neprihlásený Pondelok, 19. mája 2025, dnes má meniny Gertrúda
Ubuntu oznámilo podporované 32-bitové balíčky

Značky: Ubuntu64 bitov

DSL.sk, 19.9.2019


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu po pláne ukončiť podporu 32-bitovej x86 platformy i386 od verzie 19.10 aktuálne zverejnili zoznam 32-bitového softvéru, ktorý budú naďalej podporovať v nových 64-bitových verziách Ubuntu.

Tvorcovia Ubuntu pôvodne od verzie 19.10 avizovali úplné ukončenie poskytovania 32-bitových balíčkov. K tomuto kroku pristúpili jedno vydanie pred verziou 20.04 LTS s dlhou podporou, keď podpora i386 v 20.04 LTS by znamenala potrebu podporovať platformu celkovo ďalších desať rokov.

Ukončenie podpory platformy má dopad jednak na využívanie staršieho 32-bitového hardvéru ale najmä na podporu behu 32-bitových aplikácií v 64-bitových nových verziách Ubuntu. Pri oznámení ukončenia podpory i386 odkazovali vývojári ohľadne behu 32-bitových aplikácií v ďalších verziách na možnosť spúšťať 32-bitové aplikácie v kontajneroch, ako snapy, v chroote s 32-bitovými knižnicami z Ubuntu 18.04 LTS a teda nepočítali s natívnou podporou 32-bitového softvéru.

Po kritike okrem iného od tvorcov viacerých softvérov avizovali zmenu plánu a vytvorenie komunitného procesu, ktorý vyberie balíčky vytvárané stále aj v 32-bitovej verzii umožňujúce natívny beh vybraných 32-bitových aplikácií.

Teraz oznámili aktuálne plánovanú podobu tohto zoznamu 32-bitových balíčkov, ktoré budú podporované vo verziách 19.10 aj 20.04.

Do zoznamu vybrali 32-bitové Ubuntu balíčky, ktoré nie sú k dispozícii v 64-bitovej verzii, pre ktoré pre 64-bitovú platformu neexistuje balíček s duplicitnou funkčnosťou s iným menom a nie sú určené len pre 32-bitový hardvér. Takýto zoznam obsahuje 52 balíčkov, okrem iného wine a steam.

Následne pridali balíčky knižníc, ktoré sú používané známym 32-bitovým softvérom tretích strán. To pridalo ďalších 43 balíčkov.

Spolu so závislosťami má zoznam balíčkov, ktoré budú k dispozícii naďalej pre 64-bitové Ubuntu v 32-bitovej verzii, v súčasnosti 199 zdrojových balíčkov.

Tvorcovia zároveň vyzvali vývojárov, aby navrhli prípadne ďalšie. Zoznam sa tak potenciálne ešte môže rozšíriť.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu, zrejme prispel už menej
V ďalšom referende obyvatelia odmietli veterné elektrárne, je ale neplatné
Na hackerskej súťaži hackli aj Firefox, Redis, VMware ESXi a SharePoint
Tretia séria populárneho Star Trek seriálu začne v júli
Podiel ARM stúpa v PC aj serveroch, presiahol 13%
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, opäť má ďalší výpadok
Robot zloží Rubikovu kocku za desatinu sekundy, potrebuje odolnejšiu kocku
Odštartoval ďalší sci-fi seriál Apple
Nový radič umožní lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0 s nižšou spotrebou
Prvý deň hackerskej súťaže Windows 11 hackli trikrát, padol aj Red Hat Linux


Diskusia:
                               
 

Racionalita a rozum zvíťazili. Nie vždy platí že staré treba zavrhnúť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Akurát že pri hodnotení víťazstva vstupuje do hry i fakt, že čiastočné vzdanie sa dedičstva digitálny svet priekazne nepozná.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár