neprihlásený Pondelok, 27. januára 2025, dnes má meniny Bohuš
Intel v utorok predstaví Montecito procesor s 1.72 miliardou tranzistorov

Hoci v týchto dňoch si získava Intel pozornosť médií, IT odborníkov a verejnosti pripravovaným novým najvýkonnejším desktopovým procesorom Conroe a jeho výkonom, podľa viacerých zdrojov spoločnosť zajtra predstaví nový top-level serverový procesor doteraz známy pod kódovým označením Montecito, ktorého čip obsahuje neuveriteľných 1.72 miliardy tranzistorov.

DSL.sk, 17.7.2006


Podľa viacerých zdrojov spoločnosť Intel zajtra predstaví nový top-level serverový procesor doteraz známy pod kódovým označením Montecito.

Montecito je procesorom z rady Itanium postavený na architektúre a inštrukčnej sade IA-64, nejde tak o procesor kompatibilný s x86 procesormi.

Podľa zatiaľ dostupných informácií by ním mohol Intel ovládnuť aj trh výkonných serverových procesorov potom, ako predstavil na konci júna najvýkonnejší x86 serverový procesor Xeon Woodcrest, predstaví na konci júla najvýkonnejší desktopový procesor Conroe a v súčasnosti disponuje a pravdepodobne najneskôr v auguste predstaví nový najvýkonnejší mobilný procesor Merom.

Montecito bude prvým dvojjadrovým Itanium procesorom, zatiaľ nie je s určitosťou známe, či jeho oficiálnym názvom bude stále Itanium 2.

Montecito je pozoruhodným procesorom s veľmi vysokým počtom tranzistorov na čipe, až 1.72 miliardy. Pre porovnanie ostatné procesory súčasnosti majú maximálne niekoľko stoviek miliónov tranzistorov.

Na vysokom počte tranzistorov u Montecita sa podieľa samozrejme najmä 24 MB L3 cache pamäť na čipe. Okrem toho má procesor ešte 16 KB inštrukčnej L1 a 16 KB dátovej L1 cache pamäte na jadro a 1 MB inštrukčnej L2 a 256 KB dátovej L2 cache na jadro. L3 cache je spoločná pre inštrukcie aj dáta, každé jadro má po 12 MB.

Tri úrovne cache pamäte sú obvyklé u výkonných serverových procesorov, keď s väčšou veľkosťou cache sa znižuje jej rýchlosť. Viac úrovní ako napríklad u destopových procesorov tak umožňuje používať veľmi rýchle ale malé L1 cache, väčšie ale o niečo pomalšie L2 cache a aj veľmi veľké ale pomalšie L3 cache, ktoré sú samozrejme ešte stále výrazne rýchlejšie ako hlavná pamäť.

Veľká L3 cache, vysoké množstvo tranzistorov a veľká plocha čipu sú ale príčinou tiež veľkej chybovosti pri výrobe a tak aj vysokých cien.

Na L3 cache má pripadať u Montecita až 1.55 miliardy tranzistorov, na L1 a L2 cache spolu 106.5 milióna, na I/O obvody 6.7 milióna a na samotné jadrá procesora 28.5 milióna na jedno jadro, spolu 57 miliónov.


Rozloženie komponentov na procesore



Montecito je vyrábané 90 nm procesom, čip má veľkosť 27.72 mm x 21.5 mm. Naraz dokáže vykonávať 4 thready pri spotrebe do 100 W, v Montecite podľa dostupných zdrojov už na rozdiel od predchádzajúcich modelov nie je podpora hardvérovej emulácie x86 procesorov.

Maximálna frekvencia Montecita bude 1.6 GHz, o 200 MHz menej, ako sa pôvodne plánovalo. V prvých modeloch tiež nebude aktivovaná funkcia Foxton, ktorá by umožnila pri nízkej teplote čipu pracovať ešte o ďalších 200 MHz rýchlejšie.


Fotografia Montecito čipu



Prvý Itanium procesor Intel priniesol na trh v roku 2001, pôvodne architektúra IA-64 mala byť riešením Intelu pre 64-bitové procesory vo všetkých typoch nasadenia, vrátane desktopového.

Itanium procesory ale v niektorých kategóriách výkonu nepresvedčili, pre veľkú latenciu L3 cache pamäte a zlú hardvérovú emuláciu x86 procesorov a navyše po uvedení 64-bitového rozšírenia x86 architektúry od AMD v podobe Opteronov nakoniec zmenil Intel stratégiu a pre desktopové, mobilné a serverové nasadenie v nižšej a strednej triede rozšíril podobne ako AMD architektúru x86 o podporu 64-bitov.

Súčasné Itanium 2 procesory sú tak určené už iba do náročných pracovných staníc a náročných serverov prípadne clusterov, kde riešenie použitím clustera z viacerých lacnejších x86 najmä Opteron alebo Xeon procesorov je buď z technických alebo iných dôvodov menej vhodným riešením.

Posledný model Itanium 2 procesora Intel predstavil v novembri 2004 v podobe Fanwood jadra, najpoužívanejším je model s jadrom Madison predstavený v júni 2003.

V poslednom rebríčku 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta 37 z nich používa Itanium 2 procesory, až 345 používa Intel 32 a 64-bitové x86 procesory a 80 Opterony od AMD. Konkurenčné Power procesory používa 83 superpočítačov, PA-RISC 19 a Sparc 4 superpočítače z Top 500.

Najvýkonnejším superpočítačom s Itanium procesormi je na 5. mieste rebríčka Tera-10 superpočítač vlastnený Francúzskou komisiou pre jadrovú energiu. Tento má výkon 42.9 teraflopu pri 8,704 1.6 GHz Itanium 2 procesoroch (4.92 gigaflopu na procesor), vedúci BlueGene/L má 280.6 teraflopov pri 131,072 Power procesoroch (2.14 gigaflopu na procesor).

Podľa servera Zdnet by malo byť predstavených v utorok celkovo 6 modelov líšiacich sa veľkosťou aktivovanej L3 cache a frekvenciou. Najlacnejší 1.6 GHz Itanium 2 9010 so 6 MB L3 a aktivovaným jedným jadrom má stáť 695 dolárov, najvýkonnejší 1.6 GHz Itanium 2 9050 s 24 MB L3 má stáť 3,700 dolárov, v prepočte 113 tisíc slovenských korún.


      Zdieľaj na Twitteri


Procesor akého typu máte vo svojom PC? (hlasov: 358)

Mám viacprocesorové PC      7%
Jeden 64-bitový dvojjadrový      10%
Jeden 32-bitový dvojjadrový      9%
Jeden 64-bitový      25%
Jeden 32-bitový      49%


Najnovšie články:

Samsung tento rok uvedie trojdielny skladateľný smartfón
Linuxové jadro pridalo podporu pre Windows Copilot kláves
Intel navrhuje modulárnu konštrukciu notebookov
Teslu na známej hackerskej súťaži nehackli
Vydaná beta verzia Androidu 16, s jednoduchšou inštaláciou
Sprístupnený nový Star Trek film
Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený


Diskusia:
                               
 

Za taku cenu radsej pojdem na dovolenku. Ale je to pekne, nie? 24MB L3 cache. Si pamatam na casy, ked 24MB bol super bomba HDD :D A teraz to ma uz kazdy druhy procak ako L3 :D Kam to ten svet spieva...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hm, bohuzial aj FXkove procesory od AMD stoja este nad 25k SKK ... :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ty kokos, tolko by som za tento "hlupy" kus kremiku nedal, kolko opteronov by sa za to dalo kupit?
Ale inak, co su tie "pasiky" v oblasti cache?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemam sajnu. Mozno su to take tie pipeline, kade tecu data. Ako dialnice. Ale mozno sa to da nejak zistit. No ja na to uz nevidim poriadne, zajtra (dnes) sa mozno kuknem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna fascinuje hlasovanie... kto kedy videl dvojjadrovy 32bitovy procacik??? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zrejme asi existuju
Odpovedať Hodnotiť:
 

mobilny Intel Core Duo

predtym nez nieco zavazne zahlasil, by si to mohol mat podlozene vedomostami :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja mam serverovu dosku s dvoma PIII na 733Mhz. Pod XP je to ešte veľmi slušny stroj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale to niesu dvojjadrove procaky ale dva jednojadrove asik
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ja som 32bitovy Dual Core procesor videl ked som si ho daval do mojho socket LGA775 a to Intel Pentium4 s HT podporou. Cize som si za to aj zahlasoval. K clanku, som strasne prekvapeny ako sialene intel proti AMD zrazu vystartoval. Kazdopadne aj ked ten super procesor stoji kolko stoji nahradi 3 najvykonnejsie amd. Ale vykon stale musi byt v porovnani mizerny kedze u AMD by sa tych L2cache 6MB porovnavalo s 24MB L3 no nie? XD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto by som neporovnaval, to je uplne ina architektura, ak pri tomto procesore nemas dobry kompilator, tak nema sancu (dufam, ze tam nieco neprerobili a stale je to in-order).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze sa nezmenilo nic. Je to ozaj o "aplikaciach" pisanych od zaciatku pre Itanium - tam je to potom o vykone, kde 4xWoodcrest nema sancu.

Uff, dualcorove Itanium - to je sila! Dat 32 takych do masiny ...


Odpovedať Hodnotiť:
 

to si zle hlasoval, ved 32-bitove P4 s HT podporou nema dve jadra, ale je to DVOJPROCESOROVY procesor!!! :DD
sa spamataj
a nove dual core zas maju 64b , resp nemaju {nemali mat}podporu HT, aj ked netvrdim, ze Dual Core 32b neexistuju
btw ma fascinuju tie fotky procakov, vyzeraju ako z google maps
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha, už opäť sa k nám vracia pán z 20 storočia. Už opäť asi neviete, kde je sever, ktorým smerom fúka vietor, ani kde bývate. Žijeme v 21. storočí, tak sa už prosím vás pekne spamätajte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som akurat prekvapeny,ze kolko tranzistorov pripada na pamete a iba kolko na jadro.Doteraz som si myslel,ze je to naopak. Moj "super" celeron ma 55 mil. tranzistorov. Som zvedavy kolko pripada na jadro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.techwarrior.co.uk/?ac=vid&vid=37024073
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co takto pridat do ankety,ze mam 8 jadrovy ? Alebo aspon mam iny typ
Odpovedať Hodnotiť:
 

jeden dvojjadrovy 32bit je HT technologia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dvojjadrový znamená, že procesor sa skladá z dvoch fyzických jadier.

Preto procesor s HT technológiou nie je automaticky dvojjadrový, staršie Pentium 4 s HT sú jednoducho obyčajné (jednojadrové) 32-bitové procesory.

32-bitovými dvojjadrovými procesormi sú napríklad mobilné Intel Core Duo procesory (jadro Yonah).
Odpovedať Hodnotiť:
 

za take prachy idem na safari :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

zachvilu budu procaky s L10 cache po 1024MB s taktom ani nie 700 Mhz len za smiešnych 25tis. dolarikov. A budu mať 25-krat vyssi vykon ako tento(toto) "SHIT".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakoniec ostanu len same vyrovnavacie pamäte a jadro odtial vyhodia, lebo to bude spomaľovat :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si už videl niekedy procesor bez jadra? Tak to som potom zvedavý, kto ti bude v počítači robiť výpočty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mozu robit ti Cinania, co maju disketovky :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z casti mas pravdu ale dva procesory mozes nazvat Dvoma jadrami predsa jeden procesor - jedno jadro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inhell Pentagram prináša ďalšie topné teleso vhodné do chladnejšieho podnebia kde je lacná elektrina :))))
Už by bolo načase aby po všetkých klamstvách a podvodoch čo porobil konečne padol a všetkých tučných nenažraných komunistov a fašistov v jeho čele už poslali do domova dôchodcov hádzať uhlie :))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

> L3 cache je spoločná pre inštrukcie aj dáta, každé jadro má po 12 MB

Tak je spolocna, alebo ma kazde jadro po 12MB? :-D

Cize 12+12 alebo 12+12 aj 0+24 aj 22+2???

Odpovedať Hodnotiť:
 

> Naraz dokáže vykonávať 4 thready

**a total of 4 threads per die
Nie, 2*4 thready (pisal si o CPU, nie o jadre)

Spotreba: 75-104 W



* Itanium 2 9050 1.6 GHz / 24 MB L3 -- $3,700
* Itanium 2 9040 1.6 GHz / 18 MB L3 -- $1,980
* Itanium 2 9030 1.6 GHz / 8 MB L3 -- $1,550
* Itanium 2 9020 1.42 GHz / 12 MB L3 -- $912
* Itanium 2 9015 1.4 GHz / 12 MB L3 -- $750
* Itanium 2 9010 1.6 GHz / 6 MB L3 / single core --$695





Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uff, sry, ze som rozbil to formatovanie, ale inak sa sem PASTE linky nedaju, dat, alebo ako?

BTW: Urcite by som stavial na Woodcreste - ci uz high end server, al. nejaky TOP500 cluster.
Pomer cena/vykon, spotreba/vykon, resp. pockat na Kentsfield s quadro CPU.

Obavam sa (a dufam, ze sa mylim), ze AMD toto (Merom, Conroe, Woodcrest, Montecito nerozchodi) - co sa tyka CPU trhu, AMD toho totiz robi hodne viac, nez je bezne zname a publikovane.
(a ceny a inovacie zasa pojdu pa)

Jedine, co AMD moze pomoct, ze Intel nebude najblizsich 5-20 mesiacov (pri danych cenach) stihat dodavat / zvysi ceny.
A snad nejake katastrofy, chyby v navrhu CPU (ze povedzme Conroe v 64bit orbi chyby vo vypoctoch) a pod.

Odpovedať Hodnotiť:
 

> Montecito je vyrábané 90 nm procesom, čip má veľkosť 27.72 mm x 21.5 mm

je to riadne volke hovado 30x20:
http://tweakers.net/nieuws/43259


=====
Montvale

In contrast to earlier speculations, there will be no 65 nm shrink, but the codename Montvale will cover a Montecito-on-steroids, released one year later, tail end of 2006. Earlier data suggested that Montvale's clock speed would have likely hit 2.5-2.6 GHz, sitting on a 400 MHz FSB. As of today, Montvale might reach only 2 GHz, and considering Montecito's delay, delivery may slip as well.

It is also very likely that, like Montecito, Montvale will also bring an update of the compiler technology, with significant improvement in performance characteristics to IPF.

=====
Tukwila

Montvale's successor is Tukwila, the first 65 nm design, due in 2008. Consisting of at least 4 cores, which will likely be microachitecturally the same as Montecito's ones, it should fit into the Common System Interface (CSI), a cross-platform with Xeons. A major advancement is not expected till Poulson, about which very little is known at this time.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kunder ty sa rozpravas sam so sebou? XD Je to jedno co robi ake je to hovado. Predsa za to aky je hovadny cacheovanim tak predsa musi mat svoj rozmer a na tych link aj ked vyzera desne blbo asi nejde o LGA775 takze u nas to nemusi robit ziaden problem Ide predsa o Core Duo CPU z ktorych najvyssi model poraza serverovy Opteron, nie? XD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jaj, už opäť k nám zavítal pán z 20. storočia, katastrofa. Keď sem pricvála XOD, tak hneď sa tu objavia správy so samými kravinami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

XD Ondrej, ty sa venuj svojim inteligentnym zenam nadalej. Slo ti to hebko. Dokonca Celeron pri najmoznejsom takte s boxovym chladicom je v niektorych testovacich markoch na druhom mieste za Athlon 64-FX60. A to je celeron. Skoda reci, ved TY tomu aj tak nerozumies.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo vy môžete vedieť o tom, čo ja čomu rozumiem, a čomu nie? Veď vy ani neviete, v ktorom ste storočí, takže na Vašom mieste by som tu veľmi nyvýskal. Čo vy môžete vedieť, čomu ja rozumiem? Vy viete o tom s prepačením ´´ Veľké H, malé o, rímska 5, a za ním o.
Odpovedať Hodnotiť:
 

n ti vypadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

100 bodov :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ondrejko ukludni sa. Zhlboka sa nadychni a pocitaj do desat. Pre tvoju informaciu sme v 21. storoci. Po dalsie, v tom tvojom citate: ´´ Veľké H, malé o, rímska 5, a za ním o. ti chyba na konci ukoncovaci apostrof a to citovane slovo "hono" mi nic nehovori tak skus konkretnejsie aby sme Ta nabuduce chapali. Hlavne to ako si pred mesiacom o zenach krasne basnil. Urcite bola jedna tak sprosta, ze ti vyznala lasku. XD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím si, že to píše ten pravý, ve´d pokiaľ ja viem, tak to vy ste mi písali tak agresívne, že vítaj v 20. storočí IT, tak neviem, kto tu koho opravuje, a kto nevie, v ktorom sme soročí. Ale som rád, že ste už konečne na to prišli, gratulujem. Kebz ste tak nekritizovali druhých, a pozreli si, a priznali svoje chyby, tak by tu nemusel byť taký bordel. To vy by ste sa mali ukludniť, a poriadne predýchať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár