Spoločnosť SpaceX po viacerých odkladoch pre zlé počasie konečne v stredu úspešne vyniesla na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.
Už pred týždňom v pondelok spoločnosť informovala o úspešnom statickom teste rakety Falcon 9 a pôvodne štart plánovala na utorok, pre zlé počasie ho postupne presúvala na piatok, pondelok tohto týždňa, utorok a nakoniec stredu.
SpaceX doteraz vyniesla už 240 svojich satelitov, tri predchádzajúce lety sa uskutočnili v máji a novembri minulého roka a na začiatku januára. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už po treťom lete stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.
Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.
SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.
Prenos zo stredajšieho štartu (video: SpaceX)
Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.
SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka.
Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.
Aby nás nevyplašili ?
Od: alter012
|
Pridané:
30.1.2020 10:25
Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena.
Prečo by mala byť cena iná ako pri satelitnom unternete a satelitnom telefonovaní !
Skrátka , nič pre nás ?
Re: Aby nás nevyplašili ?
Od: kraken_001
|
Pridané:
30.1.2020 10:39
Podla mna okolo 60 eur, kedze bezne satelitne pripojenie (40/2Mbps s 500ms odozvou) stoji 35 eur (skydsl eu) je mozne ale ze to budu zo zaciatku dotovat
Re: Aby nás nevyplašili ?
Od: 48484848
|
Pridané:
31.1.2020 22:48
Nemaju dovod, aby to dotovali. Ale musie byt rychly. Konkurencia pre nich neexistuje. Velmi rychlo budu mat kontrakt s Americkou armadou, pre ktoru je to brutalny upgrade ich systemov. Od nich budum mat miliardy. Nasledne sa pripoja vsetky finance institucie, kedze pri obchodovani na burze ide o milisekundy. Nikto nebude mat rychlejsie spojenie medzi burzami na roznych kontinentoch, kedze svetlo sa pohybuje cez sklo podstatne pomalsie, nez vo vakuu. Dalej su tu sluzby pre oprane prostriedky - lode, lietadla. To su vsetko zakaznici, ktory nie su na cenu citlivy. Obycajny uzivatelia vobec nemusia byt prioritou, aj ked do testovacej prevadzky zapojeny budu, kedze nie su tak narocny na kvalitu pripojenia.
To zvolanie by vygravírované na náhrobnom kameni blízko vchodu cmitera tvorilo priam metafyzicky večný epitaf, posúvajúci genius loci priekazne centrom surealizmu.
Re: Aby nás nevyplašili ?
Od reg.: drobec255
|
Pridané:
30.1.2020 10:53
Niečo podobné napíše tvoj pra-pra-pra-pravnuk o medzigalaktickom telefonovaní, pretože jablko nepadá ďaleko od stromu. Teda... pardon, ak neni strom na okraji svahu samozrejme, vtedy môžme hovoriť o "Generation Gap".
A čo na to Grétka...tá uhlikova stopa pri jednej rakete je obrovská...a to nehovorím o diere v ozonovej vrstve o veľkosti francuzka. Povedzte jej to greténi.