Spoločnosť SpaceX v sobotu úspešne odštartovala ďalší let k Medzinárodnej vesmírnej stranici, ISS, v podobe zásobovacej misie CRS-20 s loďou Dragon.
Raketa Falcon 9 vynášajúca loď štartovala v sobotu o 5:50 nášho času z Mysu Canaveral na Floride a jej prvý stupeň úspešne pristál tentokrát na pevnine. S ISS by sa mala loď spojiť v pondelok okolo obeda.
Loď nesie na ISS takmer dve tony nákladu, skoro tonu nákladu pre vedecké misie, viac ako 200 kg vybavenia stanice a takmer 300 kg zásob pre posádku.
Takmer pol tony váži platforma Bartolomeo, ktorá bude inštalovaná zvonku modulu Columbus a budú na nej môcť byť umiestňované vedecké experimenty.
CRS-20 je posledným letom aktuálnej generácie lode Dragon, ďalšie misie už bude SpaceX uskutočňovať s novou generáciou Dragon 2. Tá je k dispozícii v dvoch verziách, nákladnej a Crew Dragon pre lety s ľudskou posádkou.
Prenos zo štartu misie CRS-20 (video: SpaceX)
Nákladná verzia sa od doterajšej lode Dragon odlišuje okrem iného lepšou opakovanou použiteľnosťou, keď bude môcť letieť päťkrát oproti trom u doterajšej verzie.
Jedným z hlavných rozdielov oproti Dragon súčasnej verzie je, že Dragon 2 nebude potrebovať pre spojenie s ISS pomoc záchytného ramena. Modul bude schopný pripojiť sa sám.
Možno nemal na mysli prvé automatické dokovanie. Možno mal na mysli dokovanie v budúcnosti, keď oproti súčasnej verzii Dragon 2 nebude potrebovať pre spojenie s ISS pomoc záchytného ramena. A v tom je ten rozdiel.
Re: rozdiel
Od: 4848484848
|
Pridané:
9.3.2020 14:36
Mas to popletene. Automaticke dokovanie znamena, ze modul sa pripoji sam. Dragon 2 v nakladnej verzii letel uz v marci minuleho roku a dokoval automaticky. Hlavnou misiou toho letu bolo prave otestovat automaticke dokovanie este pred tym, nez poleti s ludkou posadkou.
Čo presne mám popletené? Veď predsa keď sa modul pripojí sám, to je automatické dokovanie. Tak ako ten Dragon 2, ktorý letel minulý rok. Dokoval sám, či nie? Dokoval. Čiže automaticky.
Re: rozdiel
Od: 4848484848
|
Pridané:
9.3.2020 21:28
Ty si napisal: "Možno nemal na mysli prvé automatické dokovanie. Možno mal na mysli dokovanie v budúcnosti, keď oproti súčasnej verzii Dragon 2 nebude potrebovať pre spojenie s ISS pomoc záchytného ramena. A v tom je ten rozdiel."
Automaticke dokovanie ziadne zachytne rameno nepouziva. Pred rokom Dragon 2 dokoval presne tak isto, ako bude dokovat aj pri nasledujucich letoch. Stary Dragon, ktory teraz letel posledny krat dokovanie nemal. Bol pritiahnuty ramenom, co sa nevola dokovanie ale berthing.