neprihlásený Pondelok, 27. januára 2025, dnes má meniny Bohuš
AMD dnes zahýbala IT sektorom, burzou aj cenami

Spoločnosť AMD dnes v skorých ranných hodinách amerického času oznámila odkúpenie spoločnosti ATI za 5.4 miliardy dolárov a zároveň naznačila plány a výhody, ktoré má akvizícia priniesť v najbližších rokoch. Pomerne prekvapivo už v roku 2008 plánuje AMD integrovať CPU a GPU do jedného čipu. AMD zároveň dnes v očakávaní štvrtkového uvedenia Conroe výrazne znížila ceny svojich procesorov.

DSL.sk, 24.7.2006


Spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD) dnes v skorých ranných hodinách pred začiatkom obchodovania na New Yorkskej burze oznámila, že odkúpi kanadskú spoločnosť ATI Technologies za sumu 5.4 miliardy dolárov.

AMD odkúpi všetky akcie ATI za 4.2 miliardy dolárov v hotovosti a 57 miliónov akcií AMD. Za jednu akciu ATI tak AMD zaplatí 20.47 dolára, čo je až o 23.5% viac ako hodnota akcií ATI po uzavretí burzy v piatok.

Odkúpenie odsúhlasila rada riaditeľov ATI aj AMD, podlieha ešte schváleniu akcionárov ATI a niektorých regulačných orgánov v Kanade a USA.

V prípade neuskutočnenia transakcie zaplatí ATI spoločnosti AMD sumu 162 miliónov dolárov, nepredpokladá sa ale, že by takáto alternatíva mohla nastať.

AMD bude akvizíciu financovať z pôžičky 2.5 miliardy dolárov od Morgan Stanley a 3 miliardami dolárov z vlastných zdrojov. Celá transakcia by mala byť dokončená ešte v tomto roku.

Hlavným dôvodom akvizície je podľa expertov snaha AMD o udržianie prípadne posilnenie svojej pozície oproti Intelu, ktorý už v súčasnosti ponúka nielen CPU ale aj komplexné platformy a podľa niektorých zdrojov pripravuje ďalšie produkty v tomto smere.

Krátkodobé dopady

Analytici a IT experti sa paradoxne zhodujú v dlhodobých dopadoch akvizície, v odhade niektorých krátkodobých efektov nie sú ale jednotní.

Nie je zatiaľ známe definitívne stanovisko Intelu k používaniu AMD/ATI grafických kariet a najmä AMD/ATI čipsetov na platforme Intel. Podľa Inquireru Intel nepredĺži ATI licenciu a po skončení roku 2006 táto nebude môcť vyrábať čipsety pre Intel procesory.

Nie je tiež známy postoj AMD k Nvidii, jej čipsetom a grafickým kartám. Keďže AMD akvizíciou podľa niektorých expertov sleduje najmä dlhodobejšie ciele a posilnenie svojej pozície proti Intelu, nebude sa primárne snažiť oslabiť pozíciu Nvidie.

Krátkodobým problémom pre AMD/ATI by mohli byť výrobné kapacity, keď AMD nemá dostatočné vlastné kapacity ani na výrobu svojich procesorov a akvizícia môže spôsobiť, že ATI bude ťažšie hľadať výrobcov pre svoje GPU pod tlakom Intelu.

Toto by malo byť problémom ale len obmedzený čas, keď AMD na konci mája oznámila postupné až 4-násobné zvýšenie svojich výrobných kapacít investíciami vo výške 2.5 miliardy dolárov. Akvizícia zároveň objasnila dôvody tejto rozsiahlej investície.

Rok 2007

Okrem menších finančných úspor by sa prvé výsledky akvizície mali dostaviť v roku 2007, keď plánuje AMD začať ponúkať platformy ekvivalentné Centrino a vPro platformám.

AMD pritom môže posunúť napríklad mobilnú platformu ešte ďalej ako je to v prípade Centrina a táto môže zahŕňať okrem procesora, čipsetu a bezdrôtového čipu priamo aj grafickú kartu. Vzhľadom na súčasnú silnú pozíciu ATI v mobilnom segmente by to mohla byť úspešná stratégia.

Intel sa naopak podľa naznačených plánov bude u Centrina v roku 2007 sústreďovať na zahrnutie podpory mobilného WiMaxu, prípadne ďalších bezdrôtových technológií a pravdepodobne sa pokúsi masovo presadiť aj technológiu Robson, technológiu urýchlenia prístupu k disku flash cache pamäťou.

Rok 2008

Spoločnosť AMD dnes zároveň poodhalila prínos akvizície počínajúc rokom 2008. Pomerne prekvapivo už od tohto roku plánuje AMD integrovať procesor a grafický procesor do jedného čipu zdieľajúc L2 cache pamäť.

Bližšie podrobnosti nie sú známe, napríklad Arstechnica ale uvádza, že na podobnom projekte pracuje aj výskum v Inteli.

Výhodou takéhoto modelu by mohli byť nižšie ceny celej platformy, zároveň ale využitie výkonných GPU aj na inú činnosť ako 3D grafické výpočty. V súčasnosti je už možné pozorovať tento trend v podobe napríklad akcelerácie dekódovania ale najmä enkódovania do viacerých video kódekov ale tiež ohlásenú akceleráciu fyzikálnych javov.

Reakcia burzy

Informácia pochopiteľne významne ovplyvnila aj dnešné obchodovanie na New Yorkskej burze.

Očakávane o 19:30 nášho času bola cena akcií ATI o 18% vyššia oproti piatkovej záverečnej cene, prekvapivo sa ale výrazne zvýšila aj cena akcií Nvidie o 9%.

Naopak na hodnotu akcií AMD mala správa negatívny dopad, keď ich cena klesla o 4.3% pre obavy z príliš riskantnej investície. Najmenej správa zo 4 dotknutých spoločností vplývala na akcie Intelu, ktoré mierne o 1.4% posilnili.

Zlacnenie procesorov

AMD zároveň v súlade s neoficiálnymi informáciami z júna výrazne v očakávaní príchodu výkonného procesora Conroe znížila ceny svojich procesorov.

Najviac sa zníženie dotklo dvojjadrových 89 W procesorov Athlon X2 64, keď ich AMD upravila primerane k ich výkonu v porovnaní s výkonom Conroe procesorov, ako ho naznačujú prvé testy.

Cena vlajkovej lode Athlon 64 FX-62 bola tiež znížená ale nie na úroveň zodpovedajúcu jeho výkonu.

Intel Cena
(USD)
AMD
Core 2 Extreme X6800 (2.93GHz/4MB) 999

827 Athlon 64 FX-62 (2.8GHz/1MB)
Core 2 Duo E6700 (2.67GHz/4MB) 530
Core 2 Duo E6600 (2.40GHz/4MB) 316
301 Athlon 64 X2 5000+ (2.6GHz/512KB)
240 Athlon 64 X2 4600+ (2.4GHz/512KB)
Core 2 Duo E6400 (2.13GHz/2MB) 224

187 Athlon 64 X2 4200+ (2.2GHz/512KB)
Core 2 Duo E6300 (1.86GHz/2MB) 183
152 Athlon 64 X2 3800+ (2.0GHz/512KB)

Nové ceny Athlon 64 X2 procesorov



Zároveň ako sa očakávalo boli vyradené z ponuky AMD dvojjadrové Athlon 64 X2 procesory s 2 x 1 MB L2 cache pamäte.

Zlacnené boli aj jednojadrové Athlon 64 a Sempron procesory, Athlon 64 3200+, 3500+ a 3800+ stoja postupne 81, 91 a 112 dolárov. Semprony 2800+ až 3600+ stoja 47 až 101 dolárov.

Znížené boli aj ceny 65 W Athlon X2 procesorov 4600+, 4200+ a 3800+ na 276, 215 a 176 dolárov. Kompletný oddnes platný cenník AMD je možné nájsť tu.

Dobrou správou pre slovenských užívateľov je, že oddnes, respektíve v niektorých prípadoch už od piatka, viacero slovenských veľkoskladov znížilo ceny AMD procesorov v súlade so znížením cien spoločnosťou AMD.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú kombináciu CPU - GPU máte vo svojom PC? (hlasov: 606)

Intel - ATI      12%
Intel - Nvidia      15%
AMD - ATI      24%
AMD - Nvidia      43%
Inú      5%


Najnovšie články:

Samsung tento rok uvedie trojdielny skladateľný smartfón
Linuxové jadro pridalo podporu pre Windows Copilot kláves
Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený


Diskusia:
                               
 

kraaasssaaa, konecne
Odpovedať Hodnotiť:
 

ties som sa milo prekvapil a hlavne potesil. AMD Rulezzzz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amd + Ati to je smrtiaca kombinacia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD + ATi neni ocom, intel sa mi nelubi lebo je drahy, no a so svojou atinou som spokojny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je drahy?

Core 2 Duo E6600 (2.40GHz/4MB) - 318$
Athlon 64 FX-62 (2.8GHz/1MB) - 827$

Si pozri testy, cca na jednej vykonostnej urovni je 2.4GHz Core 2 Duo ako Athlon 64 FX-62 taktnuty 2.8@3.05

Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel hybe svetom techniky, AMD meni IT sektor, to je fakt pecka, podla mna to zase vyzera ze remiza

som si myslel, ze sa AMD vzdal, ale teraz zarval poruiadne na plyn
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v com je Intel onicom? Lebo ma vykonnejsie CPU? Lebo ma lepsi pomer cena/vykon?. Lebo Conroe ma nizsiu spotrebu? Lebo CPU od Intelu su stabilnejsie a maju dlhsiu zivotnost? hmmm, asi budes mat pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

sorry, chcel som reagovat na prispevok predo mnou :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To pises, akoby to tak bolo stale. Este to pomaly ani neni a uz si nateseny. Ze intel porazil s novym jadrom niekolko rokov stare? Keby nie, tak je to dobry trapas. Sa zobud.

A s tou zivotnostou mi to nie je celkom jasne, ja mam uz tak dlho AMD, ze ked sa pokazi, tak mu budem vdacny, aby ma to donutilo kupit si nove a rychlejsie.

A s tou stabilitou - asi aj preto AMD kupilo ATi, ale nechapem, ze si nevedia urobit poriadny vlastny chipset.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mas to iste ako ked uviedli A64. Tiez sa AMD-ckari vytesovali ze jak je uzasny a jak poraza Intel, tiez o niekolko rokov starsi Netburst.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hahaaaaaaaa :) zabijak na AMD64 sa volal Prescot. Intel praza AMD po troch rokoch od zacatia AMD64. tomu sa hovori fakt "skora" odpoved. AMD ma na Conroe odpoved za rok. Neviem potom kto je pozadu vo vyvoji.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja si myslim ze Intel je teraz tak predavany, pretoze ho uprednostuju vyrobcovia PC ako HP, IBM a podobne sracky (sorry ale som strasne zaujaty). Preco to tak je? Iste vela ludi povie koli stabilite, mensiemu hluku (teraz to je uz blbost, mozno kedysi). V tomto sa nevyznam ale urcite su to dost mastne zmluvicky...
A pre to ze AMD nema az taky velky odbyt nemali doteraz prostriedky na zvacsovanie vyrobnych kapacit, ale teraz to priiideeee. Strasne moc sa tesim, AMD bude o niekolko rokov velmi dobre riesenie aj pre firmy, uvidite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prescott bol iba Pentium 4 vyrabany 90 nm. Ta architektura NetBurst tu je nejakych 5-6 rokov, a stale je dôstojnym protivnikom pre novšie AMD. Zaostával akurát v hrách, inde podával veľmi dobrý výkon. A AMD tak rýchlu odpoveď nebude mať, K8L plánujú na rok 2008. A to nie je nová architektúra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nie je, lebo ta sucastna s miernymi upravami staci. Staci len posilnit matematicke operacie a je to. Tiez mozu mierne zmenit + indexovanie, tak ako intel doteraz bezal na ovela vyssej frekvencii. (btw. kazdych 100Mhz je ovela viac, keby si to niekto neuvedomil)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to sa velmi mylis. preco nepozeras objektivne ?
Prescot dosiel s novou sadou SSE3, zvysil FSB, zvysil pocet vypocetnych jednotiek a v neposlednom rade zmensil vyrobny proces.
cize uplne to iste co bude K8L. lenze k8L bude ako evolucny pokrok oproti Prescotu ovela vykonnejsi.
fakty chlapcek. nie len bezduche recicky
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej. Prescott je vyrabany 90 nm, vdaka comu sa cip zmensil, a zvysili frekvenciu. Presne to iste ako K8L. Lenze K8L nebude vobec tak evolucnym pokrokom, okrem revizie jadra prinesie akureat tak 65 nm vyrobny proces. A to nestaci. Prinos vo vykone to moze priniest vo forme vyssich frekvencii, ale so spotrebou to nemusi spravit nic, ak sa im to proste nepodari, tak ako to bolo v pripade prescottu, tak budu mat v rukach drahy, nevykonny procesor co bude hriat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale no. niekolko rokov nerobyli procesor len upravou na zmenu vyrobneho procesu. udavana nova FPU jednotka bude len jednou upravou. prezradit vsetky plany konkurencii je kupovat si letenku ku smrti.
ale ja som nehovoril, ze prescot mal len 90nm. to stale hovoris len ty. na rozhrani 2008-2009 ma prist K10, lenze to bude zbrusu nova technologia a preto zaroven s nou upravuju K8 aby ju mohli postavit proti Conroe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prescott bol iba Pentium 4 vyrabany 90 nm. Ta architektura NetBurst tu je nejakych 5-6 rokov, a stale je dôstojnym protivnikom pre novšie AMD. Zaostával akurát v hrách, inde podával veľmi dobrý výkon. A AMD tak rýchlu odpoveď nebude mať, K8L plánujú na rok 2008. A to nie je nová architektúra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuj, tak sa mi zda, ze nemas velky prehlad. to co si napisal nemas absolutne podlozene. su to bludy. pomer cena/vykon??? ty si sa zblaznil, ze? A ty hovoris o spotrebe konkretneho modelu, ktory sa este ani nepredava??? He he, porovnaj to z dlhodobeho hladiska, kto ma nizsiu spotrebu? A to ani nehovorim o pamatiach a inych veciach, tak to laskavo nechaj tak, ked sa nevyznas! AMD 4EVER!:D Yeah!
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuj, tak sa mi zda, ze nemas velky prehlad. to co si napisal nemas absolutne podlozene. su to bludy. pomer cena/vykon??? ty si sa zblaznil, ze? A ty hovoris o spotrebe konkretneho modelu, ktory sa este ani nepredava??? He he, porovnaj to z dlhodobeho hladiska, kto ma nizsiu spotrebu? A to ani nehovorim o pamatiach a inych veciach, tak to laskavo nechaj tak, ked sa nevyznas! AMD 4EVER!:D Yeah!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z Dlhodobeho hladiska to vychadza tak, ze v pociatkoch netburstu mal Intel lepsiu spotrebu. AMD bolo zname tym, ze hrialo viac. Potom kvoly zvysovaniu frekvencie zacala Intelu rast neunosne spotreba, takze zacal hriat viac ako AMD. A teraz maju znova procesor, ktory hreje menej ako AMD. Takze z dlhodobeho hladiska je na tom Intel lepsie. A ktomu pomeru cena/vykon. Staci si pozriet testy, Fx-62, co po zlacneni bude stat 827 dolarov je hravo vytrestana aj E6600 2,4 Ghz za 316 dolarov. Tolko k pomeru cena/vykon. A ake pamate a ine veci myslis? Ram idu di oboch DDRII, tak tam vela neusetris... Nepodlozene info mas asi ty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z Dlhodobeho hladiska to vychadza tak, ze v pociatkoch netburstu mal Intel lepsiu spotrebu. AMD bolo zname tym, ze hrialo viac. Potom kvoly zvysovaniu frekvencie zacala Intelu rast neunosne spotreba, takze zacal hriat viac ako AMD. A teraz maju znova procesor, ktory hreje menej ako AMD. Takze z dlhodobeho hladiska je na tom Intel lepsie. A ktomu pomeru cena/vykon. Staci si pozriet testy, Fx-62, co po zlacneni bude stat 827 dolarov je hravo vytrestana aj E6600 2,4 Ghz za 316 dolarov. Tolko k pomeru cena/vykon. A ake pamate a ine veci myslis? Ram idu di oboch DDRII, tak tam vela neusetris... Nepodlozene info mas asi ty
Odpovedať Hodnotiť:
 

ach jo. zaslepenec alebo tupec ? jedno a druhe je takmer rovnake.
Ak merias vykon vo frekvencii tak si strasny magor, 2.2Ghz AMD vykonnejsie ako 3GHz Intel (AthlonXP vs P4). Potom tu o com tocis ?
Pamate ako pamatovi radic, ktory ma ovela mensie oneskorenie. HyperTransport, ktory je ovela rychlejsi ako FSB u intelu na prepojovanie urcitych casti procesora.
Hypertransport bude najskor vyuzivany na prepojovanie gracikych cipov a procesorov. Chlapce, toto su dlhodobe plany a nie, ze si niekto taky ako ty zmysli ze sa pojdem teraz vysrat. Oni s tym vysranim pocitaju aspon dva roky dopredu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a keby len 2
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ako si prisiel na to, ze vykon meriam vo frekvenii. A co sem tahas P4. Porovnaval som FX-62 2,8 Ghz vs Conroe E6600 2,4 Ghz. E6600 poráža fx-62-ku na celej ciare.

Hypertransport je v súčasnoxti iba pekný marketingový ťah. Na papieri je síce pekné že je niekoľkonásobne rýchlejší ako FSB u Intelu, ale tá rýchlosť v súčasnosti nemá využitie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Conroe nie je realne pristupny. A tie prvtone testy kedy sa vzdy poskytuju tie najlepsie vyrobene procesory aby sa z toho spravil najlepsi marketingovy tah je davno znama pesnicka. len tebe to nejde do hlavicky. tak to je vzdy. v reali mozeme pocitat minimalne o 5% mensie vykony ako sa doteraz uvadzaju.

Hypertransport je technologia, ktora si zaslusi obdiv, pretoze dokaze realne nahradit vsetky vonkajsie prepojenia zariadeni, pretoze ma mensie oneskorenie a vyssiu frekvenciu prenosu. Moznost urobit prepojku dlhu niekolko desiatok centimetrov, co dokaze HT3 je velmi dobre pouzitine na aktivne prepojenie grafickej karty a procesora napriamo. Co bude mat velky vyznam vo vykone. A kedze ratam s tym, ze AMD bude mat dostupne vsetky vyvojarske plany ATI a naopak tak dokazu vytvorit zariadenie, ktore svojou kombinaciou bude o 20% vykonnejsie ako ine kombinacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ahaa, jasne. Ked nieco uvedie Intel, tak hned to je vybrany kus, tie co sa dostanu do obehu budu mat aj tak nizsi vykon. Pred tym ako sa zacala realne predavat fx-62, bolo niekolko procesorov poskytnutych na testovanie, a vo vykone dost zaostavali. Ale tento procesor ucite nebol starostlivo vybrany, s vyssim vykonom ako tie ozajstne. Ved ide o AMD. To je iste len predvyrobna vzorka, tie co sa dostanu do obehu budu mat aj tak vaccsi vykon. Sa na to skus pozriet troska nezaujatejsie.

Co sa tyka Hypertransportu, stojim si za tym co som napisal. Je to pekne na papiery, ale dnes to nema vyuzitie. Mozno o par rokov, ale v tej dobe bude aj FSB niekde uplne inde. Nevidim dovod, aby niekto teraz montoval do procesorov nieco, co nema vyuzitie. V sucasnosti je vykon FSB u Intelu dostatocny vzhladom na vykon procesorov. Az to bude potrebne, Intel tiez moze vytvorit nieco rychlejsie a dokonalejsie. Financie a kapacity na to ma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

si trochu smiesny. skoro tri mesiace sa testuju upravy na procesoroch a tym mi tu ides rozpravat, tie procesory, ktore boli na testoch su len vzorky ? haa. to boli specialne vybrene najlepsie kusy, aby sa maximalne zviditelnili. marketing pracuje dobre. vidiet, ze im zeries kazde slovo :)

Intelu FSB staci, pretoze na Hypertransport nema licenciu preto ho nemoze nasadit. Ty si myslis, ze kazdy krok co robi Intel je nieco uzasne ? Si len predstav ze kopec velkych firiem pouziva alebo ma licencovany Hypertransport, takze to asi chcu naplno vyuzit, len ten "uzasny" Intel nie. Takto si to myslel ? Zial do toho nevidis.
FSB oproti nizsiemu taktu a oneskoreni vo vedeni zaostava za HT. S narastajucou vzdielenostou je FSB nepouzitelny vzhladom na straty. Plany sa kuju roky dopredu, pretoze vyvoj jednoho procesora tvrva pri rychlom svihu tak tri roky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

O tych vybranych najkvalitnejsich kusoch si tu zacal basnit ty, ved si to len precitaj o par riadkov vyssie. Napisal si, ze procesory, co sa dostanu do obehu, budu mat aj tak vykon o 5 percent nizsi. ja som ti len oponoval, ze to teda bude tak aj v pripade AMD. Lebo AMD pozitivny clovek rad pouziva dvojaky meter. Intel ma starostlivo vybrany procesor na testy, ale ked na testy o nieco neskôr poskytlo AMD fx-62, tak to je pecka, nevadi ze zaostava, je to este len predvyrobna vzorka, tie co sa budu predavat budu doladene a potom urcite porazia Conroe. O tomto hovorim, ze aj ked bude mat o malicko nizsi vykon, tak ho urcite bude mat aj fx-62, takze Conroe bude mat naskok.

Ako som uz povedal, HyperTransport je v SUCASNOSTI zbytocny, jeho vykon sa nevyuzije. O par rokov hej. A dovtedy Intel tiez pride s niecim novym. Ako som napoisal, ma na to peniaze aj ludi. Ale teraz je mu to uplne zbytocne.

A s tym marketingom by som sa neohanal. Ked Intel vyvynul ITANIUM, AMD zacitilo problemy a preto rychlo hodili na trh svoje 64 bitove procesory AMD64. Kedze AMD64 procesory su plne x86 kompatibilne, mali vacsi uspech. Nevadi, ze tu bola prilezitost vystiedat zastarale x86 za nieco efektivnejsie. Hlavne ze Intelu daju uder pod pas, a zoberu si prvenstvo, co sa 64 bitovych x86 procesorov tyka. Aj vdaka tejto spätnej kompatibilite a zlemu marketingu v pripade ITANII malo AMD uspech. Ak Intel nechcel prist o zakaznikov, musel narychlo vytvorit cipy EM64T, ktore v podstate kopirovali AMD64. Aj toto rychle a provizorne vytvorenie procesoru ako aj zla architektura NetBurst zapricinili pokles vykonu Intel procesorov. Nebyt AMD, dnes sme v pocitacoch miesto x86 mohli mat procesory IA-64, uspech aky ma teraz Conroe by sa dostavil skvôr, a AMD by bolo v situacii, v akej bol donedavna Intel. No co uz. Uz sa to nezmeni. Mozno sa starej x86 zbavime pri prechode na 128 bitove procesory. Mozno o nejakch 20 rokov. Vdaka ti, AMD.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved ja nehovorim, ze ani AMD nemalo pomalsie procaky po uvedeni na trh okolo 5%. Marketing je vsade rovnaky.

Hypertransport nie je zbytocny. Ale kedze velke spolocnosti na neho nechcu pristupit tak su to prave ony, ktore brzdia vyvoj, pretoze sa boja toho, ze ich niekto moze predbehnut. Preto ani Hypertransport nie je taky rozsireny, pretoze ho vyuziva minoritna skupina vyrobcov hardwaru.

A co sa tyka IA-64 je pekna hlupost. Architektura mohla byt pekna, ale za aku dan! trojnasobne vacia rozloha jadra a pomale takty hovoria za vsetko. Vykonovo je Itanium, ako porovnavas rovnake rozmery a ine paramatre podobne druhemu, zrovnatelny s inymi x86 procesormi. IA-64 nebol ziaden pokrok. Pokrok robili spolocnosti IBM, Compaq a ine so svojimi procesormi, lenze vdaka rozsirenemu x86 sa neuchytili a ich vyvojari presli ku AMD a vytvorili K7 a K8, ktore zvysili popolaritu tejto spolocnosti. A ani sam nevies co sa kuje v pritomnosti. Mozno uz vyskumnici tychto neuchytenych procesorov tvoria uplne nieco nove, ktore bude obsahovat prevodnik na architekturu x86, cim sa neznemozni vsetok doterajsi vyvoj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkovo povazujem integraciu pamätoveho radica na cip za dost chybny krok. Ak by to bola jedina moznost, ako zvysit priepustnost, tak potom ok, ale teraz? Na procesoroch AMD pribudli suciastky, ktore sa nemusia vyrobirt spravne, a znehodnotia tak cely cip. Mozno aj preto ho moc ine spolocnosti nechcu kupovat, kedze o nieco znizi efektivitu vyrob. Ako hovorim, v buducnosti mozno, ba urcite, ale v sucasnosti nema uplatnenie. Ved aj procesorom Intel bohato staci pripustnost trikrat mensia, a predsa podavaju lepsi vykon.

Ia-64 povazujem za velmi dobru architekturu. Pomaly takt nepovazujem za hendikep, neda sa nam moc spoliehat pri urcovani vykonu. Itania podavali niekolkonasobne vacsi vykon ako x86 procesory, vyrazne zaostavali len v aplikaciach v x86 kode pre ich iba ciastocnu kompatibilitu. Prave toto vyuzilo AMD a Itanium potopilo. Kvoly tomu mame aj dnes zaostale x86 procesory. Sucanu velkost nemozno brat ako cenu za vyssi vykon, kedze kvoly neuspechu na desktopoch zacal byt Itanium nasadzovany do serverov, a vacsinu jeho plochy zabera L2 cache. / v sucasnosti tusim 24MB/. Sam musis uznat, ze keby mal hociktory pentium alebo athlon 24 mb cache, tiez by mal plochu radovo vacsiu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamatovi radic je dobra vec, pretoze vzajomna integracia zabera omnoho menej suciastok ako keby to bola samostatna cast, pretoze nie je treba ziadne prevodniky a informacie putuje priamo. Integrovany radic podava omnoho lepsie vykony, kvoli mensiemu oneskoreniu. Intel podaval lepsie vykony ked bolo P4 vs K7, s prichodom K8 sa to velmi zmenilo.

IA-64 je chybna architekruta, pretoze priamo vychadza z x86, lenze nieje spatne kompatibilna. Procesory potrebuju revoluciu a nie len malu zmenu, ktora je nepouzitelna a neponuka vykon.
Procesory mimo zakladu x86 ponukaju revoluciu, lenze boli kvoli popularite x86 mrtve a tym padom vedenie zistilo, ze evolucia x86 ponukajuca vykon je nieco lepsie ako keby vymysleli novy procesor, ktory by nebol popularny a tym potopil celu spolocnost. AMD je moc male na to, aby takyto krok mohlo zrealizovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak licencia na hypertransport stoji asi 5000$ takze v tom nieje problem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

v pomere cena/vykon by som povedal ze vedie skôr AMD
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD a ATI jednoznacne :) podla mojho vkusu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

INTEL + nVidia :)))

lets flamewar begin!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechce si to to AMD este rozmysliet a kupit radsej Nvidiu? ja ju mam totiz radsej........ :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

INTEL + nVidia :)))

lets flamewar begin!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

refresh... sry
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD NVIDIA are the best mfs.
Odpovedať Hodnotiť:
 

skuste dat prepocitat rovnake video na AMD+ATi a na Inteli+nVidia, vysledok: 70:30 pre intel.
Skeste pustit AMD a potom Intel bez chladica : AMD zhori a Intel iba znizi vykon.
(oboje oskusane)
Odpovedať Hodnotiť:
 

fakt si si nechal naschváľ zhorieť procesor?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri prepocitavani videa graficka karta nehra ziadnu rolu, pan odbornik
Odpovedať Hodnotiť:
 

bejvávalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD ti tiez uz nezhori. odskusane pred par mesiacmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD ti tiez uz nezhori. odskusane pred par mesiacmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

necitaj uz prosim ten Toms Hardware, ktoremu ked zaplatis ti vilize aj rit a postav sa konecne na zem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, to bol podfuck, niekde sa o tom otvorene pisalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som to cital v komentaroch u svethardware.
bolo to tak, ze testovany bol vypnuty z napajania, pretoze sa ani ventilator netocil ked ho odnimali. pricom na pozadi bezala dalsia zostava, ktorej softwarovo znizovali takt az nakoniec zamrzol quake
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejsom daky fanda jednej ci druhej znacke, ale som proti tomuto spojeniu ... uz len preto ze teraz sa bude AMD strkat do fungovania ATI a prisbosobovat si ju ... IMO by mali ATI aj NVIDIA zostat nezavisle od vyrobcov CPU ... uz vidim ako si budem chciet kupit novu ATI k Intelu a uz ma bude cakat kopa prekazok ...
navyse ako sa pisalo, tak AMD+Nvidia maju dobry vztah ... cize AMD prakticky ovlada oboch vyrobcov GPU, jedneho priamo a druheho nepriamo .... krasa ... uz sa tesim
proste len zufali krom AMD ...
Intel si vie spravit vlastny gpu a kompletne riesenia .. AMD potrebuje setko kupovat ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

si mimo. toto spojenie len zvysi vykon pocitaca, lebo obaja budu poznat svoju architekturu a dokazu ju vzajomne optimalizovat pricom sa vobec nevylucuju lebo robia kazdy nieco ine.
keby malo AMD hodnotu 127miliard USD tak si tiez spravia vlastnu grafiku.
kedy budete pozerat na fakty a netrepat svoje katastroficke scenare prebrate z nejakeho drbnuteho americkeho filmu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD vytiahne drobaky z druheho vrecka a kupi si aj nvidiu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nakoniec ostane jeden monopol a bude si diktovat ceny
Odpovedať Hodnotiť:
 

JAKY MONOPOL VED JE TU FICO TEN SETKY MONOLY DA DOLATY :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

bodaj my si mal pravdu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tež suhlasim s Apelixom šak tie MONOLY dal do laty aj s Ficom
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak sa integruje gpu do cpu, automaticky vyrobca pride o iste % ludi, ktori by si kupili konkurencne gpu. Navyse cena takehoto riesenia musi byt vyssia ako cena cisteho cpu. Amd nepotrebuje integrovat ati jadro, maju v rukave clearspeed. Osobne by som s amd videl radsej nVidiu, kedze od cias K7 to boli najlepsie dosky pre amd, a este stale su. Taktiez VGA maju momentalne/vacsinou lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

najviac sa bojim, ze sa rozdelia trhy a dojde k nekompatibilite
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel zas vymysla neajky ten svoj standart a nuti aj ostatnych, aby sa pridali
myslim, ze to sa tyka konkretne notebookov, aby boli take kompatibilne ak PC, ale zase za ten ich patent paltit, no asi sa nedohodnu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fúúú vidím ,že sú tu samí odborníci :D LOL
Odpovedať Hodnotiť:
 

kym si amd nevyriesi chladenie na svojich procikoch, dovtedy to nekupim ani keby sekery padali, to ich oplechovanie procikov je akurat tak teplotna izolacia, furt sa stretavam s tym ako procik hlasi 60 stupnov a pritom chladic je asi tak chladny ako vzduch v miestnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

moj AMD barthon ma 52 stupnov v tychto horucavach takze nevidim problem s teplotou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nauc sa uz konecne spravne nasadzovat chladic chalan.
Odpovedať Hodnotiť:
 

amd je najvacsia kokotina na svete. ati milujem a teraz si ju kupila nejaka kokotska firma. kurva tam aj s amd

Odpovedať Hodnotiť:
 

nabuduce si radsej zahryzni do jazyka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo chceš monopol Intelu? Chceš aby s diktoval ceny. Či chceš alebo nie, AMD toho urobilo dosť. Keby nebolo ich konkurencie, výkon procesorov by bol oveľa menší a ceny by tiež boli inde. Osobne nefandím ani jednej firme, beriem vždy to, čo je v danej chvíli najlepšie v pomere cena/výkon. Nechápem prečo sa niekto upína na jednu značku, je to detinské.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ti si iny magor...milujem:-{}
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ti si iny magor...milujem:-{}
Odpovedať Hodnotiť:
 

aspon tie tvoje vybrane slova by si nabuduce mohol vynechat...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kokotinu mas medzi nohami mucko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ma vobec niekto problem zo stabilitou AMD? ale nech sa ozyvaju ludia co AMD maju ... nie take ze moja babka pocula ze jej kamaratky kona brat ma amd ktore mu stale pada

NIKDY som nemal problem zo stabilitou(mam AMD barthon)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mam tiez barton, celkom podareny model, celeron 2.5 GHz zvladne lavou zadnou, neni taky pomaly, ked otvara apliakcie, proste fici to rychlo, nerad cakam!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

otvara aplikacie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam na durone700 problem s tymto:
http://members.home.nl/marf/Infinite%20Loop.html
(checkol som to so softicom, fakt je nekonecny :-) )

Na a64 absolutne ziadny, dokonca ani v tomto teple nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vždy som mal iba AMD (od 486, 386SX-klon-r.1991) ! Lebo: pomer cena/výkon !!! Za polovicu ceny som mal výkon ako Intel (odkaz pre ASDFa)! Bratranec si na Inteli "smaží vajcia" (nie svoje), moje AMD Athlon 64 3500 je aj v lete uplne v pohode 35-40 stupňov ! Graficka 7800-vka 60

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som s AMD spokojny, mal som durona 650 mhz pretaktovaneho na 800 a vyraznejsie zvysenie teploty som nezaznamenal, teraz mam Athlona 1,4Ghz pretaktovaneho na 1,6 a slape bez problemov takto uz 2 rok, AMD rulezz
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel ftw , neni o com a nech si amd kupuje koho chce aj tak mam radsej nvidie . Inak si myslim ze aj Conroe pojdu postupne s cenami dolu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pojdu dolu, ale uz teraz sa oplatia viac ako AMD
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam 64 3200+ 42 stupnov a vobec som nemal za pol roka problem s njakym padanim or tak a mam radsej nvidiu ale co bude lepsie to zoberem ale to je este daleko
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel je vykonejsi amd je na hry a picoviny, ved si pozrite na com bezia velke servery na AMD x2 4800+ ? PRD ! bezia na intel hodia tam nejaky fajny procak 3,8 ghz a je to vykonejsie ako 4800+ , a inter + nvdia ved skus si daj aspon intel pentium 4 3.4 ghz a geforce 7950 GTX a ram si hod 2 gb a ...

PROSTE INTEL,ATI,NVDIA RULEZZZ .... ATHLON SHIT AMD SHIT
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co takto Google(AMD Opteron). Co takto pocitace v TOP 500?
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej. google si svoje servre sklada sam, a priznava, ze su nespolahlive, s touto nespolahlivostou dokonca pocitaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Intel je na aplikacie a AMD je na hry"
fakt nemusim takychto debilkov co si to myslia. takze sklapni a nerob tu bordel, lebo do toho vidis akurat tak hovno. clovek co si precita jednu reakciu zakomplexovaneho cloveka a ide to vytrubovat do sveta a robit zo seba mudreho. takych ako ty fakt nemusim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len dodam k tomu Intel Conroe Core Duo CPU tie testy co su dost nepresne aj sami recenzenti to pisu a este su k dispozicii testy len na 32bit a nie na 64bit aplikacie a som zvedavy na tu spotrebu(neverim ze iba 65W) a teplotu ja si len myslim ze si Intel trosku zaplatil za prihriatie polievocky a co sa tyka X2 3800+ AM2 Soc som pretaktoval na 5300+ a s vodarom mam pod 45 stupnov a vykon no nexcem byt zly ale kamarat zo siete ma 3,6 XE za nehorazne prachy a v celkovom vykone su velmi male rozdiely(Intel rlz v math a amd v inych) .
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este som zabudol ze Intel ma problemy s chipsetom 865 ktore museli byt stiahnute z obehu a to ze 865 nema radic PATA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to pojde s ATi dole vodou..., keby to radsej kupil Intel
Odpovedať Hodnotiť:
 

a pocul som, ze o tri roky ATI uplne skrachuje a zacne tretia svetova vojna kvoli tomu.
taketo vizionarske recicky nechaj vo svojej hlavicke. pokial nemas aspon jeden padny dovod preco by sa to malo stat, tak je to len kopec blbosti od ludi, ktorym sa toto spojenie nepaci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD - INTEL. už to je pomaly jedno, aj tak to robí všetko jedna fabrika v číne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nakoniec to dopadne tak ze sa setci spoja a bude to daco ako ked kazdy rok vyde nova konzola ..ako PS 1 ...PS 2....PS 3 ..... tak bude vychadzat PC 1 atd :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel? keby ten vas intel znizil frekvencie na take ako ma AMD tak si ani neprdne pretoze ten vykon inak nevedia kompenzovat iba zvysenim frekvencie procesora.AMD-cku take frekvencie netreba lebo maju na to ine technologie. Tympadom Intel=spotreba,teplota (UP) a AMD=spotreba,teplota (DOWN). nevravim o buducnosti lebo setko sa MOZE zmenit. (reagujem na niektore prispevky vyssie). A este tam bol jeden co pisal ze ked integruju CPU a GPU do jedneho cipu bude to samozrejme drahsie...no to teda bude..ale bude to lacnejsie ako kupovat CPU a grafiku zvlast. s tym nepocital asi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme ze CPU+GPU v jednom nebude uricte jedina moznost takze tu je zbytocnost nad tym uvazovat. ....a k tej frekvencii intelu..nemozu ju predsa zvysovat do nekonecna a tym dobiehat AMD. urcite budu musiet prist na nieco cim nahradit FSB aby trosku zvysili vykon inym sposobom ako len hrubou frekvenciou a ta ich buduca nova technologia urcite bude mat zase nejake nedostatky...ako kazda ina nova technlologia...a zase sa vystrieda AMD - Intel, Intel - AMD, AMD - Intel, Intel - AMD....ako to bolo vzdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

raz si hore a raz zas dole :) s tym treba ratat vzdy:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

len niečo k teplotám mam A64 3500+ a teplota procesoru je aj pri brutalnej zatazi medzi 18 az 33 stupnov s klasickym dodavanim chladicom.nech mi tu nikto netvrdi ze sa zahrievaju :)pri pretaktovaní z 2200Mhz na 2400mhz mi nabehlo po 8 hodinovom hrani 33 stupnov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co mas dusikove chladenie? Ja mam staru 700-vku pretaktovanu na 935 a ide na 50-55°C
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic nemam proste je tam jediny chladic dodavany s procesorom a toto je standardna teplota.To je ta A64 3500+ so starsym jadrom.Tie novsie 90nm sa vraj este menej zahrievaju!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobrý deň

AMD + Nvidia (MSI)

Dovidenia !!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD Athlon64/3700+ (2,4Ghz) s ATI X800 XT Platinum ed.
Nepoznam problemy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to asi nemáš doma 30 palcový LCD a nehráš fear na ultra v 2048*1536
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak toto je dobre...bez chladica...to by som chcel.
Ja mam celeron 633Mhz a ten vypeka aj na 65stupnov s dobrych chladicom. Inac nikdy nekupujte VIA chipsety stym procesorom mi trhaju niektore divix filmy. Kamarat ma intel chipset a ten isty procesor a tam to ide vzdy v pohode.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja mam ATHLON64 3000+, odpojim ventilator s procesora a pocitac ide bezproblemovo vo windowse uz pol roka...pokial nehram nejaku lepsiu hru dlho,tak 3hodiny..vtedy zamrzne.
Ak toto dokaze nejaky Intel tak mi to napiste.
Sused ma Celeron D 2.6GHz, po nastartovani windowsu ma 50 stupnov a to este ten jeho boxovani intelacky ventilator sa neda pocuvat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tokamak - hras FEAR.....mas original ???
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár