neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Nový najefektívnejší superpočítač je architektúry ARM

Značky: superpočítačeARM

DSL.sk, 19.11.2019


Tento týždeň bol zverejnený nový rebríček Top500 päťsto najvýkonnejších superpočítačov sveta, ktorý je vydávaný pravidelne dvakrát ročne.

Tentokrát na čele rebríčka neprišlo k zmene a celá prvá desiatka poradia je bez zmeny.

Rebríček tak naďalej vedie superpočítač Summit inštalovaný v Národných laboratóriách v Oak Ridge patriacich pod Ministerstvo energetiky USA, s maximálnym výkonom 148.6 petaflopov / s a teoretickým výkonom 200.8 teraflopov / s.

Druhý je americký Sierra s výkonom 94.6 petaflopov / s a teoretickým výkonom 125.7 petaflopov / s, tretí čínsky Sunway TaihuLight s výkonom 93.0 / 125.4 petaflopov / s a štvrtý čínsky Tianhe-2A s výkonom 61.4 / 100.7 petaflopov / s. Ďalšie superpočítače v poradí už majú výrazne nižší výkon.

Čína posilnila v novom vydaní svoju pozíciu a má 227 superpočítačov v rebríčku oproti 118 americkým, ich sumárny výkon dosahuje 31.9% z celkového výkonu všetkých päťsto najvýkonnejších superpočítačov oproti americkým 37.8%.

V novom vydaní sa zase o niečo viac presadila architektúra ARM, ktorá ovládla mobilný segment aj vďaka vysokej energetickej efektívnosti. Hoci v rebríčku sú zatiaľ len dva superpočítače postavené na ARM procesoroch, novým najefektívnejším superpočítačom v rebríčku sa stal prototyp ARM počítača od Fujitsu postavený na jeho nových ARM procesoroch A64FX.

Superpočítač s označením A64FX prototype má pri spotrebe 118 kW výkon 2 petaflopy / s a efektívnosť 16.876 gigaflopov / s na Watt spotreby. Procesory majú takt 2 GHz, 48 jadier a celkovo má superpočítač zrejme 512 CPU a 24 TB RAM.

Druhý najefektívnejší superpočítač NA-1 kombinuje Intel Xeon D procesory s akcelerátormi PEZY-SC2 a dosahuje efektívnosť 16.256 gigaflopov / s na Watt, viaceré ďalšie superpočítače v poradí majú procesory IBM Power9 s akcelerátormi GV100 alebo V100 od Nvidie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev


inzerciaDiskusia:
                               
 

A64FX treba mierne pretaktovat a mozu sa dosiahnut pekne vysledky.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nas Aurel je zasa urcite najuspornesji...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedze nie je zapnuty, nakladny na prevadzku nemozu byt nizsie. Aj ked priestory tiez nieco stoja...mozno im zan v kovo-srote nieco daju.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nekupi ho ten co jazdi po dedinach (teraz uz aj po sidliskach) a do megafonu krici: "vykupujem stare baterky, chladnicky, pocitace, superpocitace, ..."?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bezosporu jedným z hlavných dôvodov faktu, že Aurel sa v rebríčkoch najvýkonnejších superpočítačov sveta nevyskytuje, je teda priekazne jednoznačne fakt, že skutočné superpočítače teoretickým výkonom fakt nedisponujú.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako sa tie počítače programujú, keď časť výpočtov beží na GPU? Nejaká distribuovaná CUDA?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nirmalne ako didaktik, 10 GOTO 10, enter a potom RUN a enter
y
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To praveze ani omylom, nakolko pre didaktik je realna sanca, ze vypocet kdekdo kontroluje, takze to musi byt presne, kdezto vypoctovy cas superpocitacov je na overovanie priekazne drahy.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

RANDOMIZE USR 0
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako nic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No určite sa tam nikto nepripája cez deravý wydla shit RDP protokol, pretože pri výkone tých strojov by bol celý obsah diskov zakryptovaný oveľa rýchlejšie ako by ich stihol zapísať a tým by vznikol časový paradox a možno aj čierna diera.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Máme tu ďalšieho experta z Hornej Dolnej, ktorý plebsu z DSL prišiel zvestovať o RDP.

To je ešte viac prekvapivé, ako to, že tvoja matka slopala prvú ligu počas gravidity.

Dúfam, že zajtra dovalíš s šokujúcimi "hot news", že sa dá zmeniť vo Windblowse wallpaper.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale ved keby odbornikom, stavajucich karieru na zverejnovani statistickych prieskumov nevychadzalo, ze su mudrejsi, lebo ich nie, nevzbudzovalo by to v ziadnej lige priekazne prilisnu doveryhodnost.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kks, pozerám, že ten najvýkonnejší má elektrický príkon 13MW a ten čínsky (z tretieho miesta) až 15MW. To k nemu treba aj vlastnú elektráreň, či ako...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predstav si, že áno. Resp. prinajmenšom napr. MVE. A presne aj z tohto dôvodu Slovensko nikdy nemalo a ani nebude mať superpočítač z TOP 500. Pretože Slovensko nielenže nemá na kúpu takéhoto superpočítača, ale už vôbec by nemalo na jeho prevádzku.
Žiješ v riti sveta. Zvykaj si na to kým dospeješ, lebo potom keď sa prebudíš to môže byť krutý šok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mame tu dost luxusnu infrastrukturu na byvanie. Pracovat sa tu neda/neoplati, ale ked chces len chillovat a mat klud tak je to tu ako-tak lacne a v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby tie superpocitace nevyuzivali na modelovanie jadrovych zbrani, ale objavovanie liekov, simulaciu starnutia, mozgovej aktivity, ekonomickej udrzatelnosti a podobne, mozno nam mohlo byt lepsie celosvetovo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na tieto veci sa sustreduje intel.
a kedze nam nas dvorny expert, pjetro de, dokazuje, ze intel sucks, tak i tie vymenovane veci, priekazne, tiez saju.

ps: jedna/dve atomovky by mrte pomohli s preludnenim :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár