(-:(-:
Odpovedať Hodnotiť:
 

(-:(-:(-:
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tych druhych je tolko, ze na nich potrebujes tych 9 skupin, spravne som to pochopil? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo 1 a 0 skupín?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no vy tam nepatríte... :)

binárna sústava chlapci
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a čo, neprogramujem.

Binárnu sústavu poznám, ale nenapadlo ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

10 v binarnej sustave je 2 v decimalnej...
cize ludi delime na 10 (v dec 2) skupiny: ti co poznaju binarnu sustavu a ti co nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v osmickovej 8 a v sestnastkovej 16 tak zalezte :D a to som este nepozeral stupne na radiany a vice versa.
ale dobry trik ;) dostal ma ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaaaj, no ja som ako maly chlapcek bol u mamy v matici a to vam bola pecka tie pocitace .. specialne klimatizovana, odhlucnena miestnost s utlmenou podlahou. pocitac bola skrina o velkosti americkej chladnicky, programovalo sa na diernych stitkoch aj na takych zltych papierovych paskach tiez to do nich vyrazalo dierky. no a mechaniky boli take obrovske kotucove "magnetofony" tie tam snad boli zo styri, rano sa to vsetko hodinu cistilo a vsetci sa modlili aby to vobec nabehlo .. a ho hooo malo to aj HDD velkostou ako remoska na pecenie a myslim ze to malo kapacitu okolo 1 MB, no sila podobalo sa to na tu masinu z Jachyme hod ho do stroje :-))), potom ked mama presla do strojarni na vypoctove stredisko tak tam mali tusim PMDcka a SMEPky neskor dake x86 ale tu tiez trepali asi piati chlapi hore schodami. Presne si to uz nepamatam na com ale viem ze som tam raz na prveho maja hral tu zabku co musi prejst na druhu stranu ulice Frogger tusim. Potom ked prisli prve 286ky atd mi otec kupil konzolu na burze stala 100 !!! mariek to bol peniaz jak svina. taka cierna s pakovymi joystickmi co nic nevydrzali a dnuka hry ako na comodore s tym rozdielom ze sa nemuselo nic nahravat z kazetky, potom som vyrastal na nintende, resp. jeho cinskom klone. No ale mal som vtedy aj "pocitac" a to vam bolo cudo tusim sa volal POISK a bol to rusky stroj, ludia moji tak to ste nevideli tu techniku, konstrukciou jak commodore cize klavesnica integrovana s cpu, samozrejme sa pripajal na telku ale mal pridavnu disketovu mechaniku tu 5,25 ale mal som aj hry aj programy na paskach takze toho skripotu som si tiez uzil ale moc ma to nebralo koli tej narocnosti som radsej drtil nintendo. K tomu pocitacu este dodam ze som mal asi styri rozsirujuce ram moduly a to vam bol vytvor sam o sebe, to bola snad pycha ruskych inzinierov lebo ten modul o velkosti 64kB bol velky ako dva CD obaly postavene vedla seba a do hrubky asi dva cm a vazil snad pol kila (seriozne) vsade pritomny sivy rusky plast, no ten pocitac bol snad planovany do centraly KGB alebo tak lebo ked sa tie moduly zasunuli do CPU tak to vyzeralo fakt bizarne. K tomu este ruska klavesnica logicky no hroza hroz, ale verim tomu ze by to prezilo aj pad z osmeho poschodia. Kto nepozna ruske vyrobky a to asi ti mladsi veru nie tak nevie o com hovorim. Potom nasledovalo cudo s nazvom olivetti ... nespomeniem si ako sa to volalo druhym menom ale no skratka bol to notebook, malicky .. len o cosi vacsi ako na polovicu prehnuty harok A4, bola to 286 so 4mb ram a monochromatickym LCD, ale frcalo tam vsetko od nortona, cez T602, aj vela hier k nemu sme mali tlaciaren tiez olivetti a tiez ultra prenosna a na tu dobu ked atramentove tlaciarne len zacinali to bola veru super kvalitna tlacka len ta napln bola priserne draha. Potom nasledoval IBM thinkpad to bola daka 386 s farebnym displayom aj disketovou mechanikou ... to bola doba obycajny PCMCIA modem stal 8 tisic a brasna asi tiez tolko no strasne o pridavnej pamati radsej pomlcim, ale vtedy nebol problem dat za poriadnu toshibu, ibm alebo compaq aj 200 - 300 tisic !!! Prvy stolny pocitac nasledoval paradoxne az medzi poslednymi bola to skladacka uf ale aka Pentium 100, 16MB ram, 1,6GB HDD WesternDigital, 2MB S3 Trio, CD mechanika, a SoundBlaster 16 a 14"monitor tato zostava stala vtedy presne 67.000,- ale chodilo ku mne cele sidlisko ba doslova cele mesto obdivovat ten stroj. Vtedy nebolo bezne, ako dnes, ze vela ludi ma slusny a relativne namakany stroj. vtedy to bola proste rarita hotove ferrari a navyse mi otec nosil z ukrajiny spustu spustu hier na piratskych CD takze chalani z celeho mesta chodili poziciavat. Dvere u nas sa nezavreli. Ale moja vobec prva a tazko odrobena hra na tomto pocitaci bol Need for Speed koli nemu som vlastne tento pocitac chcel. Videl som tu hru v casopise Riki ak si niekto spomenie a neskor u kamarata na jeho 486ke od ktoreho som si ju krvopotne preniesol do mojeho pocitaca pretoze zaberala okolo 40 diskiet si myslim, vonku bol mraz jak svina a starsi uzivatelia PC si istotne spomenu na vynimocnu "spolahlivost" diskiet. Kedze uspesnost prenesenia dat na disketach bola ten den asi sedemdesiat percent trval mi tento proces asi pol dna len som lietal s disketami hore dole 40 23 15 8 5 3 2 oznacuje pocet diskiet ktore bolo treba dodatocne dokopirovat. Samozrejme som sa nie dobre obliekal a behal jak sialeny zo sidliska na sidlisko a ochorel som ale aspon som mohol cely tyzden drtit NFS. Skuste si to porovnat s dnesnym image ktory supnete na CD alebo DVD :-) to mal clovek aj iny vztah k tym hram aj ked to bola "piratska" kopia. Moja snad jedina originalka bolo NHL 98 a mal som ju dokonca skor nez ju zacali hravat v Leveli Majstrov (doslova relacia pre pamatnikov v dnesnej dobe :-))) clovek si pospomina na take hovadiny dobra diskusia, ale hry boli vtedy myslim najlepsie ake kedy vznikli NFS, crusader no remorse, heroes of might and magic II, dune, Comand and Conquer, Q rally,MDK, KKND, wacky races, NHL 98, kam sa tie dnesne hrabu mam problem aby ma raz do roka nieco chytilo co si rad zahram, ale asi je to tak dobre, potom sa to striedalo relativne rychlo a dnes frcim na Athlone taky lepsi priemer ale AMD uz nechcem najblizsie ked budem Upgradovat tak len intel nech to stoji co to stoji, ale dnes uz si na PC az tak nepotrpim ako kedysi, hlavne nech ma to stiha, co slabsie nove stroje stale nedokazu, a hry??? raz za uhorsky rok tie uz ma netrapia a tie priserne ceny za grafiky mam sice radeona9800PRO ale keby som k nemu nebol vtedy prisiel za extremne nizku cenu tak by som ho urcite za tych 10 litrov nekupoval. Tvorcovia hier by si mali brat priklad z hratelnosti starych titulov, malo co sa im vyrovna ale asi to bude aj zmenenymi narokmi dnesnych hracov a tie "stare" casy ked arkanoid alebo pacman boli spickou na ktore kazdy hladel s otvorenymi ustami sa uz nikdy nevratia. uz to skratka nikdy neohuri tak ako kedysi nech by sa tvorcovia snazili ako chcu. No dost bolo tychto pionierskych slov. Pocitace su dnes prilis spolahlive a jednoduche nato aby dokazali ohurit tak ako kedysi. Ale je to vynalez ktory v historii ani buducnosti ludstva asi sotva najde premozitela.
Takze vpred digitalna buducnost
zostavam s pozdravom

0110000101011110000
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som to čítal a zabudol sa nadýchnuť.

Inak, ja som mal v tej dobe 486 66Mhz, 4Mb Ram, 540 MB HDD, 8bit SB, CD mechanika, 14" šrot a stál našich cca 50.000. To som išiel po ulici, v ruke 50 litrov a na všetkých sa škeril... Spolužiaci mi to chodili potom obdivovať, až pokiaľ si o 6 mesiacov jeden z nich nekúpil Pentium 200Mhz, 32MB RAM, 2GB disk, 4MB S3. Stálo ho to cca 110litrov a odvtedy som sa mi smial, že mi na 4MB ram nebeží Command and Conquer. Som sa nasral a za 4litre som dokúpil 4MB ram.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár