neprihlásený Nedeľa, 26. januára 2025, dnes má meniny Tamara
300 Mb/s WiFi zlepšilo rýchlosti aj kompatibilitu

WiFi zariadenia založené na návrhu pripravovaného nového štandardu WiFi protokolu 802.11n zvýšili podľa testov oproti prvým zariadeniam a verziám ovládačov na trhu svoju rýchlosť a najmä vzájomnú kompatibilitu pri použití zariadení rozličných výrobcov aj pri komunikácii s 802.11g zariadeniami. K zlepšenej kompatibilite ale neprišlo v prípade všetkých kombinácií výrobcov a pretrvávajúcim problémom sú aj rýchlosti na väčšie vzdialenosti.

DSL.sk, 1.8.2006


WiFi zariadenia založené na návrhu pripravovaného nového štandardu WiFi protokolu 802.11n zvýšili svoju rýchlosť, vzájomnú kompatibilitu aj kompatibilitu s 802.11g zariadeniami, zistil rozsiahly test magazínu eWeek.

Výsledky testov sú tak oveľa optimistickejšie ako testy po objavení sa prvých zariadení kompatibilných s návrhom 802.11n z marca a apríla.

Rýchlosti, vzájomná kompatibilita

Najvyššia reálna rýchlosť dátovej komunikácie, ktorú sa podarilo v testoch dosiahnuť, bola 127 Mb/s v prípade Netgear klientského zariadenia aj routera pri komunikácii na vzdialenosť niekoľkých metrov.

Testované boli klientské zariadenia a 802.11n routery od spoločností Belkin (Atheros čipset), Buffalo (Broadcom čipset), Linksys (Broadcom čipset) a Netgear (Marvell čipset) a 802.11g Intel Pro Wireless 3945 ABG (Centrino) a 802.11g Cisco Aironet 1200 router.

Najvyššiu vzájomnú rýchlosť medzi zariadeniami rozličných výrobcov sa podarilo dosiahnuť medzi Buffalo klientskou kartou a Linksys routerom, 103 Mb/s.

Najvyššiu vzájomnú rýchlosť medzi zariadeniami s rozličnými čipsetmi sa podarilo dosiahnuť medzi Belkin klientskou kartou a Linksys routerom, 88 Mb/s. Potvrdilo sa tak oznámenie výrobcov čipsetov Atheros a Broadcom o vzájomnej kompatibilite, hoci v prípade Broadcom čipsetu na klientovi a Belkin routeru sa nepodarilo dosiahnuť rýchlosti na tejto úrovni.


Vzájomné dosiahnuté rýchlosti
Zdroj: eWeek



Zariadenia od Netgear s čipsetom Marvell naopak nedokázali komunikovať 802.11n protokolom so žiadnym iným zariadením a vždy sa prepli do režimu 802.11g.

Rýchlosti testovaných 802.11n zariadení sa držali pri použití štandardných zabudovaných antén na úrovni 100 Mb/s s miernym klesaním približne do vzdialenosti 18 metrov, na dvojnásobnú vzdialenosť sa už ale pohybujú iba na úrovni medzi 20 a 40 Mb/s.

Pri komunikácii zabezpečenej WPA2 protokolom s AES kryptovaním prišlo k zníženiu prenosových rýchlostí o 14 - 23% podľa výrobcu.

Kompatibilita s 802.11g

Naopak pozitívnou správou pri komunikácii na väčšie vzdialenosti je, že 802.11n produkty komunikovali s 802.11g routermi na väčšie vzdialenosti oveľa vyššími rýchlosťami ako 802.11g klientské karty.

Na vzdialenosť približne 30 metrov komunikoval Intel Centrino čipset s Cisco Aironet routerom reálnou rýchlosťou 3.3 Mb/s, 802.11n klientské zariadenia 3 až 5-krát vyššou reálnou rýchlosťou.

Situácia bola ale opačná v prípade 802.11g klientských kariet a 802.11n routerov, kde boli naopak dosahované nižšie rýchlosti.

WiFi 802.11n protokol

Prvý návrh štandardu 802.11n bol po súboji konkurenčných návrhov nakoniec prijatý jednohlasne v januári 2006, v máji ale nebol posunutý do ďalšej fázy a tak sa predpokladá, že 802.11n protokol bude definitívne schválený až v roku 2007.

Hlavnými prednosťami 802.11n protokolu má byť:

  • Maximálna možná teoretická fyzická prenosová rýchlosť až 600 Mb/s (súčasný návrh počíta s maximálne 300 Mb/s)

  • Znížená potrebná kapacita na réžiu z 50% na približne 30% až 40%, čo by znamenalo teoretické prenosové rýchlosti dát až do cca 400 Mb/s a zodpovedajúce reálne aplikačné prenosové rýchlosti

  • Použitie 2.4 Ghz a 5 GHz nelicencovaného pásma

  • 20 MHz a/alebo 40 MHz na jeden komunikačný kanál

  • MIMO s podporou viacerých antén, s väčším dosahom a pokrytím ako súčasné zariadenia


Celkové hodnotenie 802.11n produktov eWeekom je optimistickejšie ako po aprílových testoch, magazín ale upozorňuje, že výkon 802.11n je zatiaľ najmä v otázkach kompatibility nespoľahlivý.

K dosiahnutiu prezentovaných výsledkov bolo potrebné totiž často odstraňovať a zisťovať príčinu problémov a nízkych rýchlostí, viackrát meniť verziu ovládačov a firmwaru a v niektorých prípadoch manuálne prestavovať komunikačné kanály.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú maximálnu reálnu rýchlosť prenosu dát medzi jednotlivými počítačmi dosahujete na Vašej domácej alebo inej Vami prístupnej sieti? (hlasov: 343)

Do 100 KB/s      10%
Do 500 KB/s      15%
Do 1 MB/s      9%
Do 3 MB/s      9%
Do 5 MB/s      8%
Do 10 MB/s      18%
Do 20 MB/s      9%
Nad 20 MB/s      21%


Najnovšie články:

Linuxové jadro pridalo podporu pre Windows Copilot kláves
Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov


Diskusia:
                               
 

Celkom sa mi paci ako teraz budujem siet na 5ghz a tesim sa ze o par rokov budem musiet celu technologiu vymenit :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mobilatak ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Igen :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vravel som aby ste zacali uz na 26GHz :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tak.. konecne som sa dokopal do masivneho ipgradu celej infrastruktury... a o par rokov pojde vsetko do prec...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja mam doma wifi a som zvedavy kedy budi u nas taketo rychlosti???? Moje spojenie my pise 100 Mbps ale ci naozaj je taka to pochibujem. Ale net mam dobry a platim ako keby som mal DSL 1025Kbps no moja rychlost je od 850-980Kbps. Ale aj upload!!!! ;) Pekny den!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze mas 100 Mb/s znamena, ze mas taku sietovu kartu. A net mas limitovany providerom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo ma v kompe klasicku ethernet kartu, TP do switchu a odtial antena
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas dobreho ISP ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezaskodilo by udavat realne rychlosti! Co z toho ze mam na wifi uzasny napis 54mbit, ked realna rychlost je okolo 16mbit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

noo tak 16mbps by som bral...pingy 10 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zavisi od vela veci:
vzdialenost, ci je siet kryptovana - ak ano typ kryptovania atd atd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam doma tiez router na 54Mpbs a kopiruje mi 5MB za sekundu z PC na Notebook (ak idem cez WiFi), co prakticky splna ten limit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tych 5MB/s cez 54mbit wifi by som veeeelmi rad videl. Mozes natocit video ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Caute ... bud mi poradte nejaky IT web, alebo skuste tu ... mal som zapnuty task manager, no a pri kliknuti som omylom zduchol aj do klavesnice ,a zrusil som si tu vrchnu listu kde je spustit atd atd , aplikacie , procesy , minimalizacia a a krizik na ukoncenie ... nechapem ako , ak nahodou niekto vie, ci existuju skratky na to , alebo ci to mozem nejako do povoneho stavu dostat , ked tak ci neexistuje nejaky freeware task manager .... hm ? .. .dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

dvojklik hocikam na ramcek toho okna to vyriesi :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

odporucam ti process explorer z
sysinternals.com

je to best task manager pod win a ma omnoho viac ficur

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja nemam problem ja mam net WIFI za ktory platim 350SK a rychlost DOWNLOADU JE 2mbps(malo kedy) az 8mbps!!! takze slusne ... a up je okolo 0.5mbps az 1mbps ... prosto cool net za tie prachy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ha, kolega plati 375 SK mes, a pripojenie ma !! 40 Mbp/s !!
dobre ze, skoda ze nebyvam tam kde on :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

a neni to len datova karta? ja mam rychlosť 100 MB/s a realna rychlosť je 3 MB!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to ja mam zase net cez Wifi za 300 Sk mesiac download okolo 250-300 kB !!! Vyuzivame to aj ako lokalnu LAN, ktoru mame zalozenu na 125 mbits technologii US Robotics, prenosova rychlost na vzdialenost 5 km 1000-1300 kB !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

1300 kB na 5km je predsa uplne bezna rychlost. Inak by sme siet ani nestavali na 5 Ghz. Staci pouzivat kvalitne plne paraboly a nie tlacit dake blbe turbo mody co rusia vsetko okolo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár