Astronómovia identitifikovali prvú planétu mimo Slnečnej sústavy, ktorá má v atmosfére prítomnú vodu a zároveň sa nachádza v tzv. obývateľnej zóne svojej hviezdy. Informuje o tom NASA.
Obývateľná zóna je zóna vzdialenosti od hviezdy, v ktorej predpokladané podmienky na základe množstva žiarenia dopadajúceho z hviezdy môžu umožňovať na povrchu skalnatých planét existenciu vody v kvapalnom skupenstve.
Planéta K2-18b obieha svoju hviezdu K2-18 s dobou obehu iba 33 dní a systém sa nachádza v súhvezdí Lev približne 110 svetelných rokov od Zeme. Hviezda je typu červeného trpaslíka a planéta je podľa NASA pravdepodobne vystavená viac vysoenergetickému žiareniu a prostredie tu môže byť viac nepriateľské pre život ako ho poznáme na Zemi.
Planétu objavil pôvodne Keplerov teleskop, je výrazne väčšia ako Zem a má 8-násobnú hmotnosť.
Video k identifikovaniu prvej planéty s vodou v obývateľnej zóne (video: NASA Goddard)
Astronómovia identifikovali prítomnú vodnú paru v jej atmosfére analýzou žiarenia prichádzajúceho z jej hviezdy a prechádzajúceho atmosférou planéty, pomocou dát z Hubblovho teleskopu. Okrem vody identifikovali v atmosfére aj vodík a hélium a predpokladajú ale nepotvrdili dusík a metán.
Na odhad percenta vody v atmosfére a napríklad množstva mrakov budú potrebné ďalšie štúdie.
Detailnejšie analyzovať atmosféru exoplanét umožní v blízkej budúcnosti Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorého vypustenie je v súčasnosti plánované na marec 2021.
Aj keby na povrchu tej planéty objavili veveričku v montérkach tak 110 svetelných rokov je nereálne dosiahnuť, prípadne odtiaľ niečo doniesť skôr ako za 1000 - 3000 rokov. Proste naše vesmírne technológie sú na úrovni "vesmírnej doby kamennej".
Nepravdepodobné, málo veveričiek v montérkách pozerá po nociach cez teleskopy do ďalekého vesmíru. Nevraviac o tom že kedže sú vzdialené v čase 110 svetelných rokov (áno svetelný rok je jednotka vzdialenosti ale zároveň podľa môjho názoru aj jednotka času lebo nám pri našej maximálnej rýchlosti 0,01 rýchlosti svetla bude cesta trvať pekne dlho :-D).
Re: /dev/titulok
Od: profesor nereálny
|
Pridané:
12.9.2019 9:29
1 light year is 9.4607 trillion km -> 110 light years is 1040,677 trillion km. Naša max. dosiahnutá vesmírna rýchlosť (bez ľudskej posádky) je tuším 100,000 km/h. Čiže nám treba asi nejakých 10400000000 hodín na dosiahnutie tej planéty. Čo je asi nejakých 433333333,3333333 dní a 1187214,611872146 rokov. Či som sa niekde sekol ? :D
zabudol si zapocitat cas nez dosiahnes cestovnu rychlost plus cas potrebny na brzdenie .. ale ano, vo vyslednej sume to bude zanedbatelna polozka (v tomto pripade)
Re: /dev/titulok
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
12.9.2019 11:14
Maximálna dosiahnutá rýchlosť je oveľa väčšia (Parker Solar Probe v perihéliu), ale to je nanič.
Dôležitá je celková orbitálna energia, a tá zodpovedá najviac asi 17 km/s, teda 60000 km/h pre Voyager I. Omnoho viac nedáme, jedine ak s maličkým telesom.
Nas alebo americky trilion? Mozno to mas posunute o niekolko radov.
9,4607 trilion km v slovenskom vyzname je 9,4607 x 10^18 (milion, miliarda, bilion, biliarda, trilion). V US vyzname to ale by malo byt "iba" na 9,4607 x 10^12 (milion, bilion, trilion). Co moze byt iba tych 11k rokov. Kdezto v nasom zapise je to este o milion nasobok viac, cize nejakych 11 miliard rokov. Takze ano, sekol si sa aj tak.
... stretnú sa predsa na stavebnom úrade v sústave Alfa Centauri kde si pri popíjaní kávičky všimnú na nástenke že cez našu hviezdnu sústavu povedie medzihviezdna diaľnica a pripomienky k tomuto projektu bolo možné podať do 31.12.2018.
Re: /dev/titulok ..skor kus pokročilejší fyzika, topologie, a materiály..
Od: Zmia Bílá Královna ~~ LytaRyta
|
Pridané:
13.9.2019 17:47
..alebo by si sa proste (dost hoodne) čudoval..
..ono, princip dvojitého vedenia podvojného účtovníctva (double-notebooking of double-booking accounting..)
(1set účto-kníh pre danovákov, a financ.správu, a 1, ten ozajstný, pre "seba",pre firmu..) sa nemusí,
..sa priekazne nemusí využívat len v účtov.
..si predstav ..takú možnost, že ..mocnosti majú nekde "zaparkované", /a vo výzkume-vývoji, & v provoze, v po´užívaní, také
technologie L&K, letectví -a -kosmonautiky, ktoré sú far ahead, dobrích ~~50 ~~ 150 rokov hodne daleko, a dopredu pred tým, čo je známe, a čo používame jako hlavní princípy pohonov v L & K dnes, v súčasnosti..
..a ne, nič z ropy to není, ani nič v zásade .."chemické" - žiadne exotermické chemické reakcie, - ani výbušné, ani spalovacie, aani "pomalo-výbušné, ani klasicky (rýchlo) traskavé..
ved nieje hned potrebne odtadial nieco sem tahat, ani tam ist na vylet, to sme my ludia, tak rozmyslame... Ide o to ze niekde inde vo vesmire moze existovat podobne miesto pre zivot ako tu...
predpokladajú ale nepotvrdili... to vzbudzuje doveru ako ked k aplikacii sice pouzivatel dostane namakany konfigurak, ale vygenerovany z dokumentacie a v skutocnosti su hodnoty priekazne nahardkodovane.
Preco je toto hladanie planet zbytocne, velmi dobre vystihuje tento film https://www.youtube.com/watch?v=MCtKBMO8Sgc ATTRACTION Trailer English (2017) Ano je to Rusky film, a ak si niekto mysli ze sirim rusku propagandu :), tak ano sirim.
Astronómovia su najpriekaznejší dejepisári, všetko čo vidia sa už stalo stvoky, tisíce, milióny rokov dozadu, popr. už len letí svetlo a medzitým daná hviezdna sústava vybuchla...