neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
V marci sa výrazne zvýšili predaje Raspberry Pi

Značky: Raspberry Pi

DSL.sk, 15.4.2020


Kým dodávky klasických osobných počítačov sa podľa analytických spoločností v súčasnej situácii v prvom štvrťroku tohto roka výrazne prepadli, predaje ARM minipočítačov Raspberry Pi sa v marci naopak zvýšili.

V marci sa predalo 640 tisíc kusov, avizuje šéf projektu tohto minipočítača Eben Upton.

Išlo tak o mesiac s druhým najvyšším počtom predaných kusov za celú históriu projektu. Upton avizuje najmä zvýšenie predaja poslednej generácie Raspberry Pi 4.

Detailné informácie o dôvodoch zvýšenia predajnosti nie sú zatiaľ k dispozícii.

Minulý rok uvedený Raspberry Pi 4 má výrazne vyšší výkon ako predchádzajúci model Raspberry Pi 3 Model B+, keď prešiel na štvorjadrový 1.5 GHz Broadcom BCM2711 s Cortex-A72 jadrami vyrábaný 28-nm procesom, má 500 MHz GPU VideoCore VI, gigabitový Ethernet zvláda prenosy na plnej rýchlosti, pribudli USB 3.0 porty, podporované sú naraz dva 4K displeje.


Pôvodná verzia Raspberry Pi 4 Model B, kliknite pre zväčšenie (foto: Raspberry Pi)



Procesor Broadcom BCM2711 v Raspberry Pi 4 zvláda prvýkrát adresovať viac ako 1 GB pamäte a tvorcovia tak uviedli až tri verzie Raspberry Pi 4 Model B, s 1 GB, 2 GB alebo 4 GB LPDDR4 pamäte.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


Diskusia:
                               
 

Dá sa to prerobiť tak aby sa to po výpadku prúdu v baráku samé zaplo a nastaviť ako NVRko pre kamery??
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jedno relé a batéria... no a kondenzátor na prekrytia výpadku napájania po dobu prepnutia relé.
Toť vše.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Maliny priekazne rastu v distancnene kontrolovanych polohach s vyskytom suchozemskeho planktonu obzieraneho kaki Mammalianmi. Ich vykonne predaje budu u nas prevazovat pocas Panny pri autostradach vykonavane sikovnymi kaki grupami.

Maliny su super, treba ich podporit.
Zehnam vam
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Kup k tomu APC UPS 3000VA. To by malo stacit Kappa.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

> po výpadku prúdu

Vtedy to má fungovať pomocou napájania z nejakej batérie? To samozrejme ide, len si budete musieť zabezpečiť aby sa to napájanie z batérie pre Raspberry Pi nejako automaticky zaplo práve vtedy, keď vypadne elektrina. Určite to nejako ide a spôsob toho ako to vyriešite je nezávislý na tom, čo potom budete z batérie napájať.

Akurát ak to chcete používať na nahrávanie z IP kamier, tak tie kamery samotné musia mať tiež zabezpečené nejaké napájanie pri výpadku elektriny.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Napr. PoE...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri predstave napájania IP kamier cez PoE už ale treba rátať s tým, že Raspberry Pi ubudne priekazne i z pamäte a jadier procesora.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Raspberry Pi je fakt krasne riesenie pre vsetko mozne...

Btw. nemate nejake info, ci neplanuju nejaku inovaciu pre Pi Zero? Na vacsinu veci samozrejme plne postacuje, ale mozno nejaky vykonnejsi CPU by celkom prospel.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A kde je tam tá RAMka??
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Na plošáku
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Myslím si, že prevedením je to ten nepopísaný čipe vedľa akože CPU.
Onoho času som si myslel, že sa to k tomu nejako pripája.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nepoužiteľné. Skúšal som to už mnoho krát, ale jednak chýba potrebný softvér (VS Code) a ten výkon je tragický, aj keď kodíte jednoduchú React appku.
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

ok boomer
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nauč sa kódiť blbeček
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Toto si všímam dlhodobejšie.

Horšie ako plastove sáčky v mori.

všetci kódiči... uplne na smiech jak deti
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Žiaľ kódovanie už dávno nie je to čo bývalo ...
Optimalizácia sa už si "nenosí"

... kódovanie je žiaľ často ponímané už hlavne ako zliepanie kódu ... prípadne vyklikávanie / vyskladávanie s mamutími knižnicami.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Veru, už to nie je čo bývalo. Dnes už sú nároky na programátora ďaleko väčšie ako niekde v 90. rokoch, kedy to robil hocaký blbeček, čo vedel pracovať s PC. Preto dnes u nás ťažko stretneš programátora, čo má nad 50 rokov, lebo neboli schopní udržať krok s dobou.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Ono zas pre cestovanie v čase schopnosť udržať krok s dobou nemusí byť ale ani priekazne nevyhnutnou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si teda dobre zahlodal. Vtedy programovaní ľudia, ktorých to bavilo, zväčša matematický nadaní. Teraz ide programovať každý bulo, lebo si myslí, že zarobí. Priemerné IQ programátorov pred 30rokmi bolo omnoho vyššie, než teraz. Áno terajší najlepší programátori sú niekde inde, poznatky, vyvoj, doba predsa pokročili. Ale čo sa týka priemeru, kedysi bola latka podstatne vyššie, než teraz.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Bohuzial, mas pravdu. Ja uz Zasnem ked kadejaky PHP a kadejaky javascript programator sa povazuju za programatorov, ked nahodou zabrdnu do sveta mikropocitacov alebo napriklad sveta linux kernelu, tak su v takzvanom Pecku.

Zazil som aj java borca (pricom java sa povazuje a aj je ozajstny programovaci jazyk) ktory mal problem s ifom kde boli 3 podmienky || a && a mal s tym teda kruva problem :D, ale to EGO to bolo nepriehladnutelne.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Rozprávky starej matere. Takéto reči majú ľudia, čo poznajú kodenie len veľmi okrajovo, kadejaká IT lúza, čo vie nainštalovať Arch a považuje sa hneď za administrátora. Alebo nejaký prihriaty študent informatiky prvého ročníka, čo štúdium ani nedokončí. Normálny programátor takéto hlúposti netrúsi.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Buržuj veď ty máš predsudky :O
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Normalny programator, co ma nejake tie desatrocia za sebou sa len pousmeje, lebo uz zaucal do programovania novacikov, pripadne ich projektovo viedol a teda s nimi aj cosi zazil, a jednoznacne vie o com som pisal :D. Nizsie jeden reagoval velmi rozumne a zvozil ma za generalizovanie podla jazyka, v com mal pravdu.

Ja ale generalizovat o jazykoch budem stale lebo viem ze programatori tory zacinali na PHP maju neskor s prechodom na C c++ velky problem s preciznostou a s chapanim toho co kod robi, proste benevolencia v PHP zanechava stopy v programatorskom mysleni a ja si myslim ze napr PHP by nemalo byt to na com sa zacina. ale to len tak pre dovysvetlovanie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prečo by mal prechádzať niekto, kto robí weby na c++ preboha. Taký človek prejde na nodejs alebo .net core.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Napr lebo moze dostat lepsie platene miesto ak presedla na nieco seriozne, co nezvlada kazdy.. la eako bolo pisane vyssie u kolegu - lebo ego nepusti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo casto aj preto ze potrebuje naprogramovat nejake MCU napr mala ATMega.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu, pre malé Atmel či PIC požívam len Asembler alebo len C.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neda mi sa neuchylit k nepresnemu generalizovaniu. Ja ked niekoho vidim, ze posudzuje ineho programatora podla jazyka, tak si tiez o nom myslim, ze tomu asi velmi nerozumie. Na elementarnej urovni su predsa vsetky jazyky rovnake (vetvenie, cyklus, datove struktury, proceduralne vykonavanie prikazov), na vyssej urovni pouzivaju "jazykovo nezavisle" koncepty funcionalneho, proceduralneho, logickeho alebo objektovo orientovaneho programovania (co je vlastne fancy proceduralne).
Konkretne jazyky su potom uz len nastroje prisposobene konkretnemu ucelu, ktore pouzivaju davno abstrahovane koncepty. Dalo by sa povedat, ze su to "implementacne detaily". Vyjadrenie, akoby php a javascript neboli ozajstne programovacie jazyky, je trosku na smiech. Tieto veci su optimalizovane na to, co je ich ucelom. Je predsa nezmysel programovat web v C a operacny system v javascripte.
Podla mna je teda takisto jednym znakom neznalosti, ked posudzujes schopnosti programatora podla toho v akom jazyku pracuje :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas aj pravdu, ale aj ju nemas. :) Mas pravdu s urcenim jazykov na nejaky ucel a s tym generalizovanim podla jazyka som to prehnal ale vysvetlim preco:

Nie je mozne naprogramovat realnu aplikaciu tak ze len zmena syntaxu umozni prepis do ineho jazyka. Zvycajne sa programuje do nejakeho programovacieho jazyka. Jasne, je mozne napisat jazykovo neutralny kod, ale to je skor akademicka vec, nie realna. A ten fakt ze sa aplikacie programuju do jazyka hovori aj to ze PHP programator mysli v jazyku PHP, Javascriptar zas mysli v intenciach javascriptu a C/C++ programator zase mysli v tom svojom Ccku. Zakladne algoritmy (cykly podmienky, ...) jasne ze su podobne ale celkovo aplikacia ani nahodou. Takto som to skor myslel.

Mam kolegov programatorov ktory nemaju ziadny problem od MCUciek cez C/C++ javu, javascript az po php (a nie v style hello world) aj ked sa daju spocitat na jednej ruke :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este jedna vec. Hadam ked niekto len zabrda do vyvoja kernelu, je asi logicke, ze bude dost strateny. Kedze je to nova oblast a chvilu trva, kym sa zorientujes. Podobne ako kazda ina nova technologia, do ktorej zacnes zabrdat. Takisto kernel vyvojar by chvilu bol v pecku, keby pride do nejakeho weboveho php backendu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlúposti. Ja poznám ľudí, čo robili vtedy "programátorov". Mali rovnaké drísty ako ty, proste hlavy vymyté socialistickým školstvom, škoda reči. Na západe to bolo diametrálne odlišné, ale aj tak dnes je tá úroveň programátorov úplne niekde inde.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

LOL, kokoti, ako Ty sa ešte aj v roku 2100 viniť za všetko socializmus a komunizmus...
Je 30 rokov po socializme, väčšina mladých produktívnych ľudí netuší, čo socializmus je, tak sa naň láskavo konečne prestaňte vyhovárať. Keď je niekto kokot, socializmus za to nemôže.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tvaris sa ze mi kradnes nick ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivanie "Vyklikavatok" a nerozumenie tomu co robi tvoj program povazujes za "krok s dobou" ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ty snad vies co robi prekladac a jak vyzera strojovy kod ked pouzijes v cecku nejaky prikaz? nebud cynicky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

rozumiem, si clovek co zaspal dobu a este aj ignorant ktory nechce pochopit ze je aj nieco ine a ze svet nieje ciernobiely
skus si robit v cecku proxy servisy, statistiky, reporty, ETL-ka a podobne..
development uz nieje len programovanie v cecku..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako nic :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

machrujes ze vies cecko, ale chovas sa jak primitiv. Podla teba su ludia co vedia cecko nieco viac? pretoze zatial dokazujes opak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam pocit ze sa ta to dotklo, nececkari nie su viac ako cekari, to som nikde nenapisal, len maju statisticky vacsi sklon k odpisu toho co tu je prakticky skoro od samotneho zaciatku pocitacov, a pritom si neuvedomuju ze skoro vsetko je na tom "prastarom a zbytocnom C" postavene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto nehovori ze je cecko zbytocne, je len extremne nevhodne a neefektivne v tom dnes vyvijat drtivu vacsinu veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kašli na to, chalan musí ešte dospieť, aj keď sám si o sebe myslí, že už je, v skutočnosti nie je. Viem to, lebo tiež som si to kedysi myslel o sebe, a neskôr som pochopil, že nie som taký borec, ako som si myslel.

V zásade dobrý programátor potrebuje dve veci: 1. chuť učiť sa a napredovať, 2. ovládať techniku TDD :) Potom je úplne jedno, aký jazyk používal alebo bude používať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie tvoje proxy servisy, štatistiky, reporty a ETL-ka všetky pracujú len s dátami, ktoré vyrobil kód v céčku :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie
proste si zaspal dobu
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco tie data nevyprodukoval linuxovy server?
Odpovedať Hodnotiť:
 

what?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokrok s dobou je priekazne dany aktualnymi dobovymi suvislostami, neznamena to nutne progresivno utopisticke uchopovanie veci pozitivneho charakteru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Týka sa to aj programátorov v COBOLe?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V COBOLe už nie, lebo už sme ich nahradili starým dobrým BASICom s číslami riadkov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic ti nebrani si nacitat z kniznice iba to co potrebujes, da sa to v cpp aj v py.
kludne mozes ist a zabit polku svojho zivota programovanim vlastnej kniznice ako nahradu na opencv, a zisits ze to mas 10x pomalsie..

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiez som kupil nedavno 2GB verziu. Super lacne, funguje s USB-C nabijackou od tabletu a ten vykon je brutalne lepsi oproti verzii 3b+.

Mam z toho urobeny domaci server.
Len clovek s tym zabije dost casu ale prijemne :)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

to že stým zabiješ dosť času je chyba medzi stoličkou a klávesnicou

zabiješ stým presne toľko isto času ako s akýmkoľvek iným serverom - možno dokonca menej lebo flashnutie SD karty je rýchlejšie ako inštalácia OS
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

pochybujem ze SD karta je rovnako rychla ako dnesne disky na serveroch
pokial nejaku technologiu na nejakej platforme robis prvy krat, proste ti to trva
nie kazdy pouziva linux denne, a nieje na tom nic zle
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kefaline, a co si vy predstavujete pod pojmom "dost casu" ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

100 k8s clustrov tyzdenne...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár