neprihlásený Nedeľa, 6. júla 2025, dnes má meniny Patrik, Patrícia
Hotový prvý návrh PCI Express 6.0, 4x rýchlejšej ako PCI Express 4.0

Značky: PC

DSL.sk, 24.2.2020


Organizácia PCI-SIG má hotovú verziu 0.5 špecifikácie ďalšej novej generácie zbernice PCI Express 6.0. Organizácia to avizuje v tomto oznámení.

Verzia 0.5 je prvým návrhom obsahujúcim všetky hlavné aspekty technológie aj so zapracovanými prvými pripomienkami členov PCI-SIG, po tejto fáze je ale ešte stále možné navrhovať aj novú funkcionalitu.

Podľa aktuálneho oznámenia príprava novej verzie pokračuje v súlade s plánovaným harmonogramom s dokončením novej verzie v roku 2021.

Príprava PCI Express 6.0 bola ohlásená v polovici minulého roka, pár týždňov po dokončení špecifikácie PCI Express 5.0 a ešte pred reálnym príchodom PCI Express 4.0.

V PC sa v posledných rokoch dlhodobo používala PCI Express 3.0 dokončená ku koncu 2010 s neskorším menším vylepšením na 3.1, ktorá využíva signalizačnú rýchlosť 8 GT/s znamenajúcu reálnu rýchlosť na jednej linke v jednom smere o niečo menej ako 1 GB/s a u PCI Express x16 cca 15.8 GB/s.

Až minulý rok prišla do PC segmentu PCI Express 4.0 zdvojnásobujúca komunikačnú rýchlosť na 16 GT/s a teda niečo menej ako 2 GB/s v jednom smere na jednej linke a 31.5 GB/s cez x16 slot. PCI Express 5.0 dokončená v máji 2019 ďalej zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť oproti PCI Express 4.0 na 32 GT/s.

PCI Express 6.0 podľa oznámenia ďalej zdvojnásobí komunikačnú rýchlosť na 64 GT/s, znamenajúcu v jednom smere prenos 8 GB/s u x1 slotu a 128 GB/s u x16 slotu.

Kým u PCI Express 4.0 a 5.0 bolo zrýchlenie dosiahnuté vyššou frekvenciou komunikácie, u PCI Express 6.0 bude zrýchlenie dosiahnuté zrejme najmä zmenou signalizácie z modulácie NRZ, Non-Return-to-Zero, na PAM-4, Pulse Amplitude Modulation so štyrmi úrovňami signálu. PAM-4 tak dokáže naraz signalizovať dva bity informácie.

Zároveň s tým začne PCI Express 6.0 využívať opravu chýb prenosu FEC, Forward Error Correction, pomocou zasielania redundantných dát.

U novej generácie bude podľa oznámenia napriek výrazným zmenám zabezpečená spätná kompatibilita s predchádzajúcimi generáciami.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V Česku boli bez elektriny milióny ľudí, pretrhnutie 400 kV vedenia spôsobilo ďalšie udalosti
Používanosť Windows 11 sa údajne dotiahla na Windows 10
Česko zasiahol rozsiahly výpadok elektrickej energie
Let’s Encrypt vydala prvý certifikát pre IP adresu
97% nových áut v Nórsku je čistých elektromobilov, dominuje Tesla


Diskusia:
                               
 

Ak by som rovnakú kartu dal do nového PCI Express 6, bol by rozdieľ merateľný aspoň nejakým benchmarkom, alebo rýchlosť rozhrania je potrebná kôli neustále sa navyšujúcemu výkonu grafických kariet, teda ide o to, aby základné dosky boli schopné využiť potenciál nového hardware?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

akú "rovnakú kartu?

ale myslím, že nejde, a nepojde, len o graf.karty, nové verze PCI-E rozhrania, jako dost univerzálne koncipovaného, s chutou využijú aj rozne budúce (aj súčasné top) modely SSD, /NVME "diskov"
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Dajme tomu Radeon RX570 ak by bola kompatibilná s PCI-E 6, malo by to nejaký význam oproti PCI-E 3.0 aspoň z hľadiska benchmarkov?
Čo sa tých diskov týka tak bolo to trošku prispaté, dávno to malo byť riešené ináč ako cez SATA. Snáď už nebude žiadny problém s bootovaním z PCI-E.
Len niekedy mám z tých SSD taký dojem, že rovnaký čas ako bootovanie z klasických diskov zaberie scheduled CHKDSK. Lebo väčšina má v PC aj klasické disky a potom to kôli SSD systém sám automaticky pri boote checkuje všetko. V podstate prichádzam na to, že čas bootovania sa paradoxne v celku prakticky nezrýchlil :-) Možno má naozaj ten sofiológ Páleš pravdu v tej jeho knihe: https://dopice.sk/o4k
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

mas z toho holy kokot, aktualne.

grafiky su prispate, dokial riesis lepsi herny cpu s dvomi rtx 2080ti alebo titan rtx, tak ti staci 3.0.

disky ti tiez velmi nepomozu. v beznej situacii citas vacsinou nahodne bloky, a tu su pcie 4.0 disky dost v nevyhode oproti ich vyspelejsim 3.0 starsim bratom.

samozrejme su situacie, kde ti treba skurvit sekvencne pokokot dat, ale, v tom pripade necitas tento prispevok, lebo presne vies, na co tu masinu stavias a co presne ku stastiu potrebujes.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Presne tak. Na single CPU ostane pri toľkých GT/s popri I/0 PC z IPC leda I a aj to priekazne malé, takže i.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A v čom sú tie grafiky prispaté? Skôr všakovakým závislákom z toho už viac ako prepína v búdke.
Pre segment domaseda je to celé zbytočné a iný segment, napríklad Linux guru predsa väčšinu správy urobia v textovom termináli...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

sakra akurat mi prisiel ryzen 9 a som sa tesil ako vsetko spustim na pci-e 4.0 a to uz bude 6.0 :(

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejakym benchmarkom ktory testuje rychlost prenosu cez PCIe sa to odmerat da. Ale pri realnych hrach je ten rozdiel 0.5%

#odmazat medzeru
https://www.gamersnexus.net/guides/ 2488-pci-e-3-x8-vs-x16-performance-impact-on-gpus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemala by to byť teda skôr PCI Express 16.0?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

nie.
1.0x2==2.0
2.0x2==3.0
3.0x2==4.0
4.0x2==5.0
5.0x2==6.0
logicke, vsakze?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ďakujem ti, teraz som to pochopil.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nie, nema. Ako uplne vsetko co tvrdis. Teda okrem standardnych ultraretardovanych radobyvtipnych komentarov. Tam sa nepredpoklada relevantny obsah, iba potvrdenie, ze si na mentalnej urovni tak 6-rocneho dietata.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Yer a faggot, Harry!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

no a kezde pci-e v6 je cca 32-nasobne rychlejsie ako pci-e v1, tak je uplne logicke, ze pci-e v6 by vlastne malo byt pci-e v32

pci-e v1
pci-e v2
pci-e v4
pci-e v8
pci-e v16
pci-e v32

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

I oddelil Pjetro 140 od 210, a videl ze je to dobre

[genesis 3,1415]
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

i stvoril pan intel-idiotov, vacsina schizofrennych, ktori nepochopia, ze s prichodom sc. 1200 a Z470/490 (napr. pri Ci9 10900K) zase bude treba pre zmenu operovat s ciselkami 250W (PL2 limit) a cca 160-180W (realna spotreba)

a intel idioti budu mat z toho zabavu ma nasl. 2 roky, pretoze intel idiot nepochopi ze TDP=PL1, nepochopi ze PL2 je limit a ten moze byt nasetovany aj na 500W (ked BIOS dovoli)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To čo z toho je vyjadrené 140W==210W?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz by mohli prejst na optiku a pci_bus by vlastne nebola potrebna
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi ako pri USB kľúčikoch však? Len si zabudol, že tá zbernica zasa bude dosť slušne aj napájacia. Žiaľ.
Neviem či a aké rýchlosti by po optických kanáloch dosiahli a ako by to bolo s prepojením, resp. s konektormi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

umele opticke vlakna nie su problem, teda pcb pravdepodoben bez problemov, mnohofarebny multiplex na vlakno tiez nie, rusenie minimalne v podstate ziadne ... uz sa to tu pisalo, kazdy kus hw ma v podstate vlastne napajanie ktore si vyraba z nejakeho standartneho, takze by kazda bola napajana priamo zo zdroja nie cez dosku, nakoniec tych periferii dnes uz nie je tolko ako kedysi, vsetko okrem snad grafiky a hd je uz na doske, takze aj metalika moze z dosky zmiznut, cim sa zase usetri vo vyrobe, vsetky zakladovky by tak vlastne mohli mat rozmer 15x15cm a neboli by obmedzenia v pocte slotov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však všetko môže by na doske. Aj bukovej, borovicovej...
No, najviac miesta zaberá napájanie a konektory.
Optika je len prenosové médium, nie riešenie problému. Aj drútiky majú dosť veľkú rýchlosť prenosu signálu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vystacis si aj sam ako je vidiet
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako väčšina dnešných jogurtov.


Odpovedať Hodnotiť:
 

hej jebe ti
---
You gotta be careful here, because the light wavelength of transmission is about 1550nm or 152 THz
Odpovedať Hodnotiť:
 

pan neumí slovensky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla nyq-kot teorie mat teda zhruba 10TB/s
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je nyq-kot?

Odpovedať Hodnotiť:
 

to neries
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem pri optike je, ze na zaciatku a na konci to potrebujes prviest na/z optiky na metaliku. Potom vyroba/integracia, zivotnist/odolnost,...
Ak by optika bola bez problemov a citelne vyhodnejsia, tak to uz davno nasadia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V PCISig od roku 2010 asi spali, ale teraz z nejakeho dovodu narychlo spekuluju s PCIe 4.0, 5.0 a 6.0.

Co im dosiel kokeš?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

2013-2014 - PCIE 3.1, píčo...

Návrhy designu AI, ML, všetkých FPGA a ASIC už včil mrte prekračujú limity, ktoré im vie PCIE5.0 ponúknuť. Keď Intel vydá 4677, bude už PCIE5.0 zastaralá.
Preto PCIE6.0. Lebo automotive to včil tlačí.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. A vzďaľovaním sa embedded systémov real time-u o inštrukciu cez FEC nasadí automotive tlačeniu priekazne korunu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave, ked uz o tom intel-serveri:
- este tu mal byt LGA 4189 a ten je kde?
- LGA 4677 bude debutovat (ani diva srnka netusi kedy) s PCI-e 5, takze tazko bude vtedy PCI-e 6 zastarale

ked uz o tom intel-desktope:
tam je sc. 1200 a Z490 chipset na tom biedne aj s PCI-e 4 !!!! https://bit.ly/3bZYtnX

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

k intel-dementel desktopu: ked amd vydalo fosne s 500-vkovym chipsetom s podporou pcie4 a zacalo sa hovorit o tom ze pcie4 by mohli podporovat aj fosne s 400-vkovym ci dokonca aj 300-vkovym chipsetom, bolo to uzasne zjavenie, ale potom ako sa ukazalo ze to nebude az take samozrejme a ze nie vsetky 400 a 300 fosne budu pcie4 zvladat (detto zrejme kvoli stabilite signalu), tak intel-idioti hned zacali drizdat ze co je to za "amaterizmus", ked doska vyrobena iba pre pcie3 nepodporuje pcie4

a tu intel-dementel sa chysta vyraba dosky s podporou pcie4 a ono nie su s podporou pcie4, lebo "signal je nestabilny" ... tak tomu hovorim amaterizmus najhrubsieho zrna ... to jak keby chudence amd fosne ani s 500-vkovym chipsetom nezvladali pcie4

trapny intel-dementel ani nevie vyrobit generaciu fosni s podporou pcie4 na prvy krat a vidno akou horucou ihlou je vsetko u intelu-dementelu site posledne tri roky
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ono to už v minulosti bolo, že Intel čipset nebol tým najrýchlejším a naj neviem akým v časoch UDMA neviem koľko a AGP8x...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a teraz daj ešte tú ako 140==210.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

i stvoril pan intel-idiotov, vacsina schizofrennych, ktori maju psychicke nutkanie imitovat(ked uz inak nejde aspon prezyvkou) niekoho ineho
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Imitácia je najväčšia forma lichotenia, púčik...
:* cmuxíq na pipíčka :*
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ďalšia zbytočná snaha, zasa len viac a viac vtiahnuť herných ujov do závislosti a zasa len vytiahnuť z nich peniaze.
Ako tu spomíname dosť často, výkonu majú dnešné PC až-až.
Akurát na 10-20 GB .jpg obrázky nemajú dych vôbec.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Toto nieje o hernych PC alebo cokolvek podobnom pre SOHO. Tym bude este dlho stacit PCI-e 3.1

V enterprise segmente, kde tocia borvske objemy dat a 100GB sietovka je bezna vec, tak to je segment, ktory to vyuzije.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

detto aj automotive - za deň ako bežný šofér vieš zrobiť 4-5tb dat. AI za mesiac zdvojnásobí všetky naučené dáta.
A AI čip potrebuje kokotsky rýchlo s nimi narábať...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

AI je len hračka pre deti, aj keď dnes už pre trochu väčšie deti.
To čo nás ovládne bude mať oveľa väčšie "rozmery"
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Sorosove vesmírne židojaštery.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nedrístaj maniak
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:

Pridať komentár