neprihlásený Pondelok, 26. septembra 2022, dnes má meniny Edita
Vypustený satelit, ktorý bude laserom na Zem merať výšku ľadu

Značky: NASAZem

DSL.sk, 17.9.2018


Americká vesmírna agentúra NASA v sobotu úspešne vypustila nový satelit ICESat-2, ktorého misiou bude veľmi presne merať výšku ľadu v Antarktíde, Grónsku, ľadu v oceánoch, vodnej hladiny, pevniny aj napríklad výšku pralesov a zástavby.

Satelit vyniesla raketa Delta II spoločnosti United Launch Alliance v sobotu o 15:02 nášho času zo základne amerického letectva v Kalifornii, pričom 75 minút po štarte signál úspešne prijali pozemné stanice.

ICESat-2, Ice, Cloud, and land Elevation Satellite 2, bude výšku ľadu a ďalších typov povrchu zisťovať laserovým výškomerom, vyžarujúcim laser a merajúcim čas, za ktorý sa tento po odraze od povrchu vráti.

Konkrétne bude využívať laser vo viditeľnom svetelnom spektre, so zelenou farbou a vlnovou dĺžkou 532 nm. Laser bude rozdelený na šesť lúčov, tri dvojice vzdialené od seba cca 3 km. Medzi dvojicou laserov bude 90 metrov. Laser bude vysielaný v podobe až 10 tisíc pulzov za sekundu.


Sobotný štart rakety Delta II s ICESat-2, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Bill Ingalls)Do teleskopu na satelite letiacom vo výške 496 km sa vrátia odrazené z každého pulzu len desiatky fotónov a dĺžka ich letu bude meraná s presnosťou na miliardtinu sekundy.


Prezentácia projektu ICESat-2 (video: NASA / Ryan Fitzgibbons)Presná poloha satelitu bude zisťovaná z GPS a presných snímok oblohy, výška povrchu bude v jednotlivých meraniach zisťovaná s presnosťou 3 cm a celkovo bude možné monitorovať zmenu výšky povrchu s presnosťou na "zlomok centimetra" za rok, aktuálne NASA informuje o presnosti do 4 mm.

Hlavným cieľom misie bude monitorovať výšku ľadu na pevnine v Antarktíde a Grónsku a jej zmenu kvôli roztápaniu ľadu, ktorá následne prispieva k zvyšovaniu hladiny oceánov. Aktuálne v júni rozsiahla štúdia IMBIE financovaná NASA a ESA prišla so závermi, podľa ktorých sa tempo roztápania ľadu a zvyšovania hladín oceánov zvyšuje a len Antarktída prispieva k zvyšovaniu o 0.6 mm ročne.

Štúdia tak robila z meraní doterajších menej presných satelitov za dlhšie obdobie, ICESat-2 s presnejšími meraniami umožní vyhodnocovať zmeny rýchlejšie. Okrem vyššej presnosti satelit uskutoční výrazne viac meraní ako predchádzajúce. Vďaka pulzovej frekvencii laseru bude schopný merať výšku v danom páse laseru každých 70 metrov, pričom nad danú lokalitu sa vracia každých 91 dní a bude tak schopný vyhodnocovať výšku každé ročné obdobie.

Výsledky z ICESat-2 budú kombinované s výsledkami z ďalších nových satelitov GRACE-FO, ktoré boli vypustené v máji a fungujú na úplne inom princípe. Výšku povrchu totiž odvádzajú z meraní úrovne gravitácie v danej lokalite, ktorú dvojica za sebou letiacich satelitov zisťuje na základe veľmi miernej zmeny vzdialenosti medzi satelitmi kvôli zmene úrovne gravitácie pod nimi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

The Linux Foundation založila svoju odnož v Európe
NASA opäť odložila štart k Mesiacu, teraz kvôli počasiu
Helikoptéra na Marse uskutočnila ďalší let a pred sebou má opäť ďalší
Mozilla obviňuje tvorcov OS zo zneužívania ich pozície voči ostatným webovým prehliadačom
Výrobcovia magnetických pások avizujú až 576 TB pásky


inzerciaDiskusia:
                               
 

Ufff... esteze len ladu, takze sledovania sa, presne ako v osobaku pri mytnych branach, obavat priekazne netreba.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

nikto nikoho nesleduje, to by som si vsimol a to pozeram skoro vsade
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zaujímavé by bolo zistiť ako bude mať roztopený ľad vpliv na rotáciu zeme...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A aký bude mať vpliv natopený ľad pred krčmou na rotáciu deža.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mna by zaujimalo aky vplIv bude mat vasa gramatika na inteligenciu vasho dietata.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

..pravda .. uslo mi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Navrhovanie riešenia zmien v posúvaní času bez dôkladnej analýzy hlbších súvislostí by, keby Zem v skutočnosti nebola plochá, bolo priekazne nezodpovedné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a koho to zaujima? vsak podla "jebe mu nacisto 3x" su rozdiely v jeho jeblinovom modeli plackozeme a realitou take velke, ze jedine vysvetlenie je, ze na tej kopuli (pod ktorou zijeme) su 8K TV panely nadnarodnych korporacii a cele dianie na oblohe je iba CGI animacia podporujuca divny svetonazor o gulatej Zemi a 150 milionov km vzdialenom slnku a vsetkom ostatnom - a teda akekolvek pozorovania oblohy su uuuplne bezpredmetne a smiesne, rovnako aj akekolvek spravy o starte nejakych satelitov ... za kopulou je riadiace stredisko Truman Show II
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Kedy si si naposledy zasunul?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na debilnu otazku odpovedam este debilnejsou: a tvoja matka kedy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani prd som ti nerozumel. Ale citat sa mi to znova nechce.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, tie prispevky v clanku o odrazenom signale z mesiaca su strasne dlhe ... dnesna mladez take kvantum textu neprecita ani za 10 rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

pietro sa dal na alternativne vedy, o plochozemi vie uz skoro vsetko ... skoda ho
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto spominal ze zacal obchodovat s toluenom a je z neho kral nejakej oblasti zapadneho Slovenska :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Satelit je parada, ale ze cina vypustila prvy vlak na vodik je este vacsia parada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis tento v nemecku ?

18. sep 2018 o 9:32 TASR

BREMERVORDE. Nemecko predstavilo v pondelok celosvetovo prvý vlak na vodíkový pohon, signalizujúc začiatok úsilia o ekologickejšiu, hoci drahšiu konkurenciu voči dieselovým súpravám.

Dva svetlomodré vlaky typu Coradia iLint, ktoré skonštruovala francúzska spoločnosť Alstom, začali jazdiť na 100-kilometrovej trati medzi mestami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde a Buxtehude na severe krajiny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vodik je len dalsi produkt ropakov... Vyroba vodika je velmi energicky narocna (najcastejsie z plynu alebo ropy) a zas premena na elektrinu je neefektivna..
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://notebookblog.cz/ostatni/auta/ nastup-elektroaut-je-vubec- realny-pozor-dlouhy-clanek/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po 9 rokoch, uf tak to budú mať poriadny skok v grafe
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár