neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Ľudia by mohli na Marse pristáť do 2035, avizuje šéf NASA

Značky: NASAMars

DSL.sk, 22.10.2019


Ľudská posádka by mohla pristáť na Marse do roku 2035, pokiaľ bude dostatok financií na takýto projekt.

Pri prezentácii šéfov viacerých vesmírnych agentúr to v pondelok na International Astronautical Conference uviedol šéf NASA Jim Bridenstine, upozornil TechCrunch.

Mars je jedným z hlavných cieľov viacerých vesmírnych programov. K misiám na Mars smeruje napríklad aj plán súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorej zakladateľ Elon Musk avizoval plán dostať ľudskú posádku na Mars už do roku 2024. V minulosti sa Muskom avizované termíny ale posúvali a tento termín aktuálne nevyzerá reálne.

NASA sa v súčasnosti najskôr sústredí na lety na Mesiac. Agentúra má cieľ uskutočniť let na Mesiac s ľudskou posádkou pomocou vyvíjanej lode Orion a výkonnej rakety SLS v roku 2024. Podľa súčasného plánu by mala na Mesiaci pristáť misia Artemis 3. Predchádzať by jej mala misia bez posádky Artemis 1, pri ktorej by loď Orion mala obiehať Mesiac vo veľkej vzdialenosti, a neskôr misia Artemis 2 už s ľudskou posádkou, ktorá by mala obletieť Mesiac.

Trvalejšie sa chce na Mesiaci usídliť do roku 2028.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

To už sme počuli viackrát tieto termíny, zatiaľ pristáli iba peniaze na účet NASA/SpaceX.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

SpaceX neni NASA. Od vlady dostal SpaceX jednorazovo ~2.6 miliard $ na vyvoj Falcon 9 a Dragon. Nikto mu na ziadne marsy nic nedava.

Zatial co Boeing dostal jednorazovo 4+ miliard $ na vyvoj svojej kapsuly, ktora doteraz ani raz neletela + dostava 2+ miliard $ rocne uz po dobu 14 rokov v ich cost-plus kontrakte na vyvoj mesacnej rakety, ktora nikdy nepoleti a ktoru zacali vyvijat v case ked sa Elonovi o raketach este ani nesnivalo a nieto dokonca o raketach so znovupouzitelny 1. stupnom.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Musíme nakúpiť šarkanov a využiť nejaký hurikán a o chvíľu sme tam.
Prdel je, že v súčastnosti nevieme vyrobiť ani už raz vyrobené - SATURN V.
A je jedno aká je to technológia. Keď ju dokázali navrhnúť a vyrobiť pred viac ako 50 rokmi a včul je to problém. A to sme sa technologicky vraj posunuli, ale kam? Máme počítače v každej domácnosti, dokonca vo vrecku o akých sa im vtedy ani nesnívalo. A navrhli a vyrobili. Aj vtedy boli peniaze problém. Teraz už akože všetko vieme, ale nedokážeme to vyrobiť??? Ako tam potom chceme letieť?
Odpovedať Známka: -3.2 Hodnotiť:
 

Si idiot, v dobrom samozrejme.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Doučiť ! Vela suvislosti ti uniklo a vela informacii nevies, inak by si toto nemohol vypotit.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Napríklad? Však isteže neviem, odkiaľ môžem o Wernherovom kolektíve a jeho výskume toľko vedieť?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nie, nie. Oni dvaja maju pravdu. Nemas vedomosti a pozeras sa na to povrchne. Je v tom omnoho viac. Asi najpodstatnejsia vec su ludske zivoty. Vtedy sa na to vobec nepozeralo. Len co sa dalo, tak sa utajilo. Povedz, v ktorom Saturne V si mal tolko senzorov a kamier?
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

To sú výhovorky. Neviem čo také sa tajilo... A? Zhoreli ešte pred štartom, napríklad... A čo po senzoroch. Podstatné veci nevieme vyriešiť, nie nejaký mikrokontrolér s pochybným programom...
To sú známe fakty, čo píšeš. V 50-tych rokoch sa aj hokej hral ako šport, nie s pancierovaním na tvári, hlbokými reznými ranami na krku, bez boxeristických scén. Ponímanie bolo trochu iné.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tie počítače v 60. rokoch boli síce pomalé ale vždy platilo 1+1=2 Neskôr Intel vyvinul oveľa rýchlejší CPU len mal malý problém, že 1+1 nebolo vždy 2. Ale bol neuveriteľne rýchly :-) Pri ceste na Mesiac by to bol vážny problém.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

myslim ze aj bankam vadil ten intel procesor ze si pocital tak nejako ako chcel... v ich neprospech... potom chybali haliere na uctoch...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aj v Curiosity je jeden taký, teda opravený, P133 -vraj najrýchlejší CPU čo kedy dali do vozítok
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty si nastuduj problematiku. V casoch vyroby Saturn V vyvoj prebiehal uplne inak nez dnes. Dokumentacia sa prilis nerobila, lebo dobovi inzinieri mali vedomosti v hlave.

O 40 rokov neskor, ked vsetci pomreli, bol uz problem. Aj sa skusalo a
pochopit ako taky Saturn V funguje, ale marne. Ani moderna technologia nevysvetli vsetko.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Napríklad.

Tak aspoň vidno ako sme na tom...
Smutné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Serus, tiez som videl rovnaky dokument.

Problematiku si nastuduj tu. Ked sa nerobila prilis dokumentacia, ako to postavali, hadam mi nechces navrhnut, ze dodavatelia dostali udaje cez telefon bez technickej vykresov a dokumentacie. Robili sa masivne testy, stovky prototypov, poruchovost bola na vysokej urovni, vacsina veci bola na jedno pouzitie, cize mi chces povedat, ze ked sa prislo na nieco nove, ze sa to nezaprotokovalo a pri stavbe noveho prototypu to mal kazdy v hlave? Cista blbost. Nehovoriac o tom, ze tie vedomosti v hlave inzinieri nemali, kazdym dnom sa dochadzalo k novemu technologickemu pokroku, objavom a novym rieseniam. Cize sa vsetko muselo zdokumentovat a posunut dalej, lebo to bola nova technologia a nikto to v tej hlave nemal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali v búdkach nápady a možné riešenia. A potom ich už len modifikovali, realizovali. Obávam sa, že dnes je lepšie sa na kadečo vyhovoriť, ako niečo vymyslieť a vytvoriť.
Keď myslenie tak bolí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

..má´š celkem pravdu, Werner, úplne!

..ale to tažko vysvetlíš tunajším liberálním, sluníčkovým, sorosovským, vitacím BA-vským liberálom, - IT-čkárom, s tisíc, 1600 - 2500 € platmi, v klíma kancloch, kde píšu tie ..vítacie weby, pozvánky do EUropy, pre dalších x milionov negro-muslimov..

..a v USA ~~to isté,

..proste už tam heavy-rocket engineering nielen-že úplne upadol, už zabudli tento obor, ale je tam priam neželaný, ba dokonca takmer zakázaný.. tými istými ..entitami, osobami, čo aj v EUrope, a na celom Západe: (najnovšie v Hongkongu.. :/ :( ) - sluníčkármi, sorošovcami, islamo-Bruselom, neo-marxistami, eko-teroristami, NEGRO-muslimami, roznymi "zelenými (pro-musulmanmi..), neZISKOVKAMI, islamistami, liberálmi, a dalšími pseudo-humanistami..
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

Na teba je skoda aj naboja, iba sekerou jebnut po hlave.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

njm aha!, další liberálny, lavicový, pseudo-humanitný, bio-eko-raw sluníčkový pseudo-humanista, a BA-liberál!

..to se hned pozná!..
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Skôr je to obyčajný *****ný antifašista! >D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri tak exaktne stanovenom dlhodobom plane predsa staci vyyebat komplet priekazne nadbytocny menezment a financie su hned smahom vyriesene.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze ked naborovy manazment odviedol dobru pracu, staci vsetkym vedcom a inzinierom povedat, kedy sa leti a ze mozu pracovat zdomu a ze to maju osefovat, aby to stihli. Imho budu robit, co ich bavi a mozno sa poleti aj skor a mozno vymyslia vreckovy fuzny reaktor ako vedlajsi produkt...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

3,69 m/s^2 to sa bude paradne vysoko skakat a este lepsie rednut kostiam :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem ani tak nie je v technologii ako digital vs. analog. Pred 50 rokmi sme mali vsetky suciastky analogove a inak sa spravali vo vesmire ako terajsie super procesory a ine suciastky. Su viacej nachylne na pokazenie (vakuum a zima), preto sa nedari. Vstupili sme na pociatok digiatlneho veku a musime ho len podchytit. Tod vse.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Niečo aj. Dnes sa vyrábajú polovodiče v ochrannom púzdre. Ale dnes sa mladým alebo novodobým konštruktérom nejak nechce rozmýšľať a vyriešiť niečo aj na analógovom počítači a naprogramovať to poriadne a úsporne a použiť staršie CPU je akosi pre nich neriešiteľné. Tieto prdítka, čo dnes produkujú vyletia akurát tak pár km nad Zem a už sa oháňajú že aké ohromné výsledky dosiahli.
Súčiastky do kozmu napríklad:
https://lnk.sk/goq8
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takže podľa Teba je v kabíne vákuum a zima?Tak to som teda netušil hmm
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boze moj to su ale neskutocne blbosti co pises.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su take super argumenty do diskusie...

Takych mam najradsej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

poviem to takto, ak by "Naozaj" niektora svetova velmoc chcela lietat na mesiac alebo mars, uz by to davno robila a kazdy by to pokladal za normalne.

Technologie neboli problem ani pred 50 rokmi, a nie su ani teraz.

Vec je niekde uplne inde, a to, kolko by sa dalo z toho rozpoctu "utopit" a o kolko sa da timeline natiahnut. Lebo ak mame 10 b $ na 1 rok, preco by sme nemohli mat viac. delivery je ale UPLNE ze vedlajsia.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nie všetci sú Slovensko a nie všetci sú ako H.šťák či Koč.er
U toho posledného ma desí, odkiaľ sa berie toľko informácií o toľkých nitkách jedného chlapa...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rockeffeler, Rothichld a spol.

To mas Globalnych Kocnerov..

Nebud naivny..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

poviem to takto, ak ide o terminy, platne, pokiaľ bude dostatok financií, v NASA priekazne este ani nevedia, kde vlastne Mars je.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

ak budú peniaze, tak sa ozve:"prepočítavam" ? :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ludia dodrbali Zem a teraz chcu aj Mars? Tak to teda nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Môžeš byť v pokoji...
Čo bude (alebo by malo byť) o 16 rokov je iba chyméra. Vývoj je už v súčasnosti tak hektický a stochastický, že sa dá aj napísať, že ľudstvo vyhynie v blízkom časovom horizonte. ;-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase iebovia vyiebu kopu penazi na zbytocne veci a to co treba nikto nechce financovat.

Curakov postrielat a iebnutych kvazi vedcov tiez, nemakas na skutocnom pokroku - CHOD DO PICE!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

2035 prejde prve auto ba-ke . maly krok pre ludstvo intergalakticky pocin a uspech pre slovacatkaa
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Si mi spravil deň... - škoda len, že ten rok 2035 je taaak ďaleko... ;-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

njn za penize v praze dum
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z urovne diskusnych prispevkov pod tymto clankom mam depresiu. Naozaj ubohe.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Uz 15 rokov posuvaju terminy... do zbrojenia idu miliardy cize vyhovorky tipu nie su peniaze a pod nie su na mieste... skoro 100 rokov vyvijaju rakety. 50 rokov udajne lietaju do vesmiru.

Chces mi povedat ze za taku dlhu dobu nedokazali poslat tony surovin a vybavy na mars alebo mesiac?

Jedine naco sa zmohli je trapna stanicka, ktora nevie ani geologicke vrty spravit. Nevie nic tazit. Uplne useless projekt pre ovce.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nasa stavia tony druzic a robi vyskum, z ktoreho nema ani fuka a tie informacie posuva zadarmo dalej celemu svetu.

Sukromne firmy by sa ti na to vysrali, lebo by z toho nebol zisk. Na co sa naopak zmohol sukromny sektor? Na par propagacnych letov do vesmiru 60rokov po tom, co sme pristali s primitivnou technikou na Mesiaci a posuvanie terminov nie je nic neobvykle. Na pristatie na Mesiac islo rocne 4,4% HDP USA.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hej napríklad meria velikostí ľadovcov v grónsku a množstvo CO2 na planete.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár