neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Podľa čerstvého nositeľa Nobelovej ceny na exoplanéty nepremigrujeme

Značky: veda a výskumvesmír

DSL.sk, 10.10.2019


Vyhlásenia, že by sme v prípade keď život nebude možný na Zemi odišli na exoplanétu, sú bláznivé a ľudstvo na planétu mimo slnečnej sústavy nepremigruje.

Myslí si to Michel Mayor, ktorý dostane tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku práve za objav prvej exoplanéty obiehajúcej hviezdu typu Slnka. Mayor to uviedol pre agentúru AFP.

Dôvodom je samozrejme vzdialenosť. Na najbližšie exoplanéty by sme totiž pomocou súčasných možností cestovali milióny dní.

Ďalšou možnosťou je osídlenie niektorej planéty v slnečnej sústave, žiadna planéta ani mesiac tu ale nemajú ideálne podmienky pre pozemský život. Najpodobnejšie podmienky sú samozrejme na Marse a napríklad Elon Musk predkladá víziu intenzívneho kolonizovania Marsu.

Mayor spolu s Didierom Quelozom v roku 1995 objavil planétu 51 Pegasi b nachádzajúcu sa v súhvezdí Pegas 50 svetelných rokov od nás. Planéta je porovnateľného typu ako Jupiter.

Dvojica ju objavila metódou detekovania malého Dopplerovho posunu vo farbe svetla hviezdy kvôli pohybu tejto hviezdy spôsobenému gravitáciou planéty. Použila na to spektrograf ELODIE a išlo o prvú detekciu planéty touto metódou, ktorá bola následne použitá na detekciu mnohých exoplanét.

Planéta ale nebola prvou objavenou planétou, už v roku 1992 bola potvrdene objavená dvojica planét obiehajúca pulzar pomocou metódy merania zmien v signále pulzaru. V roku 1991 bola potvrdená aj detekcia objektu, u ktorého ale nebolo potvrdené či ide o masívnu planétu alebo malú hviezdu.

V súčasnosti je už potvrdených viac ako 4 tisíc exoplanét, o detekciu väčšiny z nich sa postaral už v súčasnosti nefunkčný Keplerov vesmírny teleskop. Ten detekoval planéty na základe detekcie zníženia intenzity hviezdy kvôli preletu planéty pred hviezdou z pohľadu teleskopu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

to je ako keby clovek s bananovym listom v ruke stojaci na pobrezi povedal, ze ludstvo sa nikdy nikam nepoplavi..
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

analogia asi nebude tvoja silna stranka
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Ak si na ostrove, kde mas k dispozicii iba bananovniky a dalekohlad, je to celkom realisticky pohlad.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Jasné, načo by sa plavil, keď môže letieť. Zabudol si napísať, že ten človek má letisko a lietadlo. Banánový list má na ovievanie sa a aj preto, lebo má neďaleko banánovú plantáž, ktorú mu ešte nenapadla pleseň.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Alebo krásna analógia: nič ťažšie ako vzduch predsa nemôže lietať - to je logika a základ fyziky.
A vida, stačí len použiť iný prístup a zrazu to ide...
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

ty logik, ako potom lietajú vtáci? vlastne ukáž tvora, ktorý lieta na základe fyzikálneho javu - nižšej hustoty ako má vzduch?
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Správna podoba slovesa je detegovať (porov. Slovník cudzích slov na webovej stránke nášho ústavu slovniky.korpus.savba.sk). Pravopisný rozdiel podstatného mena detekcia a slovesa detegovať súvisí s tým, že nie sú utvorené z rovnakého odvodzovacieho základu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov absorpcia – absorbovať, transkripcia – transkribovať, reakcia – reagovať, funkcia – fungovať.

Príčastie utvorené zo slovesa detegovať má podobu detegovaný alebo detektovaný (nie detekovaný), napr. detegovaný vírus.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

slovnik.juls.savba.sk
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

"When a distinguished but elderly scientist states that something is possible, he is almost certainly right. When he states that something is impossible, he is very probably wrong." (A. C. Clarke)

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

s dnesnym konceptom pohonu nie, muselo by prist nieco radikalne odlisne, nie primitivne spalovavanie paliva chemickymi (ci aj fyzikalnymi) reakciami a vypustajuc splodiny a bohapusto primitivne vyuzivajuc zakon akcia/reakcie a krvopotne sa predrat kazdym bodom priestoru medzi bodmi A a B
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Myslím, že to nebolo o tomto, to je dávno jasné, že to takto nepôjde. Ale ten Clarkov výrok na toto krásne hodí. My proste nemáme ani tušenia, čo tu bude o 50-100 rokov, nieto o 10000, ak sa teda sami nevykántrime...
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Kto nemá ani tušenia, nemá sa proste priekazne čo vizionárom pliesť do diskusie!
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Podla mna aj s obyc pohonom to nie je nerealne. Netreba tam posielat cloveka, staci jeho dna a nejake sikovne roboty. Potom takyto naklad moze vazit miligramy, alebo mikrogramy a kludne tam moze cestovat aj sto rokov. Inak cestovat takmer rychlostou svetla vieme aj teraz, akurat ta hmotnost je problem (urychlovac castic).
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

takú háveď ako človek a jeho roboty treba radšej držať na vodítku čo najďalej od vesmíru
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Jednoznacne to chce nepravdepodobnostny pohon.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A základným princípom fungovania nepravdepodobnostného pohonu je, že jednoznačne priekazne nikto nič negarantuje.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

To ludom dlho nevydrzi, Elon spravil len trosku lacnejsie lety do vesmiru a uz sa vsetci seru na Mars. Pockaj ked lety budu este lacnejsie a fuzia bude vymakana.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O 10 000 rokov? Ved to je sialenstvo! Gretka nam jasne povedala, ze vsetci umrieme, ekosystemy kolabuju, prave sme v stave masoveho vyhynutia druhov. Tak akych 10 000 rokov? Chod na reedukaciu do Svedska, nech ta naucia separovat odpad, dychat CO2 a vylucovat O2. Inak tych 10 000 rokov si mozes strcit za klobuk, ktory aj tak nenosis, lebo tato fraza je obsolentna.
Inak koncept mini-atomovych bomb pre pohon vo vakuu nevyzera zle.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jj, ten jeho výrok je zhruba na úrovni Billovho o 640kB RAMky
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

navyše, aj s “dnešnou” technológiou by sme sa vedeli dopraviť do inej slnečnej sústavy, akurát ekonomicky by to stálo asi niekoľkoročnú produkciu celej zeme. Vyrobili sme už niekoľko atómov antihmoty, ktorá uskladňuje enormné množstvo energie v malom balení a je vysoko reaktívne, tj. ideálne na medzihviezdny pohon. Problém je, že jednak nie je jednoducho skladovateľné (jednoduchšie je to vo vesmíre, ale aj tak), nevyrábali sme nikdy masovo antihmotu a veľa vývoja by muselo ísť aj do výroby antihmoty, aj do výroby “lode”, ideálne by ich bolo vyrobiť vo vesmíre, výroba antihmoty je energeticky extrémne náročná (hovorme o tom, že by sme potrebovali elektriny, čo vyrobí celé ľudstvo za niekoľko rokov) a zatiaľ sme na výrobu niekoľkých atómov potrebovali obrovský urýchľovač častíc za miliardy. Ak by sme však vedeli, že našej slnečnej sústave ostáva možno posledných 100 rokov, pravdepodobne by sme to dokázali. Vzhľadom však na to, že to nepotrebujeme, nikto do toho neinvestuje bilióny dolárov
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mayor je Magor. Sice pevnymi ani kvapalnymi palivami sa nedostaneme do sustavy dalsej hviezdy, ale to hovorime o pohonoch, ktore su na uplnom zaciatku raketoveho veku. Ten May(g)or nemoze tusit aky pohon bude k dispozicii o 50-100 rokov (teda 2-3 nasobok casu, pocas ktoreho sme vyvinuli dnesne raketove technologie).

Nemam rad tychto nobelkarov. Sice prisli s niecim vynimocnym ale o buducich raketovych pohonoch o tom vie asi tolko ako ja. Nech sa venuje exoplanetam a nie predpovedaniu buducnosti.
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Ide o to, či dokážeme "prekonať" rýchlosť svetla prostredníctvom výskumu kvánt(alebo inak). Zatiaľ je to scifi, a ak to aj v budúcnosti dokážeme, neviem či nebudú na stole naliehavejšie problémy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

..tie naliehavejšie problémy (by) sa dali velmi rýchlo, (a lahko) poriešit
(resp., II.jugoslovianska, federatívna armáda (yložená najma z srbov, po´bratských, srbských jednotiek..) ich riešila svojho času velmi efektívne, - (až do času) kedy ju tiež nevzradili, nepodrazili jej snahy, o..
..proste, keby ju vtedy opat nezradil (už vtedy pro-islamský, pro-musulmanský NEGRO-Západ.. :/ :/(
(ktorý už vtedy, nedávno, tam potreboval lifrovat, a spravit násilnú, kus stealth inváziu 100-tisíc NEGRO-muslimských hrdlorezov, a násilne odtrhnút, OBSADIT kus územia Srbska.. a spravit z neho obsadené, okupované územie obsadené, okupované turko-tatármi, /NEGRO-islamistami, NEGRO-gang-rapistami, a muslimskými teroristami, a NEGRO-islamskými znásilnovačmi.. a muslimami- -podrezávačmi..)

(..ale aj zopár osob z cz-sk, z čsfr (česko~slovenska|), napr. *Láhev Flaška*..
(Flaška Láhev)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"50-100 rokov (teda 2-3 nasobok casu, pocas ktoreho sme vyvinuli dnesne raketove technologie)"

HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?

takze cela dnesna filozofia pohybu vo vesmire (spalovacie motory na baze chemickych reakcii a vypustajuc za sebou desiatky ton splodin vyuzivajuc princip akcie/reakcie) je stara (alebo znama) iba 30 rokov?

UZ PRAKTICKA REALIZACIA tu bola pred 80 rokmi, volalo sa to nemecke strely kratkeho doletu V1 a V2
TEORETICKY o tom snival uz julius verne
PRINCIPIALNE striktne vedecky popisane na prelome stredoveku a novoveku
INTUITIVNE chapane v staroveku
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Myslim, ze o kus skor to bolo... Vypada to na 16 az 18 storocie. Mozno niekto uz davnejse pustal nejake tie raketky... https://dopice.sk/nxm
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cina sa hrala s ohnostrojom(pusny prach) v 9. storoci...to tiez je nejaka amaterska raketa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pokial neprejdes cez hypoteticku cerviu dieru, nepojdes warpom alebo kvantovo/skokovo nepretunelujes na nadsvetelnu rychlost (jedna vacsia teoreticka predstava ako druha), tak stovky/tisice svetelynch rokov vzdialene oblasti kde prides za jednu dekadu, ostanu navzdy iba sen a je uplne u prdele ci budes mat raketu z roku 2100, pokial bude mat pohon na principe akom som opisal tak, bude bude musiet mat milion km^3 paliva (100 km kocka) a aj tak tam skor neprides ako dovoluje rychlost svetla, alebo sa tam poleti miliardy rokov, alebo tam rychlotou 1/4-1/2-2/3-3/4c a petawatmi vykonu katapultujes 1 gramovu prditkovu sondu

fyzika je svina
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

To ešte veľmi preceňuješ chemický pohon. Minule som rozmýšľal, akú veľkú raketu (dnešná špičková technológia) by bolo treba, aby si urýchlil jednu tonu užitočného nákladu na 600 km/s. Je to rádovo viac, než je hmotnosť viditeľného vesmíru...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no to si musel blbo pocitat
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

On rozmýšľal, nie počítal!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru nie, som si tým úplne istý. Ciolkovského rovnica je exponenciálna sviňa a bežný človek (vrátane ITčkára) nemá intuitívnu predstavu, ako rýchlo rastie.

v = v_eff * ln (m_init / m_final) => m_init = m_final * exp(v / v_eff)

Typický špecifický impulz raketového motora je asi v_eff = 4 km/s, maximálne možno 4,5. Rátajme 4. Potrebná hmotnosť rastie exponenciálne s finálnou rýchlosťou (v = v_eff * exp(m_init / m_final). Pre m_final = 1000 kg a v = 600 km/s dostaneš 1.4e68 kg, teda omnoho rádov viac, než je hmotnosť vesmíru:

https://dopice.sk/nxp

Inak z chemických väzieb sa dá vytĺcť najviac možno 7 km/s s použitím berýlia, ktoré je drahé a má kopu iných problémov. Toto nie je cesta.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Velmi dobra uvaha, ono to asi nebude nahoda ze to tak je, lebo predstav si ze by idioti co pozeraju futbalik a piju pivinko zrazu mali moznost cestovat po vesmire, a chciet drancovat dalsiu a dalsiu planetu .. no nedrblo by Ta ? ... Nas problem je hlavne ten ze sme na strasne nizkom stupni vyvoja, a podstata nazho spolocenskeho zriadenia je typycky paraziticka, takze ak vo vesmire nejaky inteligentny zivot od nas existuje tento fakt su urcite dobre uvedomuje, alebo podla privrzencov teorie inteligentneho dizajnu sa s debilnou civilizaciou aj pocita, coho dosledkom je aj ten fakt nad ktorym si sa aj matematicky zamyslal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre porovnanie tvoja kocka (ak by bola z typického paliva RP-1) by zvládla jednu tonu urýchliť iba na sotva 172 km/s...

https://dopice.sk/nxq

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

bezna energeticka hustota (uvolnena chemickym spalovanim/rozkladom/oxidaciou) fosilnych paliv je 25-45 MJ/kg, alebo 20-40 MJ/dm^3

1 tona na 600 km/s = 1000 kg na 600000 m/s a na to je potrebna kineticka energia 0,5 * 1000 * 6000000^2 = 180000000000000 J = cca 5-6 milionov kg kvalitnej nafty (ci ineho fosilneho paliva) = cca 5-6 tisic ton


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

samozrejme zakladna vec je, ze sprvu si to vsetko vezieme so sebou a treba urychlovat nielen tu 1 tonu uzitocneho nakladu, ale aj tych 5-6 tisic ton paliva (+ hmotnsot rakety), takze by sme museli pocitat s tymi 5-6 tisic tonami a z toho vypocitat potrebne mnozstov paliva, co by vyslo nejake hausnumero triliarda ton paliva, ktore zasa musime urychlovat so sebou atd atd atd ....
az by sme v dokocnom dosledku prisli na to, ze aj na urychlesnie 1 kg na 1 m/s potrebuejem NEKONECNE MNOZSTVO PALIVA, co je samozrejme sprostost

kontinualne sa palivo mina/spaluje a hmotnost klesa kontinualne/spojito cisto teoreticky az ku uzitocnej hmotnosti nakladu (+ hmotnost rakety)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Veď to je Ciolkovského rovnica, za mojich čias prvý ročník matfyzáckej mechaniky, ale nemyslím, že sa na tom niečo zmenilo. Aj wikipedia to má pekne vysvetlené a presne to sedí s tým, čo píšeš (okrem toho záveru, konverguje to k e, nie k nekonečnu). Ale naozaj to dáva hentaké šialené výsledky, raketová fyzika je proste taká.

Cez energie to rátať nejde -- väčšina skončí ako neužitočná kinetická energia spalín, nie nákladu. Dokonca aj keby mala raketa 100% termodynamickú účinnosť, celková účinnosť (pomer kinetickej energie nákladu a chemickej energie v palive) je mizerná. Pre Saturn V to vychádzajú nejaké jednotky percent, pre vyššie rýchlosti je to ešte horšie.

A ešte si zabudol na to, že chemické palivá síce majú okolo 40 MJ/kg, ale to je hodnota použiteľná na Zemi, kde máš kyslík zadarmo. V rakete to neplatí, na 1 kg RP-1 treba pridať ešte 2.77 kg kyslíka, takže reálna hodnota pre RP-1+LOX je iba asi 13 MJ/kg...

No proste celé zle, mali by sme začať skúmať a vyvíjať niečo fundamentálne lepšie.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

jo je to mozne ze je to o nejaky jeden rad horsie, hento bola cista teoria o vyuzitelnosti energie, realita bude menej ruzova (aj ucinnost parneho stroja je iba 8%)

ale ta tona na 600 km/s a je potrebneho tolko paliva ako hmotnost celeho vesmiru - je aj tak myslim blbost
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hoci si to odsimuluj, alebo sa pokojne opýtaj na Quore, tam sa niekto určite nájde.

Koniec-koncov mne je jedno, či tomu veríš, alebo nie, hodil som to sem pre všeobecný záujem a garantujem, že to je dobre. Chemickým pohonom to k iným hviezdam potrvá desaťtisíce rokov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podla mna ma pravdu, pisal, ze tam nepremigrujeme. Nie ze tam nedoletime. Preletiet okolo mozeme s nejakou mini plachetnickou, ktora bude urychlovana nesmiernym mnozstvom energie z velmi zaostrenych laserov. Energia klesa so stvorom vzdialenosti. Tato plachetnicka dokaze casom zrychlit na slusnu rychlost, ale zdaleka nie na rychlost svetla. Avsak z tejto rychlosti ju uz nebude mat co spomalit. Aj navadzanie bude komplikovane a s velkou pravdepodobnostou planetu minie o niekolko miliard km, ak skor nestratime kontakt lasermi. Tato plachetnicka ju odfoti len ako bodku. Obycajny raketovy motor bol na papieri uz dlho, princip reaktivneho pohonu znamy minimalne 120 rokov pred nasim letopoctom (reakčná guľa Herona Alexandrijského)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

...pokracovanie. Ine ani principialne technologie, ktore by nam dovolili urychlit nejaku velku reketu (pre migraciu), a nasledne spomalit nemame ani na papieri (okrem sci-fi knih). Na warp pohon zabudni, je to len teoreticky pohon, ktory by potreboval vacsiu energiu aku si vies predstavit (slnko je v porovnani len vypalena gobikova bateria). Takze ze nemas rad ludi, ktori vedia uvazovat triezvo, je tvoj problem. Aj ja by som rad snival o tom ako sa krasne cestuje z planety na planetu, ale zial je to len sen. Ak by sme boli aj schopni v buducnosti vymysliet nieco o com doteraz nemame ani sajnu, v provm rade by sme potrebovali zacat riesti problemy nasej planety, lebo zial skor tu vykapeme, ako take nieco niekto objavy.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Elon Musk: "Hold my beer."
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Mnohi by Elonovi podrzali nie len pivo ;)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Bez dôkazu myslenia nemá myslenie s vedeckosťou priekazne nič spoločné!
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ja som Dr. Bakare Tunde, bratranec nigérijského astronauta, major Air Abacha Tunde. Keď bol v roku 1979 tajným letom do vesmírnej stanice Salyut 6, bol prvým Afričanom vo vesmíre. V roku 1989 bol na neskôr sovietskom vesmírnom lete, Sojuzovi T-16Z, do tajnej sovietskej vesmírnej stanice Salyut 8T. v roku 1990, keď bol Sovietsky zväz rozpustený. Jeho ďalší členovia sovietskej posádky sa vrátili na Zem na Sojuz T-16Z, ale jeho miesto zaujal spiatočný náklad. Odvtedy sa vyskytli príležitostné zásobovacie lety, ktoré ho udržali v chode. Je v dobrej nálade, ale chce sa vrátiť domov. Potrebujeme vašu pomoc.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Po install arch staci v terminaly priekazne zadat cd ~
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

"Ground Control to Mayor Michel. Take your protein pills and put your helmet on."
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

blbec
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím si, že má pravdu. A po druhé - veď ľudstvo sa nevie dohodnúť ani úplne jednoduchých veciach nieto, aby spojilo sily a osídlilo spoločne nejakú inú planétu - načo by jeden, dva štáty nestačili.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak samozrejme ich nedokážeme vyrobiť tam, kde sú pre nás nehostinné...

Najprv sa musíme naučiť udržať si vlastnú planétu zdravú, potom môžme pokračovať inde...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial viem Europska unia sa dohodla, ze sa dohodne o zruseni striedania letneho a zimneho casu. Uz si nepamatam ako dopadlo to prve stretnutie, ale tusim sa dohodli, ze sa k problematike znova stretnu a finalne sa dohodnu ako to bude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je naozaj radikálna a zásadná dohoda. kým to uskutočnia, budú v polke štátov kalifáty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapec dostal cenu za to, ze objavil nieco co tam kedysi obiehalo. V konecnom dosledku su astro maniaci len obycajny historici. Ziaden z tych predmetov co nasli v skutocnosti uz nevyzera tak ako na zaciatku.

Vsetko sa len hybe a neustale meni... cas ako si ho delite vy je fugazi... nieje... ani nikdy neexistoval... je to len prijemna funkcia mozgu alebo vedomia ako si rozdeluje nestualy pohyb v pritomnosti v zdanlivom 3d priestore...

V konecnom dosledku mozno staci spomalit a vsetky tie galaxie pridu k tebe...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

bavite sa tu o raketach ako nic. ale nikoho netrapi ake emisie tie rakety vypustaju do vesmiru, ake splodiny sa tam dostavaju.
Co to vsetko moze sposobit, ake dosledky atd.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ti šibe...
Vy zelení trolovia ste aj proti jadrovej obrane Zeme...však vraj koľko rádioaktivity by tam ostalo...o tom že tam lietajú aj horšie veci neviete nič.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ozajstný gretén?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"Ludstvo nikdy nikam nepoletí, ani nepremigruje! Najbližších 15 století to absolutne, opakujem absolutne to Není technicky vobec možné! !!! napísal a pre médiá sa vyslovil laureát, nositel Nobelovej ceny za fyziku v oblasti exo-planét, krátko po tom, čo sa v Junction-Station 3 stretol s majorom Korsynem a jeho 2 kopilotmi, po tom, čo sa títo traja letoví dostojníci, astro-piloti, vrátili z každo-týždenného tajného letu velmi pokročilým raketoplánem Lyanna-AS2 na Outpost8, na Io, 2.mesiaci YJupitera..
(po dalšie pár-gramové vzorky tri-líthia..)

Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Tek ako povedal Einstein, nikdy nikto nikde nijako nevymyslí lepšie teórie ako sú tie moje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár