neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
V najvýkonnejších superpočítačoch prvýkrát ARM a AMD Epyc procesory

Značky: superpočítačeARMAMD

DSL.sk, 12.11.2018


V špičke rebríčka najvýkonnejších superpočítačov sveta Top500 vydávaného dvakrát ročne prišlo v aktuálnom novembrovom vydaní k ďalším zmenám, ktoré ale už nie sú také výrazné ako v júni s príchodom novej jednotky.

Tá, americký superpočítač Summit inštalovaný v Národných laboratóriách v Oak Ridge patriacich pod Ministerstvo energetiky USA, do novembrového vydania zvýšila výkon na pôvodne avizovaný špičkový výkon 200.8 petaflopov / s oproti júnovým 187.7 petaflopom / s. Maximálny výkon teraz dosahuje 143.5 petaflopov / s, teda 143.5 x 10 na 15. operácií za sekundu.

Čínsky superpočítač Sunway TaihuLight, ktorý bol do júna jednotkou, opäť klesol o jednu priečku na tretiu pozíciu. Tesne ho po zvýšení výkonu predbehol americký Sierra s maximálnym výkonom 94.6 petaflopov / s oproti 93 petaflopov / s.

Celkovo ale Čína zvýšila svoju prevahu, čo sa týka počtu superpočítačov v päťstovke najvýkonnejších. Aktuálne ich má 227 oproti 109 americkým, čo je v prípade USA historicky najhorší výsledok.

USA ale stále dominujú, čo sa týka sumárneho výkonu superpočítačov v Top500, keď ich systémy majú spolu 38% výkonu oproti 31% v prípade Číny.


Superpočítač Summit, kliknite pre zväčšenie (foto: Národné laboratóriá v Oak Ridge / DoE / IBM)



Do rebríčka sa prvýkrát dostal superpočítač postavený na procesoroch architektúry ARM, na 203. mieste s maximálnym výkonom 1.5 petaflopu / s superpočítač Astra s celkovo 125.3 tisíc jadrami zabezpečenými 28-jadrovým 2 GHz procesorom Cavium ThunderX2. Astra je nasadený v Národných laboratóriách Sandia.

Rebríčku podobne ako celému serverovému segmentu absolútne dominujú procesory Intelu a tiež akcelerátory Nvidie. Po minuloročnom uvedení nových procesorov AMD Epyc procesorov sa doň dostal prvý systém postavený na procesoroch tejto architektúry. Nejde ale priamo o Epyc procesory ale o procesor Hygon Dhyana vyrábaný v čínskej licencii pre Čínu ekvivalentný modelu Epyc 7501. Ten je použitý v čínskom superpočítači PreE nachádzajúcom sa na 38. mieste s výkonom 4.3 petaflopov / s.

Okrem toho sú v Top500 ešte dva superpočítače postavené na staršej generácii serverových AMD Opteronov.

Linux si udržal svoju pozíciu, ktorú získal pred rokom, a v troch vydaniach po sebe je už jediným operačným systémom používaným na 500 najvýkonnejších superpočítačoch.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

toľko petaflopov a ono to neutiahne desiatu verziu okien.
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Nainstalujem si linux, mozno nejake petaflopy navyse prihodi aj mne(dufam).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je potrebne objektivne uznat, ze tak dlhodobe utajovanie skutocneho vykonu Aurela predpokladal priekazne malokto.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

veru...a kvôli utajovaniu ho ešte aj premenovali na Summit :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

(c)iSummit(tm) - desatnasobna cena, ale urcite iLepsie(tm)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechapem, co chcu na tych strojoch konkretne pocitat nonstop 24 hodin.. ministerstvo energetiky potrebuje pocitat vysku faktur? alebo co? kedysi ludstvu stacili obycajne ščoty a vseci boli vysmiaty... chapem ze dnes je ina technologicka vyspelost ludstva ako kedysi, pocitace samozrejme treba, ale co tam chcu s tymi strojmi preboha pocitat? buducnost vesmiru?
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

kompiluju na nom Red Hat pre IBM
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

hrat crysis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sú to svine fijabáne!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

budu pocitat silu atomovej bonby
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

silu atomovej honby?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

predpoved pocasia, geologicke simulacie, chemicke simulacie, atomove zrazky (jadrove stiepenie, jadrova fuzia), simulacia dopravy. Pri kazdom z tychto vypoctov je skalovanie v najlepsom pripade linearne, realnejsom tak skorej kvadraticke az kubicke, pripadne horsie - rozumej tak, ze zdvojnasobenie velkosti systemu znamena 2x, 4x, 8x alebo viacX dlhsi potrebny cas. Napriklad zakladne chemicke vypocty (geometricka optimalizacia - jednoduche hladanie optimalnej geometrie atomov v molekule) na 2x16 Broadwell pre 100-150 atomov trvaju radovo zopar hodin s metodou ktora sa povazuje za typicky standard/zaklad. Pokrocilejsie metody na tom istom systeme sa daju skalovat na 10-20 2x16 jadier (cize 320-640 jadier) a vypocty mozu trvat tyzdne. Vedecke vypocty. Staci?
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

ale dajme si ruku na srdce.. najdolezitejsie vynalezy ludstva boli aj tak objavene nahodne... penicilin, mikrovlnka, rentgenove ziarenie, ultrafialove ziarenie, teflon, lepidlo na papieriky co si lepite na chladnicku, guma, dynamit a vela dalsich..




Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

minimálne guma a dynamit bol cielený vývoj, ten Nobel nitroglycerín pchal do viacerých vecí...až rozsievková hlinka bolo to pravé orechové
Guma tiež...nehľadali predsa výrobu torty :-)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Cielene skúšal náhodné kombinácie rôznych látok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hej, lenze penicilin nebol objaveny pri rylovani zahlady pomocou ryla, ale asi v labaku co mal s tym nieco spolocne

mikrovlnka asi nebola objavena pri sledovani prveho filmu,
rentgenove ziarenie tiez nebolo objavene pri uz spominanom peceni torty ale inej vedecko-technikej cinnosti (tusim problematika fotenia v zaciatkoch) ... UV, teflon ... detto

proste si vedec, vedecky/technologicky pracujes a potom mozes objavit aj nieco "nahodne"

ani kyslik neobjavil lavoisier ci kto pri grupaku

proste pri robeni hovna neobjavis "nahodne" ani hovno
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pretoze z vedecko-technickeho hladiska ludstvo posuva dopredu mizive promile populacie (par milionov) a to dokonca nie jednotlivci ale timy, ostatna drviva vacsina beznej populacnej masy su bohuzial v tohoto pohladu len zadubenci a slepi vyuzivatelia vedecko-technickeho pokroku - ak by to tak nebolo a kazdy kto robi z vedecko-technickeho hladiska hovno, by mal na konte aspon jeden prevratny vynalez/objav

schvalne, kto sam si je schopny postavit raketu co ho vynesie na obeznu drahu? kto sam si je schopny vyrobil CPU ci cely smartfon? kto sam si je schopny vyrobit to uzasne SUVcko? atd atd atd ... NIKTO ! 99,99% populacie absolutne nema na to potrebne vedecko-technicke znalosti ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pjetro, plne s Tebou suhlasim, ze pri nachadzani novych objavov sa nad nimi nezamyslal ziadny rolnik pri okopavani zemiakov na poli, ale boli uskutocnovane v labakoch a podobne, ale pri ich zrode boli spravny ludia na spravnom mieste ktori sa zamysleli nad vysledkom ich cinnosti, ktory nemusel byt presne ten ktory ocakavali, a vydedukovali ze naozaj nieco objavili aj ked castokrat nechcene.. resp. prisli na objav ktory hladali uplne inou cinnostou alebo zhodou nahodnych okolnosti...
samozrejme stavanie rakiet, suv alebo telefonov znamena zvladnutie danych technologii urcitymi skupinami ludi, a znizovanie ceny danych zariadeni zase hovori o tom ze ta ktora skupina nie je na svete sama, ale su aj ini co to dokazu, ale to je uz o konkurencii a o inom..

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale k teme... v tomto pripade ze ma niekto k dispozicii naozaj super brutalny vypoctovy vykon, nebude s nim snad pocitat nieco co ho nikam neposunie... ale je mozne ze by pri vypoctoch napriklad lomu svetla v niecom prisli napriklad na princip revolucneho pohonu rakiet kde by sa dali dosahovat napriklad sto nasobne nadsvetelne rychlosti?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsetko s mierou, aj sci-fi :)

ludstvo si vie toho nasimulovat/vypocitat vela ... od tahu aky ma vydrzat lano vesmirneho vytahu cez energiu potrebnu na warp pohon ci gravitacne posobenie miliardy telies (exaktne je to neriesitelne uz pre tri telesa)

... otazka ale je co z toho vieme uviest do praxe vo fyzikalnej realite
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Svätá pravda :)

Preto nikto z DSL.sk neobjaví v živote ani hovno :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jo, ale treba videit aj pozitivnu stranku veci - tych par tisic ludi svetu nechyba :)))))
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pocitaju, ze nikoho nenapadne, aby tie vysledky kontroloval, ked je to vypoctovo priekazne tak narocne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

... nikomu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zrejme nepatríš nikomu. Východniare prešpekulovaný zo SAV.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Napríklad realtime vyhodnocovanie textov všetkých odoslaných SMS, tweetow, fb príspevkov, analýza kľúčových slov v telefonických hovoroch, vyhodnocovanie záznamov bezpečnostných kamier, identifikácia tvárí v digitálnom priestore a podobne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na tom by sa dobre hral novy battlefiel V. mne by stacil aj ten s amd. ci by k tomu nebolo treba aj novy stolik na mieru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to len súboj životnosti tvojho stolíka s rýchlosťou technickéko pokroku. Inými slovami, počkaj tak 60 rokov a stroj s toľkými petaflopmi sa ti na tvoj stolík už snáď vojde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujem. Pockam. To uz bude aj Battlefield 15 a zahrame si s vnucikom spolu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a zmesti sa ti ten stolik do truhly
Odpovedať Hodnotiť:
 

60 ??? Za 15 rokov bude mať každý väčší výkon v hodinkách :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Treba zase ostať pri zemi, za posledných 15 rokov sa výkon možno zostonásobil, ak by sme ostali rovnako optimistický tak za 15 rokov to nemá šancu mať petaflop v hodinkách.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ten stary stolik mas us cely zalepeny?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

To bude omyl. Stolik nepochadza z US.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo na toľkých superpočítačoch simulujú?
Je aj niečo užitočné pre smrteľníka, čo na nich vyvinuli?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Na porno
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No predsa simuluju tu kopulu s hviezdami nad plochou zemou o ktorej nás tu pár pacientov presviedča
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a este sluzia aj na spravu big data pre zidojasterov, ktori nas uspesne ocipuju.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

To ten firmament ma az taku zlozitu strukturu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, bombasticke veci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ťažia kryptoprachy a tvária sa že robia nejaké výskumy.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

robia Celebrity DeepFakes...na nic ine sa taka somarina neda pouzit..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

AMD EPYC 7501 BOX - na Alze ho maju za par korun...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

lacny cinsky knock-off > original
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

kolko asi tak stoji cela takato hracka?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

deved
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ty ta ty vies...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Minecraft uz nebude sekat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

bude...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár