neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Ďalšia verzia HTTP bude UDP, založená bude opäť na návrhu Google

Značky: HTTPGoogle

DSL.sk, 13.11.2018


Aj ďalšia hlavná verzia protokolu HTTP, HyperText Transfer Protocol, používaného na komunikáciu webových prehliadačov a serverov bude zrejme postavená na novom protokole navrhovanom pôvodne spoločnosťou Google, protokole realizujúcom HTTP cez protokol QUIC.

Prvýkrát tak nebude využívať protokol TCP ale UDP.

Organizácia IETF štandardizujúca internetové protokoly totiž zrejme po dvojročnej práci na protokole vychádzajúcom z QUIC a verzii HTTP využívajúcej QUIC spraví z tohto protokolu návrh HTTP/3.

Protokol HTTP sa od vzniku webu po štandardizovaní verzie 1.1 v 1997 ďalej dlhšie výrazne nevyvíjal. Následne prišla spoločnosť Google s návrhom protokolu SPDY, ktorého hlavnou inováciou bolo multiplexovanie viacerých HTTP požiadaviek po jednom TCP spojení naraz. Na jeho základe následne vznikla verzia HTTP/2 štandardizovaná v roku 2015.

Vtedy už mal Google vyvinutý a nasadený ďalší protokol QUIC, Quick UDP Internet Connections, ktorý nahrádza aj protokol TCP určený pre garantovaný prenos streamu dát a podporuje multiplexovanie viacerých streamov dát aj na tejto úrovni sieťového protokolu. Zároveň má zabudovanú podporu pre šifrované spojenia a nahrádza aj protokol TLS, pričom pripojenie dokázal zostaviť rýchlejšie ako vtedajšia verzia TLS. QUIC je implementovaný pomocou protokolu UDP pre prenos jednotlivých paketov.

Google implementoval QUIC vo svojom populárnom prehliadači Chrome aj vo svojich populárnych webových službách a už pred niekoľkými rokmi bol protokol využívaný na pomerne veľkú časť komunikácie medzi Chrome a servermi Google. V 2016 následne Google navrhol protokol štandardizovať.

Posledné dva roky pracovala v rámci štandardizácie na protokole ďalej organizácia IETF, ktorá zmenila niektoré jeho časti a najmä vlastný protokol pre šifrovanie nahradila štandardným TLS. QUIC sa dá používať na prenos HTTP ale tiež samostatne.

Na prelome mesiacov avizoval Mark Nottingham, šéf pracovných skupín IETF pre HTTP a QUIC, že fáza návrhu protokolu už končí a momentálne môže začať sústredenie na plnú implementáciu špecifikácie. Zároveň navrhol, aby sa pripravovaný protokol prenosu HTTP cez QUIC začal označovať HTTP/3 a teda sa stal po dokončení novou verziou webového protokolu HTTP.

Podľa aktuálnych informácií Zdnet tento návrh členovia IETF akceptovali.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

No len aby to neskončilo ako s Reactom alebo Angularom a o 3 roky tu budeme mať HTTP/27
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Presne tak. Existuje reálna šanca, že po niekoľkých ďalších obdobiach iterácií štandardizácií protokol dosiahne rýchlosť porovnateľnú s ipx pri zákaze zmeny mac adresy, akurát s priekazne vyššou réžiou a je zodpovedajúcim lagom.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ty nie si Dankov syn?
Lebo si fakt generátor náhodných slov...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nie to je autor clanku pozri druhy odstavec
to by Danko ani neprecital ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja by som skôr povedal, že on je prvý generátor náhodných slov a bozkávajúci kapitán je len jeho slabou kópiou....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

podľa mňa je syntaxerror autorom článku. Keď píše články, strašne sa ovláda a chce byť normálny. Keď diskutuje, prevláda jeho druhé psychopatické JA
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"ktorá zmenila niektoré jeho časti a najmä vlastný protokol pre šifrovanie nahradila štandardným TLS"

nejake detaily preco takto postupovali?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

logicky musi tam byt take sifrovanie, ktore top tajne sluzby (nemusia ich byt desiatky, ale len par) dokazu aj desifrovat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak neviem, osobne asi viac verim TLS nez vlastnemu protokolu od Google, ktory sa netaji tym ze sa vlade USA ohyba ako treba.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Google sa ohyba kazdej vlade, vid Google v Cine
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Volakedy bolo take ze ISO OSI model, kde boli rozne vrstvy, kde vyssia pouzivala sluzby nizsej. Tento vymysel, to cele pomixoval, ble...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

aj TCP aj UDP su predsa transportna vrstva, takze co sa pomixovalo? (naozaj ma to zaujima).
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

neviem co presne predrecnik myslel ale ISO OSI model ma tusim 7 vrstiev kde ale v pripade TCP/IP alebo UDP/IP tieto vrstsvy zdruzuju. Teraz ale, pomiesali TCP s UDP. Ma to fungovat na podobnej urovni ako UDP, teda to odhadujem podla clanku, ale asi budu riesti aj dorucenie paketov a vyskladanie streamu co zas garantovalo TCP. Asi to nenechaju na aplikaciu ale bude to mat v tom novom protokole asi nizsiu reziu ako v TCP, inak by ho samozrejme nemalo zmysel nahradzat. Otazka je ako si s tym poradi infrastruktura kde uz teraz do nej kope ipv6 a ked sa este o uroven vyssie rozbije TCP/UDP...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Nie je jasne aka bude spolahlivost tohto riesenia. UDP bol doteraz urceny na prevazne zive prenosy multicast TV, VOIP hovory, pocitacove hry a podobne veci kedy ma vyssiu rychlost a nizsiu odozvu ale nema schopnost opravovat chyby na vedeni alebo opakovat ziadosti. Ostatne veci ako web stranky, programy ci stahovanie ale aj unicast videa iduce po TCP su ovela lepsie zabezpecene proti kratkodobym vypadkom pripojenia alebo aj fyzickom poskodeni kablov, pretoze pomocou kontrolnych suctov pocitace tieto poruchy siete opravuju. V specifikacii sa spomina ze pakety budu mat predkorekciu a ak sa tato pri poruche vyuzije, bude datovo viac narocna ako kontrolne sucty v TDP ktore su prenasane neustale.
Odpovedať Hodnotiť:
 

netreba si vsak mylit kontrolne sucty so samoopravnym kodom (ECC)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak sa cela transportna vrstva domixovala, ty to nevidis?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

radicovej vlada, alebo soros toto cele sposobili?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

urcite za to moze putin!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dik za zaujimavy clanok!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár