neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Netflix našiel alternatívu k JPEG-u, AV1

Značky: AV1JPEGNetflix

DSL.sk, 15.2.2020


Najpoužívanejšia služba streamovaného videa na vyžiadanie Netflix podľa svojho oznámenia našla vhodnú alternatívu k stále dominujúcemu kompresnému formátu obrázkov JPEG.

Hoci Netflix je službou streamovaného videa, intenzívne využíva aj obrázky okrem iného v podobe reklamných plagátov jednotlivých ponúkaných programov. Služba má navyše špecifické nároky na kvalitu obrázku, keď na plagátoch je zvyčajne fotografia kombinovaná s textom.

Kým v prípade videa sa postupne presadzovali stále novšie a novšie kompresné formáty prinášajúce postupne zásadné zlepšenia v kompresnom pomere, v prípade formátu obrázkov špeciálne pri fotografiách stále dominuje už takmer 30-ročný JPEG vydaný v roku 1992.

Od jeho vydania prišlo viacero potenciálnych náhrad ponúkajúcich lepšie parametre, rozdiel nebol ale nikdy tak výrazný aby prišlo k plošnej náhrade JPEG-u.

Netflix potrebuje alternatívu k JPEG-u, ktorá je široko podporovaná, má lepší kompresný pomer a bohatšiu funkčnosť. Potenciál byť touto alternatívou má podľa oznámenia spoločnosti AVIF, AV1 Image File Format.

AVIF je odvodený od nového kompresného štandardu videa AV1 podobne ako HEIF od HEVC a WebP od VP8. Výhodou AVIF je otvorenosť a voľná využiteľnosť AV1 a podľa aktuálnych testov Netflixu aj lepší kompresný pomer.

Netflix porovnával AVIF oproti JPEG-u s rozličnými optimalizáciami a viacerým jeho náhradám, na rozličných sadách obrázkov a fotografií vrátane plagátov Netflixu. Porovnávané obrázky mali 8-bitovú hĺbku. Podľa sady, zvoleného formátu a metriky mal zrejme vždy pri rovnakej kvalite najlepší kompresný pomer AVIF a jeho veľkosť bola oproti bežnému JPEG-u o cca 44% až 74% menšia v závislosti na teste.

Hoci Netflix považuje AVIF za vhodnú alternatívu JPEG-u, zatiaľ neoznámil jeho nasadenie. Podľa oznámenia ale zvažuje skorý test AVIF obrázkov na Androide a použitie AVIF pri 10-bitových HDR obrázkoch pre užívateľské rozhranie.

Oznámenie prichádza po tom, ako Netflix skôr tento mesiac oznámil začatie využívania AV1 pre video pri sledovaní cez Android aplikáciu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

do i look like i know what a AV1 is?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Nakoľko tak sa bez linku na fotku môže pýtať len Janka H. a Elon M., ktorých tu všetci poznajú, je mi velkou cťou konštatovať, že odpoveď je v každom prípade priekazne skrytá medzi nohami.
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

Lepsie by to nevyvetlil ani Ondrej M.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nevysvetil...ten sa venuje mobilným "tehnologiám" :-)
a ešte vnútorným DVBT anténám...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Jo, napriklad si holi strnisko filipsom :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kto alebo co je ten Filipes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamatate sa na progres bar pri dekodovani jpg obrazkov na 386? To boli casy :)
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

klames, na 386tkach ziadne progressbary neboli, lebo by to zozralo 10% vykonu toho stroja
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ze si to este nepamatas neznamena, ze to tak nebolo. Ja si tu dobu celkom slusne pamatam a aj na hojne vyuzivanie gif vdaka overlayom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved vtedy este pocitace neboli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na vychodnom Slovensku (pocnuc trnavskym krajom) neni ani dnes. Ale som rad ze aspon konske povozy vam uz chodia na ukrajinu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aby si raz nebol prekvapený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cele to bolo v textovom rezime. Program sa volal Graphic Workshop, daleko pred Sea a ACDSee.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Normálne som si musel vyhľadať či ACDSee ešte existuje. Existuje, len XnView používam už roky.
Dôchodok je stále bližšie a bližšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si pamatam prehliadac obrazkov Sea. Bol to taky IrfanView v dobach DOSu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Acdsee bol irfanview v dobach w98
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja si pamätám len na celeron 333mhz, ako som sa tešil z detailného obrázku neznámej slečny, ktorý mi loadovalo asi 3 sekundy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Načítavalo zobrazenie.
Na 386-ke bolo treba pomalé VGA karty, tým to tiež v tom režime trvalo. Pod Win 3.x to šlo s ovládač o kúsok rýchlejšie. Ak si mal viac ako 2MB RAM.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jeej to je mile! :p

Ukaz ukas! :P
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Môže byť dobré, len či si tam nestrčili niečo ako kukíny albo activeX.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

AVIF podporuje už Windows10 ale treba nainštalovať AV1 Video Extension z Microsoft Store.
Programoval som podporu formátu AVIF pre editor GIMP (formou plug-inu), prvá verzia plug-inu funguje s GIMP 2.10, vylepšená verzia funguje len s GIMP 2.99.1 (budúci GIMP3).
Viac info tu: www.reddit.com/r/AV1/
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Azda len ponúkanie povinného výberu webových prehliadačov je v porovnaní s prístupnosťou časti funkcionality štandardne a časti inštaláciou doplnkov priekazne lepším príkladom podnecovania k diskriminačnej činnosti.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Aj podpora pre iné grafické formáty (WEBP, HEIF/HEIC) existovala najprv formou plug-inov tretích strán a po nejakej dobe boli tieto plug-iny zahrnuté do oficiálneho inštalátora.
Nie je na tom nič diskriminačné, že tvorcovia GIMP-u umožnili, že ktokoľvek môže rozšíriť funkcionalitu aplikácie pridaním vlastného plug-inu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri podpore plug-inov tretích strán je okrem vlastneho proprietárneho formátu a tabula rasa oficiálneho inštalátora diskrimináciou priekazne všetko.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za tvoju prácu pre komunitu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Netlix by sa mal inspirovat u uradnicok a starych sekretarok. Pretoze ony pouzivaju najlepsi obrazkovy format - .bmp screenshot ulozeny do .xls suboru, vo forme “insert image”.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pche! Tie tvoje uradnicky su uz vyssi level, ked uz poznaju excel, to tie nase insertuju do WORDovych dokumentov! :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo máš proti WORDu? Zaiste máš na mysli MS Word...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Mám Win10 a používam ACDSee5 z roku 2002 pravé kvôli najlepšej kompresii keď konvertujem 4 až 6MB JPG z mobilu na 400 až 600KB JPG. Progresívne 95% kvality. Pri kvalite 8MPix a viac nie je poznateľný rozdiel ani po zväčšení na monitore compu. Video konvertujem cez FormatFactory5.0 z roku 2020 z MP4 na MP4 kvôli spätnej kompatibilite na smartfone. Kodek AVC (H264) a Bitrate 5000 Kb/s je video vo FullHD 3x menšie bez viditeľného rozdielu obrazu. Takto mám na 32GB MicroSD karte nahrávky a fotky za 3 roky. Testoval som konverziu z JPG na PNG a mal tiež zaujímavú kompresiu a kvalitu.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

"konvertujem 4 až 6MB JPG z mobilu na 400 až 600KB JPG. Progresívne 95% kvality. Pri kvalite 8MPix a viac nie je poznateľný rozdiel"

treba si kupit okuliare a uvidíš rozdiel

ty si urcite aj jeden z tých čo tvrdí že 128kb mp3 počúvaná cez bluetooth sluchadla repracik znie rovnako dobre ako CD/flac na kablových sluchadlách a žiadnu kompresiu nepočuť
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ak su tie bt sluchatka napr. PX7 spojene cez aptXHD s AK70 a tie kablove za 2.99 z tesca na dedikovanej zvukovke v notebooku, na ktorom sa este Hitler ucil strojopis, tak, dovolim si tvrdit, ze ta mp3 bude zniet lepsie :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tomuto sa venujem od roku 2000. Mam za sebou natáčanie videí, strih, ozvučovanie a vizuálne efekty. Je rok 2020 a detičky stále nemajú ani poňatia ako na to a sú vysrané zo starej praktiky ktorá v dnešnom digitálnom svete ma 1000 násobnú praktickú použiteľnosť. Naučte sa používať google a naučíte sa viac než len opakovať kamarátove slova zo škôlky v prírode.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Až na to, že .jpg si doslova vymýšľa!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár