neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
SpaceX vynesie ďalšie internetové satelity v piatok

Značky: StarlinkInternetpripojenie

DSL.sk, 22.1.2020


Spoločnosť SpaceX určila termín pre vynesenie ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink na piatok.

V pondelok spoločnosť informovala o úspešnom statickom teste rakety Falcon 9 a pôvodne štart plánovala na utorok, pre zlé počasie ho posunula na piatok s plánovaným časom štartu 16:54.

SpaceX doteraz vyniesla už 180 svojich satelitov, pri troch letoch v máji a novembri minulého roka a na začiatku januára. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.

SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Viac viac viac. jediná šanca ako prenikne google do číny ruska iránu a severnej kórei.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Majú rakety, môžu ich zostreľovať...
Gogol myslí že je aj v Chine, ale s určitými "úpravami"...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zastreliť satelit za 100.000usd raketou za 24.000.000usd tomu sa hovorí vyhrať vojnu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nik nepovedal, že ich budú (môcť) zostrelovať raketami.

https://bit.ly/2RJ2zYf
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No tak dajú na spodnú stanu alobal z nerezového plechu.
Proti laserové zrkadlo už vymysleli dávno.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Astronomov vystrie, ked bude zospodu zrkadlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mozes povedat aj o elektrifikacii, tiez mas dnes vsade elektricke droty, vsade kde su ludia same droty, v mestach nizko, na okresoch obrovske stlpy a tiez ti to uz nepride divne, myslim ze ludia protestovali aj proti tomu a teraz si bez el. energie nevie nikto predstavit zivot.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Pravdu máš.
A že vraj v zemi zakopané vedenie škodí ešte viac ako vzduchom vedené. Hovoril jeden psychotronik.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Bolo na tom odkaze v poznámke pod čiarov, ktorý hovoril medzi riadkami na strane dva až ďeveď, že v skutočnosti ani nie tak viac, ako priekazne intenzívnejšie.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=MNyG-xu-7SQ
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto prinesie naprostu revoluciu na poli telekomunikacii no tiez by ma zaujimalo aky to bude mat zdravotny dopad na ludi. ked sa bavime o desiatkach tisicov satelitov kde kazdy vyuziva "radioveô frekvencie na komunikaciu tak sa vystavenie tomuto ziareniu pre bezneho clovke znacne zvysuje.

na druhu stranu ked toto cele kompletne zabije telekom biznis tak ako ho pozname tak sa mozno v mestach bude lahsie "dychat" ked ubudne vysielacov ktore su pouzivane telekom operatormi v mestach dnes. na druhu stranu sa rozmaha 5g ktore ma vysielac snad kazdych 10 metrov(lebo je to uplna konina na tych frekvenciach) tak ani panbozko nevie co to sravi s ludmi v mestach asi.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A ta revolucia bude spocivat v tom, ze sa z adresara kontaktov polovica priekazne prestahuje na opusteny ostrov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na pripojenie k satelitu budeš potrebovať malú motorizovanú parabolu čiže na mobil tento signál zo satelitu nechytíš. Takže klasické vysielače ostanú.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Toto nijako nezabije telekom. biznis. Ja si kludne pockam na zverejnenie cien a potom este ci to par par rokov prezije, lebo na zaciatku to bude dotovane.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"Toto nijako nezabije telekom. biznis." - ty radsej do buducna ani nerozmyslaj nad investovanim na burze lebo prides aj o gate.
Odpovedať Hodnotiť:
 

0.000totálne nič. Ale pre pozemskú astronómiu je to hrozná pohroma a to je z dlhodobého hľadiska oveľa väčší problém.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco vlastne?
satelity budu viditelne len ked na ne bude svietit slnko v noci. teda len par stupnov nad obzorom v urcity cas.
ostatne nebudu osvetlene a cez den je to jedno.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie keď budú ony pár stupňov nad obzorom, ale Slnko pár stupňov pod. V lete u nás to môže byť aj celú noc. Tých 400 km je dosť, pri 1000 už bude osvetlený podstatnú časť noci. Keď ich tam bude niekoľko desiatok tisíc, stále ich bude na oblohe plno.

A po druhé samy riadne svietia v iných oblastiach spektra, takže rádiová astronómia zrejme bude mať problém aj na miestach, kde doteraz nebolo prakticky žiadne rušenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved sa zlacni vynasanie satelitov, mozu sa postavit teleskopy na orbite, nebudu ovplyvnene atmosferou i ked jasne, je lahsie niekde v juznej amerike postavit obry teleskop s kompenzaciou atmosfery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

Asi ho odvtedy nevedia nájsť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Satelity vypúštajú na nižšej orbite, v tomto pripade presne 300 km a ak sú prevádzkyschopné tak ich orbitu postupne zvyšujú to trvá týždne až mesiace. Tento ešte nevystupal na cielovú orbitu, ktora je okolo 540km takže test ešte nebol uskutočnený. Teraz sa nachadzaju priemerne vo vyske 350 km.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Problémom pre astronómov ale je, že kým ho nevedia nájsť, je jasne nepriekazný.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mozno keby dali na spodok len do tmavy eloxovany hlinik, netrebalo by natierat ziadnou superfarbou, ktora zacne opadavat v tych neludskych podmienkach ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zaseru nam celu oblohu. Potom sa im to zacne zrazat a rozpadavat a nakoniec nebude mozne opustit planetu, lebo nas zostrelia ulomky z Elonovych satelitov.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Poculis sme slovo dsl diskutera, amen.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Existuje teoria zvana Kesslerov efekt ktora sa niecim podobnym zaobera
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keď budú padať - jééééj, to bude krásny vesmírny ohňostroj....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdá sa, že SpaceX bude satelity vznášať dosť často. Na začiatku to bolo ešte zaujímavé, tak to aj stálo za článok, ale teraz, keď sa z toho už stáva rutina? To bude DSL informovať čitateľov o každej takej rakete až kým nebude na mieste všetkých 10 000 satelitov, alebo na akom čísle sa ich počet nakoniec ustáli?
Na orbit pravidelne sa vynášajú aj iné satelity inými spoločnosťami, ale zdá sa, že Eleon Musk má na DSL špeciálne predplatné na PR...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pamätám si na články "bitcoin prekonal 8 tisíc dolárov", "bitcoin prekonal 10 tisíc dolárov" ... ale pokiaľ to ľudí zaujíma, tak prečo nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom prípade by sa tak ako je pri bitkoine graf s vývojom ceny dal spraviť aj graf počtu satelitov (pozemských objektov) na orbite a k tomu graf počtu SpaceX satelitov, možno rosdelené všetko podla veľkosti a orbity, nech už ludia dostanú komplexnejšiu informáciu.
Toto mi pripomína zeleného mužíčka kričiaceho "100 tabletov týždenne, 100 tabletov týždenne..."
Tak ho môžu predabovať s Muskovym hlasom "60 satelitov týždenne, 60 satelitov týždenne..."
Aj keď dnes už satelit vzpúšťa hocikto. Nedávno som čítal o "satelitoch" veľkosti pimpongovej loptičky PongSat, ja keď tie sa na orbitu v skutočnosti nedostali...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To bol studensky projekt a balonom sa teda na orbitu naozaj nedostanes :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ešte aby tak tvrdili, že to ide, keď môžu namiesto fúkania balónov zakladať vesmírne sily s novými generálmi a priekazne míňať miliardy na vývoj rakiet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Elon raz v jednom rozhovore povedal, ze SpaceX a jej misia bude dovrsena vtedy, ked o nej nebudu vznikat spravy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kedy ten Skynet spustia?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

vysledky vyskumu vo vesmire , NASA: vsetky , SpaceX : 0
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár