neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Starlink od SpaceX má mať viac ako 40 tisíc satelitov

Značky: StarlinkInternetpripojenieSpaceX

DSL.sk, 16.10.2019


Masívna konštelácia nízko letiacich satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu od SpaceX bude zrejme ešte výrazne väčšia ako ukazovali doterajšie informácie, keď SpaceX požiadala o povolenie na ďalších 30 tisíc satelitov.

Viaceré žiadosti na Medzinárodnú telekomunikačnú úniu pre ďalšie rozšírenie konštelácie Starlink podal americký telekomunikačný úrad FCC, upozornil SpaceNews.

SpaceX najskôr avizovala konfiguráciu so 4425 satelitmi v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty.

Neskôr svoje plány zmenila a 1600 satelitov na orbitálnej výške 1150 km vymenila za 1584 satelitov na orbitálnej výške 550 km, ktoré plánuje vypustiť ako prvé a majú tvoriť počiatočnú konfiguráciu. Celkový počet satelitov tejto konštelácie tak má dosiahnuť 4409.

Už skôr podala žiadosti aj na doplnenie ďalších až 7518 satelitov na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km, spolu tak mal počet satelitov dosiahnuť takmer 12 tisíc.

Súčasné žiadosti na ďalších 30 tisíc satelitov sú pre orbity medzi 328 až 580 km.

Už doterajšie plány SpaceX a dvoch podobných systémov ale s menším počtom satelitov vyvolali okrem iného kritiku astronómov, keď vysoký počet satelitov môže spôsobovať aj problémy astronomickým pozorovaniam.

Satelity Starlink majú antény typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania, pričom v minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps a najskôr latenciu 25 až 35 ms. Tá má byť vďaka satelitom na nižších orbitách oproti prvotným plánom aj na úrovni 15 ms.

SpaceX zatiaľ v máji vypustila pri jednom lete Falcon 9 zatiaľ 60 satelitov. Počet prípadných ďalších štartov tento rok zatiaľ defitinitívne nepotvrdila, budúci rok chce uskutočniť 24 štartov vynášajúcich satelity Starlink.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

A keby sa tie frekvencie proste uvolnili pre operatorov nebolo by to lacnejsie bez zbytocneho zasierania oblohy / obeznej drahy?
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

nie ... pokial 2x .. 3x nepride silna slnecna burka v priebehu 2..5 rokov ... potom uz ano ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento typ pripojenia asi nebudes bezne pouzivat v mestskych zastavbach s optickymi kablami.

Aj na (relativne vyspelom) Slovensku su stale oblasti, kde nie je ziadny signal, ktory ti da pouzitelny internet (aspon 1-2Mbit/s).

Ak vezmes do uvahy svet, su rozsiahle oblasti, kde signal mat nikdy nebudes, ani keby operatorom davali frekvencie aj s peniazmi. Vodne plochy typu moria/oceany, slabo obyvanie uzemia, puste, hory, ostrovy, zemske poly a dokonca aj husto obyvane oblasti, kde je internet nedostupny (Cina, Kuba len teraz oficialne povolila mat Wifi, ...). Potom mas oblast postihnutu nejakou katastrofou, kde ti je akakolvek pozemna infrastruktura k nicomu.

Existujuce GEO siete (ako ViaSat), maju velky ping (500ms), nutnost velkej presne orientovanej anteny, nemaju globalne pokrytie.

Existujuce MEO/LEO (ako Iridium) sice maju dobry ping, nemusis orientovat antenu aj maju globalne pokrytie ale rychlost dat sa pohybuje radovo v desiatkach KBit/s.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si myslíš, že totalitné režimy ako Čína povolia takýto internet bežným občanom? Jedine ak by išiel cez ich vládny firewall. Inak dovidenia a do basy.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aj v totalitnom rezime ako CSSR boli FM radia s posunutou stupnicou, zvuk bol na televiznych kanaloch o 1MHz posunuty, rusicky a kontroly na hraniciach - aby sa nedal pocuvat / pozerat / dovazat "zapad". Ale aj tak sa pozeral. To samozrejme neznamena, ze vsetci Cinania teraz budu mat phase-array anteny na strechach, ale svoju skupinu si urcite najde aj napriek represiam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jediné čo viem, mala stanica Hviezda tak silný signál na Východnej norme, že zabrala bežnéhu FM prijímaču aj 5 MHz ale vo Východnej norme. Západná norma na FM bola nerušená, tá sa práveže povinne "chytala" aby sa vedelo čo vysielajú. Takto to nariaďovali dôstojníci ako dozor v bunkroch pri Západnej hranici. Takže bežne si spojári muziku zo Západu posielali po pevných tel. linkách napr. aj do Brna a oni posielali napríklad Rakúske stanice a tak. Pre bežných vojačikov sa plombovali na rotách na bežných útvaroch televízory, aby si neladi ARD, ZDF a podobné stanice...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Diky.

Takze ked tam strelia 40k satelitov neplanuju konkurovat nasim operatorom? Napr. tym na 3.7Ghz?

Ktovie kolko ludi vie pokryt jeden satelit. Uz tu je vypocet ze satelity budu vzdialene od seba cca 135km.
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz len Boston dynamics dokonci poriadne roboty , tie vycisita vedcov, zacnu sa vyrabat same za cca 5-10 rokov , a Terminator fight AI vs ludia sa moze zacat ;))
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Dufam, ze ich ziadost neprejde. Toto je uz trochu moc.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Pri rovnikovom priemere 12756 kilometrov je povrch zemegule cca 510 milionov km2.
Satelity budu v priemernej vyske (328 az 580) teda cca 450km.
Povrch, po ktorom budu obiehat je v danej vyske cca 550 milionov km2.
Pri 30 tisic satelitoch, teda vychadza pre 1 satelit plocha 18 tisic kilometrov stvorcovych. Ak budu v stvorcovej mriezke, budu od seba vzajomne vzdialene cca 135 kilometrov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zabudol som, vysku treba pripocitat na oboch koncoch rovnika. Plocha je teda 585 mil km2. Jeden satelit ma plochu 19,5 tisic kilometrov, teda v stvorcovej strukture je vzdialenost skoro 140 kilometrov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď hej. Ale čo keď to isté napadne ďalších 30 firiem? Pochybujem, že by sa nejaká agentúra nedala relatívne lacno uplatiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie satelity na danych orbitach maju relativne kratku zivotnost, kvoli brzdeniu zbytkami atmosfery.
Ak to napadne 30 roznych firiem, nech ich tam vyvezu, ak bude zabezpeceny plan likvidacie satelitov.

Ak to nie je z komercneho hladiska uskutocnitelne, casom tam satelity nebudu.
Ak je z komercneho hladiska uskutocnitelne, aby na obeznych drahach malo satelity 30 roznych firiem, tak to je take obrovske mnozstvo penazi, ze v dnesnej dobe si neviem predstavit co by sa muselo vo svete udiat, aby k realizacii nedoslo. Ale tomu velmi neverim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezabudaj ze sa nebudu pohybovat v jednom plane a teda je tento vypocet bez presnej znalosti rozmiestnenia uplne irelevantny
Odpovedať Hodnotiť:
 

a foto vysmiata tvar velkeho Elona Muska ?? nic?
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je robene pre armadu, nie pre youtube na lodke alebo oslobodenie opic v cajne. elon alebo mark cukina, to su take osoby aby to dobre vyzeralo, su to pani a szmpaticky, tvare pokroku ale za nimi stoji nieco uplne ine. osobne mi to nevadi, rad si surfujem netom , prezeram popravy, rezanie hlav vrazdenie , masakre, porna a uchylaciny, a hlavne plnim databazy, uboha osamela bytost ako ja je vdacna za internet, chcem 5g aj 6g aj satelity aj AI aj zdebilnovanie ludi, fetom chlastom a festakmi, len tak dalej , cim viac gejov a lezieb a fetakov tym vacsie kese. a ps,,, najnechutnejsie zo vsetkeho su ozrani
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tfuj velebnosti...!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár