neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
NASA sa pokúša oživiť Opportunity novými príkazmi, nezostáva mu veľa času

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 27.1.2019


Americká vesmírna agentúra NASA začala na robotické vozidlo Opportunity na Marse vysielať popri doterajšej komunikácii aj novú sadu príkazov, ktoré by mohli pomôcť vozidlo oživiť.

Vozidlo, ktoré tento týždeň oslávilo 15 rokov pobytu na Marse, prestalo komunikovať po globálnej prachovej búrke na Marse v polovici minulého roka, naposledy komunikovalo 10. júna.

Vozidlu spoliehajúcemu sa na solárne panely pôvodne zrejme klesla úroveň nabitia batérií pod kritickú úroveň s napätím 24 Voltov a uviedlo sa do režimu s vypnutím všetkých systémov vrátane hlavného počítača okrem hodín. Podľa NASA vozidlu vzhľadom na uplynutie dlhého času pravdepodobne už zlyhali aj hodiny a zrejme mu vypršal aj limit, po ktorom vozidlo po dlhom nezaregistrovaní komunikácie zo Zeme má predpokladať potenciálne pokazenie svojich komunikačných zariadení.

NASA začala pokusy o komunikáciu s vozidlom po tom, ako sa obloha nad ním začala výraznejšie vyjasňovať. Do polovice septembra sa NASA aktívne o komunikáciu pomocou svojich veľkých antén DSN, Deep Space Network, pokúšala trikrát do týždňa v podobe inicializovania komunikácie a čakania na odpoveď, od polovice septembra to bolo viackrát za deň. Kvôli možným problematickejším stavom zároveň plošne zachytáva širšie spektrum frekvencií za takmer celý čas, kedy je v lokalite vozidla deň, a pokúša sa analyzovať tieto dáta a hľadať v nich neštandardnú komunikáciu vozidla. Spolu sa aktívne pokúsila vozidlo kontaktovať už viac ako 600-krát.

Teraz pridáva vysielanie príkazov, ktoré by mali sfunkčniť komunikáciu v prípade troch podľa NASA nie príliš pravdepodobných situácií, ak vozidlo nekomunikuje kvôli zlyhaniu primárneho rádia pre X spektrum, zlyhaniu primárneho aj sekundárneho rádia pre X spektrum a posunutiu interných hodín.

Medzi príkazmi je tak príkaz na prepnutie na sekundárne rádio, príkaz na vysielanie v pásme UHF a zresetovanie interných hodín. Vysielať ich plánuje niekoľko týždňov.

Pôvodne NASA avizovala, že ak Opportunity nezačne komunikovať v lehote 45 dní od zintenzívnenia komunikácie, bude považovať za pravdepodobnejšie že vozidlo sa už nepreberie. Neskôr ale svoje vyjadrenia zmiernila a avizovala prehodnotenie komunikačnej stratégie v januári.

Teraz v každom prípade už dochádza vozidlu čas kvôli podmienkam na Marse. Pomôcť v prípade, že za nekomunikáciou je nános prachu na solárnych paneloch, malo obdobie s intenzívnejšou veternou aktivitou. To sa teraz ale podľa NASA blíži ku koncu a naopak v lokalite vozidla sa blíži zima. Extrémne nízke teploty v prípade, že vozidlo nebude napájané, spôsobia podľa NASA pravdepodobne nenapraviteľné poškodenie batérií, vedení a počítačových systémov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Aj tak to dopadlo s Opportunity výborne. Podlhej ceste vesmírom a následnom fungovaní a vykonávaní činností v nehostinných podmienkach vydržalo vozidielko fungovať 15 rokov.
Bežná spotrebná elektronika, aj drahšie zariadenia, vydrží fungovať v bežných podmienkach na Zemi (tieto podmienky sa veľakrát blížia k ideálnym) niekedy len 2 roky a jeden mesiac. Pokazí sa tesne po skončení záručnej doby. Plánovaná životnosť v súčinnosti s problematickou efektívnou opraviteľnosťou zariadenia je výborná kapitalistická stratégia ako navyšovať zisky z predaja nových zariadení. A k tomu nám marketing masíruje mozgy že rok staré zariadenie je zastaralé a treba ho vymeniť.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

No, ved to ani nekupili za 999 eur v Alze. Porovnavas neporovnatelne.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Pokial porovnava, neporovnatelne to bud nie je alebo ide o boha, vysledok kibicovania do roboty ktoremu je priekazne logicky uchopitelny.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

inak sú to fakt kkti v tej NASA, tak vedia že na Marse sú prachové búrky, ci boha ale ani za svet tam nenamontujú niečo primitívne, čo by na jeden prechod očistilo solárne panely od prachu aby mohli znovu nabíjať baterky....nemchápem, KUA!
Hovorím to už dlho, že po dobré nápady by si mali chodiť sem...ale to fšetci viete :-)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

patentujem si prachove stierace na solarne panely :)


Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

A ja si patentujem opravu "novými príkazmi". Aj keď dosť pochybujem, že im bude rozumieť...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vozidlo bolo navrhovane na dobu fungovania 90 dni - povodne trvanie jeho misie. 2 roky pre spotrebnu elektroniku na Zemi to teda take zle nie je, kedze vacsina veci pojde ovela dlhsie ako 2 roky
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No "niekedy". Je to hlavne selection bias -- keď niekomu niečo náhodou skape tesne po záruke, robí z toho hrozné haló, ale málokto sa chváli, keď niečo vydrží dlho. Morálna zastaralosť je trochu iný problém. Za mňa

auto 17 rokov; notebook 6, plánujem vymeniť za ľahší;
mobil 4,5; GPS som vymenil po 7 rokoch, stará bola hrozne obitá, ale funguje; chladnička 12 rokov; TV vymenená po 14 rokoch za oveľa väčšiu, ale funguje; hodinky 18 rokov, druhá baterka a asi siedmy remienok; repráky 25 rokov, a máme aj vyše 50-ročné, nie je problém :-)
 
A zomreli mi 2 HDD (dáta šlo zachrániť, ale ledva); 1 MB; 1 GPU; turbo v aute (asi stačí vyčistiť, len to je drahé)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ale ved telky sa kupuju mensie a mensie teraz. Ci nebodaj vyrabaju este stale velke katodove trubice? :D
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Čo je to katodová trubica?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize hovoris ze vsetka elektronika okolo teba u vsetkych znamych a rodiny ma maximalne 2 roky?
Lebo ak nie tak nieco je zle v tom co pises.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hm neviem co si pil ale porovnavas vozidlo z vesmirneho programu a jeho development/vyrobu s vyrobou napr TV ? co si saleny?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A ako je to v ideálnom socialistickom systéme s neprekonateľnou komunistickou stratégiou - všetkým podľa ich potrieb a každý podľa svojich možností?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

"whataboutism" :P. Chlapec sa stazuje na prehnany konzumerizmus a ty mu napises ze pred 30 rokmi mlatil negr... pardon, cernochov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No maju to v NASA tazke... asi nevedia ze stareho psa novym prikazom nenaucis..
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

S tym sa, kym je ze nejde o kicking a dead horse jasne, ale ratat priekazne neda.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak si ho neobzeraj.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A skusali pred tie prikazy napisat sudo ??
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

to by bolo, keby sme tu na Zemi oživovali zdochnutých psov novými príkazmi...však to by bolo lepšie jak "domáce kino" /jak pravil Ďuri Kružlík/ :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zrejme mu vypršal aj limit, po ktorom vozidlo po dlhom nezaregistrovaní komunikácie zo Zeme má predpokladať potenciálne pokazenie svojich komunikačných zariadení. Vysvetlite mi prosím načo je také niečo dobré. Poslať vozidlo na jedosmernú cestu kamsi do prdele a nastavia tam limit na pokus o komunikáciu.sak nech vysiela kým nezgegne úplne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Do buducnosti treba umiestnit nad solarne panely nieco na sposob horskeho slnka, ale tak, aby spotreba toho umeleho ziarica nebola vacsia ako produkcia energie zo solarnych panelov. Potom moze nastat aj polarna noc a ine skutocnosti a stale budu panely produkovat energiu. Celkom najlepsi by bol miniaturny atomovy reaktor v podobe baterie velkosti aaa a tym by odpadli cele peripetie so solarnymi panelmi, burkami, nanosmi a ine.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Úplne najlepší by bol fúzny reaktor s výkonom 50 GW a rozmermi blšieho vajíčka, ktorý navyše funguje ako teleport, krája paradajky a varí kávu.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Zmienka o paradajkach je na mieste, uz teraz pestuje Cina rozne druhy plodin na Mesiaci, tak casom to bude aj na Marse a VS krajac z teleshopu by bolo neprakticke tam posielat. Pan Elon chysta vypravy na Mars, takze navstevnikom dobre padne cerstva kava po strastiplnej ceste. Teleport je dobry napad, ujme sa toho nejaka komercna TV a bude vysielat zivu panoramu z Marsu, balicek bude mozne zakupit samostatne v akcii aj so set top boxom, ktory bude mat display port a uz spominany teleport, co bude novinka v prenosovych rychlostiach.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kde su vsetci Flattardi a hoaxtardi? Ci k tomuto nemaju co dodat? Malo dokazov, ze to tiez bolo tocene na Zemi?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Píšu si slovenské národné dipľomofky
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Celkovo si myslím, že v takejto konštruktívnej debate sa mnohé problémy podarí nasvietiť a mnohokrát sú ponúkané lacné, jednoduché a účinné riešenia. Vedci v laboratóriu nemajú odstup od problematiky, kdežto tu, nezatažení tlakom majiteľov korporácií, môžu respondenti vniesť nový pohľad na problematiku a priniesť prelomové riešenia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dobry den, Mark Watney je na ceste. Oprasi panely metlickou. Prosim, uz k tomuto clanku neprispievajte. Dakujeme, NASA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uplne by stacili nejake vyklopne FANYy nad tie solarne clanky. to ich prosimpekne nenapadlo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co ked to nie je nanosom piesku, ale zlyhali panely kvoli tomu, ze ich burka doslova zosmirglovala. Aj u nas v pusti ked pride burka, tak najdes piesok uz aj v zatvorenej resp. nikdy predtym neotvorenej plechovke. Je to ako by si vystavil elektroniku opieskovaniu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

obalit igelitom a je po probleme
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedine riesenie by mohlo byt v nahradnych paneloch. Zatial ani jedno vozidlo nemalo hermeticky uzavrete nahradne panely. Dalo by sa teoreticky vyuzit aj teleskopicky zrkadlovy system, ktore by ani vietor a prach nevedel uplne zakryt. Svetlo prenikajuce cez trubicu pomocou zrkadiel by mohlo dopadat na skryte solarne panely vo vnutri stroja. Mohla by sa ziskat aspon minimalna energia na beh komunikacnych systemov po burke. Dalsia moznost by bola v pripade burky mat na palube mini jadrovy reaktor, ktory by sa pri burke aktivoval, zadal prikaz na zlozenie primarnych solarnych panelov a vyckal by sa koniec burky. Nasledne by sa reaktor pri potvrdeni ze solarne clanky upat funguju deaktivoval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A uz vobec nechapem preco sa kineticka energia vetra nedala vopred vyuzit na dobijanie. Na svete pozname uz velmi vela sposobov ako zistkavat energie. Obycajne dynamo cez vrtulu toho cez burku spravi vela....a nemusi byt ani len na samotnom. Ked uz nechcu vahu navysovat preco sa neriesil tvar kolies tak, ze elektricky pohon by aj vedel dobijat. Nie je takze vynajst system ktory dvihne koleso mierne hore a vyuzije ho ako turbinu. Navyse sa dokaze aj natacat a miernit silu vetra. Vozdila mali 6 kolies, stredny par by sa dal na to predsa vyuzit.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Počas búrky tam bola tak či tak riadna tma. Reaktory sú brutálne ťažké, RTG sú drahé a na Mars sa veľmi neoplatia (a po 15 rokoch by aj tak riadne zoslabli). Turbína by sa dala spraviť, ale tiež by ju za ten čas riadne zbrúsilo, a všeobecne nie je šťastné pridávať pohyblivé časti.

A hlavne je to celé riešenie neexistujúceho problému. Misia skončila dlho po plánovanej životnosti, pravdepodobne zomrela a tak to má byť. Je to asi ako implantátmi a protézami vylepšovať 110-ročného deduška, aby mohol vyliezť na Everest. Možno to s brutálnymi nákladmi dáš, ale oveľa jednoduchšie je poslať tam niekoho mladého.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár