neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Astronómovia sa už oficiálne sťažujú na príliš jasné internetové satelity SpaceX

Značky: StarlinkSpaceXvesmír

DSL.sk, 4.6.2019


Po individuálnych sťažnostiach astronómov na dopady množstva nízko letiacich satelitov po zviditeľnení tohto problému májovým vypustením prvých 60 internetových satelitov Starlink spoločnosti SpaceX na tento problém už aj oficiálne upozorňuje Medzinárodná astronomická únia, IAU.

Starlink má pozostávať celkom až z takmer 12 tisíc satelitov, z ktorých má byť vysoký počet nízko letiacich. Už prvých 60 ale zasahovalo do nočnej oblohy, keď boli veľmi jasné a bolo ich dokonca vidieť voľným okom. Upozornilo na to video Marca Langbroeka.

Satelity boli pôvodne vynesené na orbitu 440 km, jasné boli evidentne kvôli odrazu slnečného žiarenia. Satelity majú ploché telo s vysunutým panelom solárnych článkov a podľa ilustrácie SpaceX je samotné telo zrejme kovové a veľmi reflexívne, svetlo sa tak zrejme mohlo odrážať od tela.

Satelity odvtedy zmenili orientáciu a posúvajú sa smerom k vyššej orbite 550 km, sú tak už menej viditeľné. IAU ale upozorňuje, že hoci satelity nebudú viditeľné voľným okom, pre oveľa citlivejšie optické teleskopy môžu predstavovať problém.

Na ilustráciu zverejnila snímku z teleskopu v Lowell Observatory z 25. mája, na ktorej viac ako 25 zo satelitov Starlink vytvorilo pre dlhšiu expozíciu výrazné viditeľné diagonálne stopy. Reálny dopad aj väčšej konštelácie nebude až takýto, keď krátko po vynesení boli satelity ešte blízko pri sebe a zároveň boli jasnejšie ako budú neskôr.


Ilustrácia stôp zanechaných na snímke z teleskopu v Lowell Observatory satelitmi Starlink, kliknite pre zväčšenie (foto: IAU / Victoria Girgis / Lowell Observatory)



Satelitov pre poskytovanie Internetu má byť na nízkej orbite ale veľké množstvo. Kým doteraz bolo na nízkej orbite menej ako 200 satelitov, SpaceX plánuje mať na orbite 550 km až 1584 satelitov a neskôr ďalších viac ako 7500 na orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km plus ďalšie takmer tri tisícky na vyšších orbitách od 1110 do 1325 km. SpaceX navyše nie je jediná s plánovanými veľkými konšteláciami a Amazon plánuje viac ako 3200 satelitov na orbitách 590 až 630 km, OneWeb 650 satelitov na orbite 1200 km.

Satelity môžu mať dopad navyše nielen na astronómiu vo viditeľnom spektre ale tiež na rádioastronómiu, keď ich účelom je samozrejme permanentne zabezpečovať komunikáciu elektromagnetickým žiarením. Satelity síce využívajú výrazne vyššie frekvencie ako frekvencie zachytávané rádioastronómiou, takéto satelity môžu ale podľa IAU rušiť aj rádioastronomické pozorovania.

IAU upozorňuje, že tmavá nočná obloha bez elektromagnetického žiarenia je dôležitá pre naše lepšie pochopenie vesmíru astronomickými pozorovaniami a tiež pre ochranu nočného života prírody.

Podľa IAU presné celkové dopady tisícok nízko letiaciach satelitov zatiaľ nie sú jasné, vedci sú ale znepokojení. Vyzýva zúčastnené strany aby spolupracovali s astronómami a tiež na čo najskoršie regulačné pravidlá v tejto oblasti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Bola raz malá, malá hviezdička,
Zviedla ju mliečna, mliečna cestička.
Zvolala zbohom družice,
vidieť chcem svetov tisíce.

Prvý deň letí, letí do sveta,
Pýchou sa celá, celá trblieta.
Druhý deň hlávku zmotanú má,
v plameňoch horí od rána.

V tretí deň na smrť, na smrť znavená,
padla k nám hviezda ako z kameňa.
Uhli sa hrudy studené,
schovali hviezdu do zeme.

Bola raz malá, malá hviezdička,
zviedla ju mliečna, mliečna cestička.
Umrela hviezda maličká,
končí sa o nej pesnička.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Prečítal som "Prvý deň detí"
nevadí
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to boli casy, ked som skladal pioniersky slub
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kto sa tu posere od nenavisti, ked prehlasim ze internet nie je nutne mat UPLNE VSADE ?

A ze existujuca infrastruktura dokaze dostatocne zabezpecit najdolezitejsie systemy (Amazon, Ebay a Banggood) a tam kde nieco chyba, tak nie je problem dobudovat.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Vysvetli to tsunami, alebo unesenému lietadlu.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

akurat ze oni to nebuduju pre dobro ludstva, ale pre seba a svoj biznis.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Čo mi vôbec nevadí, pokiaľ pri tom nebude produkovať jedovaté NOx a nedýchateľné CO2.
Bodaj by každí prevádzkoval taký biznis.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Lepšie je mať 100kW 5G vysielač na streche susednej bytovky, prevádzkovaný Činskou komunistickou stranou.

Keď ožarovať, tak rovnomerne s nízkou dávkou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neboj, budes mat jedno aj druhe
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

5G bude iba v meste. Má malý dosah, preto má taký silný výkon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to zatvor_Rit:

Zisti si kolko emisii bolo vyprodukovanych na vyrobu a vynesenie toho satelitu do vesmiru. A aky bordel to urobi vo vesmire.
Dufam, ze nebude kazdy prevadzkovat taky biznis.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Ďeveď. Ale jednotlivý tlačitelia cennín môžu eventuálne priekazne vydávať ďalšie.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

300 štartov raket Falcon 9 odpovedá miliónu áut pri priemernom nájazde a spotrebe 7l. Áut je 1.2 miliardy... Na kompletný starlink ich bude treba 200 satelitov. Pri výdobe rakety je uhlíková stopa zanedbateľná, prázdna neváži ani 35t plus náklad 1 000 000 áut potrebuje pri 1200 kg na jedno je treba 1 000 200 t materiálu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Falcon9 potrebuje 170ton paliva.

Lietadlo potrebuje 130ton paliva na oblet zeme.

SUVečko spotrebuje za život 30ton paliva.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

SUV, Raketa a lietadlo sa porovnať nedajú kvôli výkonu, rozšírenosti využitia a cieľovej destinácii... Musíš zrovnať metriku ja so zrovnal palivo. RP-1 je podobný nafte dopad rakety ktorá letí do vesmíru 20 krát za rok (Falcon 9) je mnohonásobne menší ako osobné automobily na podobné palivo navyše lety sú vždy účelné a plnia službu nespočetne ľuďom, jazda autom vždy účelná nieje a prospešná pre spoločnosť nieje vo väčšine prípadoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No veď oni to práve dobudovávajú.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

1gb 10e

Bolo by na case aby niekto ten mobilny kentus rozsekal.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mnooo... z tej dôležitosti pre lepšie pochopenie vesmíru astronomickými pozorovaniami jasne vyplýva že už iq bežného astronóma je nejakým prapodivným spôsobom závislé na satelitoch, takže vplyv takého prehlásenia na intestinálne pochody môže byť priekazne omnoho intenzívnejší.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

som na to dosiel.. astronomovia sa zacali stazovat.. sam velky Elon zafinancuje vyrobu a vynesenie na orbitu dalsich 3 vykonnych astonomickych dalekohladov a bude ich prenajimat ludstvu za tazke prachy.. biznis sa zacina rozbiehat..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Či by ale mohli byť ťažšie ako udržiavanie pozemských observatórií o rovnakom hrubom výkone je priekazne pomerne jednoznačné.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Starlink bude podľa odhadov jednoho z najväčsích investorov zarábat v 2025 okolo 50 miliárd/rok čo je viac ako dvojnásobok súčastného rozpočtu NASA a viac ako 5 násobok najdrahšieho kozmického ďalekohľadu JWST po viac ako 10 ročnom kumulatívnom odklade.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A preco nie?
Lebo astronomovia nemozu pozorovat?
Spacex hadam zvladne upravit dalsiu varku aby neboli reflexne, mozu spolupracovat aj s astronomami.
Druha vec je ze toto nie je len internet. Ale vzdy a vsade budes dostupny. Vo vsetkych horach sveta, oceanoch, tipujem ze to zacnu pouzivat lietadla a lode, lebo to bude lacnejsie ako iridium.
V oblastiach kde bude nejaka prirodna katastrofa to tiez moze zachranit zivoty par ludom.
Ano, hlavne to budu pouzivat ludia na youtube a instagram, ale vdaka nim to bude v konecnom dosledku financne pristupne pre kazdeho.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aj keby sme mali celu zem vyvrazdit, tak sa oplati, ak zachranime par ludskych zivotov :)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

jj, ako ked v SouthParku zabijali jelene, aby sa nepremnozili a nahodou nezomreli hladom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam internet kazdy den a je to ozaj dobra vec. ale sedliacky rozum mi hovori ze tie pocty su uz teraz sialene. Casom (po rozsireni sa satelitneho internetu) vznikne poziadavka na vyssie rychlosti 2G potom na 3G 4G 5G 100G .. XG ? do kedy az ? .. a potom co ? Spolocnosti vzhladom na kapitalisticky model spolocnosti na 100% nebudu satelity odstranovat a tak sa moze stat ze najprv satelitny internet zachrani zivot 5 ludom v mieste katastrofy ale o 20 rokov neskor ked sa budu zrazat a padat dolu na mesta moze byt ovela viac obeti ... takze skor menej je viac.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A to musis kukat porno v 4K?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tie satelity sú stavané na 100% rozpad po vstupe do atmosféry, to že niekoho zasiahnu trosky pri 12000 satelitoch predvídali a vyriešili už dávno predtým ako si vypotil sedliacku múdrosť. 1 Gbps prenosovej kapacity pre koncového užívateľa je nadimenzované brurálne, priener vo svete je cca 7 Mbps... 142.3 násobok dneška. Toto ak nebude stačiť aspoň na 100r dopredu pre bežného ľudka tak už neviem...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Otázka neznie, kto sa poserie od nenávisti, ale skôr koho zaujíma tvoj (inak hlúpy) názor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tyhle aféry každého jenom otravují, já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Treba rozbiť žiarovky, veď čo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

SpaceX aspoň niečo reálne robí a neuspokojí sa len s pozeraním sa na hviezdičky cez objektív, oni hľadajú spôsob ako sa ku nim dostať a posunúť ľudstvo ďalej
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

Napríklad dovoľuje ľuďom hrať počítačové hry v lese?

Pre ľudstvo sú astronómovia oveľa dôležitejší ako mobilný internet na celej Zemi.

Ak by napríklad jeden takýto hlúpy satelit spôsobil včasné nespozorovanie telesa, ktoré vrazí do Zeme kto bude zodpovedný?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Ty si vážne tak blbý že si nepochopil pointu? Tak inak, SpaceX aj vďaka závislákom v lese bude zarábať v 2025 50 mld. USD odhad jednoho investora Starlinku.
Spolu s plánom SpaceX uskutočniť let na Mars toto ľudstvo posunie. Nieje to kvôli zisku, ak by chceli zisk mohli ho mať už dávno. SpaceX tú ambíciu má, Musk SpaceX založil v 2002 v tej dobe to bol sektor kde sa kvôli obrivskému riziku neinvestovalo skori vôbec, takner skracoval. Teraz má SpaceX hodnotu 33 miliárd USD.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

konečne niekto chápe súvislosti
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mna hlavne zaujima, ze sa astronomovia ozvali az teraz. To nikoho pred tym nenapadlo, ze to bude robit odlesky a sposobi problem?
Tak isto, ze to bolo vidno volnym okom nikoho nenapadlo pred tym? (ja som akurat fajcil na balkone a ked som videl tu svetelnu show, zacal som pochybovat o naplni v cigarete).
Znamena to, ze mozem vyniest na obeznu drahu cokolvek? Len tak?
Alebo sa tento problem riesil a jednoducho Elon dostal povolenie?
Snad existuju nejake smernice alebo medzinarodne ujednania, ktore riesia co sa moze vyniest na oblohu a aky to bude mat dopad.


Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

o naplni v legalnej cigarete priekazne nikdy nepochybuj..
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Spravna odpoved je: toto nikto neriesil a Elon dostal povolenie od FCC
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mňa by teda hlavne zaujímalo, odkiaľ vieš že astronómovia sa ozvali až teraz?

Napadlo.

Napadlo.

Nie.

Asi.

Nedostatočné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kto to o 10-20 rokov, ked skonci zivotnost satelitov pojde upratat? Poslu tam pani Blazkovu? Po mnohych rokoch, ked sa tie satelity zacnu rozpadavat, bude ozaj velke riziko posielat este nieco do vesmiru, aby nedoslo ku kolizii.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

trollujes alebo to myslis vazne?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ty trollujes alebo to myslis vazne?
tu: http://www.dsl.sk/article.php?article=20620
a tu: http://www.dsl.sk/article.php?article=18373
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Problemom je bordel, napriklad, ked Cina zostrelila vlastny satelit a v jednom okamihu vytvorila N nasobne viac bordelu nez bude trovit 12 tisic satelitov od SpaceX.

Satelity SpaceX maju zabudovany vlastny system na riadeny deorbit a aj v pripade, ze by nezafungoval, do 5 rokov satelit padne sam, kedze je a velmi nizkej drahe. Okrem toho ich satelity maju implementovany specialny softver na vyhybanie sa ostatnym telesam. Proste nastudj si o tom viac.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 


Rád by som si naštudoval viac na tému
"Špeciálny softvér na vyhýbanie sa ostatným telesám",
ako aj
"Špeciálny hardvér na vyhýbanie sa ostatným telesám",
lebo priekazne bez hardvéru je softvér na milú Jarmilu.

Netuším, či som ozaj sám (tipujúc podľa diskusie),
ale pošli mi/nám odkaz na pramene.
Poprosím - nie rozprávky - čiže "no elon".

Ď.

Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Nakoľko pochopenie témy je rádovo komplikovanejšie než samostané nájdenie prameňov, išlo by poslaním de jure priekazne o súhlas s nabádaním k psychickému týraniu.
ŇZČTP.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

MAju vseto. Hardver, aj softver. Nemozem za to, ze nie si schopny vyhladavania.

https://tcrn.ch/2VOaymV

na stranke vyhladat collision avoidance system.


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

tentoraz ti verím, ale na budúce nešiaľ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten softver je derivatom autopilota z Tesly, co napikuje do domu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tu sa pozri, aký je teraz bordel nad našimi hlavami....
http://stuffin.space/
a čo to urobí, ak ten strelený Elon na nad*be cca 12000 (celkovo) satelitov. A čo keď sa ešte rozhodne tam vyniesť ešte ďalších 50000 satelitov? Veď cez deň bude slnko zaclonené tým bordelom, v noci zase budú blikať ako vianočne svetielka, do vesmíru sa nedostane žiadna väčšia raketa bez rizika zrážky....
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

ved sa to tu pisalo uz vela krat - zivotnost datelitu je 5 rokov a potom zhori v atmosfere. zivotnost je taka nizka preto, aby bol satelit funkcny ked sa bude navadzat do atmosfery na to zhorenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Papier znesie všetko. Okrem toho písali že tuším 95% zhorí, tých 5% z takého množstva je stále strašne veľa.

Okrem toho Musk najprv robí a potom rieši (napr. Tesla auto pilot). A často vyriešiť nevie. Keď zistí, že poruchovosť je omnoho vyššia než čakal a nedokáže to naviesť na zhorenie, kto s tým čo urobí? Musk je nezodpovedný a projekt takéhoto rozsahu na obežnej dráhe by sa mu povoliť nemal. Nech si posiela rakety k Marsu ale ani to sa mu nejako nedarí splniť. Som rád, že sa snaží naštartovať vesmírny program, ale treba to robiť zodpovedne.

Prvú várku by mali nechať dožiť s komplet životnosťou a vyhodnotiť ako to dopadlo. Ďalšie várky povoliť až keď sa ukáže, že sa to naozaj podarí zlikvidovať.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Places na nespravnom hrobe. Najprv si o tom nieco nastuduj. Ide o podstatne najbezpecnejsie satelity, co tam hore su. Pred tym museli splnit vela podmienok a dali tam aj hodne toho navyse. Kazdy z tych satelitov je schopny spravit riadeny deorbit na konci svojho zivota.
Okrem toho, su umyselne na co najnizsej orbite, aby aj v pripade poruchy dokazali padnut c onajskor aj bez akehokolvek zasahu. Maju nainstalovane automaticke vyhybanie sa inym satelirom a vacsim objektom.

Fakt je taky, ze Muskovych N tisic satelitov nespravi ani 1 percento takeho bordelu, ako spravila Cina, ci nedavno India ked dokazovali, svoje "schopnosti" tym, ze zostrelili vlastny satelit. Tam vznikli stotisice ulomkov, ktore sa nedaju nijako sledovat a ver tomu, ze je jednoduche navrhunut trajktoriu aby sa raketa ci satelit nezrazili, ale tomu bordelu, co nikto nevidi sa vyhnut nedokazu.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A nenapadlo ti, ze tie ulomky maju v tej vyske rovnaku rychlost ako letiace lode plus minus par kilometrov...

Tie narary vo vacsine pripadoch neposkodia lod.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Rýchlosť možno, ale vektor rýchlosti nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čiže keď sa správa nezodpovedne Čína, tak sa budem aj ja? Isteže neschvaľujem ani daný postup Číny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mimochodom, o úspešnej TESLE tu zvyčajne čítame iba pozitívne články, ale sú aj iné
https://lnk.sk/doDT
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tato otazka bola zodpovedaná skôr ako si ju napísal. Životnisť je 7 rokov (daná palivom) no po 5 zapália satelity motor a zostúpia z obežnej dráhy, na ktorej by aj prorodzene zanikli (v prípade poruchy)asi po 5 rokoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chod si radsej zapalit cigu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Toto je ideálna situácia. V kozmonautike ale veci často nefungujú ideálne. Neraz sa stane že výsledný vektor nie je ako bol plánovaný, či už kvôli zážihu trvajúcemu mierne inú dobu, alebo problémom s uvoľnením nákladu.

So sondami sa tiež stráca spojenie, odmlčia sa, nevieš ich nijako kontrolovať. Toto je pomerne časté, keďže tam hore je omnoho silnejšie žiarenie a tieto veci nevieš príliš predpovedať.

Kým je satelitov poskromne, tak to až tak nezaváži. Ale pri takom množstve už len kvôli štatistike tých porúch bude výrazne viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty ich nepotrebujes kontrolovat. Ked nedokazu komunikovat, same sa mozu poslat na deorbit. To, ze sa nieco pokazi je caste. V 99% ide o funkcne moduly. Zakladne riadiace moduly su niekolkonasobne zalahovane. Takisto motory, ci reaction wheels. Tie satelity dokonca dokazu svoju polohu urcit aj bez komunikacie(star tracker).
Pointa je v tom, ze toto nie je ziadny vedecky pokus, kde je vsetkym jedno, co bude potom. Muskovi ide o miliardy a jedina kolicia mu spravi skrt cez rozpocet. On je motivovany tie drahy udrzat ciste. Tie satelity su lacne a pre neho je kriticke, aby sa tych, co mozu sposobit problemy zbavil co najrychlejsie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

GEO satelity fungujú 36 000 km od povrchu nepretržite 15 rokov bez chránenia či opráv. Saarlink ja na LEO pod van allenovými pásmi a ak nejaký zlyhá "pomerne časté" ide o raritu... Zaujímalo z ktorého prsta si to vytiahol (bez urážky) Tie stroje fungujú často aj po skončení životnosti dizajnu. To nieje chladnička.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priatelia, nezabudnime, ze tento internet bude znamenat necenzurovany internet pre vsetkych, Cina, Turecko, Kuba atd.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nic to este neznamena, staci ze Cina vypusti zopar "cenzurovacich satelitov" na rusenie pouzivaneho frekvencneho pasma pre tento internet, alebo mat zariadenie na prijem tohto internetu bude vo vybranych krajina nelegalne. Myslim ze vystopovat aktivne, vysielajuce zariadenie nebude velky problem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To akože tento internet nebudú poskytovať US firmy a nebude podliehať cenzúre a kontrole US govermentu?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

xvideos spustim aj v turecku..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na to zabudni. To Čína ani iné totalitné režimy nikdy nedopustia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neznamena, kedze potrebujes aj vysielac a ten musi byt certifikovany lokalnou krajinou.
Odpovedať Hodnotiť:
 


A hlavne budeš musieť so sebou nosiť tanier ako pizza.
Nikto nevie, či veľká, stredná alebo malá... ;=)))

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako budu druzice pribudat, tak sa pizza bude zmensovat. Potom prejdu na placinky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Analyzoval som fotogriafiu a zda sa mi, ze je to lampionovy sprievod foteny cez zaluzie. Ci to neni podvrh.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Naozaj nechapem naco robia paniku. Ked si chcu kukat hviezdy nech si otvoria atlas tam ich je viac ako dost.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Vychadzajme zo znamych faktov, ze ide o bodove osvetlenie na nebeskom platne. Cela polemika je tym padom bezpredmetna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa stazuju, ked cely zivot len tam hore do bludu pozeraju? Komu tim prospejete?
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://rsw-systems.com/news/open-letter
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Este po slovensky https://skyway.capital/news/new?id=298
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco to neadresoval aj roskosmosu? ich rakety lietaju na lasku? a ked ma take uzasne napady preco ich nezrealizoval a rozpravkovo pri tom nezbohatol a nezachranil zem od jastrabov muska a bezosa, tragedna fraska toto
Odpovedať Hodnotiť:
 

zenska piška urobi kazdemu astronautovi aj 4k lesnemu ci inemu honicovi lepsie ako gigabitova linka. premyslajte o tom chvilku. ta vona ta energia, jaro, radost zit ked vam v perinach rozvoniava piška
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A toho, kto to vymyslel, zastreliť.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár