Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne popísala a na videu ukázala v akom stave je pripravované robotické vozidlo Mars 2020 pre misiu na Mars so zameraním sa na jeho nastriekanie farbou. K tomu prišlo počas leta.
Telo vozidla je poskladané z 20 kusov hliníka 7050 a 7075, pričom je v ňom výrazne viac ako tisíc dier najmä pre pripájanie rozličných komponentov.
Na hliník sa nanáša špeciálna biela farba, ktorá má odrážať slnečné žiarenie a zároveň musí vydržať teploty hlboko pod nulou.
Pred farbením sa povrch upraví brúsnym papierom, aby sa farba čo najlepšie uchytila. Následne sú nastriekané tri vrstvy farby, ktorá sa v peci pri teplote 110 stupňov C potom utvrdí a odparia sa z nej látky ktoré by sa postupne odparovali neskôr.
Farba mala plánovanú hrúbku 4 až 6 tisícin palca, teda 0.1 až 0.15 mm. Nakoniec mala podľa merania 5.4 tisícin palca, teda cca 0.137 mm.
Vozidlo Mars 2020 vychádza z vozidla Curiosity aktívneho na Marse od roku 2012, pričom má vylepšené viaceré komponenty a na palube viaceré nové prístroje. Okrem iného ponesie so sebou aj malý dron.
Farbenie vozidla Mars 2020 (video: NASA)
Mars 2020 má odštartovať v júli 2020. Primárnym cieľom misie bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň uloží 30 skúmaviek s materiálom pre ich vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.
Ďalšími cieľmi misie je analyzovať klimatické podmienky na planéte a jej geológiu a zároveň uskutočniť prípravné experimenty pre budúce ľudské misie na planéte.
Ved kazdy flattard predsa vie, ze hore je kupola (OLED) co nas zakryva uz tisicky rokov, bez nutnosti nejakej opravy ci vypadkov, a nikto na nej este nemal odvahu pustit pecko;
Sluzi vylucne na projekciu pocasia, hviezd a ako obcasna pomocka pre identifikovanie adeptov na ustavne liecenie - iOfcaaaa by vedel(a/o) rozpravat :)
prakticky teoretik
Od: syntaxterrorX. XX
|
Pridané:
12.10.2018 22:48
Ale kdezeby. To len tym, ze firmament od zeme v skutocnosti nie je ani priblizne vzdialeny jednu astronomicku jednotku, rozporom masazovanej hodnoty s realitou su priekazne namahane ocne svaly.
Musel som zapnut na Opere VPN aby som sa sem dostal dsl.sk mi neslo. Skusal som aj slovenske hovadiny typu topky.sk, sme.sk, zoznam.sk a nesli. Zahranicne weby pohodicka vsetky idu. Co sa deje? daco s DNS ?
Hned prvy odstavec - farba sa neda nastriekat. Podobne ako sa neda hmotnost nastriekat alebo zrychlit. Zrychlit moze teleso o nejakej hmotnosti. Frekvencia sa neda vysielat / generovat. Je mozne generovat ci pohlcovat elektromagneticke alebo akusticke vlnenie urcitej frekvencie - v pripade toho elektromagnetickeho sa jeho frekvenciam moze prisudzovat "farba".
Vlastnost sa moze prisudit (telesu, javu, atd.) ale nemoze sa skladovat, privarit ani nastriekat. Napoveda pre autora clanku - v slovencine je mozne vytvorit slovne spojenie "naterova hmota".
No ano, napriklad dnes som na vytlacenom papieri cital slovo "gramaz". Ale v skole ma ucili o hmotnosti. A nemienim pozerat do slovnika ci tam uz niekto take slovo zakomponoval (ak este nieje, casom asi bude). Mozno sa dozijeme i uncaze a libraze. Ak sa chceme vyjadrovat ako hotentoti, podme diskutovat na web noveho casu alebo blesku!
A ten papier, o ktorom pises, bol vytlaceny? Ako sa da papier vytlacit? To co sa s ním vtedy deje? Ja len aby sme boli vsetci exaktni, ked uz tak po tom prahnes?
Pravda, pravda: " ... cital na papieri vytlacene slovo ... "
Dakujem za upozornenie. Kiezby aj autori clankov na.sk dsl boli diskutujucim vdacni za upozornenia / napovedy a revidovali clanky miesto mazania komentarov.
Nehovoriac o tom, ako si ma clovek davat pozor a skontrolovat text pred jeho publikovanim s ohladom k tomu, ci sa jedna o prispevok do diskusie alebo clanok...
Na latríne sa v lete serie celkom dobre. Vánok príjemne vlní chlpy na vajciach a na riti... Treba vyskúšať. To v panelákovom hajzli proste nezažiješ.:D
K tomu dronu je aj viac info?
Celkom by ma zaujimalo aky je rozdiel medzi nim a obyacjnym dronom. Vacsie vrtule, lahsi je? Teda aby v riedkej atmosfere marsu vedel vzlietnut ake rozdiely su?
Re: Sujddj
Od: dnes ma meniny boris
|
Pridané:
14.10.2018 21:56
Nie som si uplne isty, ale zda sa mi, ze som niekde cital, ze sa to kompenzuje vyrazne vyssiou frekvenciou otacok rotora za minutu, mari sa mi, ze to bolo cislo okolo 3500/min. Tie zemske maju vyrazne nizsie.