neprihlásený Nedeľa, 21. apríla 2024, dnes má meniny Ervín
RTVS v DVB-T zvažuje zrušenie SD, rádiá, prvý multiplex a DVB-T2

Značky: DVB-TSlovenskoRTVS

DSL.sk, 15.7.2019


Vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska, RTVS, v pozemnom digitálnom vysielaní štandardom DVB-T čakajú potenciálne veľké zmeny.

Nový dodatok podpísaný s prevádzkovateľom všetkých celoštátnych multiplexov Towercom jej totiž umožňuje uskutočniť viaceré významné zmeny v pozemnom vysielaní a predpokladom samozrejme je, že tieto možnosti sa nachádzajú v zmluve lebo má o ne RTVS minimálne potenciálny záujem.

Dodatok je z konca júna a jeho primárnym dôvodom je zrejme prelaďovanie kanálov kvôli uvoľňovaniu frekvencií v pásme 700 MHz pre potreby mobilných operátorov, ktoré začalo tento mesiac a bude trvať do polovice budúceho roka.

V poradí podľa termínu jednotlivých zmien od tohto mesiaca môže podľa dodatku začať RTVS využívať okrem verejnoprávneho multiplexu, ktorý v súčasnosti využíva na šírenie programov Jednotka a Dvojka v SD a v HD, aj časť prvého multiplexu. A to konkrétne 2.4 Mbps z vysielania prvého multiplexu v DVB-T2, teda zrejme len na tých vysielačoch prvého multiplexu ktoré už Towercom preklopil z DVB-T do DVB-T2.

Možnosť je k dispozícii ako spôsob navýšenia kapacity pre RTVS do času, kým prejde jej verejnoprávny multiplex tiež do DVB-T2. Verejnoprávny multiplex vysielaný v DVB-T má kapacitu len 19.91 Mbps.

Kapacitu 2.4 Mbps v prvom multiplexe môže využívať RTVS na rozhlasové vysielanie. To už cez DVB-T šírila, do polovice roka 2016, a vyradila ho so zaradením aj druhého kanálu v HD.

Následne od 1. júla 2020 po dokončení prechodu prvého multiplexu do DVB-T2 bude mať RTVS k dispozícii už 10 Mbps v prvom multiplexe, ktoré bude môcť využívať aj na televízne vysielanie.

V roku 2020 by televízia mala spustiť stanicu Trojka. Dodatok počíta s jeho vysielaním v HD a ak sa bude vysielať vo verejnoprávnom multiplexe, dňom jeho zaradenia skončí vysielanie Jednotky a Dvojky v SD rozlíšení.

Čo sa týka prechodu samotného verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2, k tomu príde najskôr až o tri roky. Dodatok totiž upravuje aj túto potenciálnu zmenu a podľa neho má RTVS právo požiadať o zmenu multiplexu na DVB-T2 najskôr 30. marca 2022 a následne musí Towercom zmenu uskutočniť do troch mesiacov. S prechodom verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2 nebude už RTVS môcť využívať kapacitu v prvom multiplexe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind


Diskusia:
                               
 

Z niečoho, čo malo potenciál a mohlo byť slušne rozšírené dokázal towercom urobiť niečo, čo žije len vďaka štátnym peniazom. Rovnako dopadne aj DAB. To je tak, keď o tom rozhodujú odborníci. A tento krok RTVS, neskoro, v zlom čase....
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

stat je stale dobra dojna krava...a najlepsi kseft je zobrat od ludi aj od statu naraz o)))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kedy uz tychto hajzlov nenazranych slak trafi..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zlá zelina nevyhynie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... nevykape
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jo take Cesko je uplne niekde inde a TO nase ubohe DVB-T aj s tym Vajdom trapnym moze sa strcit niekam. To je vsetko len vysmech co stvara ten Towercom. Hanba im vsetkym :(.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V roku 2020 by televízia mala spustiť stanicu Trojka"
Uz zase ?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Neboj, bude to športová, kde TV uleje mil. naších Eur do súkromných športových klubov, namiesto toho, aby vytvorila detský program v slovenskom jazyku, ako protiváhu ku česky a maďarsky dabovaným, bežne dostupným.
Budeme financovať profi športovcov v profi športových kluboch namiesto výroby dlhodobo použiteľných detských programov, ako sú napríklad večerníčky, rozprávky, detské dokumenty.

Alebo niekto bude pozerať o 30 rokov nejaký drahý zápas z pred 30 rokov nejakých miestnych futbalistov?
Ja ani teraz nie, ale Maťka a Kubka si pozriem rád kedykoľvek.

Všetky športové TV na Slovensku pre nezáujem skrachovali. Vrátane STV3.
Tak prečo nepochovať ďalšie 10tky mil. Eur v TV športe namiesto tvorby rozprávok, dabingu, no nie?
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

smutne to je..veru pravdu mas,skoda..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mas pravdu,,ale to robi aj stat,,podporuje hlavne profi sporty a nie sportovanie celej populacie... takze profi sportovcom sa o.i. dotuju stadiony (samozrejme z kapitoly ministerstva skolstva) a bezna populacia ma sportovat pri pozerani tv...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TV Rik nič?
Ťuki TV nič?
To nie sú detské programové kanály?

Zjavne si mal na mysli niečko ako ČT-D

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pýtaš sa ako retardovaný. Zisti si sám, či tie tebou spomínané sú dostupné pre všetkých na Slovensku a či produkujú nové detské programy, večerníčky a pod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozhlas cez DVB-T počúva dosť významné percento populácie. Ja som si to uvedomil, keď som riešil príjem rádia v priestoroch, kde je analog rušený ale príjem DVB-T stačí na malú anténku.
Kúpite si lacný STB za 25 EUR ()ideáln s tlačidlami na prepísanie kanálov, ku tomu USB reproduktory za cca 8 EUR, nastavíte to na televízore a potom prenesiete tam kde chcete mať rádio.
A máte tak digitálne rozhlasové vysielane bez potreby internetu (na Slovensku máme stále rozšírené nízke FUP). Len by mali vysielať v nom ako mpeg2 audiu, mp3 je už licenčne voľné, sú i lepšie kodeky, ale 128kbit mp3 mi príde rovnaký či lepší ako VKV.

V podstate, ak by sa všetky rádiá na Slovensku dali do DVB-T2 v 64kbit mp3 (alebo OPUS), stačí kontaktovať Číňanov, aby vyrobili prenosné TV/Rádia so zabudovaným TV tunerom. Kedysi už niečo také robili. Malé obrazovky uprostred stereo rádio-kazeťákov (alebo krabičku len s výstupom audio na pripojenie ku starým rádiám s audio vstupom). A nebude treba DAB.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

DAB autoradia sa v cine bezne vyrabaju. Tie dokonca ani netreba pripajat k telke :) Osobnu skusenost nemam, z diskusii vraj pokrytie na sk nic moc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ich cieľom je zase olúpiť ľudí, bude potrebná výmena set top boxov lebo tie základné z roku 2011 HD nevedia spracovať.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To bude lúpež storočia, raz za 10 rokov si kúpiť STB za 25 Eur! To budete asi musieť začať pracovať a nie len žiť zo 62,50/mesiac na sociálke :(
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Trojka? Takže tentokrát už stúpnu koncesie?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto je dobrá haluz!
Citujem:
Čo sa týka prechodu samotného verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2, k tomu príde najskôr až o tri roky. Dodatok totiž upravuje aj túto potenciálnu zmenu a podľa neho má RTVS právo požiadať o zmenu multiplexu na DVB-T2 najskôr 30. marca 2022 a následne musí Towercom zmenu uskutočniť do troch mesiacov. S prechodom verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2 nebude už RTVS môcť využívať kapacitu v prvom multiplexe.

Ten dodatok nariadenia musel vymyslieť len slušne vypatlaný debil, ktorý si nevidí ani na špičku nosa! To akože všetky MUXy budú cca o rok vysielané v DVB-T2, okrem verejnoprávneho? Buď chce niekto ešte na tom slušne nahrabať, alebo je fakt tak sprostý, že nevidí význam v prechode na DVB-T2?!

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár