Spoločnosť Google v pondelok vydala novú hlavnú verziu jej operačného systému Android pre mobilné zariadenia, s označením Android 9 Pie a pôvodným kódovým označením Android P. Nová verzia má viacero noviniek ako pre koncových užívateľov tak viacero významných noviniek pre vývojárov aplikácií vrátane podpory viacerých nových technológií využiteľných v ich aplikáciách.
DSL.sk, 7.8.2018
Spoločnosť Google v pondelok vydala novú hlavnú verziu jej operačného systému Android pre mobilné zariadenia, s označením Android 9 Pie a pôvodným kódovým označením Android P.
Nová verzia je sprístupňovaná pre jej smartfóny Pixel a zdrojové kódy boli zverejnené v rámci projektu AOSP, Android 9 pre smartfóny ostatných výrobcov je tak možné očakávať v nasledujúcich mesiacoch.
Samá umelá inteligencia
Google v oznámeniach opakovane vyzdvihuje nasadenie viacerých nových technológií postavených na metódach strojového učenia a umelej inteligencie.
Adaptive Battery má vďaka nim lepšie optimalizovať spotrebu vďaka dynamickému prioritizovaniu jednotlivých aplikácií, Adaptive Brightness má zase adaptívne meniť jas podľa podmienok tak ako to užívateľ podľa zistení technológií preferuje.
Android 9 prišiel s novou možnosťou pre aplikácie App Actions, pomocou ktorých sú dostupné rozličné špecifické akcie aplikácií pri používaní iných aplikácií. App Actions ponúka operačný systém, keď technológia predpokladá že užívateľ bude mať o ne záujem.
Podobne neskôr pribudne technológia Slices, pomocou ktorej operačný systém zobrazí užívateľovi informácie z aplikácií.
Metódy strojového učenia sú nasadené aj v ďalších častiach, napríklad prišlo k ich rozšíreniu pri klasifikácii typu textového obsahu. Zároveň zlepšené bolo Neural Networks API pre využívanie neurónových sietí aplikáciami.
Nový spôsob ovládania
V Androide 9 bol zmenený spôsob systémovej navigácie, pričom na ovládanie prepínania medzi aplikáciami a zobrazenie domovskej obrazovky sa používa jedno virtuálne tlačidlo.
Zoznam spustených aplikácií s náhľadmi je možné zobraziť potiahnutím tlačidla hore, ťahovými gestami do strán je možné priamo prepínať medzi aplikáciami.
HEIF pre fotky
Ako sme informovali už v samostatnom článku, zaujímavou technologickou novinkou je podpora nového formátu súborov pre obrázky a fotografie HEIF, High Efficiency Image File Format.
Ilustračný obrázok, logo Androidu P zverejnené Googlom, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Google)
Tento formát vychádzajúci z videokódeku H.265 / HEVC dosahuje podľa skorších informácií spoločnosti Apple u fotiek na jej smartfónoch iPhone oproti JPEG-u pri rovnakej kvalite veľkosť menšiu o polovicu. HEIF je podporovaný v iOS od minuloročnej verzie 11, pričom je primárnym formátom pre vytvárané fotky na novších zariadeniach počnúc iPhone 7 a 7 Plus.
HEIF zrejme v blízkej budúcnosti nebude štandardným formátom pri fotení aplikáciou pre fotenie od Google, keď v oznámení finálnej verzie spoločnosť takúto informáciu neavizuje.
Lokalizácia cez WiFi
Novou je podpora technológie IEEE 802.11mc pre lokalizáciu zariadení vo vnútorných priestoroch pomocou WiFi prístupových bodov, napríklad v nákupných strediskách, administratívnych budovách, atď.
Pomocou protokolu dokážu zariadenia s podporou zmerať svoju vzdialenosť od WiFi prístupových bodov, pričom k nim nemusia byť ani prihlásené. Zmeraním vzdialenosti od viacerých AP so známou polohou tak môže následne smartfón metódou trilaterácie určiť presne svoju polohu.
Ukážka noviniek v Androide 9 (video: Tim Schofield)
Podľa Google je to v prípade aspoň trojice použitých AP možné s presnosťou na 1 až 2 metre.
Nešťastný výbežok do displeja
Android 9 ako bolo už skôr neoficiálne avizované obsahuje systémovú podporu pre smartfóny s výbežkom zapusteným do displeja, v ktorom sa nachádzajú senzory ako predná kamera a zvyšok displeja môže siahať až po okraj telefónu.
Ako ukázali posledné mesiace, výrobcovia Android smartfónov masovo opakujú po Apple a množstvo z nich evidentne plánuje používať tento výbežok ako u najvyšších modelov tak v niektorých prípadoch aj u nižších, hoci užívatelia ho neprijímajú moc pozitívne a tento trend skôr kritizujú.
Bezpečnosť
Nová verzia Android 9 zvýši bezpečnosť užívateľov zablokovaním prístupu ku kamere, mikrofónu a senzorom ak aplikácia nie je aktívna.
Android zálohy začnú byť šifrované a Google pri vydaní testovacej verzie avizoval prípravu používania náhodných MAC adries bezdrôtových komunikačných technológií a najmä WiFi, aby nebolo možné smartfón ľahko stopovať. Či je definitívne prítomná vo finálnej verzii nie je jasné.
Novou funkčnosťou podporujúcou zvýšenie bezpečnosti v niektorých scenároch je podpora DNS cez TLS, pri ktorom sú šifrované dotazy na DNS server. Technológia ale musí byť samozrejme podporovaná poskytovateľom DNS využívaným užívateľom.
Android 9 poskytuje jednotné užívateľské rozhranie pre autentifikáciu a autorizáciu odtlačkom prstu využiteľné aj aplikáciamí. Štandardne môžu aplikácie používať u domén podporujúcich HTTPS už iba TLS / HTTPS, pre používanie HTTP si budú musieť pridať výnimku.
Bezpečnosť bola zvýšená podľa Google aj na úrovni kompilovania.
Výkon a výdrž
Google opäť avizuje aj zlepšenie výkonu, spotreby pamäte a výdrže, tentokrát bez konkrétnych hodnôt a miery a zlepšenia nebudú zrejme nejaké zásadné.
Spotreba pamäte má byť zlepšená tým, že runtime ART prepíše DEX súbory aplikácií za účelom optimalizácie ich veľkosti, čo u populárnych testovaných aplikácií viedlo k zníženiu veľkosti o 11%.
Opäť boli podľa Google zlepšené funkčnosti Doze, App Standby a Background Limits pre zlepšenie spotreby a výdrže na batériu, tentokrát aj vďaka už spomínanej technológii strojového učenia Adaptive Battery.
Zlepšený bol aj výkon aplikácií napísaných v novom jazyku Kotlin.
Ďalšie novinky
V Androide 9 pribudli aj ďalšie novinky. Prepracované sú notifikácie na instantné správy, obsahujú ikony užívateľov, umožňujú zobrazovať konverzácie a navrhovať odpovede.
Systémové API novej verzie podporuje získavanie obrazu naraz z viacerých kamier, čo môže byť špeciálne využité napríklad pri smartfónoch s dvojicou zadných kamier rozličných parametrov na vytváranie efektnejších snímok a videí.
Pribudla podpora VP9 HDR videa a API pre dopĺňanie formulárov.
Pribudlo OMAPI API umožňujúce aplikáciám pristupovať k tzv. secure elementu a uskutočňovať platby cez NFC.
Google chce tiež v súlade so skôr oznámeným plánom prinútiť vývojárov používať a podporovať najnovšie verzie API. Ak bude aplikácia cielená na najvyššiu verziu Androidu nižšiu ako 4.2, Android 9 bude podľa skorších informácií užívateľa pred inštaláciou upozorňovať. Zároveň chce Google zamedziť využívaniu neoficiálnych neverejných API v Androide.
Android 9 Pie
Od: neprihlaseny uzivatel
|
Pridané:
7.8.2018 11:31
Zatial dostupny len pre telefony Pixel a Essential Phone, t.j. 0,0001% Android trhu. Ak mate tohtorocnu vlajkovu lod od ineho vyrobcu, dockate sa Pie najskor na jar buduceho roka, ak vlajkovu lod spred roka, nie ste priorita a budete cakat este dlhsie. Ak mate nebodaj este nieco starsie, alebo z nizsej cenovej kategorie, skoncili ste a ziadny kolac nedostanete.
Xiaomi Mi 5s, očakávam, že do týždňa, najviac dvoch bude neoficiálny release (LOS alebo niečo podobné). MIUI nejaké verzie Androidu zrovna nerieši, keďže si aj tak všetko robí po svojom...
Ja osobne si myslím, že CPU výkon sa zastavil pri prvých 4 jadrových cpu pre smartfóny. Mám Nexus 4 a na to, že to je už pomaly 6+ ročný tel., tak ma nestačí prekvapovať. Mal som niekoľko Samsungov (SGS1, Galaxy Nexus, SGS4, A3/2016) a každý a jeden po cca 1-2 rokoch začal byť hrozný šunt. Ten Nexus ide výborne dodnes - ja to nechápem.
Re: zlepsenie vykonu
Od reg.: tomibojko
|
Pridané:
8.8.2018 15:54
pretoze vyrobcovia "appiek" sa nato spoliehaju a neoptimalizuju.
ja som si kupil teraz novy tablet po xx rokoch, lebo moj stary xiaomi mipad 1 uz nezvladal - ale ze priatelke na filmy na cestach bude dobre, tak som odinstaloval 80% aplikacii a nechal tam len mail, video player a zopar hier a hla ide ako novy
Lebo ten lepsi vykon sa len deklaruje. A ak sa aj dosahuje, tak len odrbmi typu - bude menej svietit displej, bude sa blokovat sietova komunikacia v dlhsich intervaloch, a pod.. Cize snazia sa tvarit, ze telefon funguje ako predtym, ale cim dalej tym menej toho robi. A ked na to prides a vsetky tie setriace kraviny povypinas, tak zistis, ze to zere este viac ako predtym.