neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Micron avizuje nový najrýchlejší SSD

Značky: SSD3D XPointMicron

DSL.sk, 25.10.2019


Spoločnosť Micron, jeden z významných výrobcov flash pamäte, aktuálne ohlásila nový SSD disk Micron X100 SSD, ktorý bude podľa spoločnosti vôbec najrýchlejším SSD.

X100 nie je postavený na flash pamäti ale na na novom type trvanlivej pamäte 3D XPoint, ktorú pred rokmi vyvinuli Micron spolu s Intelom.

Kým Intel pod značkou Optane uviedol už množstvo SSD a ďalších produktov postavených na tejto pamäti, od Micronu je X100 prvým 3D XPoint produktom.

3D XPoint je novým typom pamäte trvalo uchovávajúcim informácie v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. V porovnaní s flash pamäťou má najmä výrazne lepšiu latenciu a výrazne vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov, pričom adresovať sa dajú jednotlivé bunky a pamäť sa dá priamo prepisovať bez potreby vymazávania blokov.

Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje oproti flashovým SSD vysoký výkon aj pri jednom vlákne I/O požiadaviek, vysoký výkon čítania malých blokov z náhodných pozícií, dlhodobo udržateľný výkon aj pri zaplnenom disku a vyššiu životnosť pri danej kapacite.

X100 je určený pre dátové centrá a enterprise nasadenia. Spoločnosť nezverejnila jeho kompletnú špecifikáciu, avizuje ale viaceré parametre výkonu.

Pri čítaní, zápise aj v kombinovanom režime má poskytovať rýchlosť vyššiu ako 9 GB/s, výkon pri čítaní a zápise zrejme malých blokov má dosahovať do 2.5 milióna IO/s a latencia má byť 11-krát lepšia ako u flashových NAND SSD.

X100 využíva protokol NVMe používaný cez PCI Express a zrejme bude k dispozícii vo formáte PCI Express karty. Vzorky SSD budú podľa oznámenia pre vybraných zákazníkov k dispozícii v tomto štvrťroku, kapacitu ani cenu Micron neavizuje.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Waw. V podstate ide o produkt s tak presne specifickym urcenim, že by medzi emitentom obeživa a výrobcom zakaznik priekazne len zavadzal.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

🐎
Odpovedať Hodnotiť:
 

SSD pre linux
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Linux nééééé
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

konecne poriadne ssd a nie flashova blbost
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja neviem, mne to až také prevratné nepripadá...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi som mal veľkú obavu z používania SSD-čka, pre obmedzené množstvo zápisov.
Nehovorím, že som ich nepoužíval (mojím prvým bol Plextor PX-G128M6e od LiteONu pre M.2), ale svoj všetko som si nastavil tak, aby sa na ne čo najmenej zapisovalo.

A potom prišla zručnota (technológia) 3DXpoint. Keď na nemeckom eBayi predávali nové 280GB Optany 900P, podarilo sa mi vyhrať 1 za 150 €.
Mali zaručených 10 prepisov denne, tak som si povedal, že už nebudem šaškovať a nechám si na ňom aj svoj bokozor (profil) vo Windowse. Najme medzieťové prehliadače do neho neustále tlčú sústavným ukladaním si svojich údajových základní.

Po 3/4 roku – od jara cez leto až do jesene – som ho bežne používal. Potom som sa pozrel, koľko údajov naň bolo zapísaných – 2,8 TB. Čiže toľko, koľko by mal vydržať za 1 deň počas 5 rokov... som na neho zapísal pri bežnom používaní za 3/4 roka.

A to ma vyliečilo z úzkosti z používania SSD-čiek.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neboj nič, dočkáš sa...
A ten tvoj Plextor trochu veľa papá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten už veľmi nepoužívam.

Okrem neho mám ešte Samsung 950 Pro M.2 512 GB – ten som kúpil na americkom eBayi, údajne „skoro nový“ (alebo po oprave?) – aj s chladičom od EKWB za asi 75 USD.

Bokozor Windowsu som presunul na WD Velociraptor 1 TB, na oddiel so súborovou súvzťažnicou ReFS so zapnutými overovacími súčtami, pretože potom sa ReFS správa ako súborová súvzťažnica založená na denníkovom zaznamenávaní (pre tých, ktorí by už nevedeli moju čistotnícku slovenčinu rozlúštiť: po anglicky je to „log-based file system“) a s najmenšou jednotkou usporadúvania údajov veľkosti 4 KiB (čiže ReFS vydania 3.1) Z merania výkonu mi totiž vyšlo, že je to najrýchlejšie a tá rýchlosť je prijateľná.

Ale ani ten počítač, v ktorom bol, už veľmi nepoužívam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to neriešim ale si radšej celý disk zálohujem pravidelne na NAS-ko. A vybavené.
Inak za celý čas sa mi stalo iba raz, že zákazníkovi odišiel SSD disk, aj to bol lacný Patriot. Našťastie aj ten bol celý zálohovaný, takže žiaden problém.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudkovia, to fakt nemáte čo iné na práci a nemáte kam dávať peniaze???

EÚ vymýšľa, ako obmedziť spotrebu jednotlivých zariadení, ale vôbec nerieši ich veľkosť a nadbytočnosť - počet...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár