neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Ďalšia významná linuxová distribúcia nebude podporovať 32-bitové PC

Značky: 64 bitovLinux

DSL.sk, 15.7.2019


Aktuálny trend opúšťania podpory platformy 32-bitových osobných počítačov s procesormi architektúry x86 vo voľne dostupných linuxových distribúciách určených pre desktopy potvrdila ďalšia významná distribúcia, Fedora.

Jej tvorcovia schválili totiž ukončenie poskytovania linuxového jadra pre architektúru i686 v plánovanej jesennej verzii Fedora 31, upozornil linuxový Phoronix.

Zvažujú tiež neposkytovať ani i686 repozitáre. Tieto repozitáre by totiž naďalej umožnili 32-bitovým inštaláciám migrovať na Fedoru 31, ak budú naďalej používať staré a v budúcnosti nepodporované jadro z predchádzajúcej verzie.

Fedora ale plánuje plne podporovať spúšťanie 32-bitového softvéru na 64-bitových inštaláciách Fedory a poskytovanie 32-bitových knižníc.

Významná desktopová distribúcia Ubuntu odštartovala trend odchodu linuxových distribúcií pre osobné počítače od 32-bitovej x86 platformy už od verzie 17.10, kedy prestala poskytovať inštalačné i386 obrazy a od verzie 18.10 nepodporovala oficiálne ani upgrade na túto verziu. Tento rok sa u verzie 19.04 pridal nenáročný variant Lubuntu, ktorý už nesprístupnil 32-bitový inštalačný obraz.

Následne Ubuntu oznámilo od jesennej verzie 19.10 úplný odchod od podpory 32-bitovej architektúry. Ukončenie podpory platformy má dopad jednak na využívanie staršieho 32-bitového hardvéru ale tiež na podporu behu 32-bitových aplikácií v 64-bitových verziách operačného systému. Proprietárny 32-bitový softvér totiž vyžaduje 32-bitové knižnice.

Pôvodne tvorcovia Ubuntu naznačovali ako spôsob podpory pre 32-bitový softvér na budúcich verziách Ubuntu len riešenia ako kontajnery, snapy, chroot s 32-bitovými knižnicami z Ubuntu 18.04 LTS. Po kritike tvorcov viacerých softvérov, okrem iného Steam a WINE, oznámili plán dôležité knižnice ponúkať zrejme minimálne v 19.10 aj v 32-bitovej verzii a to v podobe umožňujúcej natívne spúšťanie 32-bitového softvéru.

Následne ohlásili odchod od 32-bitovej platformy aj tvorcovia distribúcie s dlhou tradíciou OpenMandriva, ktorí po vydaní stabilnej verzie OpenMandriva Lx 4.0 už nevydajú žiadnu stabilnú verziu pre architektúru i686, architektúru budú ale zatiaľ stále podporovať pre vývojovú a rolling verziu.

Tento mesiac sa očakávane pridali aj tvorcovia na desktope populárnej distribúcie Linux Mint postavenej na Ubuntu, ktorá od budúcoročnej verzie Linux Mint 20 bude podporovať už iba 64-bitový hardvér.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

A však nech nepodporujú. O to "viac" ich bude jesť lunexy...
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Používa ešte niekto priekazne 32-bit?
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Veľa ľudí a veľa hardvéru. Alebo si myslíš, že autobusové "strojčeky" potrebujú nejakú 64-bitovú distribúciu? Nepotrebujú.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

v Asseco by ta rukolapne presvedcili, ze pre plynuly beh ich pokladnicneho software je potrebne 4-jadro, HW RAID +SSD a aspon 8GB ram... tak sa nediv, ze coskoro aj jednoucelove automaty budu potrebovat 64bit CPU ... to je proste "nova doba". Cim viac pasikov, tym viac Adidas.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Neviem čo je Asseco, nikdy som to nevidel a nepočul. Tak podľa toho má to ich vyjadrenie aj takú hodnotu...
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

to ze ty nieco nepoznas, neznamena, ze to nema hodnotu. Ty trendsetter :-D
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

On bude skor trendgetter...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

nie on je transgender (vylovuj tranzdžendžr)
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

transginger
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na takom hodnoteni je najzaujimavejsi predpoklad, ze trendgetter nie je v skutocnosti priekazne len bud prespekulovany alebo znudeny trendsetter.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nuz, Junnior, tvoje odpovede su hodne tvojho nicku. Dakedy davno vraj vychadzal akysi detsky casopis, akysi Kamarat. Tam by si mohol prispievat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Koho dnes zaujíma nejaké Asseco?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ja na hp t5740
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to je skutočný šok. Ale keby 32-bitové knižnice dostali podporu 64-bitových inštrukcií, bolo by to fakt priekazne viac prekvapujúcejšie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

To by im museli povolit parenie, a tym by to cele dojebali.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A lavina sa pomaly zacina :(
Podporovat kadejake okresane slimacie RISC/MIPS architektury budu nadalej, ale siroko rozsirenu x86 uz nie, to je urcite dielo kindermanagementu na najvyssich rozhodovacich poziciach zastresujucich organizacii :(
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

to je dielo iluminatov
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked prislo ubuntu s tymto "radikalnym" krokom, nepodporovania strasny shitstorm na internetoch.. no a opat sa raz ukazalo :D
samozrejme, ze 32bit kniznice a distribucie maju svoj vyznam a este nejaky ten rocik budu mat, no urcite nema zvysel ich podporovat v distrach ako ubuntu/fedora. debian na tom uplne v pohode pobezi..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsade sa kvaka o prechode na 64-bit systemy, keby oni vedeli ze 64-bitove desktopove kompy maju len 48-bitove registre a nie 64.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jaj keby si aj ty nieco vedel, okrem cisla 48 a pisania "zaujimavosti", vedel by si ze nie vsetky maju AZ 48-bit, ze sa to tyka len adresnych registrov a aj to, ze pravdepodobne nikdy nebudu vsetky 64-bitove.

All general-purpose registers (GPRs) are expanded from 32 bits to 64 bits

The AMD64 architecture defines a 64-bit virtual address format, of which the low-order 48 bits are used in current implementations. This allows up to 256 TB of virtual address space. The architecture definition allows this limit to be raised in future implementations to the full 64 bits, extending the virtual address space to 16 EB.

The original implementation of the AMD64 architecture implemented 40-bit physical addresses and so could address up to 1 TB of RAM.
Current implementations of the AMD64 architecture extend this to 48-bit physical addresses and therefore can address up to 256 TB of RAM.
The architecture permits extending this to 52 bits in the future - this would allow addressing of up to 4 PB of RAM
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano myslel som general purpose registre, ale vlastne si povedal to co ja, ze ziadne registre s dlzkou 64-bit v sucasnych PC niesu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, vsade sa kvaka o ukonceni general podpory pre ciste 32bit systemy. to su kurva dve odlisne veci.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár