neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Pripojenie cez satelitný Starlink má prísť o menej ako rok

Značky: StarlinkInternetpripojenie

DSL.sk, 23.10.2019


Krátko po avíze Elona Muska o jeho úspešnom použití prvých Starlink satelitov na pripojenie k Internetu je známy aj termín, kedy plánuje SpaceX začať poskytovať pripojenie cez Starlink verejnosti.

Prezidentka spoločnosti Gwynne Shotwellová totiž v utorok avizovala plán spustiť minimálne v USA poskytovanie služby v polovici budúceho roka. Upozornil na to SpaceNews.

SpaceX v máji vypustila pri jednom lete Falcon 9 zatiaľ len 60 satelitov, niektoré z nich nie sú funkčné. Podľa aktuálnych informácií tento rok plánuje ešte minimálne jeden štart, v polovici novembra.

Na dostatočnú konfiguráciu pre poskytovanie služby bude stačiť podľa Shotwellovej šesť až osem štartov vrátane už uskutočneného, na globálne pokrytie 24 štartov a ďalšie štarty budú zvyšovať kapacitu. 24 štartov chce spoločnosť zrejme aj s tohtoročnými dosiahnuť do konca budúceho roka.

SpaceX aktuálne plánuje viac ako desiatku tisíc až desiatky tisíc satelitov. Najskôr má vybudovať konšteláciu zo 4409 satelitov, z toho prvých 1584 v orbitálnej výške 550 km a zvyšok na orbitálnych výškach 1110 až 1325 km. Ďalších 7518 satelitov má byť na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Naposledy spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.

K spusteniu služby chýba okrem vypustenia satelitov aj dokončenie užívateľského terminálu.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.

Cena pripojenia sa zrejme ešte stanovuje. V utorok Shotwellová spomenula v súčasnosti existujúce nekvalitné pripojenia v USA za 80 dolárov mesačne, koľko by v porovnaní s tým malo stáť pripojenie cez Starlink ale neavizovala.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


inzercia



Diskusia:
                               
 

To akoze v spojenych statoch nebodaj niekto pyta za dsl pripojenie niekde na samote 80 dolarov mesacne???
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Kapitalizmus.
a máš k tomu aj pevnú linku.

cena sa pohybuje bežne 20usd do 145usd
podľa toho ako si ďaleko od centra a ako je oblasť zaľudnená.
Čím menšia konkurencia tým väčšia cena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fascinuju ma ludia, ktori dokazu zobrat jednu konkretnu sumu za jednu konkretnu sluzbu a zacat sa pri nej divit.

Samozrejme, USA je krajinou velkych rozdielov. Ine je to vo velkomestach a ine v malo zaludnenej oblasti (typu najblizsi sused je 10 mil daleko).

Aj napriek tomu, priemerny plat v USA bol v minulom roku 3395 dolarov (cca 3000 Eur), na Slovensku sme konecne na 1000 Eurach.
Teda nasa 20 Eurova DSL linka zodpoveda cca 68 dolarovej DSL linke.

Ak nemas v praci spepitne, je minimalna federalna hodinova sadzba 7,25 dolara. Samozrejme jednotlive staty maju vlastne nariadenia, kde sa pohybuje minimalna mzda az do 11.50-12.50 vo Washingtone.

Minimalna mzda na Slovensku dosahuje v 1. stupni 520 Eur. Pri 8-hodinovom pracovnom case bez sviatkov, teda 166 hodinach je minimalna mzda na hodinu 3,13 Eura.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rychly net je niekde uz aj za 9€, tak to zaokruhlime na nase 3h prace. V USA pri 7,25 je to v USA za 22€ a tak je cena primerana.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj viac
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma niekto info o Hardware, ktorý bude potrebný na pripojenie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Anténa typu fázove pole vyvinutá v SpaceX, existuje zataiaľ povolenie pre 1 mil. takýchto terminálov. https://bit.ly/2BFbFgU
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na ISS a v ich riadiacom stredisku budu isto radi, ze bude okolo lietat 30 tisic satelitov. Sice budu lietat vyssie, ale ak sa s niecim zrazia, veselo im nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uniká mi pointa asi. Načo je dobré mať toľko druzic? Však družice sa používali a používajú na prenos digitálnej TV kvôli zakrivenie zeme. Aby mohli pozerať TV koro všade čo už pri iptv tiež nieje bohvie čo keďže satelit dokáže pošahať signál aj počasie. Väčšina ľudí aj tak ma mobil kde ma internet onedlho 5G tak pre koho to robia. A stále nechápem ako môže družica byť na jednom mieste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to ti unika zial mnoho, ale skusim... druzica nemoze byt na jednom mieste, je na jednom mieste z pohladu Zeme. T.z. ze jej obezna doba trva presne 24 h. To je Geo Synchronna Orbita GSO. Z toho vypliva, ze vsetky tieto satelity musia byt len okolo rovnika v 35,786 km. Tam su prave tie telokomunikacne satelity a TV (je tam aj obmedzeny pocet slotov). Ich dosah (Beam) nedosiahne uplne na sever a juh. Na to sa pouzivaju ine specificke (velmi zaujimave orbity) ako Molniya, Tundra orbit. Tolko (neviem ci naozaj az tolko) satelitov pre tento typ sluzby je potrebnych aby mohli byt nizsie koli latencii (kym signal dorazi a vrati sa), teda okolo 500 km (oproti GSO 350000km). Avsak uz budu rychlo prelietavat a treba sa stale prekonektuvavat. No a robia to prave aby pokrili nizko zaludnene
a obrovkse oblasti kde ine pokrytie nie je, oceany, Afirka...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár