neprihlásený Streda, 27. novembra 2024, dnes má meniny Milan
Astronómovia zvažujú zastaviť vynášanie internetových satelitov žalobami

Značky: SpaceX

DSL.sk, 4.2.2020


Skupina astronómov analyzuje možnosti ako zastaviť vynášanie veľkého počtu satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu na nízke orbity žalobami.

Upozornil na to NewScientist.

Od vynesenia prvých satelitov Starlink spoločnosti SpaceX sa astronómovia sťažujú na ich dopad na astronomické pozorovania, keď sú satelity veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu, sú na pomerne nízkej orbite a má ich byť vysoký počet. Satelity sú tak zachytené na viacerých typoch astronomických snímok a pozorovaní a poškodzujú ich.

SpaceX doteraz vyniesla už 240 svojich satelitov, plánuje ale mnohé tisícky. Prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, zatiaľ ale nie je isté že použije až takýto vysoký počet satelitov.

Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.

Skupina astronómov teraz vo zverejnenej práci analyzuje možnosti ako vypúšťanie zastaviť. Podľa jednej z astronómok by bolo ideálne vynášanie satelitov zastaviť až pokiaľ nebude problém vplyvu vysokého počtu satelitov na oblohu dostatočne preskúmaný.

Jednou z možností má byť podanie na Medzinárodný súdny dvor s argumentom, že nočná obloha je zdieľaným ľudským právom a masívne satelitné konštelácie poškodzujú nočnú oblohu a kultúrne dedičstvo a spôsobujú aj finančné škody stratou niektorých typov astronomických pozorovaní.

Druhou možnosťou má byť žaloba proti americkému telekomunikačnému úradu FCC za licencovanie Starlinku, ktoré podľa tvrdenia skupiny mohlo porušiť nariadenie NEPA, National Environmental Policy Act. FCC to odmieta.

Podľa jedného z oslovených expertov sú ale šance žalôb na úspech malé.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Predaje smartfónov tento rok výrazne narastú
Raspberry Pi uviedlo novú generáciu Compute Module 5
Starlink dostal povolenie na výrazne nižšie orbity a poskytovanie mobilnej siete z vesmíru
Až 9.5% programátorov má mať mimoriadne nízku produktivitu
Aj Xiaomi bude mať vlastný procesor pre smartfóny
NASA si objednala vypustenie helikoptéry na Titan, od SpaceX
Notebookov s novým Snapdragonom sa malo predať iba 720-tisíc
Ceny RAM by v 2025 mohli klesnúť, odhadujú analytici
Štátna zaručená konverzia dokumentov má zase výpadok
O2 zvyšuje ceny programov Radosť - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Ved SpaceX reagovala testom znizenej reflexnosti satelitu. Moze takto osetrit vsetky buduce satelity.

Navyse tento problem reflexnosti nastava len vo velmi specificku dobu kedy su satelity osvetlene slnkom a pozorovatel na zemi je v tme. To je len par desat minut zo dna.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

a uz vieme ako dopadol tento test? uz to robili dost davno a nic som nepocul o vysledku. clovek by cakal, ze to nebude taka rocket science pozriet, ako sa odraza a ci funguje dalej normalne.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ten jeden satelit, ktory natreli este nie je na finalnej (vyssej) orbite. tiez je inak natoceny, ako bude, ked bude tam kde ma byt. podla doterajsich pozorovani ten nater moc nepomohol, ale ako som pisal, treba pockat na jeho finalnu orbitu.

aj keby nater ubral par magnitud, stale to nebude vyhra. satelity sice nebudu viditelne volnym okom, ale dalekohlady ich aj tak uvidia. navyse sa problem len presunie na dlhsie vlnove dlzky - z viditelnej casti spektra do infracervenej (kedze satelit bude namiesto odrazania svetla to svetlo absorbovat a zohrievat sa).
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Starlink satelity na nizkej obeznej drahe bez aktivnej korekcie drahy zhoria za nejaky cas bezozvysku v atmosfere. Pre vyssie obezne drahy neviem, tam to asi bude lietat desiatky rokov ak sa pokazi satelit.

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

zatial sa im ho nepodarilo najst na oblohe. takze stale hladaju
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

klud masiar, ten podvodny cirkus vam schvalil pasak oberon?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokiaľ je zásadným problému zvolenej metódy výskumu nekonečného vesmíru konečný počet satelitov, fakt, že finančné straty ťažko vôbec od niečoho odčítavať, snahu o zapletenie aspoň zdieľaných práv a kultúrneho dedičstva do prípadu priekazne objasňujú.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

To si vymyslel sám, alebo ti s tým pomáhali dušelekári (psychatri) Elona Muska?!

Predstav si, že si kuchár v stravovacom zariadení a nejaký čurák nad tebou si zriadi továreň spracúvajúcu moćovku, ktorá bude tebe do kuchyne presakovať a kvapkať do jedla, ktoré tam cez deň pripravuješ...

.. a majiteľ ti povie, že už tam zaprevadil (nainštaloval) nejaké cedidlá (filtre), ale kvapká to ďalej, no a majiteľ ti povie, že to nekvapká stále, ale len občas, s prestávkami medzi kvapkami, navyše nepríjemnosti to spôsobuje stále, ale len počas istého úseku dňa, keď tam pripravuješ jedlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by este zalovat oblaky a letecke spolocnosti.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Alebo zvažovať zastavenie vynášania hrubou silou. Keď ich tam bude dosť, bude stačiť zopár ich rozbiť a o zvyšok sa postará príroda.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keslerov efekt?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa tie satelity javia ako riadna hlúposť. Teraz to nemusí byť problém, ale keď si pomaly každá telekomunikačná spoločnosť vynesie na orbitu pár tisíc svojich satelitov, tak nerušené pozorovanie nočnej oblohy sa môže stať minulosťou.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

A nielen to. Ked sa zacnu tie satelity kazit a rozpadat - sme si isti, ze ulomky a bordel vzdy zhori v atmosefere?
Ked sa jeden poskodi a ulomok nahodou trafi dalsi satelit, da sa ocakavat pekna retazova reakcia.
Nakoniec mozeme skoncit tak, ze orbita bude zasrata miliaradmi ulomkov, ktore letia 20.000 km/h a nebude ani mozne vyniest raketu, lebo ta zostreli nejaky ulomok...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

treba dať návrh na Európsku komisiu, aby nariadením predpísala nutné použitie feromagnetických materiálov pre výrobu satelitov, aby, v prípade núdze, bolo možné dostatočne silným magnetom satelity stiahnuť. Najlepšie priamo na vopred určený zberný dvor výkupu železa.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Feromagneticky material je taky co k sebe pritahuje Fera s opacne otocenym polom(VW)?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1. Myslíš to vážne?
2. Tí, čo dali plus - sú pri zmysloch?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

1. Pýtaš sa ako niekto kto má problém určiť svoju polohu.
2. To fakt nevieš kde si?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a nezabudni tam pripisat aj jednotny nabijaci port, idealne USB-C a v pripade potreby by sa dali priekazne jednoducho stiahnut z orbitu pomocou tohoto kabla...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dokonca niektory experti sa boja situacie, kedy bude okolo zeme tolko satelitou ze nas tu hermeticky uzavru a udusime sa!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja by som tie internety zakazala
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

...toto nam nestaci ludkovia? Ani sa necudujem, ze mame tak malo navstev. Ved kto by uz prisiel na smetisko!!!
https://dopice.sk/nZi
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/RmG5tUCrrsA?t=65
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Smetisko nechodim, ani na dennik Nenavist!
Odpovedať Hodnotiť:
 

je suis astronom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na orbije je zhruba 3tis mrtvych satelitov tie vam doteraz nevadili? Ked sa to spravi rozumne tak sa myslim nemame coho bat a ta reflexivita sa snad da vyriesit.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

OK takže keď kvôli autu, ktoré stojí predo mnou nevidieť dopravnú značku, pomôže reflexný náter auta predo mnou?
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

presne tak, treba zakazat vsetky auta, aby sme mohli nerusene pozorovat znacky. Prijority su jasne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslíš 1/10 satelitov z toho čo plánuje SpaceX, zatiaľ ani nie, čo by mi mohlo vadiť je keď sa za pár rokov to číslo stane desaťnásobné väčším, to ma trochu znepokojuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

- tych 3000 satelitov nieje na reletivne nizkej orbite, su "rozprestrene" na vsetkych orbitach aj geostacionarnej, co je cez 40 000km od zeme.
- tak, ako sa to planuje bude tych satelitov aj viac ako 30000, + ked sa zacnu kazit, potrva nejaky cas pokial budu odparatane, spadnu... Takze v konecnom vysledku bude na relativne nizkej orbite viac ako 30000 satelitov + dalsie tisice nefunkcnych satelitov. Este poznamka... k poskodeniu inej rakety, satelitu.. nemusi dojst k ich vzajomnej kolizii. Pri kozmickych rychlostiah staci aj maly kusok odlupnutej farby.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

A teraz si predstavme, že podobný nápad dostane ďalších 50 - 100 firiem a každá tam pošle svojich 1000+ satelitov.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

50 firiem? tolko nieje ani vyrobcov mobilov natoz satelitov. Vam to vsetkym strasne vadi ale vlasne ani neviete preco ale viete ze to je zle. Veci niesu ciernobiele a problemy sa daju riesit ku spokojnosti oboch stran.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a celosvetovo operátorov toľko je? Tiež si nevyrába každý svoje vysielače a mobily...

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V článku je jasne napísané, prečo to prekáža.
Len ty to asi nevieš pochopiť.

Používať takto družice je taká chujovina, ako keby niekto zaclonil Slnko akousi „Dysonovou sférou“, aby sme nepoužívali nerezkovú trudivosť (atómovú energiu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som v ramci zaloby povedal, ze musia spoluinvestovat 20 teleskopov vo vesmire, pripadne sa vyrazne financne spolupodielat na teleskope na mesiaci. Nemusia si rusit svoje satelitiky, kludne nech is ich tam maju, no ak v dosledku tohto nebude mozny nadalej vyskum vesmiru zo zeme, tak nech zacvakaju vsetky rozne typy teleskopov (od vizualnych po gamma spektrometriu) priamo vo vesmire, tak ako bol Hubble.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

20 teleskopov vo vesmire nedokaze nahradit tisicky observatorii na zemi a miliony dalekohladov amaterskych astronomov.

este k tomu vo vesmire ani nahodou nevieme postavit take velke zrkadla ako na zemi.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Čisto fakticky... i žiadny teleskop vo vesmire zvláda dokonalé pochopenie vesmíru v porovnaní s tisickou observatorii na zemi a milionmi dalekohladov amaterskych astronomov priblížiť o v princípe priekazne rovnaké hovno.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze je hlupost bezhlavo ponukat internet satelitom ked nam to znemozni skumat alebo dobyvat vesmir, to je blbost ale treba pochopit ze to je sluzba pre celu Zem, cize aj ty na chalupe si budes moct "napojit" net, cize to nieje jednostranne, nieco za nieco.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Starlink nie je sluzba pre celu Zem. Ani geograficky a uz vobec nie ekonomicky. Cena moze byt okolo 80USD za mesiac co si vacsina svetovej populacie bez internetu nemoze dovolit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pre drvivu cast obyvaneho sveta bude dostupna a ekonomicky to uz je vec druha, navyse ta tvoja cena je vycuvana z prsa, momentalne iridium stoji zhruba 100$, takze starlink bude vyrazne lacnejsi a svojou prenosovou rychlostou, ked to prezeniem pokryje mensiu bytovku alebo par domov, cize ten poplatok + antena uz nemusi byt tak ekonomicky nezmysel. Navyse rozne zaoceanske lode, lietadla a pod velmi radi zaplatia takyto pre nich zanedbatelny poplatok za poskytnutie vysokorychlostneho internetu. Aby sme este neboli prekvapeny ked budu zisky starlinku v stovkach miliard.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aspoň bude na pokuty...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nech tam daju toto a hotovo: http://www.dsl.sk/article.php?article=22939
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nestačí. Hlavne rádioastronómom to nepomôže vôbec nijak.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

praveze pomoze, nebudu musiet sledovat tak velky pocet objektov ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz sa nám to vyhlo ltt https://dopice.sk/nZl
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odrazu koľko tu je pozorovateľov nočnej oblohy :D Budete prví čo si kúpia starlink anténu lebo ten zlý telekom im nie je dosť dobrý :D
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To si povedal len preto, lebo si už ani nepamätáš, kedy si naposledy vyšiel zo svojho myšlienkového väzenia von pod šíru oblohu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako ludstvu pomohli astronomovia doteraz?

osrat im kkt za nulovu pracu
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

Určite lepšie byť astronómom, ako tie nové youtuber, follower a podobné nezmysly.
No ale buďme konkrétni. Ty čo si spravil pre ľudstvo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrejme nic a jeho jedinym produktom je to, co denne odchadza odpadovou rurou z WC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si jasný príklad že táto civilizácia dosiahla svoj vrchol vynájdením facebooku. Ďalší výskum je zbytočný :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obloha bude ako z rozprávky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prezidentka SpaceX Gwynn Shotweľová doslovne povedala satelity stiahneme natrieme na čierno a opäť vypustíme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

bukvice co nocnu oblohu nikdy ani nevideli alebo len raz za rok na prazdninach u babky idu nariekat ze nebudu moct obdivovat hviezdy
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár