neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Samsung končí s výrobou LCD displejov

Značky: SamsungLCD

DSL.sk, 31.3.2020


Spoločnosť Samsung Display, divízia Samsungu vyrábajúca displeje a patriaca medzi najväčších výrobcov displejov, do konca tohto roka ukončí výrobu displejov technológie LCD.

Avizuje to agentúra Reuters na základe informácií spoločnosti.

Samsung vyrába LCD displeje v štyroch fabrikách, pričom na jeseň kvôli poklesu dopytu už obmedzil ich výrobu.

Po ukončení výroby LCD displejov bude Samsung vyrábať displeje technológie využívajúcej tzv. kvantové bodky a OLED displeje.

Pri OLED displejoch je každý pixel tvorený vlastnou LED produkujúcou priamo svetlo požadovanej farby, čo umožňuje dosahovať sýtejšie farby a ďalšie lepšie parametre. Tieto displeje majú ale aj nevýhody a okrem iného sú drahšie ako LCD a to najmä pri veľkých displejoch.

Displej s kvantovými bodkami je displejom podobnej konštrukcie ako LCD displeje. Farby tu na rozdiel od LCD nezabezpečuje biele podsvietenie s farebnými filtrami ale práve kvantové bodky, malé polovodičové nanokryštály emitujúce svetlo priamo produkujúce farebné podsvietenie. V súčasnej generácii displejov sa používajú kvantové bodky, ktoré svetlo emitujú po pohltení svetla z LED podsvietenia.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


inzercia



Diskusia:
                               
 

Tak najprv skoncili s plazmami a do roka aj zvysok sveta. Teraz koncia s LCD a som zvedavy, ci do roka aj zvysok sveta.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

nezačal zatratenie plaziem Panasonic?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

to len kvoli energetickej narocnosti, kvalitovo su ovela lepsie
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Plazmy su ovela lepsie na zimne vecery ako nahrada topneho telesa a ako vyvolavac bolesti hlavy (pre blikanie). Dalej ta super cierna sa na plazme po par rokoch stava vypalena tmavo siva.
Technologia minuleho storocia, dobre ze skoncila. Proti sucasnym oled je to bieda, aj ked si to zopar individui z nostalgie nechce priznat...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

OLED aj LED sú žiaľ bieda. jasné, že Black Trinitron mal svoje muchy, aj Quintrix a j Plazmy od PIONEERu...
Ale dalo sa na to pozerať. Včul, keď vidíme všade iba neprirodzené farby a doma si mnohý svietite všakovakými LED, tak ste zmagoreli až tak, že aj obyčajná žiarovka vám vadí. A pri jej svetle je podanie farieb 100%. Ostatn0 technológie sú kdesi mimo.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Preco je OLED bieda? Mal som Panasonic VT60 (spickova plazma) a teraz mam LG OLED E6 (starsi model z 2016) a som velmi spokojny s obrazom a to som dost narocny na taketo veci (kalibrovanie atd). Samozrejme, ak clovek necha vsetko na default nastaveniach, tak kazdy TV ma neprirodzene farby. Inak nevidim ziadny dovod, preco by mali byt dnesne OLED TV biedne.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Pozri sa na zelenú farbu cez deň, choď von, do lesa sleduj farby, lúku... Kontrast robí veľa neprirodzeného...
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Mojko, ze ty si videl OLED telku naposledy len z Tescobusu, ked siel okolo elektra? Zelena ako aj kazda ina farebna zlozka je pri OLED televizoroch nastavitelna jednotlivo. Povodne nastavenia z fabriky rata s tym, ze zobrazovadlo je urcene pre BFU, ktory chce vela vela farbiciek a kadejake vylepsovaky. Staci sa pohrat na polhodinu s nastaveniami a dosiahnes totalne prirodzeny obraz a co je najdolezitejsie - ciernu, ktora je skutocne cierna. Samsung moze robit QLED, ULED, VLED a trebars si pret slovicko LED dat aj celu abecedu a cisla, stale to bude len LCD panel s LED podsvietenim a nejakou pridanou vrstvou.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

na kalibrovanie je náročný iba somár...čo si myslí že vidí rozdiely v stupnici milionov farieb :-)
tak ako si "hi-fi"-sta myslí že počuje to čo nepočujú druhí...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Ale on si to nemyslí, on počuje. nehovorím že je netopier, ale sú ľudia ktorí majú sluch(teraz nemám na mysli zrovna hudobníkov), ale proste počujú. A potom sú ľudia čo majú hluch.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ked nepocujes rozdiel, mozes byt len rad. Ja rozdiel pocujem a poviem ti, ze sranda to nie je, lebo na to aby si bol spokojny musis vynalozit ovela viac casu a prostriedkov.
A to nezavidim tym, co maju tzv absolutny hudobny sluch - poznam jednu taku dievcinu. Ak sedi na koncerte a niekto trafi falosne tak je to pre nu tak neprijemne, ze musi odist.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Plazmy pre Pioneer vyrabal Panasonic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...veľké hovno. Mal som niekedy v rokoch 2005 až 2006 aj Panasonic zo začiatku a blikal na 50 HZ ako sviňa. Predal som ho do týždňa a kúpil 100 Hz Pioneer a ten mám dodnes na víkendovom dome a super. Každý si robil svoje panely a preto napríklad nesedelo ani rozlíšenie kým nebolo FHD.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mne po 4 vecernych pivach rano blika kokot, to sa pocita?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, Panasonic iba odkúpilo technológiu od Pioneer a zavreli ju do trezoru, nikdy ju nepoužili. A o pár rokov na to plazma takmer zanikla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta ja som vykyval ze systemom.Psst.... V obyvacke halogen 300 wat luster 12ks ziarovek.Ale pocihu som objednu dal led-ale zatal si teho nik nevsimeu.Ta dobra je hoci z aliexpresu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja som si extra kupil 25W ziarovku - skutocnu, do stolnej lampy. Pouzivam ju ako jedine osvetlenie ked pocuvam moju malu audio zostavu, jednak aby nerusila siet v roztrojke kde je pripojene aj audio. Na jej prijemne kludne a lahko teple svetlo nedam dopustit. A pozor na LED ziarovky, niektore blikaju a o aj tie drahsie na trhu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to tazko, apple nebude mat co davat do svojho "lowendoveho" modelu
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

v clanku su nejasnosti, koncia sice s vyrobou LCD ale QLED je tiez technologia vyuzivajuca LCD. Takze celkom asi nekoncia s LCD, len uz budu asi vyrabat iba pokrocilejsie displaye aby dosiahli vyraznejsiu usporu z rozsahu pri zvyseni produkcie tym, ze nebudu musiet mat viacero vyrobnych procesov. Takze LED panely budu vyrabat, ale len QLED, myslim, ze OLED sice pokrocil od casu kedy prisli prve panely, ale este bude treba vychytat viac problemov s vypalovanim. Tu myslim je LG priekopnik...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dedo Jozef pozri na rtings, beží im tam už zopár rokov test na niekolkých televizoroch LG ako je to s vypalovaním .... sice ano, ale je to dost specificke .... mám LG b9 a na filmy pohoda :) prve dva týždne som si nad tym honil, potom to zovšednelo ako všetko :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o zlepsenie uzivatelskeho zazitku pre divakov. Takto sa musia posudzovat tieto kroky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ppresne tak. Ved napriklad divaka, co kontroluje, ci mikrovlnka nepodvadza a pri ohrievani pizze obcas nepreskoci nejaku sekundu, by mohlo z neoptimalne nakalibrovanej zelenej priekazne i yebnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidíš....screen chce mať nakalibrovanú každý truľo, čo tomu houno rozumie, ale mikrovlnku nekalibruje nikto!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte som nevidel, teda videl som toho naozaj málo, LCD monitor, ktorý by nejak verne zobrazoval farby. Proste je to také nijaké, neprirodzené... CRT sa aspoň na prirodzenosť podobalo.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

no tak určitéé, ale treba kupovať LCD ktoré aspoň preliezajú cez sRGB a nakalibrovať. Ani kalibrácia, ani také displeje nestoja ukrutne veľa. Horšie je to pri notebookoch, tie sú o dosť drahšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze...nehovorim, ze nemas pravdu. Highend CRT su vernejsie a lepsie, nez priemerny LCD displej, akurat to CRT uz dnes tazko zohnat a mame predsa OLED technologiu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rad by som si pozrel nazivo taky "high end CRT", verim tomu ze niekde vo filmovom priemysle sa take kedysi pouzivali, aj dnesne referencne LCD od sony za 30tis$ su nadherne a je to "iba" bezne LCD, neporovnatelne s beznym home produktom ale na CRT teda ja osobne nemam dobre spomienky :D a bezny LCD monitor prechcije obrazom to k comu sa v tej dobe dostal bezny clovek. Nemyslim ze ma zmysel tu technologiu teraz nejako uctievat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pracovne monitory budeme mat z coho ? ... OLED sa vypaluje aj na telefone, ktory sa pouziva len par hodin denne ... OLED na televizii je tiez nezmysel, lebo ked clovek pozera nejaku stanicu pravidelnejsie, tak ich logo potom vidi aj ked je "vypnuta" telka ...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mas toto svoje tvrdenie realne vyskusane v praxi, alebo si len dalsi teoreticky odbornik?
OLEDka v obyvacke, ma rok, denne ide okolo 8 hodin, spustene su klasicke stanice aj xbox. Vypalenie? Ziadne.
Lumia 930 - AMOLED displej, pouzivana ako staticke hodinky uz treti rok! Vypalenie? Ziadne.
Samsung Galaxy Watch - AOD rezim, staticke prvky, ta ista pesnicka....vypalenie ziadne.
Uznavam, ze pri prvych OLEDach od LG tento problem bol, hlavne to bolo vidiet v predajniach, kde bezal 12 hodin staticky obraz a nasledne vypli elektrinu cez istice a teda nemala moznost spustit regeneraciu pixlov. V beznej domacnosti je tento argument vsak nonsens a totalne irelevantny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj v beznej domacnosti je to podstatne, ty teoretik! Nove tv sice maju fw, co to zmiernuje, ale vypalovanie tam stale je. Pixely sa stale vypaluju a rovnomernejsie vypalovanie nic neriesi ... a ano, mam skusenosti. Na telefone, ked nemas stiahnuty jas, tak pol roka, max 3/4 roka a viditelne vidiet zmeny. Mal som dva nexus-y, kde to bolo krasne vidiet. Tel. pouzivany denne uz po pol roku zacinal vykazovat vypalenie a zmeny farieb. To iste vsetky telefony pred a po, vratane Samsung, LG, Nokia, etc. ... proste raz ked sa jedna cast obrazovky namaha inac, ako druha, tak si nepomozes. Sedy obrazok krasne ukazal duchov, rovnake fotky o kolko pouzivanejsi tel mal tmavsie a nevyraznejsie farby ... co sa tyka telky, tak aj v navode je pisane, ze mas pozerat max par hodin a potom tomu dat "klud na regeneracia" ... no a realny pripad, ked znamemu deti pauzli rozpravku na telke a nechali tak cely den. Zbytky tej rozpravky uz boli vidiet stale ... no a teraz mi povedz, ako z toho ma byt spolahlivy monitor na pracu ?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

btw. ... Panasonic telku mam od roku 2011 (9 rocna) s IPS panelom. Monitor, ktory pouzivam doma, je iiyama z roku 2007 (13 rocny) s VA panelom ... bezne na oboch mavam pusteny aj 12+ hodin obraz so statickymi castami (pouzivam na pracu) a ani jeden panel nevykazuje opotrebovanie ... po 10-tich rokov na tej tvojej uzasnej OLED telke uz nebudes nic vidiet, pritom poriadny monitor bude stale fungovat.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

oba príspevky kktina pán majster!!
/a píše sa po desiatich rokoch...nie rokov...kde to kua beriete?!!/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Značkám Technics, National, Panasonic a podobne vyrábala súčiastky napríklad japonská MATSUSHITA Electric. Pre niektoré značky dodávala súčiastky aj SONY či MITSUBISHI Electric.
Súčasný FOXCONN aj ten v Nitre vyrábal značku SONY ale i pre PANASONIC. Vtedy išlo o zákaznícke obvody, keď napríklad v magnetofóne PIONEER boli aj malé obvody NEC a veľké obslužné čipy s nápisom PIONEER...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri napriklad na https://dopice.sk/oeG pekný test ... niečo vyše 9000 hodin
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde je tam nejaký obrázok?
Dnes už každý vie, že LEDka svieti ako sa jej zachce. A má už sakra nízku životnosť, o tom si už aj deti v škôlke rozprávajú...
Takže rok chodu v kuse a je po obrazovke!
Pridáš LED jasu a hneď svieti každá farba inak, to je zaujímavosť, že? To nehovorám o tom, ako je to s kvalitou pixelov, ak je to v triedach ako u LCD, no poteč prso. Teda že majú vadné pixely v rámci rastru. U LCD za to môže aj statická elektrina, aj nejaká nečistota a tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem kde bude za 10 rokov a vôbec ma to nezaujíma, pretože za 2-3 roky kúpim novú. Ty ďalej ži v jaskyni a hon si nad CRTckom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viac menej suhlasim, vypalovanie je estre troska problem u par modelov ale rozhodne to nieje nieco coho by som sa doma bal, mna skor odradza cena a fakt ze QLED kupi clovek vacsi za rovnaky ak nie mensi peniaz a obraz maju tiez vynikajuci (tie high end ). Mal som S5 samsung telefon 5 rokov, teraz rok ho maju sestrine decka a displej krasny ako novy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to AMOLED sú čo za umelé farby??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vobec sa nedivim .... lcd vie sice nejake divy ,ale v podstate je to mrtva technologia .
Odpovedať Hodnotiť:
 

nevadzi bo v sope mam esce stary orava 100hercak keby sa to zvrhlo nahodu....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Marketingové oddelenie sa blyslo. QLED je LCD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kedy uz pridu cenovo dostupne oled monitory ? Dockam sa vobec?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár