neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
NASA odkryla sondu na Marse, potvrdila sa jej teória

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 2.7.2019


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne odkryla tepelnú sondu HP3 misie InSight na Marse a jej zistenia pravdepodobne potvrdili teóriu, prečo sa sonda nevie zavŕtať do povrchu.

HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, sa má kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. Malo sa tak diať viacerými razeniami po približne 51 cm. Sonda sa vo februári pri prvom razení posunula iba o cca 30 cm a pri druhom už vôbec, pričom sonda je výrazne naklonená.

Od februára NASA a nemecká vesmírna agentúra DLR analyzovali čo môže byť príčinou. Pôvodne sa za pravdepodobnú príčinu považovalo narazenie na skalu. Definitívne príčinu NASA nepozná, v júni ale avizovala ako najpravdepodobnejšiu príčinu absenciu trenia okolitého materiálu a sondy kvôli odlišnosti pôdy v lokalite sondy oproti očakávaniam. Trenie ale sonda potrebuje pre svoj pohyb.

Minulý týždeň tak tím úspešne nadvihol a odsunul podpornú štruktúru sondy. Prvé zábery ukazujú, že okolo sondy sa vytvorila menšia jama. To má znamenať, že v lokalite sa nachádza odlišná pôda ako inde na Marse a teória dôvodu nezavŕtavania bola zrejme správna. Tím sa tak pokúsi robotickým ramenom InSight zatlačiť na pôdu v blízkosti jamy.

NASA ale zatiaľ úplne nevylučuje ani možnosť, že sonda narazila na skalu. V takom prípade už nevie sondu premiestniť na iné miesto, keď rameno InSight nie je na takú operáciu prispôsobené.


Predstavenie plánu na riešenie problému so sondou HP3 (video: NASA)



Cieľom misie InSight je realizovať geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.

Mala na to využiť najmä tri prístroje, seizmometre SEIS, tepelnú sondu HP3 zavŕtanú pod povrch a experiment RISE, ktorý presne meria Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe umožňuje určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser


inzercia



Diskusia:
                               
 

keby takto kopali kopáči u nás, tak ešte dnes nemáme káblový internet
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

obavam sa, ze NASA nenatahuje na Marse kablovy internet...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chyba!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Prave naopak! Pri kladeni kabla v tak riedkej atmosfere vznika len velmi maly synergicky efekt, preto je vyuzitie moznosti umiestnenia do inej lokacie v dlhodobej perspektive objektivne priekazne potencialne efektivnejsie.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Keby takto kopali kopáči u nás, tak by sme už nemali káblový internet.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Takže už nielenže je výrazne naklonená, ale po odkrytí jej je ešte priekazne i zima na nožičky. Necitlivý tyrani!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

takze cela planeta je pokryta skalami a oni s tym nerataju. to je ake ubohe.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

nie ze nerataju, ale tvrdia ze ten piesok podla nich ma male trenie.. keby sa pred planovanim misie poradili tunak na dsl.sk tak by som im urcite poradil nech si pribalia nejaky ten najmensi georadar nech si tie skaly pozru pred vrtanim.. nemuseli sa takto strapnovat..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak tak, pripadne do kufra pribalit nejaku Hilti a sloo by to raz dva. A keby sa opytali, aj toto by sme im poradili, ze je potrebne aj priklep zapnut, nie len vrtanie. Ale oni nie, tvrdohlavi suuu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Však ta sonda neni ani vrták. Mali tam dat aspoň normálny vrták, alebo ultrazvukom zistiť či neni hneď pod povrchom skala. Až potom skúšať túto blbosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

predpokladam ze na tej sonde je aj funkcny mikrofon... ono by bohate stacilo keby ho pri tom vrtani ci narazani ci co to s tym bazmekom robia pocuvali aky to vydava zvuk.. podla toho by vedeli diagnostikovat ci vrtaju polystyren, piesok, skalu, roxor...
Odpovedať Hodnotiť:
 

..., firmament.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Národná správa pre letectvo a vesmír
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár