Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila detailný aktuálne predprogramovaný a očakávaný presný harmonogram jednotlivých akcií pri pristávaní jej sondy InSight na Marse, ktorá pristane o približne štyri dni v pondelok 26. novembra večer.
Cieľom misie InSight, Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, bude geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.
InSight je jedinou misiou, ktorá letela na Mars v tohtoročnom okne pre optimálne lety a je tak jedinou ľudskou misiou na Mars za štyri roky od 2016 do 2020.
InSight pristáva rovnako ako misia Phoenix, z ktorej vychádza, pričom pristávanie sa podobá aj na pristávanie posledných väčších robotických vozidiel NASA. Využíva tak tepelný štít, padáky aj aktívne brzdenie. Signál z Marsu bude v čase pristávania letieť osem minút a sedem sekúnd a keďže celé pristávanie trvá približne sedem minút, musí byť kompletne automatické a predprogramované.
Vysvetlenie procesu pristávania InSight na Marse (video: NASA)
Čiastočný očakávaný harmonogram pristávania NASA zverejnila už na začiatku mesiaca pri popise spôsobu pristávania, teraz zverejnila prehľadný kompletný harmonogram. Oproti skôr avizovaným časom zrejme neprišlo k zmene, inžinieri budú mať šancu uskutočniť v prípade potreby zásahy ešte v pondelok ráno.
NASA zverejnila pre jednotlivé akcie aktuálne nie časy, kedy k nim príde na Marse, ale s 8-minútovým posunom a teda časy, keď sa o nich môžeme vzhľadom na dobu putovania signálu dozvedieť na Zemi. O pristátí sa tak budeme môcť najskôr dozvedieť o 20:54 nášho času. Proces pristávania sme už popisovali v tomto článku.
InSight a jej ilustrácia po rozložení, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)
Akou komunikáciou bude InSight informovať o procese pristávania a ako bude posielaná a prijímaná sme informovali v tomto článku. Oproti predchádzajúcim misiám je zmenou použitie dvoch CubeSat satelitov MarCO sprevádzajúcich loď, ktoré preletia blízko popri Marse a mali by ak sa nevyskytnú problémy preposielať dáta vysielané z InSight počas pristávania na Zem. Preposielanie bude realizované takmer v reálnom čase, keď MarCO dáta po prijatí a spracovaní bude vysielať s niekoľkosekundovým oneskorením.
Hlavným spôsobom získania dát o pristátí okrem jednoduchých signálov posielaných z InSight priamo na Zem je stále ich príjem pomocou dvoch družíc MRO a Mars Odyssey, ktoré ich následne odošlú na Zem ale až po niekoľkých hodinách.
Re: Ako sa to bude pohybovat po Marse?
Od: BluePlanet
|
Pridané:
22.11.2018 20:20
Aby sa to dostalo prec zo sraciek ak bude treba. Aka je pravdepodobnost ze dosadne na vhodne mieto na vrtanie a ine testovanie? Bez kolies by som na Mars nic neposielal. Zase Nasa urobila zasadnu chybu!