neprihlásený Pondelok, 27. januára 2025, dnes má meniny Bohuš
Flash pamäť je všade okolo nás, poznáte ju?

V poslednom období sa po spotrebnej elektronike a prvom prieniku do sveta PC v podobe USB flash diskov začína o flash pamäti čoraz viac hovoriť aj v súvislosti s počítačovým priemyslom a viacerými technológiami, ktoré pomocou flash pamäti majú počítače a najmä v súčasnosti najväčšiu brzdu ich výkonu, prácu s pevnými diskami, výrazne urýchliť. Poznáte flash pamäť a jej vlastnosti a viete, čo je možné od týchto technológií očakávať?

DSL.sk, 19.7.2006


Čoraz častejšie sa užívatelia môžu stretnúť už nielen v zariadeniach spotrebnej elektroniky s flash pamäťou, technológiou, ktorá v súčasnosti zaznamenáva raketový rast.

Prvými zariadeniami, kde bolo možné nájsť flash pamäť, boli pamätové karty rozličných formátov používané napríklad vo fotoaparátoch, neskôr MP3 prehrávače a USB flash disky, kľúče.

V súčasnosti veľmi pravdepodobne môžete flash pamäť nájsť ale aj v nových DVD prehrávačoch, DVR rekordéroch, set-top boxoch.

Invázia flash pamäte sa očakáva na začiatku roka 2007 aj do sveta PC v podobe viacerých pripravovaných technológií, ktoré budú urýchľovať alebo nahrádzať v súčasnosti používané pevné disky.

Čo je flash pamäť

Flash pamäť je tzv. stála pamäť, ktorá pre uchovávanie uloženej informácie nevyžaduje napájanie. Flash pamäti nemajú žiadne pohyblivé mechanické súčasti.

Informácie sú uchovávané v podobe elektrického náboja v jednotlivých bunkách. Bunku tvorí tzv. MOSFET tranzistor, v ktorom je prietok prúdu ovplyvňovaný elektrickým poľom generovaným elektrickým nábojom tvoriacim uloženú informáciu uchovávaným v tzv. floating gate.


Bunka flash pamäti



Informácia sa z bunky číta na základe toho, či tranzistorom prechádza prúd, čo ovplyvňuje uložený náboj. Flash pamäte poskytujú prakticky neobmedzene opakované čítanie dát.

Do bunky flash pamäte ale nie je možné ľubovoľne opakovane zapisovať, pred zápisom je potrebné uskutočniť takzvanú operáciu mazania celého bloku, ktorý má typicky až 64, 128 alebo 256 kilobajtov.

Mazanie a zápis sa uskutočňuje podľa typu flash pamäti rozličnými technikami, vo všetkých prípadoch je ale pri mazaní používané oproti bežným hodnotám oveľa vyššie napätie.

Flash pamäte ponúkajú vyššiu hustotu zápisu dát ako RAM pamäte, ale nižšiu ako pevné disky. V súčasnosti sa už vyrábajú flash čipy 60 nm procesom, pripravuje sa 50 nm.

Viacero výrobcov flash pamätí má v súčasnosti k dispozícii aj technológiu, ktorá umožňuje v jednej bunke ukladať viacej bitov informácií v podobe rozličného počtu elektrónov vo floating gate a tým dosahovať ešte vyššiu hustotu.

História

Princíp flash pamäti objavil v roku 1984 Dr. Fujio Masuoka pracujúci pre Toshibu. Technológiu pomenoval jeden z kolegov Masuoku, keďže proces mazania mu pripomínal blesk u fotoaparátov (flash).

Potenciál technológie okamžite pochopil Intel, ktorý už v roku 1988 uviedol prvý komerčný flash čip typu NOR. Toshiba v roku 1989 ohlásila prvý NAND flash čip.

Typy flash pamätí

Flash čipy sú dvoch typov, NOR a NAND, ktoré sa líšia technológiou, akou je realizované mazanie blokov a zápisu do buniek.

Z týchto rozdielov vyplývajú aj rozdielne vlastnosti pri čítaní, keď NOR umožňuje plne náhodné čítanie jednotlivých buniek, NAND umožňuje dáta čítať iba po blokoch o typickej veľkosti 512 až 2,048 bajtov.

NOR a NAND typy sa v dôsledku rozličných technológií líšia aj v rýchlostiach jednotlivých operácií. NOR flash pamäť poskytuje vysoké rýchlosti čítania a nízke rýchlosti zápisu, NAND poskytuje vysoké rýchlosti zápisu a nízke rýchlosti čítania. NAND umožňuje vyrábať čipy oveľa vyššej kapacity.

NAND čipy navyše zvyčajne priamo obsahujú logiku, ktorá dokáže premapovávať vadné bloky a opravovať chyby pomocou opravných kódov.

NOR čipy sa zvyčajne využívajú na ukladanie programov, keď môžu byť namapované priamo do pamäťového priestoru procesora a program vykonávaný priamo z nich. NAND sa zase používajú na ukladanie dát.

OneNAND

Ani jeden z typov NOR a NAND tak nie je ideálnym pre všetky nasadenia alebo pre všeobecnejšie nasadenia napríklad pri nahradzovaní pevných diskov. Líder segmentu flashových pamätí, Samsung, preto vyvinul nový typ, ktorý označuje OneNAND.

OneNAND spája výhody NOR a NAND flash pamätí, keď samotné bunky sú NAND typu, kontroler je ale NOR typu.

Aktuálne OneNAND čipy tak poskytujú rýchlosť čítania 108 MB/s, rýchlosť zápisu 17 MB/s. Rýchlosť zápisu môže byť znásobená paralelným použitím viacerých čipov, pri typickom maximálnom použití 8 čipov je to až 136 MB/s.

NAND flash pamäte umožňujú čítanie rýchlosťou 27 MB/s, zápis 13 MB/s, NOR flash pamäte čítanie 133 MB/s a zápis 0.14 MB/s.

Obmedzenia

Flash pamäte poskytujú prakticky neobmedzené čítanie dát, počet zapisovacích cyklov na blok je vzhľadom na použité technológie obmedzený.

V prvých generáciách to bolo zvyčajne iba niekoľko desiatok tisíc cyklov, v súčasnosti sú bežné hodnoty 100 tisíc zápisových cyklov, v niektorých prípadoch viac.

Obmedzenému počtu zapisovacích cyklov sa musí prispôsobovať aj nasadenie flash pamäte.

V prípade nových technológií využívajúcich flash ako cache pre pevný disk alebo ako náhradu pevného disku napríklad ovládací softvér alebo firmware inteligentne premapúva jednotlivé bloky, aby prichádzalo k čo možno najrovnomernejšiemu počtu zapisovacích cyklov u všetkých blokov. Tým sa predĺži životnosť flash média na maximálnu možnú mieru.

Rozdiely oproti pamätiam a diskom

Trojica technológií flash pamäť, pevné disky a dynamické RAM pamäte má pri vzájomnom porovnaní viacero rozdielov, ktoré jednotlivé typy predurčujú na rozličné použitia.

Často sa ale navzájom kombinujú, keď rýchlejšie typy sa zvyčajne používajú ako cache pamäť pre pomalšie typy. RAM pamäť sa tak používa ako cache pre disky, pripravuje sa aj použitie RAM ako cache pre flash pamäte a najmä použitie flash pamäte ako cache pre pevné disky.

Najväčším rozdielom medzi jednotlivými typmi je samozrejme, že RAM pamäť vyžaduje pre uchovávanie informácie napájanie. To robí napríklad v prípadoch, že cachovanie disku dokáže poskytnúť výhody aj pri uchovaní cache po vypnutí PC, pomalšiu flash dokonca vhodnejšiu na cachovanie dát na disku ako RAM.

Flash je lacnejšia ako RAM ale drahšia ako pevné disky, mechanicky pravdepodobne najodolnejšia z tejto trojice a má najnižšiu spotrebu.

Flash pamäte ponúkajú vyššiu hustotu zápisu dát ako RAM pamäte, ale nižšiu ako pevné disky.

Flash je samozrejme pomalšia ako RAM pamäť, prístupovú dobu pri čítaní má ale v rádoch RAM pamätí na úrovni desiatok nanosekúnd. Oproti pevným diskom je tak samozrejme mnohonásobne rýchlejšia pri náhodnom prístupe. Pri integrovaní s IDE kontrolerom poskytuje prístupové doby pod 0.1 ms, čo je až rádovo 100 krát menej ako v prípade pevných diskov.

V súčasnosti dostupné flash pamäte a zariadenia na nich postavené spolu s ich rozhraním zaostávajú za pevnými diskami v sekvenčných rýchlostiach prenosu. Toto by sa ale malo zmeniť napríklad s príchodom najnovšej OneNAND flash pamäte, keď flash predbehne pevné disky aj v tomto ukazovateli.

Pri reálnom používaní je samozrejme prístup k disku kombináciou náhodného a sekvenčného prístupu.

Pri plne náhodnom prístupe flash pamäte oproti pevným diskom absolútne dominujú, keď disky dokážu za sekundu prečítať len cca 100 náhodných blokov, pri bežnej veľkosti blokov 4 KB u súborových systémov tak pri plne náhodnom prístupe je limitom pevných diskov prenosová rýchlosť na úrovni 0.5 MB/s.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko flash pamäte spolu v rozličných formách (pamäťové karty, MP3 prehrávač, USB flash disky, atď) v súčasnosti používate? (hlasov: 450)

0 MB      8%
Do 256 MB      11%
Do 512 MB      15%
Do 1 GB      23%
Do 2 GB      20%
Do 4 GB      11%
Viac ako 4 GB      12%


Najnovšie články:

Samsung tento rok uvedie trojdielny skladateľný smartfón
Linuxové jadro pridalo podporu pre Windows Copilot kláves
Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený


Diskusia:
                               
 

super clanok, dakujem autorovi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo, tiez si myslim, mam rad taketo clanky:) grOSEM
Odpovedať Hodnotiť:
 

tiez sa pripajam :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporucam autorovi aby si najprv zistil co znamena RAM. Potom by tu mozno nepisal take veci ako ze RAM potrebuje na uchovanie dat napajanie. A neporovnaval neporovnatelne - pamate: podla typu pristupu (RAM) vs. sposob uchovania informacie (FLASH) a vyvaroval sa pisania slova "pamat" za skratku RAM. O dalsich veciach sa uz ani radsej nebudem zmienovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja ti fakt neviem, ale skus odpojit RAMku, a ked ti na nej ostanu data tak si kapo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved pisem ze nemozno zamienat delenie podla pristupu s delenim podla sposobu uchovania informacie. RAM to nie su len SDRAM DDRAM a pod ale aj PROM, EPROM, EEPROM, FLASH a kopec dalsich typov pamati.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skratkou RAM cize Random Acces Memory mozes skutocne oznacit akukolvek prepisovatelnu pamat (vratane pevneho disku). Kazdopadne v beznej praxi sa pouziva vyraz RAM pre oznacenie "takych tych dosticiek co sa montuju ako pamat do pocitaca" a lazdy normalny clovek pochopil co chcel autor povedat, tak tu zo seba zbytocne nerob vola.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vola si tu podlamna zo seba urobil ty. Hlavne ze ked tu x ludi napise ze je to super clanok tak to ti nevadi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by mi to vadilo? Mne sa takisto zda dobry.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na com slapes ty "inteligent" :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslel som ahjaja :-) samozrejme
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vies,raz za cas sem musi zavitat clovek, ktory to nam, uboziakom, vsetko vysvetli....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na základe toho článku predpokladáte, že autor nevie, čo znamená skratka RAM?

Asi ste jediný čitateľ, ktorý si nestihol všimnúť, že RAM je už minimálne viac ako desaťročie v kontexte PC synonymom dokonca pre DRAM (konkrétna technológia) alebo že evidentne z kontextu sa myslela súčasná počítačová pamäť. :)

V článku je ale pre technickú presnosť myslím minimálne raz spomenuté, že ide o dynamickú RAM, čo už je označenie pre konkrétnu technológiu.

Ostatné výhrady predpokladám sú len provokáciou vybudovanou na slovnej hračke s RAM a odpovede na ne poznáte.

Čo sa týka používania spojenia "RAM pamäť", myslím, že je to pomerne obvyklé, pravdepodobne preto, že RAM/DRAM/xRAM znamená (po prípadnej synonymickej zámene) konkrétnu technológiu. Aj keď samozrejme pri rozvinutí skratky to pôsobí zvláštne a sú ľudia, ktorí sa pre presnosť tomu vyhýbajú, používať sa to používa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Na základe toho článku predpokladáte, že autor nevie, čo znamená skratka RAM?"

Ano, je vysoko pravdepodobne ze bud nevie co skratka RAM znamena alebo nedokaze tuto vedomost spravne pouzit.


"Asi ste jediný čitateľ, ktorý si nestihol všimnúť, že RAM je už minimálne viac ako desaťročie v kontexte PC synonymom dokonca pre DRAM (konkrétna technológia) alebo že evidentne z kontextu sa myslela súčasná počítačová pamäť. :) "

U odbornej verejnosti rozhodne nie. Ale vsimol som si to u mladsej generacie ktora PC vyuziva z 90% na hranie, a s patricnou davkou drzosti je schopna o svojom omyle ze RAM = operacna pamat PC presviedcat svoje okolie.


"V článku je ale pre technickú presnosť myslím minimálne raz spomenuté, že ide o dynamickú RAM, čo už je označenie pre konkrétnu technológiu."

Dynamicka RAM je sice myslim raz spomenuta ale nie je spomenute ze pre potreby clanku dalej RAM = DRAM.


"Ostatné výhrady predpokladám sú len provokáciou vybudovanou na slovnej hračke s RAM a odpovede na ne poznáte."

Tomuto nerozumiem.


"Čo sa týka používania spojenia "RAM pamäť", myslím, že je to pomerne obvyklé, pravdepodobne preto, že RAM/DRAM/xRAM znamená (po prípadnej synonymickej zámene) konkrétnu technológiu. Aj keď samozrejme pri rozvinutí skratky to pôsobí zvláštne a sú ľudia, ktorí sa pre presnosť tomu vyhýbajú, používať sa to používa."

K tomu co je obvykle a preco som sa uz vyjadril. DRAM neznamena konkretnu technologiu ale typ pamate (ovsem nie konkretny - moze byt napr. synchr [SDRAM] a asynchr.). To je rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:))

Neviem o čo Vám ide, zrejme každý čitateľ okrem Vás aj pred mojim odpoveďou vedel, čo znamená v tomto kontexte RAM, navyše je v článku, aj keď nie na začiatku, explicitne napísané, že ide o dynamickú RAM a používanú v PC, pre ktorú platí všetko, čo sa píše v článku.

Čo sa tohto týka a tiež používania výrazu "RAM memory", súhlasím s Vami, že napríklad vo vedeckej práci by to nebolo dostatočne presné, na všetky ostatné účely ak je známy kontext je to dostatočne presné.

Prestaneme to používať, ak to nebude používať napríklad Intel dokonca vo svojich tlačových správach, napríklad:

http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/20030410net.htm
Odpovedať Hodnotiť:
 

"ak to nebude používať napríklad Intel"

Vsimol si si, z ktoreho roku je ta sprava? To, ze ti z Google vypadla jedna sprava zpred troch rokov, neznamena, ze to Intel oficialne pouziva a uznava....
Odpovedať Hodnotiť:
 

"ak to nebude používať napríklad Intel"

Vsimol si si, z ktoreho roku je ta sprava? To, ze ti z Google vypadla jedna sprava zpred troch rokov, neznamena, ze to Intel oficialne pouziva a uznava....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dpc, kedy uz zive opravi refresh?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme dsl som myslel ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi si chces dokazat, ze o tom vies viac ako ostatni. Ale pre mna bol ten clanok dost zrozumitelny a dobry. Nemusim sa chytat kazdeho nepresne napisaneho vyrazu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi si chces dokazat, ze o tom vies viac ako ostatni. Ale pre mna bol ten clanok dost zrozumitelny a dobry. Nemusim sa chytat kazdeho nepresne napisaneho vyrazu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm, prispevok pre PH typicky... Totiz nech hocikto spochybni hocico, tak okamzite pricvala PH na svojej klavesnici a ide presviedcat ostatnych, ze to je urcite tak ako to mysli on (a ze vacsinou zle a akurat sa obuva do ostatnych).

Z tvojich slov az ziari ako vobec nerozumies co RAM znamena. RAM != dynamicka operacna pamat.

Porovnavat flash pamat a "RAM" (ako v clanku) je to iste ako porovnavat Compact Flash kartu a USB konektor ](*,
Odpovedať Hodnotiť:
 

:))

1, K faktom:

Kde sa prosím Vás tvrdí, že platí vzťah "RAM = dynamicka operacna pamat"? Predpokladám, že tým dokonca myslíte, že niekde tvrdíme, že každé zariadenie s RAM prístupom je DRAM pamäť.

Pochopte, že čo ste si vykonštruovali, tak nie je. V článku sa pri porovnávaní hovorí o súčasnej počítačovej pamäti a označuje sa termínom "RAM pamäť", to je všetko.

Niekomu s citom pre presnosť sa to nemusí páčiť, nech sa páči, nevidím ale dôvod, aby ste sa opakovali. Pochopili sme, že sa Vám to nepáči a nepovažujete to za správne.

Nesúhlasím s Vami z dôvodov, ktoré som sa snažil pomenovať, nevidím dôvod na napádanie z Vašej strany.

BTW, minimálne raz je tam spresnené, že ide o dynamickú pamäť, pričom z faktu, že sa tam porovnáva súčasná počítačová pamäť je to aj implicitne jasné a hlavne všetky spomínané vlastnosti platia pre súčasnú počítačovú pamäť.

Nie je technicky možné v článkoch a ani sa to nikde nerobí pri každom spomenutí nejakého termínu, ak je z kontextu jasné, o čo ide, uviesť presnú vyčerpávajúcu nenapadnuteľnú definíciu. V tomto prípade by muselo všade "pamäť" alebo "RAM pamäť" byť nahradené výrazom "SDRAM / DDR SDRAM / DDR2 SDRAM pamäťové moduly".

2,

"RAM memory" sa nespochybniteľne používa bežne, tento výraz nájdete v niekoľkých miliónoch výsledkov hľadania na Google a priamo v oficiálnych dokumentoch a materiáloch na stránkach Intelu, AMD, Toshiby, Samsungu, spoločností, čo k tomu asi majú čo povedať.


3,

Neviem, aký cieľ svojim počínaním sledujete, z toho, že počas pracovnej doby využívate na prístup k DSL.sk anonymizačnú službu, v tomto prípade dokonca nepohodlnú, jednorázovú, pomalú a zobrazujúcu pop-up okná, a vzhľadom na nedávne udalosti nie je problém ho odhadnúť.

Ak sa snažíte o niečo iné, neriešte to obťažovaním čitateľov diskusií na tomto serveri.

Ak ale máte konštruktívnu odôvodnenú objektívnu konkrétnu kritiku, neváhajte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazeny pane.

1. "zariadenie s RAM prístupom" je nezmysel. Este vacsi ako "RAM pamat" lebo toto sa dokonca ani nikde bezne nepouziva.

2. "BTW, minimálne raz je tam spresnené, že ide o dynamickú pamäť" Nikde to nie je spresnene. Dynamicka pamat je v clanku len spomenuta, ale nikde ste neuviedli ze dalej sa v clanku pod pojmom RAM bude rozumiet dyn. op. pamat PC.

3. "Nie je technicky možné...uviesť presnú vyčerpávajúcu nenapadnuteľnú definíciu" Technicky mozne to je. Odporucam precitat nejaku odbornu literaturu

4. "Neviem, aký cieľ svojim počínaním sledujete, z toho, že počas pracovnej doby využívate na prístup k DSL.sk anonymizačnú službu, v tomto prípade dokonca nepohodlnú, jednorázovú, pomalú a zobrazujúcu pop-up okná, a vzhľadom na nedávne udalosti nie je problém ho odhadnúť. "

Tak k tomuto napisem trochu viac.

a) Neviem preco tuto reakciu evidentne namierenu na (proti) moju osobu pisete v odpovedi na komentar niekoho ineho.

b) Dakujem za recenziu mojej "anonymizacnej sluzby" Ovsem nerozumiem preco ju pisete v 2 osobe. Ved ja predsa viem aka je pohodlna a ci vyhadzuje popup okna.

Podla bodov a) a b) a aj Vasho clanku sa zda ze mate v hlave truchu chaos.

c) Ale toto si vyprosujem. Vy viete sprepacenim hov.. o tom kedy mne zacina a konci pracovna doba. Tento Vas vyrok povazujem za osobnu urazku. Nadherne ste nim dodvorili moj obraz o Vas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:))

Príjemný víkend Vám prajem.

A ak si Vám môžem aj ja dovoliť niečo navrhnúť, doštudujte si prosím literatúru, kde sa vysvetľujú termíny ako objektívnosť, súdnosť, transparentnosť a tiež selektívna argumentácia, nekorektná citácia a hlavne prosím Vás a to zdôrazňujem, slovo dvoriť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazeny pane. Ja spominanu literaturu studovat nebudem a to preto, lebo svoje terajsie povedomie o tychto pojmoch povazujem za dostatocne a detailnejsie vedomosti z tejto oblasti by som vo svojej odbornej praxi nevyuzil. Takto ziskany cas radsej vyuzijem na vzdelavanie sa vo svojom odbore. To iste odporucam aj Vam, potom by ste nepisali take "blbosti" ako "zariadenie s RAM prístupom". Co sa tyka objektivnosti, sudnosti, atd. to bude musiet zrejme posudit nezaujata tretia strana. Opakujem nezaujata. K nekorektnej citacii. Vhladom na prehladnu hierarchicku strukturu zobrazovania prispevkov, bolo cielom mojich citacii iba ulahcit Vam orientaciu v mojom prispevku a nie opisat Vas prispevok este raz. K slovu "dvorit" resp "dodvorit" v mojom prispevku. Jena sa o preklep (aj vo Vasich prispevkoch sa najdu), malo tam byt "dotvorit". Narozdiel od Vas tu vsak nebudem polemizovat nad tym ci to bolo mozne z kontextu poznat a chybu si priznam. Vy ste sa Vsak elegantne vyhli akejkolvek vecnej reakcii na moj prispevok, hlavne vsak na bod c). Ze by Vam dosli argumenty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Jena sa o preklep"
Dalsi preklep. Namiesto "Jena" ma byt "Jedna"
Odpovedať Hodnotiť:
 

ROFL ty si ale tlk, ak xces suche, odborne a zle citajuce sa spravy tak si najdi nejaky iny server OMFG.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No aby si ty nebol za tlka ked budes vypravat niekomu kto tomu aspon trochu rozumie tieto vlhke, a dobre sa citajuce spravy. To potom bude ROFL.
Odpovedať Hodnotiť:
 

FYI on nehľadá správy s chybami, len to tu napráva, tak čo už, keď samotný autor týchto správ na dsl.sk sa v tom nevyzná, nič o tom nevie, ani o jeho pracovnej dobe. Nemá šajn, čo znamená RAM, ale veselo si to tam hociako píše ako nejaký veľký kráľ, akokeby všetkú múdrosť sveta pojedol. A ty sem píšeš veselo tie anglické skratky, to asi aby všetci videli, akí si ty dobrý, ale opak je určite pravdou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked pises o tych anglickych skratkach, to FYI (for your information) bude urcite slovenska skratka, ze?
Neviem o co vam vlastne ide. Kazdy jasne chape co sa tym RAM myslelo. Aj ked to nie je technicky presny popis, hovorovo sa to tak pouziva, ci sa vam to paci, ci nie. Rypat budu len ludia co sami moc toho v zivote nespravili - kolko podobnych technickych clankoch si sam napisal?
Uz by vas mal niekto poslat do ... (tam odkial ste prisli) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako vy môžete vedieť, odkedy do kedy má on pracovnú dobu?

Viete vy vôbec, čo znamená RAM? Znamená to: random - acces memory ( pamäť s náhodným prístupom ), teda RAM pamäť by malo potom znamenať: pamäť s náhodným prístupom pamäť, teda čo je blbosť, lebo to nedáva ani pätu, ani hlavu, proste zmysel.

Neviem, kto tu koho obťažuje, jediný kto tu niekoho obťažuje ste vy. Keď tu niekto niečo napíše, hneď musíte priletieť ako na bielom koni, a hneď armáda vaších prstov naklepá do klávesnice, a vyšle obťažujúce odpovede po kábly na tento server. On tu nikoho neobťažuje, on len Vás napráva, aby ste vedeli ako to je, keď to tu píšete. To asi preto, že to sem dávate, si myslíte, že tu môžete každého obťažovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No uz tu chybal len kreten ako ty aby prispel svojim "know how" do diskusie :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim že keby si mal apson autorove vedomosti z tejto oblasti tak by si ho mohol aj kritiziovat, clanok neni nejak zvlast technicky ale na oboznamenie s pamatami je vyborny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved mysli. To je tvoje plne pravo a ja ta o opaku presviedcat nebudem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, súhlasím s vami. Lašôite na všetkých, ktorí vás kritizujú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cache sa číta ako [keš] alebo [keč]?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som sa zatiaľ stretol len s "keš".
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, cita sa to \"keš\"
Odpovedať Hodnotiť:
 

cita sa to [káš] - aspon podla flashovej prezentacie intlu o jeho procakoch (L2 cache = el tu káš) ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

autor - super dobre napisany clanok pre laikasuper, ale ja som sa o principe ucil rok tak mozno pre profika este nejake info
Odpovedať Hodnotiť:
 

otazocka:
pamatove karty, do fotakov a tak, su tiez flash?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne ze pamatove karty su flash, to co je za blba otazka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ukazuje aj vam ipecky miesto mena?:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no mne to prvy krat ukazovalo, ako náhle som pridal prispevok a teda po refreshe stranky už neukazovalo IP ale mena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no už tam mam aj meno aj IP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čital som že životnosť Flash pamati sa odhaduje na 1 000 000 cyklov výmaz/zápis. Je to tak ? Samozrejme je to určite vecou výroby ale ak to tak je, tak asi nie moc skoro Flash disky nahradia klasicke magneticke HDD, nie ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No napríklad všetky typy Samsung flash pamätí majú garantovaných 100 tisíc cyklov, koľko vydržia naozaj, ťažko povedať.

Nahradiť ich nahradia čoskoro, vlastne už nahradili, už dnes sa totiž predávajú napr. Samsung notebooky s čisto flashovým diskom, písali sme o nich.

Ono pri inteligentnom premapovávaní a cachovaní to vôbec nemusí byť nízka hodnota. Vezmite si, že by sa to podarilo úplne rovnomerne premapovávať (čo sa samozrejme nedá, ale pre odhad, stačí potom doplniť nejaký koeficient), potom by bolo potrebné na 32 GB flash disk zapísať (100000 až 1000000) * 32 GB dát, aby sa minuli všetky cykly všetkých blokov. A to je dosť dosť hodne, skôr sa vyžiari LCD, ako sa to podarí :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna by este zaujimalo ako dlho vydrzia data na flash pamati. Myslim tym po akom dlhom case som este schopny data precitat bez toho, aby som ich prepisoval / obnovoval. ...nieco na sposob \"DVD vydrzi 100 rokov\". :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dzubete donho ohladom RAM ale aj vy aj ja sa dobre chapeme co tym autor myslel, tak ja nevjem jaky problem mate babetka, ved ide o to sa pochopit, alebo len vyhladavate chybycky aby ste mali co napisat ? zmr...
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre *Ump@ Lump@*...dobre si povedal....xixixi...ved sú to len rypáci, tak na pokec na Azet....homíci.....


Odpovedať Hodnotiť:
 

pre *Ump@ Lump@*...dobre si povedal....xixixi...ved sú to len rypáci, tak na pokec na Azet....homíci.....


Odpovedať Hodnotiť:
 

dik za clanok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekný článok. Zasa sa človek dozvie niečo nové. A každý pochopil, čo sa presne jedná.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super, kamera chváli.... pekný článok...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár