Ani posledný pokus o komunikáciu s robotickým vozidlom Opportunity na Marse v noci na stredu v súlade s očakávaniami nepriniesol zmenu stavu a skončil bez odozvy, NASA tým tak pokusy o komunikáciu ukončila a misiu oficiálne označila za skončenú.
Vozidlo napájané zo solárnych panelov prestalo komunikovať v polovici minulého roka po rozpútaní globálnej prachovej búrky, pričom poslednýkrát sa ozvalo 10. júna.
Po vyjasnení oblohy od polovice septembra NASA zintenzívnila snahu o komunikáciu a smerom na vozidlo vysielala príkazy viackrát denne, okrem toho sa permanentne pokúšala zachytiť akúkoľvek komunikáciu z vozidla. To sa ale už neozvalo ani po viac ako tisícke poslaných príkazov.
Vozidlu spoliehajúcemu sa na solárne panely pôvodne zrejme klesla úroveň nabitia batérií pod kritickú úroveň s napätím 24 Voltov a uviedlo sa do režimu s vypnutím všetkých systémov vrátane hlavného počítača okrem hodín. Podľa skorších informácií NASA vozidlu vzhľadom na uplynutie dlhého času pravdepodobne zlyhali aj hodiny a zrejme mu vypršal aj limit, po ktorom vozidlo po dlhom nezaregistrovaní komunikácie zo Zeme má predpokladať potenciálne pokazenie svojich komunikačných zariadení.
Zhrnutie misie Opportunity (video: NASA / JPL)
Vzhľadom na úplne absentujúcu komunikáciu nemá NASA potvrdenú príčinu, pre ktorú sa po vyčistení oblohy vozidlo už neozvalo. Pri včerajšom oznámení ukončenia misie ale predstavitelia načrtli jednu možnú konkrétnejšiu príčinu, problémy súvisiace s pokazeným vyhrievaním vozidla. To sa podľa popisu po predchádzajúcom pokazení nedalo vypnúť a NASA preto namiesto toho po softvérovej aktualizácii na noc vždy uvádzala vozidlo do hlbokého spánku s vypnutím ostatných komponentov, aby znížila spotrebu vozidla a to neminulo nabité batérie.
Po zlyhaní hodín sa ale vozidlo pravdepodobne neuvádzalo do takéhoto režimu, kvôli čomu sa batérie nikdy dostatočne nenabili.
Efektná fotka tieňu Opportunity na Marse z 26. júla 2004, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL)
Misia je v každom prípade považovaná za mimoriadne úspešnú. Jej plánovaná dĺžka po pristátí 25. januára 2004 bola iba 90 dní, kvôli očakávanému usadzovaniu prachu na solárnych paneloch a nedostatku napájania. Prach nakoniec ale v dostatočnej miere odfúkaval vietor.
Oznámenie konca misie Opportunity (video: NASA / JPL)
Opportunity nakoniec vydržalo funkčné takmer štrnásť a pol roka a to aj napriek viacerým technickým problémom a napríklad pokazeniu dvoch zo šiestich kolies. Vozidlo počas misie prešlo 45.16 kilometrov a našlo dôkazy svedčiace o prítomnosti kvapalnej vody na Marse v minulosti.
Úspešná bola aj dvojička rovnakej konštrukcie, vozidlo Spirit. To pristálo 4. januára 2004 v inej lokalite, prešlo 7.73 km a jeho misia skončila oficiálne v máji 2011, pričom posledná komunikácia bola uskutočnená 22. marca 2010.
Medzi klávesnicou a myšou je najčastejšie prázdny priestor stola.
Pravdepodobne si chcel povedať, že častokrát je problém medzi klávesnicou a stoličkou.
ničivý praktik S005E0015
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
14.2.2019 11:18
Pchce...keby boli znalosti amerických vedcov poplatné odbornej úrovni najnovších technologických vizionárov, bolo by to priekazne minimálne pätnásť rokov.
nemozte mu tu dat ban? niekedy si nevsimnem ze kto pisal prispevok a az po niekolkych slovach prestanem citat. stratil som tak kopu casu citanim nezmyselneho balastu
ničivý praktik S005E0014
Od: syntaxterrorXX. X
|
Pridané:
14.2.2019 15:20
Pre zmenu opravneni do vstupovania jazykovednemu ustavu s vykonavanim detekovania prinaleziacich kompetencii je legislativne priekazne potrebne oficialne vyjadrenie ustavneho sudu.
Mali by napísať Quidovi že aký majú problém a on by to vyriešil v priamom prenose. Ink nepochybujem že by možno mal opportunity skladom z opravy z minulého roku.
A stal sa z neho odpad, krory nik v sucasnosti neostrani.
Tym nezhadzujem pracu, ktoru vykonalo, ale narazam na problem, ktory takto vznika uz aj mino zeme.