Americká vesmírna agentúra NASA v sobotu úspešne vypustila nový satelit ICESat-2, ktorého misiou bude veľmi presne merať výšku ľadu v Antarktíde, Grónsku, ľadu v oceánoch, vodnej hladiny, pevniny aj napríklad výšku pralesov a zástavby.
Satelit vyniesla raketa Delta II spoločnosti United Launch Alliance v sobotu o 15:02 nášho času zo základne amerického letectva v Kalifornii, pričom 75 minút po štarte signál úspešne prijali pozemné stanice.
ICESat-2, Ice, Cloud, and land Elevation Satellite 2, bude výšku ľadu a ďalších typov povrchu zisťovať laserovým výškomerom, vyžarujúcim laser a merajúcim čas, za ktorý sa tento po odraze od povrchu vráti.
Konkrétne bude využívať laser vo viditeľnom svetelnom spektre, so zelenou farbou a vlnovou dĺžkou 532 nm. Laser bude rozdelený na šesť lúčov, tri dvojice vzdialené od seba cca 3 km. Medzi dvojicou laserov bude 90 metrov. Laser bude vysielaný v podobe až 10 tisíc pulzov za sekundu.
Sobotný štart rakety Delta II s ICESat-2, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Bill Ingalls)
Do teleskopu na satelite letiacom vo výške 496 km sa vrátia odrazené z každého pulzu len desiatky fotónov a dĺžka ich letu bude meraná s presnosťou na miliardtinu sekundy.
Prezentácia projektu ICESat-2 (video: NASA / Ryan Fitzgibbons)
Presná poloha satelitu bude zisťovaná z GPS a presných snímok oblohy, výška povrchu bude v jednotlivých meraniach zisťovaná s presnosťou 3 cm a celkovo bude možné monitorovať zmenu výšky povrchu s presnosťou na "zlomok centimetra" za rok, aktuálne NASA informuje o presnosti do 4 mm.
Hlavným cieľom misie bude monitorovať výšku ľadu na pevnine v Antarktíde a Grónsku a jej zmenu kvôli roztápaniu ľadu, ktorá následne prispieva k zvyšovaniu hladiny oceánov. Aktuálne v júni rozsiahla štúdia IMBIE financovaná NASA a ESA prišla so závermi, podľa ktorých sa tempo roztápania ľadu a zvyšovania hladín oceánov zvyšuje a len Antarktída prispieva k zvyšovaniu o 0.6 mm ročne.
Štúdia tak robila z meraní doterajších menej presných satelitov za dlhšie obdobie, ICESat-2 s presnejšími meraniami umožní vyhodnocovať zmeny rýchlejšie. Okrem vyššej presnosti satelit uskutoční výrazne viac meraní ako predchádzajúce. Vďaka pulzovej frekvencii laseru bude schopný merať výšku v danom páse laseru každých 70 metrov, pričom nad danú lokalitu sa vracia každých 91 dní a bude tak schopný vyhodnocovať výšku každé ročné obdobie.
Výsledky z ICESat-2 budú kombinované s výsledkami z ďalších nových satelitov GRACE-FO, ktoré boli vypustené v máji a fungujú na úplne inom princípe. Výšku povrchu totiž odvádzajú z meraní úrovne gravitácie v danej lokalite, ktorú dvojica za sebou letiacich satelitov zisťuje na základe veľmi miernej zmeny vzdialenosti medzi satelitmi kvôli zmene úrovne gravitácie pod nimi.
prakticky logik
Od: syntaxterrorX. XX
|
Pridané:
18.9.2018 6:43
Presne tak. Navrhovanie riešenia zmien v posúvaní času bez dôkladnej analýzy hlbších súvislostí by, keby Zem v skutočnosti nebola plochá, bolo priekazne nezodpovedné.
a naco
Od reg.: Pjetro de
|
Pridané:
18.9.2018 8:17
a koho to zaujima? vsak podla "jebe mu nacisto 3x" su rozdiely v jeho jeblinovom modeli plackozeme a realitou take velke, ze jedine vysvetlenie je, ze na tej kopuli (pod ktorou zijeme) su 8K TV panely nadnarodnych korporacii a cele dianie na oblohe je iba CGI animacia podporujuca divny svetonazor o gulatej Zemi a 150 milionov km vzdialenom slnku a vsetkom ostatnom - a teda akekolvek pozorovania oblohy su uuuplne bezpredmetne a smiesne, rovnako aj akekolvek spravy o starte nejakych satelitov ... za kopulou je riadiace stredisko Truman Show II
Re: Titulok:
Od reg.: akoze
|
Pridané:
18.9.2018 20:14
myslis tento v nemecku ?
18. sep 2018 o 9:32 TASR
BREMERVORDE. Nemecko predstavilo v pondelok celosvetovo prvý vlak na vodíkový pohon, signalizujúc začiatok úsilia o ekologickejšiu, hoci drahšiu konkurenciu voči dieselovým súpravám.
Dva svetlomodré vlaky typu Coradia iLint, ktoré skonštruovala francúzska spoločnosť Alstom, začali jazdiť na 100-kilometrovej trati medzi mestami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde a Buxtehude na severe krajiny.
Vodik je len dalsi produkt ropakov... Vyroba vodika je velmi energicky narocna (najcastejsie z plynu alebo ropy) a zas premena na elektrinu je neefektivna..