Americká vesmírna agentúra NASA dokončila testy dronu používajúceho pohon typu helikoptéry, ktorý poletí na Mars v rámci misie robotického vozidla Mars 2020, a dron ďalší krát vzlietne až na Marse.
Testy boli ale pomerne limitované vzhľadom na komplikovanosť simulácie podmienok na Marse. Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je hlavne ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.
Atmosféra sa dá nasimulovať vo vákuovej komore, pričom NASA simulovala aj jej zloženie a naplnila ju oxidom uhličitým, hlavnou zložkou marťanskej atsmoféry. Znížiť gravitáciu ale samozrejme v takejto miere nevieme a namiesto toho bol dron zavesený na systéme odľahčujúcom ho o približne dve tretiny sily pozemskej gravitácie.
Podľa popisu dron sa v týchto testoch len dvakrát vznášal 5 centimetrov nad povrchom, spolu bol vo vzduchu cca minútu. Testovaný bol kus, ktorý reálne letí na Mars, po predchádzajúcich testoch prototypu.
Animácia a reálna demonštrácia drona v podmienkach marťanskej atmosféry (video: NASA)
Z doterajších informácií NASA nie je úplne jasné, do akej miery bude dron na Marse využívaný. Zatiaľ NASA informovala len o jeho použití na päť testovacích letov vo výške cca 4.5 metrov nad povrchom do vzdialenosti maximálne stoviek metrov s dĺžkou letov do 90 sekúnd. Formulácie skôr naznačujú, že sa následne nebude bežne používať, NASA to ale zatiaľ nepotvrdila.
Doterajšie vozidlá na Marse vrátane posledného Curiosity majú len obmedzené možnosti skúmania terénu pred sebou, pomocou kamier na vozidlách prípadne s menším rozlíšením pomocou snímok zo satelitných sônd. Dron by každý deň mohol vzlietnuť a preskúmať terén pred vozidlom, čo by umožnilo lepšie plánovať cestu.
Podľa skorších informácií NASA by dron mohol umožniť robotickému vozidlu prejsť vďaka lepšej vybranej ceste denne až trojnásobok vzdialenosti oproti súčasnosti a zároveň lepšie vyberať lokality pre podrobnejší prieskum a odoberanie vzoriek.
Dron NASA má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, ktoré sa otáča rýchlosťou maximálne 2400 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron má len 1.8 kg.
Motory sú napájané elektrickou energiou z Li-Ion batérií, pričom dron bude mať vlastné solárne panely pre ich dobíjanie a tiež vlastný mechanizmus pre ohrievanie elektroniky pre prežitie chladných nocí.
ultraradikalny fakticizmus
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
29.3.2019 10:52
Cize z clanku logicky vyplyva, ze v NASA v skutocnosti ziadni kvantovy fyzici nepracuju, nakolko su vsetci tu, ked ani
znížiť gravitáciu priekazne nevedia.
stierace na piesok
Od: ktoosooom
|
Pridané:
29.3.2019 14:34
Nevidim tu zmienku o testovani stieracov (metliciek) na piesok, ktory sa pri pristavani usadi na solarnych paneloch. Tak ako vravia vyssie, mali sa prist poradit na DSL