neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
NASA zverejnila ďalšie informácie o helikoptére pre Mars

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 25.3.2019


Americká vesmírna agentúra NASA tento mesiac zverejnila niekoľko doplňujúcich informácií o lietajúcom drone používajúcom pohon typu helikoptéry, ktorý pošle na Mars už budúci rok spolu s robotickým vozidlom Mars 2020.

NASA avizovala vývoj dronu už na začiatku 2015, definitívne potvrdila jeho poslanie spolu s Mars 2020 pred rokom.

Podľa aktuálnych informácií sa s dronom pravdepodobne nepočíta pre bežné používanie, keď podľa formulácií NASA plán zrejme počíta len s piatimi krátkymi letmi. NASA sa pochopiteľne ale snaží zariadenia vo vesmíre využiť vždy na maximum a ak tomu nebráni technická prekážka, dron bude alebo by používala pokiaľ bude fungovať.

Doterajšie vozidlá na Marse vrátane posledného Curiosity majú len obmedzené možnosti skúmania terénu pred sebou, pomocou kamier na vozidlách prípadne s menším rozlíšením pomocou snímok zo satelitných sônd. Dron by každý deň mohol vzlietnuť a preskúmať terén pred vozidlom, čo by umožnilo lepšie plánovať cestu.

Podľa skorších informácií NASA by dron mohol umožniť robotickému vozidlu prejsť vďaka lepšej vybranej ceste denne až trojnásobok vzdialenosti oproti súčasnosti a zároveň lepšie vyberať lokality pre podrobnejší prieskum a odoberanie vzoriek.


Ilustrácia posielaného drona na Mars, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)



Lietanie na Marse ale nie je jednoduché a kvôli podmienkam sa výrazne odlišuje od pozemského lietania. Atmosféra Marsu na povrchu je totiž oveľa redšia, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Rotory tak dokážu generovať nižší vztlak a musia sa otáčať rýchlejšie, aj keď nižšia je aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.


Animácia a reálna demonštrácia drona v podmienkach marťanskej atmosféry (video: NASA)



Dron NASA tak bude mať dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, ktoré sa podľa aktualizovaných informácií budú otáčať rýchlosťou maximálne 2400 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron bude mať len 1.8 kg.

Motory budú napájané elektrickou energiou z Li-Ion batérií, pričom dron bude mať vlastné solárne panely pre ich dobíjanie a tiež vlastný mechanizmus pre ohrievanie elektroniky pre prežitie chladných nocí.

Dron bude letieť v maximálnej výške cca 4.5 metrov nad povrchom a bude fotiť snímky povrchu pre zasielanie na Zem. Po počiatočných testoch má dron uskutočniť do päť letov s predlžujúcou sa vzdialenosťou a dĺžkou letov, do niekoľkých stoviek metrov od východzej pozície a o dĺžke do 90 sekúnd.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Posielam vztlak
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pošli radšej o dačo hustejšiu atmosféru - inak sa im tie vrtuľky rozdrapia pri otáčkach, potrebných na vzlet - udržaie sa ...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Tak to im neposlem nic, alebo prd...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

myslim ze sudruhovia z nasa vedia ze staci prisposobit profil kridla, a pojde to aj s nizsimi otackami pri redsej atmosfere
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jasné, dron zosadne, rozvíri prach, ten si sadne na panely a už sa viac nenabije...poznáme to :-)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ludom v NASA teketo zjavne veci urcite nenapadnu, este ze mame diskusiu pod DSL.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ja posielam prasnu burku v dlzke trvania 8 pozemskych mesiacov.

Co myslite, napadne im v tom Nasa pouzit pre takyto pripad tu vrtulu ako generator?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

nenapadne.. to im budes musiet poslat link na dsl.sk a na tuto diskusiu..
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Akurat ze kym NASA nema slovensku pobocku, priekazne nepojde otvorit.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Posli im linku skratenu cez dvorny dopice.sk, pojde im priekazne zarucene otvorit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

perpetuum mobile - problem solved!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja posielam balon. lebo sa zabudli prist poradit. uplne by stacilo aby malo vozidlo balon s kamerou na lanku. pri silnom vetre by sa balon oddelil on vozidla a mechanizmus by nafukol dalsi balon a vypustil. nejakych 5 balonov bude stacit podla mojich vypoctov od oka :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len aby to aj lietalo..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

..ale oni nepotrebuju vyvinat vehikle pre inu atmosferu ,/inu planetu ~~ na to poliieetaavanie, pre zopar zaberov v polopusti za L.A. , im to bude stacit bohato..


Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Pre martanske zabery sa vzdy pouzivala arizonska pust + cerveny filter.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obavam sa, ze po prvom pristati sa solarne panely zanesu od zvyreneho prachu a viac si ten dron uz neskrtne. Ta NASA sa nie a nie poucit z vlastnych chyb.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Presne tak. V podstate keby sa NASA nesnazila montovat do vyskumu vesmiru, mohla by to byt priekazne celkom uspesna spolocnost.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

NASA sa mala poradiť s odborníkmi z dsl.sk
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

NASA má dosť odborníkov, len im šéfujú manažéri. To už malo za príčinu zopár nehôd a zlých technických riešený. Preto aj odborníci z dsl.sk vedia ako na to.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale tie vrtule sú gumené a vďaka komplikovanému mechanizmu sa môžu premeniť na stierače, ktoré po pristátí ihneď začnú stierať prach. Navyše má sonda na tele nenápadné vrecúško, ktoré zatiaľ nepredstavili, v ktorom bude fľaštička Okeny - pre prípad odolnejších nánosov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby to radšej ponúkli číňanom na zber zemiakov, čo chcú pestovať na mesiaci. To by bola príkladná kooperácia, znížilo by sa napätie a zvýšil vztlak.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

...a co tak pridat na tie solárne panely ~~stierače ?

resp. neco podobné, vhodné, na principe stieračov..

(a tak, aby sa aj tá "práca, (príkon) stieračov "uživila´ - aby sa vošla (aj s rezervou) do *energetickej (príkonovej) rovnice, /súvahy, pre ten-ktorý, konkrétny kozmický ..vehikel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Toto riešenie už tu bolo v minulosti ponúkané. Tunajšia vedecká obec ho po zrelej úvahe zamietla, nakoľko by dochádzalo pri stieraní k poškodzovaniu panelov a tým by sa znížila ich energetická účinnosť. Náš team rozpracováva pre NASA zapožičanie fukárov od verejnoprospešných služieb, ktoré sa v poslednej dobe využívajú na odfúknutie pokosenej trávy späť na svah, namiesto, v minulosti používaného hrabania. Marsonaut si ho pripojí ku kyslíkovej bombe na chrbte, presmeruje prúd vzduchu do fukára a očistí panely bez poškodenia.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

toto riesenie bolo aj testovane https://dopice.sk/mKQ vysledok priekazne nemoze niest oznacenie "bez poškodenia".
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

alebo by ich radioizotopy mohli dojst dobit
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to tazke ... zda sa ze ked bude mat dron 1,5 kila a bude tam iba poskakovat v 4,5m vyske a absolvuje nejake 4 ks. 90 sekundove lety, ze by stacila nejaka pridavna nadrzka na 20-50 litrov paliva a vyuzivat primitivne spalovanie, ked sršia splodiny a plyny

lenze palivo sa minie a dolietali sme, tu je sanca ze ked sa nezasvinia panely, letov mozu byt desiatky ak nie viac - ale preco tam v tomto kontexce nejaku nejaky nuklearny mini-reaktorik co vydrzi ako nic 10-20-30 rokov dodavat stovky wattov, tak toto mi je zahada ... aby to nelietalo s tym mini-reaktorikom, mohla by to byt aj pridavna pevna stanica, ked sa minu v tom 1,5 kilovom drone baterky, tak by sa to islo nabijat, nieco ako ked sa ide dobyt roboticky vysavac na dokovaciu stanicu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovod preco to nema palivovu nadrz a ani reaktor je hmotnost a druhy problem je ze reaktor nemozes prevadzkovat bez staleho dohladu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

gravitacia tam je 1/3 z pozemskej, ak to bude malicka helikoptera s dlhymi listami snad to bude stacit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Snáď. Potom to tu skritizujeme, neboj.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár