Americká vesmírna agentúra NASA po viacerých týždňoch zverejnila ďalšiu aktualizáciu stavu na Marse, na ktorom je už niekoľko týždňov prítomná globálna prachová búrka.
Ako sme opakovane informovali, búrka má vážny dopad najmä na robotické vozidlo Opportunity na povrchu, ktoré využíva pre generovanie elektrickej energie solárne panely.
Svetlo zo Slnka je počas dlhotrvajúcich prachových búrok ale výrazne blokované a po detekcii búrky 30. mája už v prvej polovici júna vozidlu zrejme klesla úroveň nabitia batérií pod kritickú úroveň s napätím 24 Voltov a vozidlo sa uviedlo do režimu s vypnutím všetkých systémov vrátane hlavného počítača okrem hodín. Tie sú naprogramované aby neskôr zobudili počítač, ten skontroluje aktuálnu úroveň nabitia batérií a podľa toho sa vráti do rovnakého stavu alebo sa vozidlo zobudí.
V tomto režime môže byť vozidlo ohrozené v prípade veľmi nízkych teplôt a môže zamrznúť, keď jeho prístroje a zariadenia nie sú vyhrievané. Prachová búrka ale zároveň zmierňuje extrémne teplotné rozdiely na Marse a zvyšuje teploty v noci.
Porovnanie Marsu v čase ešte len začínajúcej prachovej búrky a 1. júla, kedy bola už celoplanetárna (video: NASA / JPL-Caltech / MSSS)
Podľa neoficiálnych informácií z prelomu júna a júla tím očakáva, že vozidlo prežije. Podľa aktuálneho oznámenia NASA na základe historických skúseností s prachovými búrkami a dĺžkou ich trvania ale očakáva, že sa môže zapnúť a začať komunikovať až na začiatku septembra.
Prebudenie môže sťažiť nános prachu na solárnych paneloch a vozidlu by pomohol vietor, vďaka ktorému by panely skôr generovali viac energie a vozidlo sa mohlo zobudiť rýchlejšie. Podľa NASA ale pomoc vetra nie je nevyhnutná a vozidlo by sa mala plne prebudiť aj bez neho.
Vedci zatiaľ ale nerozumejú globálnym prachovým búrkam na Marse, ako sa formujú a vyvíjajú. Aktuálna sa po spozorovaní ako lokálna 30. mája stala globálnou do 20. júna, pričom NASA aktuálne zverejnila video porovnávajúce vzhľad Marsu ako planéty pokrytej globálnou prachovou búrkou.
V aktuálnom oznámení aj detailne vysvetľuje, ako sa snaží búrku analyzovať meraniami troch satelitných sond Mars Odyssey, MRO a MAVEN a robotického vozidla na povrchu Curiosity. To používa nukleárny plutóniový termoelektrický generátor a problém s napájaním v takejto búrke tak nemá.
to mu mohli pridat aj veternu turbinku :D inac je to na zamyslenie cela misia stoji miliony a oni tam pouziju solarne panely a pritom vedia ze su tam celoplanetarne prasne burky,jebnem tam plutoniom a fungujem bez starosti
dosť tomu pomohli prvé peniaze a primitívne barbarské kmene zo západnej európy ktoré vždy nakoniec hrubou silou a pudmi vytlačili iteligentnejší systém, napríklad za Rímskej ríše a naposledy koncom 80-tych rokov