neprihlásený Nedeľa, 26. januára 2025, dnes má meniny Tamara
Pentium končí, nastupuje Core 2

Spoločnosť Intel dnes oficiálne predstavila nové desktopové a mobilné procesory Intel Core 2 Duo a Extreme postavené na novej Core mikroarchitektúre jadra známe pod kódovým označením Conroe a Merom. Po 13 rokoch tak dnes zároveň opúšťa Intel na desktopoch značku Pentium a ako jasne ukazujú testy publikované za posledné dva týždne, Conroe sa stáva novým najvýkonnejším desktopovým procesorom.

DSL.sk, 27.7.2006


Spoločnosť Intel dnes oficiálne predstavila nové desktopové a mobilné procesory Intel Core 2 známe doteraz pod kódovým označením Conroe a Merom, podľa mesta v Texase a archeologického náleziska v Izraeli.

Procesory sú postavené na novej Intel Core mikroarchitektúre jadra, ktorá nahradila predchádzajúcu NetBurst architektúru.

Všetky predstavené modely sú dvojjadrové, čím sa definitívne dvojjadrové procesory stávajú mainstreamovými.

Vyrábané sú 65 nm technologickým procesom. Conroe má 291 miliónov tranzistorov, u Meromu počet tranzistorov Intel zatiaľ neoznámil.

V prípade Pentia Intel predal prvý milión procesorov po približne roku. Podľa CEO spoločnosti Paula Otelliniho v prípade Core 2 môže byť prvý milión procesorov predaných za 7 týždňov.

Výkon

Intel u nových desktopových procesorov sľubuje o 40% vyšší výkon a zároveň o 40% nižšiu spotrebu a generované stratové teplo oproti predchádzajúcim Pentium D dvojjadrovým procesorom.

Testy nového procesora zverejnené za posledné dva týždne tieto čísla potvrdzujú, keď Conroe X6800 aj E6700 poskytujú výrazne vyšší výkon ako vlajková loď AMD Athlon 64 FX-62, ktorú dokonca často poráža aj E6600.

Merom má podľa Intelu priniesť o 20% vyšší výkon ako Intel Core procesory (Yonah jadro) pri zachovanej spotrebe, keď je zároveň prvým 64-bitovým mobilným procesorom od Intelu.

Intel Core mikroarchitektúra

Intel Core mikroarchitektúru vyvinul izraelský tím Intelu v Haife, ktorý vyvinul aj pokrokový mobilný Pentium M procesor. Nová architektúra vychádza z Pentium M a Yonahu a zároveň má niektoré prvky Pentium Pro architektúry.

Core má len 14-stupňovú pipeline oproti 31-stupňovej u Prescott verzie NetBurstu. Dokáže u jedného jadra vykonávať až štyri inštrukcie súčasne oproti trom u NetBurst, má prepojené L1 cache jadier a spoločnú L2 cache.

Optimalizovaná je na výkon na 1 Watt spotreby a multijadrovosť, keď výkon sa bude v budúcnosti zvyšovať najmä počtom jadier a nie zvyšovaním pracovnej frekvencie.

Core mikroarchitektúra podporuje technológie EM64T, Virtualization Technology, Execute Disable Bit, SSE4, Enhanced SpeedStep Technology, LaGrande a Active Management Technology.

Hyper-Threading technológia simulujúca operačnému systému dodatočné virtuálne procesory nie je v súčasnej verzii Intel Core mikroarchitektúry podporovaná.

Desktopový Conroe

V súlade s neoficiálnymi informáciami, ktoré sa objavovali už pred viac ako mesiacom, Intel predstavil celkovo 5 modelov Conroe procesora, Intel Core 2 Duo E6300, E6400, E6600, E6700 a Intel Core 2 Extreme X6800. Všetky majú 1,066 MHz FSB, líšia sa taktom a veľkosťou zdielanej L2 cache pamäte.

Takty jednotlivých modelov E6300 až E6700 sú 1.86 GHz, 2.13, 2.40 a 2.67 GHz a 2.93 GHz pre X6800. E6300 a E6400 majú L2 cache o veľkosti 2 MB, ostatné modely o veľkosti 4 MB. E6x00 modely majú udávanú TDP iba 65 W, X6800 75 W.

Jediným rozdielom medzi extrémnou verziou a bežnými verziami tak je po prvýkrát u Extreme Edition procesorov iba taktovacia frekvencia. Na koniec roka pripravovaný X6900 by ale podľa zatiaľ neoficiálnych informácií mal mať už vyššiu 1,333 MHz FSB.

Cena X6800 pri odbere 1,000 kusov je 999 dolárov, 530 dolárov za E6700, 316 za E6600, 224 za E6400 a 183 dolárov za E6300 Conroe procesor.

Conroe procesory sú určené pre socket LGA775. Intel oficiálne v tlačovej správe uvádza ako s Conroe kompatibilné čipsety Intel 975X, 965, 945 Express.

Nie všetky dosky s týmito čipsetmi ale Conroe podporujú, vyžadovaný je VRM (voltage regulator module) verzie 11, ktorým disponujú len novšie dosky. Aj u týchto je ale potrebný väčšinou upgrade BIOSu.

X6800 by mal byť dostupný v podobe PC zostáv oddnes, ostatné modely by sa mali objaviť v prvých augustových dňoch.

Mobilný Merom

Intel zároveň predstavil aj mobilné varianty Intel Core 2 Duo známe pod kódovým označením Merom.

Merom disponuje oproti desktovým verziám tromi technológiami určenými na šetrenie spotreby, Dynamic Power Coordination, Dynamic Bus Parking a Deeper Sleep with Dynamic Cache Sizing. Tieto umožňujú šetriť spotrebu nezávislým power manažmentom oboch jadier, šetrením spotreby zbernice a čipsetu a šetrením vypínaním časti cache pamäte.

Uvedených bude 5 modelov, T5500, T5600, T7200, T7400 a T7600. Všetky modely majú 667 MHz FSB, T5500 a T5600 modely 2 MB L2 cache, ostatné modely 4 MB L2 cache.

Pracovné frekvencie jednotlivých modelov sú postupne 1.66 GHz, 1.83, 2.00, 2.16 a 2.33 GHz. Prvé notebooky s procesorom Merom sa majú objaviť ku koncu augusta, ceny jednotlivých modelov zatiaľ neboli spresnené.

Zníženie cien Pentií

Intel zároveň oddnes znížil ceny niektorých existujúcich Pentium procesorov.

Ceny niektorých Pentium D 9xx procesorov boli znížené o 18 až 40%, Pentium D 820 o 37%.

Niektoré Pentium 4 5x1 a 6x1 procesory sú oddnes lacnejšie o 8 až 61%.

Celeron D procesory zlacneli o 8 až 19%.


      Zdieľaj na Twitteri


Kedy si plánujete upgradnúť/zaobstarať PC alebo notebook s dvoj alebo viacjadrovým procesorom? (hlasov: 505)

Už mám      12%
Do mesiaca      9%
Do 3 mesiacov      8%
Do konca roka      12%
V prvom polroku 2007      17%
Zatiaľ neplánujem      42%


Najnovšie články:

Linuxové jadro pridalo podporu pre Windows Copilot kláves
Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov


Diskusia:
                               
 

Zaujimave. Pentium je out!!! Ale aj tak som zastanco AMD. Moj nazor a nech mio ho nikto neberie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ti ho beriem,povedz,preco si stale este zastavcom AMD? LEbo si vyrastal na ich pos*** durone?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyrastal na durone? :D omg to mas kolko 10rokov? =D
ja som vyrastal na inteli ale aj tak mam radesj AMD
Odpovedať Hodnotiť:
 

to poznas. ty mladi uz nevedia co to je hrat hry a tvorit hudbu vo fasttrackerovi na 66mhz intel procesore ;) (rok 1996)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jj, kde su tie casy ked som bol king s 286kou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som zas zastanca Intelu ! VZDY som bol. Kupoval som ho aj ked mal o 5% slabsi vykon, a teraz ma tesi ze AMD rozniesol na kopytach ! Teda AMD je len pre tych co nemaju na kvalitu od intelu !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, bracho. Ja mam Core Duo a som velmi spokojny.
Napr v 3D vykone moj stary celeron 2.4 porazil Athlon 3000+. AMD su sracky!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem, teraz mam AMD Athlon 2,4GHz(v realy 2GHz) a nemozem si stazovat, vsetko fici ako ma.. a ak budem chciet rychlejsi tak uz dvojprocesorovy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to zlatý moj, to asi nevieš čo hovoríš, že tvoj starý Celeron 2.4 či 2.6 Ghz porazil AMD 3000+ to sa ti asi muselo snívať, lebo ja mám doma Celerona 2.4 Ghz a je to poriadny šmejd, iba on mi brzdí výkon mojej bedne, Athlon by ho položil do vrecka, možno sú tie nové dual core výkonnejšie ako Athlony ale starý intel sa nikdy nevyrovnal Athlonu. Len tak si si mal skúsiť 3D Mark 2004 na Celerone tak hneď by ťa prešiel smiech.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No A? Ved kto hovori, ze 286 nebol intel? Pasivne chladenie, absolutne bez chladica, procesor letovany na doske, to bolo! To nemohlo byt nekompatibilne.
Ale inak core a core2 je trooosku rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj prvy comp bol uz 80286 s 16Mhz :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ti ho beriem,povedz,preco si stale este zastavcom AMD? LEbo si vyrastal na ich pos*** durone?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nahodou duron bol super procesor. Celerony sa na neho nechytali vobec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja už som ti ho čmajzol. Si si nevšimol? ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a uz to zacalo :) teraz sa tu strhne bitka ze kto je a kedy bol lepsi. ako je mi to jedno ale slovo AMD pocujem radsej
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je jedno, kto co pocuje radsej. ja sa radsej pozeram na fakty ako na to, co sa komu kedy pacilo. toto vsetko bola minulost, teraz mozem objektivne povedat, ze conroe je najlepsie co na desktope dostat. dokedy to tak bude, to neviem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som počul AMD radšej, kým existoval Wintel, t.j. zmluvne vyhradené prepojenie Microsoft-Intel. Ale teraz, keď už sa do toho Microsoft toľko nemieša a jeho miesto preberá Apple, a navyše, keď teraz Microsoft uzavrel niekoľko zmlúv s AMD... Už slovo AMD nepočujem radšej :)(
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam tiez radsej AMD, ale to je v podstate fuk, ale tento boj aspon priniesie celkove znizenie cien, z coho budu profitovat najma koncovy zakaznici =)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doteraz som si myslel, že ste na baby, prípadne na chlapcov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doteraz som si myslel, že ste na baby, prípadne na chlapcov!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak už len v tomto musím určite súhlasiť...dpč duron bol predsa ovela vykonnejší než .... celeron
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa ma raz vtipne spytal kamos "co mas v robote: pocitac, alebo celeron?" :) Nastastie to uz nieje ta druha moznost. Mna akurat vzdy zmietlo ze sa to vola celeron od P2 az do P4 jadra, clovek sa v tom proste nevyznal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi preto ze to malo stale ten isty vykon :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

kždý nech sa rozhodne ako chce ale na Intel je väčšia podpora..poznáte the movies hru? aká vec vám naskočí pri spustení? intel extreme ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mal som duron a teraz mam pentium 4, no duron mi lepsie slapal.chcel som kupit AMD ale teraz ked pozeram na ten CORE 2 no neviem.. nemohli to vydat az buduci rok bz som si kupil AMD

Odpovedať Hodnotiť:
 

neponahlaj sa, pockaj ked mozes ;-), nechaj nech sa niekto iny presvedci o jeho kvalite
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pockaj si chvilu, odladia sa procesory, chipsety, klesnu ceny..
Odpovedať Hodnotiť:
 

raz mozno ale urcite nikdy AMD
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD...nikdyyyyyyyyyyyy !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem bohu za AMD aj Intel, cim viac sa oni budu zrat tym lacnejsie a lepsie CPU budeme mat. A je mi uplne jedno ci to bude AMD or Intel
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak neviem co tu vsetci trikuju ja osobne mam radsej amd lebo doteraz malo lepsie procaky ako intel a boli aj lacnejsie. lenze amd sa v poslednej dobe zacalo vytahovat a uz boli ceny skoro rovnake ako pri inteli. myslim si ze je uplne dobre ze je conroe teraz amd zrazi ceny intel tiez znizil neviem o com sa ece bavit. pred dvoma rokmi som kupil 2500+barton za nieco okolo 3.5k a bol to velmi vyborny procak teraz stali tie ich x2 nad 7k. konecne to zlacnelo a mozme byt vsetci radi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spravny nazor-uplny suhlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ostavam verny svojej P4...AMD mi nejak nesadlo, bolo dost lenive
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam tiez P4 - HT. AMD som nikdy nemal, a je mi to jedno...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na desktope AMD,na notebooku Intel...som spokojny s oboma.Ale ako tak pozeram asi aj do desktopu pojde Intel...pokial teda AMD nevyda nieco nove cim ich prekona(no budu musiet)
Odpovedať Hodnotiť:
 

konecne intelaci porobili nieco s teplotami bo tie ich box chladice hucali jak lietadlo a teplota bola aj tak vysoka.
Nechapem ako sa moze predavat Intel Celeron D Box ... ved to je nenormalne ako to huci ani reklamovat sa to neda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim nejaku dobru dusu nech mi sem da link na motherboard ktory spapa Conroe a k tomu bude schopny vyuzit 1066 MHZ RAMiek. Ako hladam vidim maximalne 800 mhz MB. A aby sa to dalo zohnat na Slovensku :]
Odpovedať Hodnotiť:
 

smiem vediet naco ti budu 1066MHz ramky? Kvalitne Corsair 800MHz 2x1024 MB ta vydu na 8 500 SK a to by ti mohlo stacit. 1066MHz ramky su podstatne drahsie a narast vo vykone je zanedbatelny. Ale ak mas vela penazi, preco ich radsej neinvestovat do CPU a GPU... Ci sa len potrebujes pochvalit, aha ja mam 1066 MHz a nikto okolo nie?
Ohladom tej dosky: pozri Asus P5W DH Deluxe http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=11&l3=248&model=1198&modelmenu=1
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak som chcel vediet lebo ako som pozeral tie dosky ziadna to neumoznovala tak som chcel zistit ci taka doska je
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hocijaka s chipsetom 755X od intelu, napr. Intel M. al. Asus P4W(D) al. pockat na dosky s i965 Broakdale
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dosku na 1066 MHz DDR2 ani nenajdes! tie RAMky su hlavne na to aby si mal na 800MHz lepsie casovanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam AMD 2600+ a este stiha ale ani intel nieje shit, lenze drahsi bol vzdy, nech sa len natahuju kto bude lacnejsi :-S
Odpovedať Hodnotiť:
 

znacka nic neroby.Intel ci AMD?potstatny je vykon za primeranu cenu.A pravdou je ze AMD a intel budu este dlhymy supermi medzi sebou.to umoznuje rychlejsi vyvoj a pokles cien len.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je aj tak najlepsi-za tu cenu je aj odpovedajuca kvalita a vykon.Ja s nim nema problema.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je super ale taký nabitý procesor je potrebné aj niekde využívať ...Súčasné aplikácie zvláda aj môj 3.4 GHz pentium s HT. A na hry je potrebná dobrá grafická karta, takže tie nové INTEL procesory sú len pretekmi technológii...Ten kto robí grafické veci tak to určite využije, ale drvivá väčšina používateľov sa uspokojí s lacnejšími jednojadrovými procesormi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby INTEL sa tak nezahrieval a nemusel chladič tak hučat, tak možno aj ten Intel....No ale teraz je AMD omnoho lepšie..... Ja viem, najde sa blbec, ktorý mi poradí iné chladenie, ale....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musime na to s mierom. Je jedno, kto momentalne vedie. Hlavne je, ze sa jeden a napokon aj druhy raz na tu hranicu dostane. Ako narodnosti na mesiac. Je to len otazka casu. Ja mam intel a nie je podporovany len pre "obycajnu" hru ako je The Movies. Vezmi si napriklad hry od NC Soft, tie uz su narocne jak na GPU tak aj na CPU a to asi v najvacsiej miere okrem zpoplatnovanemu hraniu. Nemozu predsa napisat: "Runs Best on AMD" to sa im ani nerymuje. Ale konkurencia musi byt, nechcem aby intel AMD krvilacne zakopal, napokon to sa aj tak nikdy nestane. Ale tych 32 jadier do konca desatrocia to bude zabijak. AMD RULEZ ! 4CORE - 2007
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyrastal som na Iteli ale AMD mi je o veeela symatickejsi... intel vzdy prinesie nejake "prevratne" novinky ako HT, pricom sa zisti za 3 mesiace, ze to je total ***** + nic to nepodporuje... ale aj tak v podstate to je jedno, ja mam stary Amd 2000+ boxovany asi z 0.7-1cm syrokym vetrakom a krasne mi to uchladi a nemusim mat 500 g ! vetrak na doske + AMD procaky su lacnejsie a neviem kto tu rozpraval ze INTEL je kvalitnejsi ... heh ?! jasne, a ako mi to chces dokazat, to akoze porovnajvaj ze Toyota je kvalitnejsia ako Lexus ... ?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzdy sa pousmejem ked sa kamosov pytam... aky mas pocitac ? a jeden: ja mam pentium tri, druhy, ma pentium styri... hlavne je, ze nevedia ani kolko MHz/GHz ma ich procak
ja mam Athlon 2,4GHz, 1GB RAM, 512MB GeForce.... a staci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia, netusite, na com som vyrastal ja : Sinclair ZX Spectrum + ... to bola masina ! 3,5 Mhz, 64 kB operacky.. citalo sa polhodinu z audio pasky... to boli casy ! Potom bolo 486 DX2 16 MHz a na TURBO 33 MHz.. To bol rok 93-94 a ta kraxna stala 83 tisíc.. Potom Pentium 166.. a teraz P4 Prescott 2,666 GHz...takze zostanem verny Intelu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam vse na pekaci ... mam P4 3.2 64bit dual core 800fsb lga 775 ... ide mi na nom vse a aj v blizkej buducnosti pojde ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

momentakne sa nestaram kto je best, pockam si na 10 petaflopove PDA a kto to bude ponukat prvy, tak ten je najlepsi . . . :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ho predavam za 10min chces ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

joj..ja neviem..sa asi kupuje podla peňaženky..a na nete..poprečitovať recenzie..čo kúpiť...mam AMD3000+..a som spokojný..asus A8V deluxe dosku..ale teraz by som šiel do Conroe..čiže Intelu...ale kto chce ušetriť..kludne AMD3500+...a dosku daku dobrú..dostane dnes za polovičnú cenu čo som ja pred rokom..kupil..a fachčiť mu to bude bez problemov..neoplatí sa všetko najlacnejšie..ale také čo je na ústupe..ešte hej...keď nie sú žožóó..ky...za 12litrov..sa dá pc poskladať..cool--noo..pre dakoho...ja viem pre dakoho je to na procak len -:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto si spomenie na Commodore C64 + kazeťák,neskôr disketovka?To boli začiatky:-)
A včulek P4 a v pohode vyhovuje..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Commodore. Ja si pamatam na didaktik, Amiga1200, to boli MHz vykony cpu. Malo to vlastne vobec nejaky? XD 1MHz
Odpovedať Hodnotiť:
 

1MHZ ??? skor par HZ :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

7MHz a vyssie XD co to mohlo byt ked dnes uz budu asi aj 7GHz XD
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co keby sme si vsetci kupili via procaky? najlepsie integrovane na doskach - take ake predava shark comp. =]
Odpovedať Hodnotiť:
 

to jo, pustis na tom mp3 a vykon v tahu... :))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak skus mplayer, via ma na njektorych cipsetoch dokonca aj nejaky mpeg2 hw dekompresor
pokial ja vjem tak na trapnej C3 800Mhz mi player berie okolo 4% cputime

Odpovedať Hodnotiť:
 

s tym suhlasim, Procesory VIA a najma C7 su najlepšou volbou pri kodovani a dekodovani videa, idealne na videohovory a konferencie, aspon v tomto ohlade sa na ne nedotahuju ani vlajkove FX-ka od AMD a rovnako ani Intelacke CPU (česť výnimkam, Conroe :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celeron sa nedá nazvať procesor !!! je to hovno ako aj pentium !!! AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMAMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celeron sa nedá nazvať procesor !!! je to hovno ako aj pentium !!! AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMAMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD AMD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár