Spoločnosť SpaceX v noci na dnes úspešne vypustila na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.
K štartu rakety Falcon 9 vynášajúcej tieto satelity prišlo dnes o 3:19 nášho času z Mysu Canaveral na Floride. Použitý prvý stupeň rakety už letel štvrtýkrát.
SpaceX aj s dnešným letom vyniesla 180 svojich Starlink satelitov, pričom malý počet z nich nie je funkčný respektíve smeruje do atmosféry. S týmto počtom sa spoločnosť dneškom stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.
Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej mala SpaceX pri tomto lete otestovať zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu.
SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.
Prenos z dnešného štartu Falcon 9 so satelitmi Starlink (video: SpaceX)
Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.
SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka.
Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.
Čo bude potom ?
Od: viliko
|
Pridané:
7.1.2020 10:33
Čo bude potom ? ak by si takto povedalo ďalších 20 ľudí či firiem milionárov a vypustilo by tiež takéto množstvo satelitov. Budeme môcť letieť potom preč od planéty bez toho , aby sme sa nezrazili?
Re: Čo bude potom ?
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
7.1.2020 10:57
Vychádza mi, že ak by medzi 400 a 500 km bolo takých satelitov milión, aj náhodne vystrelená raketa má šancu iba rádovo 1:500000, že sa s nejakým zrazí. Oveľa horšie bude, až sa dva zrazia navzájom a spustia kaskádu zrážok.
Re: Čo bude potom ?
Od: Robo10111
|
Pridané:
8.1.2020 7:39
Ano, ale tym ze su na nizkej drahe tak budu docela rychlo brzdene atmosferou nie ? Inak tie nizke satelity maju palivo aby si drahu udrziavali? Nikde som taketo info nenasiel, ci sa udrziavaju aktivne na drahe, pripadne ak nie tak aka je ich zivotnost na tych 400km drahach.
Re: Čo bude potom ?
Od reg.: vsetko zadarmo
|
Pridané:
7.1.2020 13:02
ano, budeme moct lietat do vesmiru. teda ja skor asi nie a asi ani ty, ale niekto iny urcite. lietanie do vesmiru nie je bezrizikove ani teraz (z viacerych faktorov). len sa pri jednom z faktorov (kolizia) zvysi riziko. straty na majetku su poistene. straty na zivotoch smutne, ale ako hovoril lord Farquaad: "Some of you may die, but it's a sacrifice I am willing to make."
Re: nad Slovensgkgkgkgkkom
Od: Pukeu
|
Pridané:
7.1.2020 12:59
Pre Android mam odskusany ISS detector, Starlink je tam ale ako plateny add-on (za tusim 2-3 eur). Aplikacia ako taka na ISS je vyborna, ale zial casy preletov Starlink sa mne javia ako nepresne, nezriedka posun aj 10-30 minut oproti realnemu preletu. Tiez by som prijal tip na nieco presnejsie.
Pouzivam momentalne web satflare.com, tam tie casy vychadzaju realne.