Výkonná raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX má naplánovaný ďalší štart, keď si ju NASA objednala na vynesenie sondy Psyche letiacej k asteroidu.
K štartu by malo prísť v júli 2022, raketa bude vynášať aj sekundárny náklad v podobe sond EscaPADE a Janus a vynesenie bude stáť 117 miliónov dolárov. NASA to oznámila na konci týždňa.
Aj menšie sekundárne misie poletia do hlbokého vesmíru, misia EscaPADE k Marsu a Janus k binárnym asteroidom.
Výkonná raketa Falcon Heavy pozostávajúca z troch prvých stupňov aké sa používajú u Falcon 9 má za sebou zatiaľ tri štarty. Okrem prvého testovacieho, pri ktorom v roku 2018 vyniesla Tesla Roadster, v minulom roku najskôr vyniesla satelit Arabsat-6A a následne pri misii označenej STP-2 v rámci certifikačného procesu amerického letectva vyniesla celkovo 24 menších satelitov.
Podobne ako pri Falcon 9 sa SpaceX snaží pre zníženie nákladov s prvými stupňami pristáť pre ďalšie použitie. Pri všetkých troch doterajších štartoch ale prišla o centrálny prvý stupeň, dvakrát nepristál úspešne a jedenkrát síce úspešne pristál na lodi v oceáne, neskôr sa kvôli vysokým vlnám ale prevrátil a padol do oceánu.
Tretí štart Falcon Heavy (video: SpaceX)
Raketa mala pred aktuálnym objednaním pre misiu Psyche zatiaľ naplánované tri ďalšie štarty. V treťom štvrťroku tohto roku a vo februári budúceho roka sú to dve utajené misie pre americké letectvo a v máji 2021 vynášanie satelitu ViaSat-3.
Sonda Psyche poletí k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Asteroid má priemer asi 210 kilometrov a podľa NASA sa pravdepodobne skladá zo železa a niklu. Asteroidy sú bežne buď z hornín alebo ľadu.
Predstavenie nových Discovery misií (video: NASA)
Hypotézou je, že 16 Psyche by mohol byť pozostatkom jadra bývalej planéty veľkosti približne Marsu zničenej kolíziami pred miliardami rokov. Misia tak môže pomôcť analyzovať jadrá planét a pochopiť zloženie a vývoj planét.
Podľa skorších informácíí budú na palube tri hlavné vedecké prístroje, magnetometer pre meranie magnetického poľa, multispektrálny snímkovač pre odlíšenie kovového materiálu od zvyšku a spektrometer používajúci gama žiarenie a neutróny pre detekovanie zloženia materiálu asteroidu. Prítomná bude tiež technológia laserovej komunikácie so Zemou, Deep Space Optical Communications.
Re: Ospravedlnujem sa
Od: zxcvbn
|
Pridané:
2.3.2020 6:22
Keby si dosiahol aspon desatinu veci co MT, tak by si takto netaral. Lenze ty si vo svojom “dospelom” mozocku zostucnil nazor na cloveka na jedine slovo.
Keby neprestali spolupracovat s Aronom Shavivom, do parlamentu by sa dostali. Nehryzkaj rucicku, ktora ti ziskala vsetky uspechy.
Takto znicit Bumblavemu zivot...
Re: ci-pana
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
1.3.2020 22:41
no ten 200 kilometrovy asteroid zo zeleza a niklu bude urcite tiez plny zlata .. Len to bude urcite niekde v strede toho zelezneho sutra...
dig more, odnesieme do zbernych surovin?