Spoločnosť SpaceX vo štvrtok podvečer úspešne odštartovala ďalší let k Medzinárodnej vesmírnej stranici, ISS, v podobe zásobovacej misie CRS-19 s loďou Dragon.
Raketa Falcon 9 vynášajúca loď štartovala z Mysu Canaveral na Floride a jej prvý stupeň úspešne pristál na lodi v oceáne.
Tento rok SpaceX uskutočnila zatiaľ len desať štartov Falcon 9, predtým naposledy 11. novembra vyniesla 60 svojich satelitov Starlink a 6. augusta vyniesla satelit AMOS-17.
Okrem toho SpaceX uskutočnila dva lety s Falcon Heavy.
Spoločnosť tento rok tiež testuje svoje dve nové lode, Crew Dragon pre lety s ľudskou posádkou a úplne novú loď Starship.
Crew Dragon má za sebou test úniku lode zo štartovacej rampy, nepilotovaný let na ISS a ešte musí uskutočniť test simulujúci nefunkčnú raketu, s únikom lode od rakety počas letu. Ak všetko pôjde podľa plánu, podľa informácií NASA a SpaceX z prvej polovice októbra by sa následne mohol prvý let s ľudskou posádkou na ISS v Crew Dragon uskutočniť v prvom štvrťroku budúceho roka.
Prenos zo štartu rakety SpaceX (video: SpaceX)
Starship je vo fáze testovania prototypov, pričom v druhej polovici novembra spoločnosti explodoval trojmotorový prototyp Mk1. Podľa septembrových informácií sa mal prvý orbitálny let uskutočniť pravdepodobne až s Mk4 alebo Mk5 a pomocou rakety Super Heavy, k tomu podľa Muska malo prísť do pol roka. Prvý let s posádkou by sa podľa Muska mohol uskutočniť už v budúcom roku. Či sa plánované termíny po tomto incidente posúvajú respektíve o koľko nie je jasné.
hmmmm
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
6.12.2019 13:53
1. kozmicka je 28800 km/h a oni si motory vypnu (v 200 km vyske, kde uz prakticky nie je ziadny vzduch) pri 27150 km/h ... wono to pomalicky stupa a za minutku uz je vo vyske 210 km, ale rychlost klesaaaaa ...
Re: hmmmm
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
6.12.2019 14:51
to ze ked rychlost nestupne na(d) 28458 km/h (to je jedno ako, ze to klesne na nizsiu orbitu, napr. 180 km, alebo daju tomu este jeden kratky impulz), tak to zachvilu zacne padat
ale ked pozeram semka https://bit.ly/33SJAhJ, ISS ma iba 7,66 km/s = cca 27600 km/h (co nie je daleko od 27150 km/h ked zastavili motory)
to je vo vyske 400 km uz tak znizena 1. kozmicka?
kazdopadne z vysky 210 km a rychlsoti 27100 km/h JE NEMOZNE sa dostat na rychlost 27600 km/h a do vysky o 200 km vyssie a teda dalsi impulz je nutny ci uz su smery letu krasne skorigovane alebo nie
Neviem, ale máš chabé znalosti z kozmickej mechaniky. A to nimi ani ja neoslňujem, ale to tvoje NEMOŽNÉ je možné a veľmi ľahko.
V jednom bode máš pravdu, na to aby sa dostali k ISS do výšky 400km, tak je nutne zrealizovať ďalšie impulzy. Ale na to je čas, na určenú orbitu sa môžeš dostať za niekoľko hodín (čo v 13min zázname od štartu ťažko ukážeš) až po niekoľko dní podľa zosúladenia obežných dráh. V prípade samostatných družíc podľa toho ako veľmi sa ponáhľaš a ako veľmi efektívne chceš využiť palivo.
A hlavne. Zakotvenie na prvej obežnej dráhe sa NEROVNÁ definitívnemu dopraveniu nákladu/družice/posádky na určené miesto!
Re: hmmmm
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
7.12.2019 20:01
ja som nepisal ze je to nemozne, len som napisal, ze este par "litrikov" paliva na impulz bude treba, bez toho to nepojde
keby to bolo nemozne, rovno mohli v tej minute po vypnuti motorov misiu prehlasit za neuspesnu
startovacia pozicia: 200 km vyska a rychlost 27100 km/h a cielova pozicia 400 km vyska a 27600 km/h - na to nepotrebujes znalosti z kozmickej mechaniky, osmianko
Dobre, tak odpoviem na tvoju otázku "to je vo vyske 400 km uz tak znizena 1. kozmicka?"
Áno, je znížená, čím vyššie nad povrchom, tým je nižšia... Ty hlavne spochybňuješ, že keď naberá výšku s klesajúcou rýchlosťou, tak nemôže byť na orbite.
Priznávam, neviem ako konkrétne to má Dragon, ale aj keby nebol na orbitálnej dráhe (perigeum by bolo hlboko v atmosfére) tak stačí počkať, kým "doplachtí" do apogea a po krátkom impulze v smere letu vytiahne perigeum na opačnej strane nad atmosféru.
Re: hmmmm
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
8.12.2019 15:59
mne je jasne ze je v 400 km vyske znizena 1. kozmicka, rovnako ako aj gravitacia v porovnani s povrchom Zeme ... len sa mi nezdalo ze az o tolko, povedal by som ze radovo o 1%, ale teraz mi najjednoduhsi vypocet hovori ze gravitacia je v 400 km vyske iba 88,5% v porovnani s gravitaciou na povrchu Zeme no a na geostacionarnej orbite 35800 km je to iba 2,3% v porovnani s gravitaciou na povrchu Zeme (samozrejme pocitane bez vplyvu Mesiaca a vsetkeho ostatneho vo vesmire) takze aj ked s rastucou vzdialenostou sa Zemska gravitacia asymptoticky blizi k nule, mame tu ine telesa a ich gravitaciu (vdaka ktorym napr. existuju langangeove body ... atd)
takze uz sa ani nedivim ze ISS vo vyske 410 km ma rychlost "len" 7,665 km/s a nie 7,905 km/s ... wono totiz na geostacionarnej drahe je to iba cca 3,067 km/s
Však na elipsovej orbite nemáš konštantnú rýchlosť. Čím si bližšie apogea, tým je rýchlosť nižšia - aj keď naberáš výšku nad povrchom Zeme. A čím si bližšie perigea, tak rýchlosť stúpa. Výrazne excentrické družice sa vo svojom apogeu pohybujú priam "slimačou" rýchlosťou.
Konštantná 1. kozmická rýchlosť platí len pre kruhové orbity!
No a v tej výške je aj tak orbitálna rýchlosť iná ako vo výške 0km nad povrchom kde je 1. kozmická rýchlosť tých tvojich 28458km/h. Čím je teleso vyššie nad povrchom, tým je potrebná orbitálna rýchlosť nižšia.
Samozrejme medzi 408 a 410km nebudú veľké rozdiely v rýchlosti, ale predsa sú. V prípade parkovacej orbitálnej dráhy je excentricita vyššia.
Orbitalna mechanika a fyzika. Síce klesá no naberá rýchlosť, výšku už nabral je to tak efektívnejšie. Rovnako prvý stupeň odmaká to dosiahnutie výšky. Preto nemá takú rýchlosť, až duhý stupeň zvýši horizontálnu zložku ktorá je potrebná.